E-Devlet

E-DEVLET GİRİŞİ

E-Devlet Sistemi Nedir?

E-Devlet sistemi, kurum ve kuruluşların hesaplama ve sorgulama işlemlerinin kolay ve hızlı bir şekilde yapılabildiği bir sistemdir. Bu sistem sayesinde devlet dairelerinde gereksiz sıralar beklemek zorunda kalmayacak, boş yere dosya masrafları ödemeyeceksiniz. E-Devlet sisteminde SSK sorgulama, emekli maaşı hesaplama, evrak takibi, emeklilik yaşı sorgulama gibi birçok sorgulama ve hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.


Bu sisteme E-Devlet şifresiyle, Mobil imza ile ve Elektronik imza ile giriş yapılabilmektedir. Bu uygulamalardan herhangi birini kullanıp giriş yaptığınız taktirde istediğiniz işlemi başlatabilirsiniz. Şimdi size aşağıdaki başlıkta E-Devlet girişi hakkında bilgi verelim.

E-Devlet Girişi Nasıl Yapılır ?

  • E-Devlet şifresiyle: E-Devlet girişi seçeneklerinden biri olan şifre ile giriş çok basit bir işlemdir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa bu şifreyi bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında öğrenebilirsiniz. Birden çok şifre almak istiyorsanız yine bir PTT şubesine gidiniz ve başvuruda bulununuz. Bu sefer ödeyeceğiniz tutar 4 TL olacaktır. Almış olduğunuz şifre ve T.C kimlik numaranız ile E-Devlet girişini yapabilirsiniz.
  • Mobil İmza İle: Mobil imza GSM operatörleri tarafından E-Devlet girişi için sizlere sunulan bir imkandır. Ülkemizde AVEA, Turkcell, Vodafone gibi operatörlere her ay belirli bir ücret ödeyerek mobil imzanızı oluşturabilirsiniz.
  • Elektronik İmza İle: E-Devlet girişinin bu seçeneğini size özel şirketler sunmaktadır. Bu şirketlerden satın alınacak bir E-imza ile E-Devlet girişinizi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

    1. E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekir. Daha sonra ana sayfadan üniversite kayıt işlemini bulup gerçekleştirebilirsiniz.

  1. BAGKUR VE SGK HİZMET DÖKÜMÜNÜ RİCA EDİYORUM EMEKLİLİK HESABIMI YAPACAGIM.Gereginin yapılmasını riça ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu