• E-Devlet İle Adres Değişikliği Nasıl Olmalı?

  Vatandaşların adres bilgilerinin güncel ve sağlıklı bir şekilde tutulması amacıyla, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 48’inci maddesi ile adres değişikliği bildirim zorunluluğu getirilmiştir. İlgili yasa çerçevesinde herhangi bir nedenle bulunduğu adresten taşınan, ikamet ettiği yerde değişikliğe giden vatandaşların adres değişikliği bildirim süresi 20 gündür. Vatandaşlar 20 gün içerisinde gerekli yerlere adres değişikliğini resmi olarak bildirmek zorundadır. Aksi takdirde zamanında adres değişikliği beyanı yapılmaz ise 50 TL, gerçek dışı adres beyanının saptanması durumunda ise 1000 TL ceza ödemesi yapmak durumunda kalınacaktır. Bu cezalar 2017 yılı için güncel ceza ödemeleridir.


  Adres Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Adres değişikliği için gerekli evraklar nüfus müdürlüklerine başvuru sırasında yanınızda olmalıdır. Yeni taşındığınız konutta daha öncesinde başka biri ikamet ettiyse adres dolu gözükebileceğinden yanınızda elektrik, su, doğalgaz, telefon aboneliği sözleşmelerinden ya da faturalarından biri götürülmelidir. Eğer yeni ikamet edeceğiniz konut boş bir konut ise herhangi bir evrak ihtiyacı yoktur. Ama siz yine de işinizi garantiye almak için yanınızda elektrik, su, doğalgaz, telefon aboneliği sözleşmelerinden ya da faturalarından birini bulundurunuz.

  Adres Değişikliği Dilekçesi Nasıl Yazılmalı?

  Adres değişikliği dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken ana hatlar şu şekilde olmalıdır:

  • Üst kısma Nüfus Müdürlüğü Belirtilmeli ve tarih atılmalı
  • Eski adres belirtilip, hangi tarihten itibaren hangi yeni adreste ikamet edildiği yazılmalı
  • ‘’Gereğinin yapılmasını arz ederim’’ ifadesi sonuna eklenmeli
  • Sol alt köşeye adres ve telefon bilgileri yazılmalı
  • Sağ alt köşeye adı soyadı yazılıp imzalanmalı

  Sponsorlu Bağlantılar


  Nüfus müdürlüklerine adres değişikliği bildirim süresi dolmadan başvuru yaparak, adres değişikliği için gerekli evraklar ile gidip, adres değişikliği dilekçesi yazarak birinci elden adres değişikliğinizi resmi olarak bildirmiş olursunuz.

  E-Devlet yolu ile de adres değişikliğini resmi olarak yapabilirsiniz. Fakat E-Devlet ile adres değişikliği yapabilmeniz için elektronik imzanızın ya da mobil imzanızın bulunması gerekmektedir. Elektronik imzanız ya da mobil imzanız yok ise boşuna E-Devlet yolunu denemeyiniz. Elektronik imzanız ya da mobil imzanız var ise ‘’ www.turkiye.gov.tr ‘’ adresinden E-Devlet sistemine giriş yaparak adres değişikliği bildirimini resmi olarak yapabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  E-Devlet İle Adres Değişikliği Nasıl Olmalı? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın