emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Dosya No ile Dava Sorgulama

Dosya No ile Dava Sorgulama

Günümüzde gerek devlet taraflı gerek tüzel kişiler açısından yahut özel hayatımızda pek çok hukuki sorunla karşılaşabilmekte ve bu sorunlar neticesinde tarafımıza davalar açılabilmekte yahut dava açarak hukuki hakkımızı arama ihtiyacı hissedebileceğimiz durumlar oluşmaktadır. Hukuki haklarımızı takip ederken ise açtığımız ya da tarafımıza açılan davaları takip etme yükümlülüğümüz bulunmaktadır. Biz de bu yazımızda dosya no ile dava sorgulama konusunu ele alacağız.

Davalarımızı takip edebilmek için; öncelikle davamız bir ceza davası ise, savcılığın yapacağı soruşturma neticesinde açılan ceza davası, hukuk davası ise davayı açtığımız ya da davanın açıldığı tarihten sonra tarafımıza yapılacak tebligat neticesinde davamızın hangi boyutta ne şekilde yürüdüğünü görebilmek amacıyla bize yapılan tebligat kağıdının hemen sol üst tarafında davamızın esas numarası olacaktır. (örneğin 2016/1453). Dosya no ile dava sorgulama işlemlerinden bu bilgiler önemlidir.

Artık davamızı bu esas numarası ile takip edeceğiz ve dava tarihimizi veya davamızda ne yapmamız gerektiğini bu numara sayesinde öğrenebileceğiz. Dosya no ile dava sorgulamayı da bunlarla yapacağız.

Pek çoğumuzun kafasını karıştıran ve tebligat geldiğinde ne yapacağımızı bilemediğimiz kendimizin ya da yakınlarımızın kaybettiği dava neticesinde almış olduğu ceza ve kazanmış olduğumuz davalar neticesinde oluşacak durumları öğrenebilmek için herkesin anlayabileceği basit etkin ve kesin çözümler bulunmaktadır. Şimdi gelelim bu basit etkin yöntemler neticesinde dosya no ile dava sorgulama şekillerine.

Dosya No ile Dava Sorgulama Nasıl Yapılır?

1. E-Devlet Üzerinden Dava Sorgulama

Dosya no ile dava sorgulama şekillerinden ilki e-devlet üzerinden yapılandır. Öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak, karşımıza çıkan kullanıcı paneli vasıtası ile T.C kimlik numaramız ve bütün postanelerden 2 TL karşılığında alabileceğimiz e-devlet şifremiz ile e-devlet uygulamasına giriş yaparak öncelikli olarak yeni bir şifre belirliyoruz.


Günümüzde her şeyin mobil olduğu bir dönemdeyiz ve bu mobil uygulamaya entegre olabilmek adına akıllı telefonlarımız var ve bu akıllı telefonlara yükleyebileceğimiz e-devlet uygulaması pratik basit kullanıcı arayüzü ile bizlere hizmet vermektedir. Android tabanlı telefonlar için Google Play Store ile yada iOS tabanlı telefonlarınız için ise Apple telefonlarımızda bulunan Apple Store uygulaması sayesinde e-devlet uygulamasını edinebilir ve kolay bir şekilde davamızı yukarıda anlattığımız şekilde sorgulayabiliriz. Dosya no ile dava sorgulamanın ilk şekli böyledir.

2. UYAP Üzerinden Dava Sorgulama

Dava nomuz ile dosya sorgulama yöntemlerinden bir diğeri ise e-devlet uygulaması aracılığı ile yönlendirileceğiniz uyap vatandaş portal uygulamasıdır. Burada da yukarıda bahsettiğimiz gibi T.C kimlik numaramız ve e-devlet şifremiz ile davalarımızı öğrenebilir ve buna göre hareket edebiliriz.

3. Yargıtay Sitesinden Dava Sorgulama

Dosya no ile dava sorgulamanın diğer şekillerinden birisi de yargıtay sitesinden dava sorgulamadır. Burada da önümüze çıkan panel vasıtasıyla davamızın görülmekte olduğu il, mahkeme türümüz, mahkememiz ve bahsetmiş olduğum esas numaramızı ilgili sekmelere yazdıktan sonra davamızın ne boyutta olduğunu hangi aşamalara geldiğini davada cevap, tanık, yeni delil sunabileceğimiz durumların davamızın kesinleşip kesinleşmediği istinaf, temyiz talebinde bulunduysak bunların durumunu öğrenebiliriz.

Dosya no ile dava sorgulamak için yapılacak olan bir diğer etkin yöntem ise 118 70 , 118 80, 118 90 gibi Adalet Bakanlığı ile entegre şekilde çalışan telefon numaralarıdır. Bu numaralar vasıtası ile hangi ilde hangi mahkemede davamız görülecekse onun hakkında bilgi alabiliriz.

Bütün bunların dışında davamızın hangi il yada hangi mahkemede olduğunu biliyorsak bu mahkemenin bulunduğu adliyeye gidip ceza davası ise ceza ön büro, hukuk davası ise hukuk ön bürodan davamızın esas numarası ile dosyamızı sorgulayabiliriz. Dosyamızı  sorguladıktan sonra bizi yönlendirecekleri mahkemenin bağlı bulunduğu kalem odasına gidip davamıza yazılı bir cevapta bulunabilir, davamızda bir gizlilik kararı yoksa davamızın dosyasının gerek savcılık kaleminden gerek dediğimiz gibi mahkeme kaleminden öğrenebilir ya da davamızı takip edecek bir avukatımız var ise onun vekaletini beyan edebiliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.