• DOĞUM YARDIMI

  Ailelerin merakla beklemekte oldukları doğum yardımı bugün itibari ile geçerli oldu. Bu yazımızda sizlere doğum yardımı hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


  15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren, çocuk sahibi olan bireyler, çocukları için gerekli olan maddi yardımdan yararlanabileceklerdir. Bu bahsetmiş olduğumuz yardımdan yararlanmak için ise, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışındaki konsolosluklarına yarından itibaren başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

  ”Torba Kanun” olarak bilinen kanunlarda ise, ”Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamesi”nde yer alan kanuna göre, ”doğum yardımı” resmileşmiş olmaktadır. Bu kapsamda ise, yarından itibaren bu yasa yürürlüğe girmektedir.

  Doğum Yardımını Kimler, Nasıl Alabilir?

  Türk vatandaşı olan bireylerin, birinci çocukları için 300 TL, ikinci çocukları için ise 400 TL ve üçüncü ve daha sonra olacak olan çocukları için 600 TL yardım yapılacaktır. Yardım almak isteyen bireylerin bugünden itibaren başvurularını yapmaları gerekmektedir.

  Kamu kurum ve kuruluşlarına açılmasına yönelik iş ve işlemler sizlere posta yolu ile iletilecektir. Başvurularınızı ise kurumlara ek olarak E-Devlet sistemi üzerinden de yapabileceksiniz. Verilecek olan doğum paranızı ise, yapacak olduğunuz başvuru sonucunda anlaşmalı banklardan veya PTT şubelerinden alabileceksiniz. Bunun için yalnızca TC kimlik numaranız yeterli olacaktır. İlk ödemenin ise haziran ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Yapılacak olan doğum yardımı ise, öncelik olarak anneye verilecektir. Annenin ayrıca TC vatandaşı olması gerekmektedir. Bu durumların dışında doğum ödemesi babaya yapılacaktır.

  Doğum ödemesi yapılırken ”Kimlik Paylaşım Sisteminde” yer alan bilgiler göz önünde tutulacaktır. Ödemeler ise, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacaktır.

  Bunlara ek olarak, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen çalışanlardan, içerisinde bulunmuş oldukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre çalışanın kendisi veya eşinin doğum yapması sebebi ile işçiye bir ödeme işlemi gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Bu durumda yapılacak  olan ödeme tutarından daha az olması durumunda sadece aradaki fark ödenmesi kararlaştırılmıştır. Eğer ödeme fazla ise, ödeme yapılmayacaktır.

  Mavi kart sahipleri ise yine tüm bu yasalardan yararlanabilmektedir.

  Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak olmasına rağmen, bu tarihten önce doğan çocuklarda bu kanunlardan yararlanabileceklerdir. Verilecek olan bu yardım, hiçbir vergi ve kesintiye olmaksızın ödenecek ve geri ödemesi gerçekleşmeyecektir.

  Bunlara ek olarak, doğum ödemesinden haksız yere yararlanmak isteyen kişilere de cezalar uygulanacaktır. Bu durumda ise, yapılan ödemeler kapsamında gecikme zammı oranında hesaplanacaktır. Sonrasında faiz ile iade edilmesi, haksız yararlananmakta olan ödeme yapan kurum tarafından bir yazı ile bildirilecektir.  tıkla sorunu sor

  DOĞUM YARDIMI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Filiz dedi ki:

   Merhaba ben 1doğum yaptım ve kısmı süreli yani yarım gün çalışıyorum sigortam ve maaşım yarım ödeniyor
   2. Çocuğu yapmayı düşünüyorum dogim parasini tam alabilmek için ne kadar zaman tam zamanlı çalışmalıyım

  2. Mehmet guzar dedi ki:

   Merhaba esim ev hanimi ben sskli calisanim 27 subat 2015 de bir kizim oldu onun sut parasi aldik mayis 15 de galiba dogum yardimi basladi bu cuma gunu bir kizim daha oldu onun icin sut parasi ve dogum yardimi icin basvurdum memura sordum ilk cocuk icin de dogum yardimi alabilirmiyim die ben sistemden bakicam dedi ama nasil olur acabA

  3. Sevgi dedi ki:

   İş göremez rapor aldıktan sonra iş yeri ssk pirimimizi yatırırsa doğum parası almamıza engel olur mu

  4. Sevgi dedi ki:

   Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

  5. Fatma erkan dedi ki:

   Slm ben daha önce sigortalı değildim doğuma 1 ay kala sigortalı bir işe başlasam doğum piriminden faydalanabilirmiyim. Eşim bağkur lu iş sahibi ondan faydalanabilirmiyim doğum parası alabilirsiniz

  6. Gülşah dedi ki:

   2001 ve2004 2010 doğumlular da doğum parasından yararlanabilirmi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülşah Hanım,

    Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için geçerlidir.

   2. Mehmet guzar dedi ki:

    Merhaba esim ev hanimi ben sskli calisanim 27 subat 2015 de bir kizim oldu onun sut parasi aldik mayis 15 de galiba dogum yardimi basladi bu cuma gunu bir kizim daha oldu onun icin sut parasi ve dogum yardimi icin basvurdum memura sordum ilk cocuk icin de dogum yardimi alabilirmiyim die ben sistemden bakicam dedi ama nasil olur ac

   3. Vahap dedi ki:

    Ama yazıda öncesinde doğanlar içinde geçerlidir diye yazıyor ? Neden öyle bi yazı yazmışlar vaetilmiyorsa.

  7. Burcu dedi ki:

   Selamlar, mavi kartlı olarak Türkiye’de SSK’lı çalışmakta ve oturmaktayım. Yaklaşık 5 aylık hamileyim. Doğumumu yurtdışında yapmayı planlamaktayım. SSK nın doğumdan önce 2 ay ve sonra 2 ay olmak üzere 4 aylık doğum parasından faydalanabilir miyim? Gerekli şartlar ve belgeler nelerdir ?

  8. İBRAHİM PEHLİVAN dedi ki:

   EŞİM ÇALIŞMIYOR VE BEN SİGORTALI OLARAK ÖZEL BİR OKULDA ÖĞRETMENLİK YAPIYORUM. 20.02.2017 TARİHİNDE İKİNCİ ÇOCUĞUM DÜNYAYA GELDİ. BİRİNCİ ÇOCUĞUM 05.06.2008 TARİHİNDE DÜNYAYA GELMİŞTİ. HER İKİSİ İÇİNDE DOĞUM YARDIMI VE SÜT YARDIMI ALABİLİR MİYİM?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilmektesiniz. Kendi emekli kurumunuza başvurunuz

  9. Seyhan dedi ki:

   Merhaba esim sezonluk olarak calistigi icin 8 ay calistiktan sonra hamileligin 25. Haftasinda ucretsiz izne ayrildi 32. Hafta doldugunda ve ve dogumdan sonra is goremez raporu aldigimiz halde suan e-devlet te isgoremezlik kaydiniz bukunmamaktadir diye uyari veriyor bunun sebebini ogrenebilirmiyim… bu arada SSK kurumunu arayip durumu izah ettigimde bana rapor aldigi ayda prim yatmasi gerekiyordu prim gorulmedigi icin o yuzden rapor parasi alamassiniz dendi… simdideb tesekkur ederim…

  10. Bülent ARABACI dedi ki:

   Doğum yardım parasına son başvuru tarihi nezaman
   Esim 08 eylül 2016 tarihinde dogum yaptı.
   Tşk.

  11. Tugba dedi ki:

   20.12.2015 te doğum yaptım henüz bi doğum parası için başvurmadim belirli bir süresi varmı yoksa halen alabilir miyim

  12. nurgul dedi ki:

   slm ben calısan bı anneyım dogum ıznım bıttı rapor parası olarak tahmınen ne kadar alırım maasım 1800 lıra ve bu parayı alabılmek ıcın bır yerlere bas vurmm gerkıyomu sımdıden tskler

  13. Can kaan dedi ki:

   Ben 22 Kasım 2015 de doğum yaptım bir süre sonra doğum parası için basvurumuzu yaptik bize 20 haziranda gidin 400 tl alicaksiniz dedi yatmama gibi bir durum olur mu ??

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten yatan miktarı kontrol edebilirsiniz.

  14. selman dedi ki:

   eşim 15 haziranda doğum yapacak doğum parası süt parası vs bunları skk dan mı alacağız

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne başvurarak alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  15. coskun zobu dedi ki:

   Bende kızıma 24 temmuz 2012 oğluma ise 25 ekim 2014 de doğum yaptım doğum yardımı alabilirmiyim burda 15 mayisdan önceki dogumlarada ödeme yapılacaktır diyor .başvuru yapsam alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    15 mayıs 2015 tarihi öncesi doğumlar için ödeme yapılmayacaktır. Sadece 15 mayıs 2015 öncesi doğan çocuklarınızda sayılacaktır. Örneğin şu anda bir çocuk doğuracak olsanız bu çocuk sizin 3.çocuğunuz olarak kayıtlara geçer ve 600 TL yardım alırsınız.

  16. serkan dedi ki:

   meraba 14 01 2015 tarihinde dogan çocugumuz için cocuk yardımı alabilirmiyiz alırsak kime başvurabiliriz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    15 mayıs 2015 sonrası doğan çocuklar için verilecektir.

  17. Sevılay dedi ki:

   Ben 4 aylık hamileyim dıger 2 çoçuklarımda para yardımı hıç almadım bunda çocuk parası alırmıyım ve eşimin sigortası yok bundan yararlana bılıyomuyuz ve bu para kımın adına yatıyor yardımcı olursanız cok sevınırım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yardım alabilirsiniz, Sevilay Hanım. Sizin adınıza yatar.

  18. Melike dedi ki:

   Ziraat bankasina adima emzirme yardimi adi altinda 3 ayri para yatmis biri sut parasi diger ikisi nedir acaba? Bir de rapor param rapor bitip ise dondugumde %80 i yatacak die biliyorum dogru mudur?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Melike Hanım.

  19. ENGİN ÖZER dedi ki:

   BEN SİGORTALIYIM.EŞİM HAZİRAN DA DOĞUM YAPACAK,EŞİMİN SİGORTA GİRİŞİ HİÇ YOK.DOĞUM YARDIMI ALABİLİR MİYİZ.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigorta girişiniz olmasa da doğum yardımı alabilirsiniz, Engin Bey.

  20. Osman Taşcı dedi ki:

   iyi günler eşim 11 şubat 2016 da dogum yaptı dpgum parasını nasıl alacagız sigortası yatmak zorunlumu ben kendim çalışıyorum o yeterli değilmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yazımızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz, Osman Bey.

  21. özlem gdc dedi ki:

   Merhabalar ilk cocugum nısan 2014 te ikinci cocugum mart 2016 da dogdu. ikisi içinde doğum yardımından faydalanabiliyor muyum ? basvuru e devletten oluyor mu ? nasıl yapıcaz lınk atabilirmisiniz ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İkinci çocuğunuz için doğum yardımı alabilirsiniz. Detaylar yazımızda verilmiştir, Özlem Hanım.

  22. Arasege dedi ki:

   Merhabalr, basvuru dilekcesini eksik doldurmusum, ilk cocugumun kimlik no sunu yazmamisim ne yapmam gerekiyor. Tek cocuk parasimi alirim yoksa iki cocuk parasimi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Tek çocuk olarak değerlendirilir. SGK müdürlüklerine tekrar başvurabilirsiniz.

   2. Arasege dedi ki:

    SGK müdürlüğüne gitmem sart mi? Basvurdugum yere gitsem olur mu?

   3. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduğunuz yere gidebilirsiniz. Hallederlerse SGK müdürlüğüne gerek kalmayacaktır.

  23. fatmaa dedi ki:

   2015 agustostan eylule kadar bir fabrikada sigortali calistim. Yine 2015 ekimden 7 aralığa kadarda başka fabrikada sigortalı olarak çalıştım şimdi hamileyim ne gibi haklardan faydalanarak bilirim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası almak için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü yatırmanız gerekir. Çocuk parası için doğumdan sonra SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz, Fatma Hanım.

  24. Tuğçe dedi ki:

   Doğum yardımı başvurudan ne kadar sonra yatırılır pttye ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum izni bittikten sonra yatırılmaktadır, Tuğçe Hanım.

  25. ali başbuş dedi ki:

   meraba eşim sigortalı çalışan toplam 106 günü var doğumdan önce doğum parası ne kadar alır

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ bu yazıdan gerekli bilgileri alabilirsiniz, Ali Bey.

  26. Pınar dedi ki:

   merhaba,
   eşim türk vatandaşı ve ben alman vatandaşı ama mavi kartım var. yaklaşık 4 yıldır çalışıyorum ve 2 hafta sonra doğum iznine ayrılacağım fakat mavi kart ile doğum izninden yararlanabiliyor muyum?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Pınar Hanım. Ya da konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  27. Selma baltaci dedi ki:

   İki çocuğum var kızım 2015 . 29 nisan doğumlu bir seferlik 400 tl aldım . Doğum yardımı alabiyormuyum doğum parası olarak verildi para ikisi aynı şey mi acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İki para farklıdır. Doğum yardımı almışsanız, doğum parası alamıyorsunuz, Selma Hanım.

  28. secil dedi ki:

   Mrb ben 28 nisan 2014 te ucuz bebek dunyaya getirdim ikisi yasiyor suan 19 ayliklar ben suan 7 aylik hamileyim
   Ve subatta dogum yapicam bu yaptigim dogum sayet saglikli olursa 3 cocuk parasimi alicam ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  29. türkan dedi ki:

   merhaba Ben kamu kurumunda memurum ve 15.05.2015 tarihinde bebeğim dünyaya geldi.Çalışmakta olduğum kurum doğum yardımı yapacak mı yoksa sadece yeni yürürlüğe giren kanunun ile 300 – TL mi alabiliyoruz.Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum yardımına başvurabilirsiniz. 300 TL de alabilirsiniz. Ama ikisinde birini seçmek zorundasınız.

  30. dilek dedi ki:

   merhaba benim 3 cocugum var 1. cocugum 2000 li doğumlu erkek 2. cocugum 2001 doğumlu erkek 3. cocogum 10 aylık erkek bu yasa 15 mayıs 2015 te cıktı ben geriye dönuk olarak cocuklarımın doğum parasını alabilirmiyim alabilmem için ne yapmam lazım saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  31. zeynep dedi ki:

   temmuz ayında doğum parası muracatını esım yaptı.para yatmıs mıdır acaba ve bu parayı esım almıs olabılır mı… Ssk yok

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten öğrenebilirsiniz.

  32. cemal karamelek dedi ki:

   ben esım yabancı ben tc vatandası eşım 19.08.2015 dogum yaptı dogum parasınan yararlana bılırmı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  33. İbrahim dedi ki:

   Merabalar 1çocuğum var. Çocuk ananelerine çocuk parası veriliyor. Bunu nasıl alabiliriz her ay bu para veriliyor annelere. Yardımcı olur musunuz …bunu çalıştığım şirketten mi almam gerekiyo

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  34. yavuz özcan dedi ki:

   Ben ssk li olarak çalisiyorum fakat esim çalismiyor hiç ssk girisi yok dogum yardimindan yararlanabilirmi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 120 sigorta priminiz yatmışsa alabilir.

  35. Neslihan Çuhadar dedi ki:

   İyi günler,
   Nasip olursa aralık 2015 doğum yapacağım. eşimin de benım de sigortamız yok. sgk 1450 tl borç çıkardı adıma. bunu ödemeden hiç bir yardımdan faydalanamayacak mıyım?( ssk faydalanma, dogum yardım, cocuk parası yard. vs) Şayet ödemeyi yapabilirsem de, yardım ve sigortadan yararlanabiliyor muyum?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  36. Selen dedi ki:

   Ben 05 .02.2013 de doğum yaptım sadece 90 TL aldım bundan başka alabiliyor uyum eşim bagkurlu idi ben de sigortalı işten ayrılmıştım 2 aylıkken bebek dusuk tehlikesi vardı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  37. candan dedi ki:

   Ozel sektorde calisiyorum suan dogum iznindeyim devletten dogum parasi almak icin rapor bildirimi yaptim fakat raporum sgk da gorunmuyor isveren raporu bildirdigini soyluyor fakat rapor ucretimi almak icin ne yapmam gerekir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşyerindeki belgeleri SGK ya teslim edebilirsiniz.

  38. Zikrullah savaş dedi ki:

   Benim üç cocugum var ilk çocuğum 18.07.2007 ikinci çocuğum 13 07 2011 üçüncü cocugum. 06 11 2014. Tarihlerinde doğdu yardim parasindan yararlana biliyormuyum.eşim çalışmıyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  39. Nese ileri dedi ki:

   Su anda calismiyorum.1 aylik hamileyim.sizlere 4 sorum olacak.
   1- 90 gunluk prim odemesi derken,ornegin ayin 20 sinde dogum iznine ayrildiysam, 20 si dahil geriye donuk 90 gun mu?
   2- dogum parasi basvurusunu dogumdan sonra kac gun icinde yapmaliyiz?
   3- dogum izninden sonra ssk li calismak zorundamiyim?
   4- issizlik maasi alabilmek icin dogum iznini gun sayisina ekleyebiliyormuyuz?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  40. Gülşah dedi ki:

   Ben dogum izninde olduğum halde sigorta primim yatmış raporlu olduğum halde şimdi doğum parami alamiyacakmiyim bide iş yerine cezai islem ne kadar uygulanir

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parası alamıyorsunuz bu durumda. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  41. Bünyamin dedi ki:

   Mrblar eşim şuan 30 haftalık hamile son bir yıl içinde 300 gün sigortalı agustosun 27 işi bıraktı acaba dogum parası alabilirmi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet alabilir.

  42. aynur dedi ki:

   merhaba benim bebeğim doğduktan sekiz gün sonra öldü. bu durumda doğum yardımından yararlanabilir miyim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  43. hilal dedi ki:

   doğum ücreti aldığın maaşa gore mi hesaplanıyor

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet brüt maaşa göre hesaplanmaktadır.

  44. Derya dedi ki:

   Merhabalar 1.5 yıldır ssk li olarak çalışıyorum. 23.06.2015 de doğum yaptım. Emzirme param yattı fakat izin dönemi boyunca ödenecek para henüz yatmadi normal süreç nedir acaba ? Herhangi birsey yapmam gerekiyor mu?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Biraz zaman alabiliyor bu tür işlemler, size paranın yattığı zaman bildirimde bulunacaklardır. Başvuru yaptıktan 45 gün sonra hala bir bildirim yoksa SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  45. YUSUF dedi ki:

   doğum yardımının yatırldığını nasıl sorgulayabiliriz?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-Devlet üzerinden size ait olan sayfadan kontrol edebilirsiniz. E-Devlet şifresini PTT’ den alabilirsiniz.

  46. fatma dedi ki:

   mrb ben 16 nisan 2015 de doğum yaptım bana bu yardımı alamayacağım söylendi 15 mayıstan sonrası için geçerli dendi ama burda 15 mayıs önceside yararlana bilir deniyor net bilgi verirmisiniz başvuru yapayımmı bende

  47. ayşegül dedi ki:

   doğum parası günlük 3/2 ile 32 hafta çarpılarak hesaplanıyor

  48. nuriye türkmen dedi ki:

   Merhabalar ben 25.05.2015 tarihinde doğum yaptım yardim için başvuru yaptım ama haber gelmedi tekrar müracaat etmeme gerek varmı bana bir yardımcı olur musunuz?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İşlemler biraz uzun sürebiliyor. SGK müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Evraklarınızın durumunu sorabilirsiniz.

  49. FİLİZ EMRE dedi ki:

   Ben 1 aylık hamileyim ve sgk’lı çalışıyorum bebeğim olunca doğum yardımından yararlanabilirmiyim?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet yararlanabilirsiniz.

  50. zeliha dedi ki:

   Ben 7 aylık hamileyim eşim isyerinde benim sigortami yatiriyor ne gibi yardımlar alabilirim cevapini zi bekliyorum

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parası ve yeni çıkan doğum yardımından yararlanabilirsiniz.

  51. DUYGU dedi ki:

   ilk müracat nereye yapılıyor

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerinden ya da e-devlet sisteminden yapabilirsiniz.

  52. asli dedi ki:

   Merhabalar. 08.05.2015 de 2. Cocugumu dogurdum. Dogum yardimindan yararlanabilir miyim? Yararlanabilirsem tek cocuk parasimi 2 cocuk parasimi alirim?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    15 mayıstan sonraki doğumlarda geçerli bir yardımdır.

  53. sumeyye dedi ki:

   Merhaba dogum izni dogumdan once 8 ve dogumdan sonra 8 haftadan oluşuyor. Bebek olduktan sonra calismicam. Is veren izin suremi bitmeden benim cikisimi verirse dogum parasindan yararlanabilirmiyim. Veya ilk 8 haftadan sonra cikisimi yapti 8 haftanin ucretimi hesaplanip odenir yoksa doktor 8 + 8 vermesi sebebi ile 16 haftalikmi odeme yapilir

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmışsanız, işten ayrılsanız bile doğum parası alabilirsiniz.

  54. kadir yaşaroğlu dedi ki:

   baş vuru için hangi evraklar gereklidir babası olarak ben başvuruda bulunursam sorun olurmu ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sorun olmaz. Doğum belgeleri ile başvurabilirsiniz.

  55. gözde dedi ki:

   Ben 30mart2015 de doğum yaptım alabilirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maalesef alamıyorsunuz.

   2. talha dedi ki:

    makalede 15 mayısdan önceki doğumlarda da bu yardımı alabilirler yazıyor?sizde yıl başka bir cevap ta 2011 doğumu bile uzun bir uğraştan sonra alabilirsiniz yazmışsınız.ama burda ise 15 mayısdan önceki doğumlar bu yardımı alamaz yazmışsınız benim 2,çocuğum 2015 mart doğumlu 100 tl civarında bir yardım aldım başka bir yardım alma hakkım varmıdır ?

   3. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Ancak doğum yardımı 15 mayıstan sonra doğum yapanlar için geçerlidir.

  56. Ayşe erol dedi ki:

   20.11.2007 ve 11.12.2013 yılında doğum Yaptım doğum parası alırmıyım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurmanız halinde uzun bir süreç sonunda alabilirsiniz.

  57. musa aydoğan dedi ki:

   Eşim 2.5 aylık hamile şu an çalışmıyor ama sigortası odenirse kaç ay çalışması gerekiyor dogum parası alabilmesi için

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız gerekmektedir.

  58. Süreyya dedi ki:

   Ben 9 mayısta doğum yaptım ben yesıl kartlıyım ben yararlanabilir mıyım doğum parasından

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  59. raziye dedi ki:

   MERHABA 15.05.2015 TARİHİNDEN ÖNCE DOGUM YAPANLARINDA DOGUM YARDIMINDAN FAYDALANACAGI YAZIYOR.BİLGİLENDİRMENİZİ RİCA EDRİM.

   1. Defne dedi ki:

    Merhabalar ben 2007 mart ayında doğum yaptım ozaman ssk çalışıyordum doğum parası almadım şimdi alabilirmiyim

  Sorunuzu Yazın