E-Devlet

E-DEVLET KAPISI

E-DEVLET KAPISI

E-Devlet kapısı demek bütün kamu hizmetlerine tek bir İnternet adresi üzerinden ulaşmak demektir. E-Devlet kapısının amacı; kamu hizmetlerini kamu kuruluşlarına, vatandaşlara ve işletmelere bilgi ve iletişim teknolojisi aracılığıyla verimli, aynı zamanda etkin bir şekilde sunabilmektir.


E-Devlet kapısı kamu hizmetleri açısından bilgilendirme amacıyla iş, devlet ve vatandaş sayfaları, kurumlar listesi, entegre elektronik hizmetleri ve güncel duyurular gibi bölümlerden oluşur. Böylelikle kişiler ihtiyacı olan bölüme kolay bir şekilde ulaşabilir.

Entegre Elektronik Hizmet Ne Demektir?

Kamu kuruluşlarının vermiş olduğu elektronik hizmetlerden E-devlet kapısıyla entegre edilmiş ve tek bir kimlik doğrulaması sonucunda ulaşılabilen hizmetlere entegre elektronik hizmet denir.

E-Devlet Kapısını Nasıl Kullanabilirsiniz?

İki çeşit hizmet türü bulunmaktadır. Bunlardan biri bilgilendirme amacıyla www.turkiye.gov.tr adresinden yapılan erişimdir. Diğeri ise elektronik kamu hizmetleridir. Bu hizmetlere ulaşmak için şifre, e-imza, mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarına gereksinim duyulmaktadır. Bunlardan bir tanesi ile çoğu elektronik kamu hizmetine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu kapı tarafından alınacak bazı hizmetler için ödeme yapılması gerekirse ödeme birimi hizmeti sayesinde ödeme işlemlerinizi de gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Ne Gibi Hizmetler Vermektedir?

  • Entegre elektronik hizmetler verir.
  • Bilgilendirme hizmeti verir.
  • Güncel duyurular ve bilgiler verir.
  • Ödeme işlemlerinde kolaylıklar verir.
  • Kurum ve kuruluşlardan vatandaşlara mesajlar verdiği gibi, kurum ve kuruluşlara kısa yolları da gösterir.

E-Devlet Kapısı Ne Tür Kolaylıklar Getirmiştir?

  • İnternet aracılığıyla sunulan kamu hizmetlerine tek bir adresten ulaşma imkanı getirmiştir. Bizzat kamu ve kuruluşlarına ait olan güncel duyurulara ulaşabilme imkanı da getirmiştir.
  • Tek bir kimlik doğrulaması ile pek çok elektronik kamu hizmetine ulaşım imkanı verir.
  • E-Devlet kapısının en büyük faydalarında biri de sadece kişinin kendisine teslim edilen E-devlet şifresi, mobil imza veya e-imza uygulamasıdır. Bu yönüyle E-devlet kapısı birçok ülkenin örnek aldığı bir yapı olmuştur.

E-Devlet Kapısından Özürlüler de Faydalanabilir Mi?

E-Devlet kapısı, özürlü vatandaşların da rahatlıkla kullanabileceği bir tasarım olmuştur. Bu tasarımla ve elektronik kamu hizmetleriyle özürlü vatandaşlarımızda bu yapıyı kolay bir şekilde kullanabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu