• E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır

  Engelli kişilerin ihtiyaçlarını karşılama adına çektikleri sıkıntıları giderme amacına yönelik olarak bir rapor düzenlenmektedir. Bu rapora engelli raporu adı verilmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizde 10 milyon civarında engelli vatandaş bulunmaktadır. Engellilik durumu doğuştan olabildiği gibi çeşitli nedenlerle sonradan da oluşabilen durumlardır. Engellilerin içerilmelerine yönelik olarak devlet bir takım sosyal sorumluluk faaliyeti yürütmektedir.


  Engellileri topluma bir yük olmaktansa onun bir parçası olduğu konusunda bilinçlendirmek ve iş edindirilmesi çok önemli bir görevdir. Türkiye.gov.tr adresi kullanılarak e-devlet üzerinden engelli raporu sorgulama imkanı bulunmamaktadır. Bu şekilde bir sorgu için devlet kurumlarına yazılı müracaat yapma yoluna gidilebilir. Ancak e-devlet platformuna girildikten sonra raporun sorgulanması imkanı getirilmesi amacıyla çalışmalar sürdürülmektedir. Bu hizmet son düzenlemelerle Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altına girmiştir.

  Engelli Raporu Alma

  Devletin engelliler için sunulan hizmetlerden onların faydalanmasını teminen verdiği rapora engelli raporu denir. Son dönemde pek çok hizmetin e-devletten verildiği biliniyor. Söz konusu e-devlet engelli raporu almak için an itibariyle bu platformda bir hizmet bulunmamaktadır. Rapor devletin yetkili kıldığı sağlık kuruluşları ve sağlık kurumlarınca düzenleniyor. Engelli olarak vasıflandırılmak için %40 engellilik durumu şartının sağlanması gerekmektedir.

  Gereken evraklarla ilgili kuruma müracaatta bulunularak başvuru yapılması önemlidir. Ruhsal ve/veya bedensel anlamda bir engellilik durumu varsa bu durum raporlaştırılıyor. Fonksiyon kayıpları %40 üzerinde ise engellilik hali var demektir. Engelli raporları hastane başhekiminin imzası ile resmiyet kazanır. Evraklar tamamlanıp başvuru yapıldıktan sonra heyet raporu ve muayene safhasına geçilir. Muayeneyi yapan doktor(lar) tarafından engellilik raporu düzenlenerek başhekimin imzasına sunulur. Uygun bulunulursa yasallaşır ve e-devlet engelli raporu alınmasından bahsedilebilir.

  Engelli Raporu İçin Ne Gerekiyor

  Engelli raporu almak için ilgili sağlık kuruluşuna teslim edilmesi gereken birtakım belgeler var. Bunlar sunulduktan sonra e-devlet engelli raporu sorgulama hizmetinden bahsedilebilir. Bu belgeler arasında;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Başvuru dilekçesi. İnternet üzerinden alınabilir. Buna olanak yok ise rapor için başvurulan hastaneden başvuru formu alınması
  • Nüfus cüzdanının kendisi le nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Vesikalık 5 fotoğraf. Engelli raporunda 2 vesikalık fotoğraf yeterli olmakta, fakat bazı hastaneler 2’den fazla fotoğraf isteyebilmektedir. Bu bakımdan fazladan fotoğraf bulundurulması son derece yararlı olur.

  Heyet tarafından heyet raporu muayene belgesi düzenlenir. Üniversite hastanelerinin yanı sıra devlet hastaneleri kanalıyla da söz konusu rapor alınabilmektedir. Başhekimin imzası olmayan raporlar geçerli değildir. İlk kez alınan engelli raporunun yenilenmesi gerektiğinde başhekim imzası bulunan rapor alınması gerekir. Böylece e-devlet engelli raporu sorgulama yapılabilir duruma gelinir.

  Engelli Raporu Nasıl Sorgulanır

  Yeni düzenlemelerle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ilgili kuruluşu olarak görevini sürdüren Sosyal Güvenlik Kurumu kendi sistemi üzerinden e-devlet engelli raporu sorgulama nasıl yapılır sorusuna yanıt vermektedir. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının bilinmesi ve sisteme girilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra;

  • Nüfusa kayıtlı olunan il
  • Cilt no
  • Doğum yılı
  • Güvenlik kodu

  bilgilerinin doğru ve eksiksiz girilmesi şarttır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayıp yabancı uyruklu olan kişiler de sisteme girebilir. Bunun için yapılması gereken;

  • ikamet tezkere numarası
  • doğum yılı
  • güvenlik kodu

  sisteme girilmelidir. Bilgiler kontrol edilerek “bilgileri sorgula” butonu tıklanır. Bu şekilde engelli raporu sorgulama şansı elde edilmiş olur. Eğer yukarıda belirtilen ve sisteme girilmesi gereken bilgiler doğruyu yansıtmıyorsa veya yanlışlık giriş yapılırsa sistem üzerinden bilgi sorgulaması yapılamaz. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

  Engelli Maaş Sorgulama

  Engel durumuna bağlı olarak 3 ay ile 3 yıl arasında engelli maaşı alınabilmektedir. Örneğin

  • %70 engeli bulunan bir kişi 1470 TL
  • % 40-70 engeli bulunanlar 980 TL

  civarında maaş almaktadırlar. Maaşını PTT ve Ziraat Bankasından alanlar e-devlet üzerinden maaş sorgulayabiliyorlar. Bunun için de e-Devlet şifresi almaları gerekir. Başka bir kurumdan maaş almayan engelli kişiler, nafaka bağlanmayanlar, başkasına muhtaçlık sınırında olan engelliler 2022 sayılı Kanun uyarınca bu maaşı almaktadırlar. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne yapılacak müracaatla maaş bağlanmaktadır. Son yapılan zamlarla birlikte maaşın ne kadar olduğu merak edilmektedir. Evde bakıma muhtaç engellilerin bakım ücreti de bu anlamda merak konusudur.

  Engellilerin birinci derece yakınlarına evde bakım yaptıkları için maaş bağlanıyor. Fiziksel engelin yanı sıra ruhsal rahatsızlık yaşayanlar için de bu maaş kanuni olarak ödenmektedir.

  Diğer Maaş Sorgulama Yöntemleri

  Maaş dışında e-devlet engelli raporu sorgulama nasıl yapılır sorusunun şu an geçerli bir yanıtı olmamakla birlikte konu hakkında çalışmalar sürmektedir. E-devlet sisteminin yanı sıra bazı akıllı cep telefonu uygulamaları ve bazı siteler de maaş sorgulaması yaptırmaktadır. Bu konuda e-devlet portalının hizmetine güvenilmesi gerekir.

  Öte yandan 2022 sayılı Kanun ile engellilere yönelik yeni bir hak daha ortaya çıkmıştır. Özel okullarda devletçe okuma desteğinden bahsediyoruz. Engellilere özel bu okullarda kişiler herhangi bir ödeme yapmamaktadırlar. Bu şekilde toplumsal dışlanmaya maruz kalmadan sosyal içerilmeleri mümkün olmaktadır. Okul ücretinin yanı sıra yemek ve servis ücreti de devlet tarafından karşılanmaktadır. Bunun için yukarıda detayları verilen bilgi ve belge temininin yapılması ile şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Resmi prosedürün ardından maaşa hak kazanılmakta ve gerekli görüldüğü zaman sorgulama yapılabilmektedir.

  Sağlık Kurulu Raporu Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

  Engelli (Özürlü) Raporu İle Araç Nasıl Alınır?

  Malulen Emeklilik Şartları  tıkla sorunu sor

  E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Leyla dedi ki:

   Benim 2002 yılında aldığım %40 engelli raporum var..sürekli olarak düzenlenmiş..bu raporum engelli kadrosunda istihdam edilmem için geçerli mı?başvurduğum firma raporumun güncel olduğuna dair bir yazı istedi..sağlık kurulu böyle bir yazı verir mı?lütfen acil cevap!!!

  2. Ali Demircioğlu dedi ki:

   engelli taporunu nasıl sorgulayabilirim

  3. müjdat dedi ki:

   merhaba 1988 iş başlangıcı 3070 pirim günü var 2 yıl önce kalp kırizi geçirdim ölümden döndüm yüzde yüz konpile damarlar tıkalı idi ve diyabet var şeker koıllestırol hiper tansıyon sonra akigerde sıkıntı çıktı ağır derece uyku apnesi var evde solunum cihazı kullanıyorum ayrıca sağ kulakta duyu kayıbı var
   ısacası sağlık kurulu raporu aldım kuruldan
   rapor şöyle net dereceleri
   kulak 35
   şeker20
   kardiyoleji 30
   kronik hastalıgı 20
   bu oranlar net ve sağlık kurulu heyet rapor oranı %71 olarak verdi buna göre malülen emekli olabilirmiyim

  4. Mehmet dedi ki:

   Acaba raporum yüzde kaç

  5. Mehmet dedi ki:

   Engelli raporum varmi

  6. HAKAN KULUÇ dedi ki:

   02/11/2018 de hastaneye gittim ve ve heyet sonuçu nu nasıl öğrenebilirim

  7. Cüneyt Şahin dedi ki:

   benim yüz kırk rapor sonuçları gelmedi nasıl yardımcı olurnuz

  Sorunuzu Yazın