E-Devlet

E-Devlet Doğum Parası ve Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

E- Devlet’te doğum parası ve yardımı sorgusu işlemi yeni düzenlemeler ile birlikte kolayca yapılabilmektedir. E- Devlet günlük hayatta daha çok kullanılmaya başlanmıştır. İlgili belge ve bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanın etkisi bu durumda büyük bir etken rol oynamaktadır. Kurumlarda sıra bekleme ve bu sebeple ortaya çıkan zaman kayıplarının önüne geçen E- Devlet, her geçen gün sistemine yeni bir sorgulama hizmetini dahil etmektedir. Son dönemde e-Devlet doğum parası başvurusu hizmeti de vermeye başlamıştır.

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışan annelere verilen bir maddi yardımdır. Hamile olan annelere doğum izni, süt izni gibi verilen ücretli izinlerin yanı sıra doğum parası desteği de devlet tarafından sağlanmaktadır. Geçici iş göremezlik durumu olarak kabul edilen hamilelik hali, devlet tarafından yardımlar ile desteklenmektedir. Hamilelik durumu ile işe katılımları zorlaşan ve belli bir süre çalışamayacak durumdaki kadınlar geçici iş göremezlik başlığı altına dahil edilmiştir. Bu sebeple çalışamayacak olan kadınların mağdur olmaması ve daha sonra tekrar işlerine devam edebilmelerini sağlayan birçok yardım bulunmaktadır. Bu yardımlardan biri de doğum parasıdır. Yeşil kart çocuk parası sorgulaması da doğum parası adı altında yapılmaktadır.

Doğum Parası Almak İçin Gerekli Şartları ve İşlemleri Nelerdir?

Doğum parası alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Doğum para yardımı almak için sigortalı annenin doğum öncesinde en az 90 günlük bir çalışma süresinin bulunması gerekmektedir.
 • 90 gün şartını yerine getiren kadın işçilerin çalıştıkları yerden izin belgesi almaları gerekiyor.
 • Yine 90 günlük şartı yerine getiren sigortalı kadın işçiler doktorlarında da doğum raporu almaları gerekir. Aldıkları bu doğum raporunu Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) götürerek başvuru yapmaları gerekmektedir.

90 gün şartını yerine getiren ve gerekli işlemleri yapan kişiler, doğum parası sorgulamasını e- Devlet üzerinden gerçekleştirebilmektedirler.

2018 Doğum Parası Ne Kadar?

2018 yılının güncel doğum parası yardıma baktığımız zaman 400 Türk Lirası ile karşılaşıyoruz. Fakat bu miktar çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Çocuk parası sorgula 144 nolu numara üzerinden de yapılabilmektedir. İlk üç çocuk için ödenmekte olan doğum parası miktarlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İlk çocuk için doğum parası yardımı 300 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
 • İkinci çocuk için doğum yardım miktarı 400 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
 • Üçüncü çocuk için doğum parası miktarı 600 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Resmî Gazete üzerinden bu miktarlar yayımlanmış ve bu şekilde karar halka duyurulmuştur. Doğum parası, sigortalı olarak çalışan annenin banka hesabına yatırılmaktadır. Bazı durumlarda bu yardım parası sigortalı olarak çalışan babanın hesabına da yatırılabilmektedir. Eğer hem anne hem de baba Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise yardım anneye yatırılmaktadır. Fakat bireylerden biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ise yardım Türk vatandaşı olan kişiye yatırılmaktadır.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Doğum parası başvurusunu sorgulamak için birçok seçenek bulunmaktadır. Doğum parası başvurusu sorgulama işlemi 2 yerden yapılmaktadır. Bunlardan biri ALO 170 olarak belirlenen hat üzerinden sorgulama işlemi yapılmaktadır. ALO 170 üzerinden müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek doğum parası başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Hangi aşamada olduğunu ve ne zaman sonuçlanacağına dair ayrıntılı bilgi ALO 170 tarafından sağlanmaktadır. Bir diğer yol ise E-Devlet Kapısı üzerinden yapılmaktadır.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Doğum Parası Başvurusu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kapısı üzerinden doğum parası başvuru sorgusu yapılabilmektedir. E- Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak isteyen bireylerin izlemesi gereken adımlar bulunmaktadır. Takip edilmesi gereken bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • E- Devlet Kapısının resmî sitesi olarak belirlenmiş olan turkiye.gov.tr adresine tarayıcınız üzerinden açmanız gerekmektedir.
 • Tarayıcınız üzerinden giriş yaptığınız e- Devlet Kapısı sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • E- Devlet Kapısı sistemine giriş yapmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve e- Devlet şifreniz ile giriş yapma yoludur.
 • Kimlik numaranız ve e- devlet şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapmak için aşağıda yer alan sisteme giriş yap butonuna basmanız gerekmektedir.
 • Butona bastıktan sonra e- Devlet Kapısı sistemine giriş yapmış olacaksınız.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra doğum parası sorgulama sayfasına gitmek için 2 adet yol bulunmaktadır. Bunlardan biri; Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının sorgulama menüsüne girerek yapılan işlemdir. Buradan Doğum parası sorgulama yazısı göreceksiniz. İlgili butona tıkladıktan sonra doğum parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bir diğer arama yapma yöntemi ise sağ üst köşede yer alan size nasıl yardımcı olabilirim ya da size nasıl hizmet edebilirim başlığına tıklama yolu ile yapacağınız arama türüdür. Bu bölüme doğum parası sorgulama yazmanız gerekiyor. İlgili arama ile ilgili sonuçların yer aldığı sayfa ile karşılaşacaksınız. Gerekli yazıya tıkladıktan sonra doğum parası sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu için de e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Şifremi Unuttum İşlemleri

E-devlet üzerinden birçok sorgulama ve belgeye erişme imkânı bulunmaktadır. Vakıf yardım parası sorgulama, öğrenci parası öğrenme, doğum parası öğrenme, öğrenci belgesi çıkarma gibi birçok bilgiye e- Devlet Kapısı üzerinden hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. E- devlet şifresini unutanlar için birçok yöntem bulunmaktadır. E- Devlet şifresini unutan bireylerin yapması gereken işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • E- Devlet şifresini unutan kişiler turkiye.gov.tr adresine girdiklerinde sağ alt köşede yer alan şifremi unuttum seçeneğine tıklamaları gerekmektedir.
 • Şifremi unuttum seçeneğine tıkladıktan sonra kimlik bilgilerinizin doğrulamasını yaparak yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz.
 • Şifre talebinde bulunduktan sonra yeni şifrenizi belirleyerek hızlı ve kolay bir şekilde sisteme tekrar giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Kapısına Giriş Yöntemleri Nelerdir?

E- Devlet Kapısı hizmetine giriş yapmak isteyen bireylere e- Devlet tarafından 5 giriş seçeneği sunulmaktadır. Bu seçeneklerden en çok kullanılanı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmiş olan kimlik numarası ve e- Devlet şifresi ile giriş yapmaktadır. E- Devlet Kapısı hizmetine giriş yapmak için sunulan alternatif giriş seçeneklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • E- Devlet Kapısına giriş yapmanın en çok kullanılan yöntemi Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e- Devlet şifresi ile giriş yapmaktır. İlk e- Devlet şifresini PTT üzerinden aldıktan sonra şifrenizi güvenlik açısından değiştirmenizi tavsiye ederiz. Bu iki bilgi ile e- Devlet Kapısına giriş yapabilir ve sürekli olarak kullandığınız bilgisayarınızın tarayıcısına giriş bilgilerinizi kaydedebilirsiniz.
 • E- Devlet sistemine giriş yapmak için belirlenen diğer sistem mobil imza ile giriş yapmaktır. Mobil imza e devlet tarafından ücret talebinde bulunulmadan kullanılan bir imkândır. E- Devlet bu işlem için herhangi bir ücret talep etmese de GSM operatörleri cüzi ücretler talep etmektedir. Cep telefonunuza ya da e- posta adresinize gönderilecek olan aktivasyon kodu ile e- devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.
 • Elektrik imza ile giriş yapma da tercih edilen yöntemler arasında bulunmaktadır. Elektronik imza ıslak imza ile eş değer bir konumda bulunur.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu