• 2018 Doğum Yardımı Parası Nereden ve Nasıl Alınır?


  2018 yılı doğum yardımı parası nereden alınır sorusu, yeni doğmuş annelerin merak ettiği konu başlıklarından biri. Bu destek, devlet tarafından yeni doğan annelere verilmektedir. Bu yardım kapsamında, yeni doğan anneye doğan her çocuğu için belirli bir miktar destek verilmektedir. Bu parasal yardımın ne kadar olacağı her sene belirlenmektedir. 2018 yılı için de ne kadar verileceği belirtilmiştir. Bu para sayesinde anneler, doğan her çocuk için doğum parası ve süt parası alabilmektedir. SGK doğum parası bu uygulamadan farklıdır. SGK’lı bir anne, SGK’dan da ayrıca para desteği alabilmektedir. Ancak bu uygulamada, anne SGK’lı olmasa bile destekten faydalanabilir.


  Doğum Yardımı Nedir?

  Doğum yardımı, annelere doğan her çocuk için verilen maddi desteği içerir. Bu destek kapsamında, anneler devlet tarafından maddi yardım alabilecektir. Her doğan çocukta maddi yardım artmaktadır. Bunun sebebi birden fazla çocuğa bakmanın daha zor bir iş olmasındandır.

  Doğum Yardımı Kimlere Yapılmaktadır?

  Bu yardım, -her ne kadar devlet tarafından veriliyor denilse de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bakanlık bu parayı PTT kanalıyla ulaştırır. Yardımdan faydalanabilecek kişiler, bu yardıma başvurmalıdır. Başvurusu gerçekleşmeyen kişilerin bu yardımı alması söz konusu değildir. Bunun yanı sıra, yardımı alacak annelerin mutlaka TC vatandaşı olması gerekir. Doğacak bebek sağ olmalıdır. Ölü doğumlar bu yardım kapsamının dışındadır. Doğum parası nasıl alınır 2018 yılında da en sık sorulan sorulardan olmuştur.

  Doğum Parasına Kimler Başvurabilir?

  Doğum parasının alınabilmesi için başvuru yapılması zorunludur. Bu destek, çocuk doğar doğmaz devletin otomatik olarak verdiği bir hizmet değildir. Bu desteği talep edenler mutlaka başvuruda bulunmalıdır. Doğum parasına başvuru yapabilen kişilerin özellikleri şu şekilde olmalıdır:

  1. Doğum yapmış bir anne olmalıdır
  2. Anne ya da baba TC vatandaşı olmalıdır
  3. Çocuk sağ doğmalıdır

  2018 Doğum Parası Ücreti:

  Doğum parası ücreti her sene çeşitli şekillerde karşınıza çıkıyor.2018 yılı için belirlenen doğum parası ücretleri ise şu şekilde sıralanıyor:1

  Sponsorlu Bağlantılar


  1. Birinci çocuk için doğum parası: 300 TL
  2. İkinci çocuk için doğum parası: 400 TL
  3. Üçüncü çocuk için doğum parası: 600 TL
  4. İkizler için doğum parası: 1000 TL

  Bu yardımın verilebilmesi için, doğumun mutlaka 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi gerekmektedir. Düzenleme bu tarihten sonra doğan çocukları kapsamaktadır.

  Doğum Parasına Başvuru Şartları:

  Eskiden verilen doğum parası ve benzeri yardımlar, Türk vatandaşı olma kriterini sıkı bir şekilde gerektiriyordu. Ancak 2018 yılı için doğum parası alma şartlarında, anne veya babanın TC vatandaşı olması yeterli görülmüş. Buna göre, yeni doğan çocuğun annesi ya da babası TC vatandaşıysa, doğu parası alabilir. Aynı zamanda doğum yardımı alacak çiftin, anne ya da babadan birinin mutlaka SSK’lı veya Bağ-Kurlu olması gerekiyor. Bunu yanı sıra, en az 120 gün prim ödemesi bulunması da gerekiyor. Tüm bu şartları sağlayan kişiler, 2018 yılı için öngörülen doğum parasını alabilir.

  Doğum Parasını Kimler Çekebilir?

  Çalışmayan anneye doğum parası olarak da bilinen bu destek, sadece anne tarafından çekilebiliyor. Bu desteğin alınabilmesi için bazı şartlar gerekiyor. Bu şartları yerine getiren kişiler başvurusunu tamamlıyor. Başvurusu kabul edilen kişilere para, PTT kanalıyla ulaştırılıyor. Ancak bu parayı çekecek kişi sadece ve sadece anne olabilir. Bu ücret anne adına yatar ve anne bu parayı şahsen çekebilir.

  Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parasına başvuru yapacak kişilerin bazı yollar izlemesi gerekmektedir. Öncelikle doğum yardımı dilekçesini doldurmanız gerekecektir. Bu dilekçede sizden istenen bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Başvuru yapan kişinin adı ve soyadı
  2. TC kimlik numarası
  3. Yeni doğan çocuğun bilgileri

  Bu noktada bilinmesi gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle, bu yardıma başvuran kişi annenin eşiyse, bilgiler doldurulurken koca, kendisine göre doldurmalıdır. Bunun yanında yeni doğanın kimlik bilgileri de sorulacağı için, bu işlemi yapmadan evvel mutlaka çocuğa kimlik çıkarmanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz onaylanmayacaktır.

  Doğum Yardımı Hakkında Bilgi Alınabilecek Yerler:

  Teknolojinin gelişmesiyle beraber, internet ve telefon kullanımı da bazı sektörlere kolaylık getirdi. Bu sektörlerden biri de resmi işler oldu. Doğum parası yardımı ve diğer her türlü devlet destekleri hakkında bilgi almak için arayabileceğiniz 2 numara bulunmaktadır:

  1. ALO 144
  2. ALO 183

  Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

  Doğum yardımı başvuru formu doldurulduktan sonra, bu formun ilgili yerlere teslim edilmesi gerekmektedir. Bu formu teslim alan ve başvuruyu onaylayan yerler sınırlı sayıda belirtilmiştir. Bu yerler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri
  2. Aile Bakanlığı’nın internet sitesi
  3. Sosyal Hizmetler Müdürlükleri
  4. İlçelerdeyseniz, Kaymakamlık binalarının içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

  Bu yerlere başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu yaparken yanınızda mutlaka nüfus cüzdanınız bulunmalıdır. Başvurunuzu online bir şekilde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sitesi üzerinden gerçekleştirmek isterseniz, yeni doğan çocuğun TC kimlik bilgisi istenecektir. Doğum yardımı dilekçesi nereye verilir sorusu, bu şekilde cevap bulacaktır.

  E-Devlet Üzerinden Doğum Yardımı Sorgulama:

  Doğum parası ne zaman ödenir gibi soruların cevabını vermek adına, internet üzerinden sorgulama ekranları geliştirilmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, SGK gibi kurumlar, e-Devlet ile hizmetlerini birleştirmiş. Bu birleştirme birçok açıdan işlemleri daha kolay ve hızlı yapılabilir hale getirmiştir. E-Devlet üzerinden herhangi bir sorgulama yapmak için öncelikle e-Devlet şifrenizin olması gerekir. E-Devlet şifreniz yoksa, size en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi almak için gerekenler, nüfus cüzdanınız ve 2 TL olacaktır. Başvuru mutlaka şahsen yapılmalıdır. Bu başvuruyla beraber size kapalı bir zarf içerisinde e-Devlet şifresi verilir. Bu şifreyle ve TC kimlik numaranızla, sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra cep telefonunuzu ve mail adresinizi doğrulamanız size kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede, şifrenizi çaldırmanız veya kaybetmeniz halinde kolaylıkla yenileme işlemi yapabilirsiniz. Ancak doğrulama yapmazsanız tekrardan PTT’ye başvurmanız gerekecektir. Buradan 4 TL karşılığında şifrenizi yenileyebilirsiniz. Şifreniz size yine kapalı bir zarfta verilecektir.

  Bu işlemlerin ardından doğum yardımı sorgulama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Öncelikle TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle birlikte sisteme giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra menüde yer alan e-Hizmetler kısmına giriniz ve arama çubuğu kısmına geliniz. Arama çubuğuna Doğu Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama yazınız. SGK işlemleri arasında yer alan bu hizmet hemen karşınıza çıkacaktır. Buraya tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Doğum yardımı alacak kişilerin sorgulama yapmasının sebebi, başvuru sonucunu merak etmelidir. Eskiden bu tip bilgilerin öğrenilebilmesi için dilekçeler verilmekte ve çeşitli formalitelerden geçilmekteydi. Ancak şimdi sadece birkaç dakika içerisinde, başvuru sonucunuzu öğrenmeniz mümkün hale geldi. Üstelik bu hizmetten faydalanmak için gereken tek şey e-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız olacaktır. Bu sayede hem SK hem Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı hem de diğer kurumların sorgulamasını kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  Çocuk Yardımı Parası Nereden Alınır?

  Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

  Süt Parası
  tıkla sorunu sor

  2018 Doğum Yardımı Parası Nereden ve Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın