E-Devlet

E-Devlet KYK Sorgulama

Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerine birbirinden farklı çok sayıda imkan sunmaktadır. Bu imkanlarla sayesinde üniversite öğrencileri mali ve sosyal yönden daha rahat etmektedir. KYK öğrencilere yurt hizmetinden bursa kadar farklı hizmetleri sağlamaktadır. Bu hizmetlerden yararlanabilmek için ise ilgili dönemlerde bunlara başvuru yapmak gerekmektedir. KYK tarafından sağlanan imkanlardan en fazla yurt, öğrenim kredisi ve bursu ilgi görmektedir. Üniversiteyi kazanan öğrencilerin neredeyse tamamı bunlar için başvuru yapmaktadır. Bu başvurular e-devlet sitesinden yapılabildiği gibi Kredi ve Yurtlar Kurumunun resmi internet sitesinden de yapılabilmektedir. Her iki yerden yapılan başvuruda bir noktada birleşmektedir. Dolayısıyla başvuru için istenilen yöntem kullanılabilmektedir. Öğrencilerin büyük bölümü başvurularını e-devlet üzerinden yapmaktadır. Devletin resmi internet sitesi konumunda hem bu imkanlar için başvuru yapılabilmekte hem de sonuçların açıklanmasından sonra buradan sorgulama yapabilmektedir. E-Devlet KYK sorgulama işleminin de hızlı bir şekilde yapılabilmesi için oldukça avantajlıdır.

E-Devlet KYK Sorgulama İşlemi Yapabilmek Kullanılabilecek Yöntemler

E-Devlet KYK sorgulama işlemi başvuruların sonucunun açıklanmasından sonra yapılabilmektedir. Bu sorgulama işleminin yapılabilmesi için öncelikle siteye giriş yapılması gerekmektedir. E-devlete giriş yapabilmek için farklı yollar bulunmaktadır. Fakat sitenin faaliyete geçtiği zaman kullanılan giriş yöntemi halen kullanılmakta olup kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. E-devlete giriş yapabilmek için öncelikle PTT’ye gidilerek e-devlet şifresinin alınması gerekmektedir. PTT’den bu şifrenin alınabilmesi için düşük bir ücret ve kimlikle başvuru yapılması gerekmektedir. Bu şifreyle e-devlete giriş yapılabileceği gibi bunun dışında da farklı seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de yeni kimlik kartlarıyla yapılmaktadır. Yeni kimlik kartları, bu karta ait şifre ve ilgili programın olmasıyla e-devlete giriş yapılabilmektedir. Bunların dışında ise elektronik imza, mobil imza ve internet bankacılığı ile de e-devlete giriş yapılabilmektedir.

E-Devlet KYK Sorgulama İşlemleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

E-Devlet KYK sorgulama işlemi için yukarıda bahsedilen yöntemlerle siteye giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra ise hizmetler bölümüne geçiş yapılmalıdır. Hizmetler bölümünde devletin hemen her kurumu tarafından sağlanan hizmetler bulunmaktadır. Burada verilen hizmetlerin sayısı oldukça fazladır ve her geçen daha da artmaktadır. Bu hizmetler arasında öncelikle Gençlik ve Spor Bakanlığının olduğu bölüme gelinmesi gerekmektedir. Bu bölüme gelinmesinin sebebi ise Kredi ve Yurtlar Kurumunun bu bakanlığa bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmesidir. Dolayısıyla KYK ile ilgili hizmetler bu bakanlık tarafından verilmektedir. E-Devlet KYK sorgulama için bu bölüme geldikten sonra yapacağımız sorgulama için gerekli hizmetin seçilmesi gerekmektedir. Buradan yapılabilecek sorgulama işlemleri şunlardır:

  • Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama
  • Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama

Bu işlemler e-devletin bu bölümünden kolaylıkla yapılabilmektedir.

E-Devlet KYK sorgulama işlemleri kısa sürelerde yapılabilmekte ve öğrenciler daha önce yaptıkları başvuru ya da sorgulama konusu ile ilgili bilgi edinebilmektedir. E-devlet üzerinden yapılan sorgulamalar yukarıda belirtilmiştir. Bunların dışında da kredi, burs ve yurtla ilgili birçok işlem yine e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bunlar da bu siteyi kullanan kişilere büyük kolaylık sağlamaktadır. E-devlet üzerinden yapılan ilk sorgulama işlemi öğrenim kredisi ve bursu için yapılandır. Öğrenim kredisi ve bursu öğrenciler için oldukça önemli olup üniversite bitene kadar bu burs ya da kredi sayesinde aylık 470 lira alınmaktadır. Bu da bir öğrenci için çok önemli bir rakam olarak kabul edilmektedir. Bu parayı alabilmek için öğrenciler daha önce belirtilen zamanda yine e-devlet üzerinden başvuru yapabilmektedir. Bu başvurudan sonra belirlenen zamanda sonuçlar buradan açıklanmakta ve öğrenciler kurs ya da kredi kazanıp kazanamadıklarına buradan bakmaktadır. Buradan yapılan E-Devlet KYK sorgulama işlemi sonrasında kredi ya da burs kazanma durumunda sonraki aşamaları yine buradan kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

E-Devlet KYK sorgulama işlemleri arasındaki bir diğer seçenek ise öğrenim kredisi borcunun sorgulanmasıdır. Öğrenim kredisi geri ödemelidir. Bu krediden yararlanan kişilerin mezun olduktan sonra bu krediyi ödemeleri gerekmektedir. Bu kredi için KYK tarafından bir ödeme planı hazırlanmakta ve ödemeler bu plana göre yapılmaktadır. Ödemeleri yapan öğrenciler geri kalan borç ve bununla ilgili bilgileri buradan sorgulama yaparak öğrenebilmektedir. Bu sorgulama işlemi sırasında öğrenilen bilgiler sayesinde öğrenciler kendilerini ayarlamakta ve ödemelerde zorluk yaşamamaktadır. Ayrıca burada yapılan sorgulama ile geciken ödemeler ve bunlara ait cezalarda görünmektedir. Kısaca öğrenim kredisinin geri ödemesiyle ilgili merak edilen bütün ayrıntılara buradan ulaşılabilmektedir. Hem hızlı hem de güvenli bir şekilde bilgisayar ya da telefon başında bu bilgilere ulaşmak büyük kolaylık sağlamaktadır.

E-Devlet KYK sorgulama işlemleri genel hatlarıyla bu şekildedir. Bu sorgulamalar öğrencilere çok büyük kolaylık sağlamaktadır. E-devlet sitesi birçok alanda insanlara farklı hizmetleriyle kolaylık sağladığı gibi bu hizmetiyle de öğrencilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Bundan dolayı üniversiteyi kazanan öğrencilerin neredeyse tamamı e-devlet şifresi almakta ve işlemlerini buradan yapmakta ve daha sonrada yapılan işlemleri buradan takip etmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrencilere sağlamış olduğu hizmetlerin neredeyse tamamıyla ilgili işlemler e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu kurumun öğrencilere sağladığı imkanlar kadar olmasa da e-devlette öğrencilere önemli imkanlar ve kolaylıklar sağlamaktadır. Bu işlemler yapılırken bilgilerin doğruluğu konusuna çok dikkat edilmesi gerekmekte olup öğrencilerin bu duruma gereken özeni göstermesi gerekmektedir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu