SGK

2019 Doğum Yardımı Parası Nereden ve Nasıl Alınır?

2019 yılı doğum yardım parasının nasıl alınacağı bebek bekleyen veya bebeğini henüz yeni kucağını almış ebeveynlerin en çok merak ettikleri konuların başında yer almaktadır. 15 Mayıs 2015 sonrası doğan her çocuk için gerekli şartların taşınması halinde T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere verilen doğum yardım parası, içerisine girdiğimiz 2019 yılı itibari ile diğer sosyal yardımlarla birlikte verilmeye devam edilmektedir.


 • Doğum masraflarına destek olmak,
 • Nüfus artışını teşvik etmek

Amacıyla Devlet tarafından ödenmeye başlanan bu sosyal yardımlarla birlikte çocuk sahibi olmuş anne ve babalar, gerekli şartları yerine getirerek gerçekleştirdikleri başvurularla birlikte ilgili ödemelerden 2019 yılında da yararlanabilecekler. Henüz rakamların artışı için resmi bir açıklama yapılmamış olsa da geride bıraktığımız 2018 yılı rakamları ile birlikte doğum sonrası ilgili maddi sosyal yardımların ödemesi yapılmaya devam edilecektir.

Doğum Yardımı Parası Nedir?

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gerekli şartları sağlayan anne ve babalara 15 Mayıs 2015 tarihinde doğan her çocukları için yapılan tek seferlik ödeme doğum yardımı parası olarak adlandırılmaktadır. Tanımdan da anlaşılacağı üzerine doğum yardımı parası alabilmek için;

 • Kamuda çalışmak,
 • Özel sektörde çalışmak

Gibi bir sınırlama söz konusu olmayıp, gerekli şartları taşıyan her kesim için ilgili ödeme Bakanlık tarafından gerçekleştirilmektedir.

2019 Doğum Yardımı Parasından Kimler Faydalanabilir?

Doğum yardımı parası annelere ödenmekte olup;

 • C vatandaşı olan veya Mavi Kart sahibi olan,
 • Doğum sonrası kendisi ile birlikte bebeği de sağ olan

Anneler bu yardımdan hak kazanmaktadırlar.

2019 Doğum Yardımı Parasına Başvuru Nereye ve Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı parası başvurusu için tek yapılması gereken doğum raporu ile birlikte doğum yardımı başvuru formu doldurularak;

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne,
 • İlçelerde ise Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına

Belgelerin teslim edilmesidir. İlgili sürecin tamamlanması ile birlikte başvuru tamamlanmış sayılarak değerlendirme aşamasından çıkacak sonuç beklenilmeye başlanır.

2019 Doğum Yardımı Parası Alacak Kamu Çalışanları Başvurularını Nereye Yapar?

Kamuda çalışan anne ve babaların doğum yardım parası başvurusu için yukarıda bahsi geçen kurumlara başvurma zorunluluğu bulunmamaktadır. Doğum yardımı memur başvuruları için çalışılan Kurum’a doğum raporu ile birlikte ilgili dilekçe doldurularak başvuru gerçekleştirilir. Dilekçe Kurum’dan temin edilecek olup başvurunun Bakanlığa iletilmesi Kurum tarafından gerçekleştirilir.

2019 Doğum Yardımı Parası Ne Kadar?

Geçtiğimiz yılın geride bırakılması ile birlikte henüz 2019 doğum parası ne kadar sorusunun yanıtı değiştirecek bir yetkililerden gelen bir açıklama bulunmamaktadır. Geride bıraktığımız 2018 yılında uygulanan rakamlar ile soruyu yanıtlamak gerekirse;

 • İlk çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü ve sonrası her çocuk için 600 TL

2019 yılı içerisinde doğum yardımı parası ödemesi yapılabileceğinden bahsedilebilir. Verilen rakamlarda artış görülmesi mümkün olup rakamlarda yapılabilecek değişimler T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı inisiyatifindedir.

2019 Doğum Yardımı Parası Ne Zaman ve Nereden Alınır?

Doğum yardım parası başvurusu sonrası Bakanlık tarafından yürütülen araştırma aşamasına geçilir. Teslim edilen belgelerle birlikte belgelerin doğruluğunun ve doğum yardım parası şartlarının sağlandığının kontrolünde uygun görülen başvuru sahiplerinin hak sahipliği onaylanır. Doğum parası ne zaman ödenir sorusuna yanıt olarak bu araştırma aşamasının sonuçlanmasının takip edilmesi gereklidir. Kanuni olarak 90 gün içerisinde tamamlanması gereken bu aşama genel itibari ile doğumdan sonraki ayın ilk haftasında sonuçlandırılmaktadır.

2019 Doğum Yardımı Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Doğum yardım parasına yapılan başvuru sahibi hak sahibi olunup olunmadığının kontrolünün ve paranın teslim alınabileceğinin teyidini yapmak isteyen başvuru sahipleri için sunulan doğum parası sorgulama 2019 yöntemleri e-Devlet Kapısı ve PTT şubeleri olarak belirtilebilir. PTT şubelerinden sadece doğum yardım parasının yatıp yatmadığının teyidi yapılabilirken e-Devlet Kapısı üzerinden paranın yatırılma öncesi hak sahipliğinin kazanılabildiğinin teyidi gerçekleştirilebilmektedir. E-Devlet Kapısı üzerinden sorgulama yapmak isteyen başvuru sahipleri https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden aşağıda belirttiğimiz sıralamayı takip ederek kolayca sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler:

 • Öncelikle e-Devlet Kapısı uygulamasından işlem yapılabilmesi için e-Devlet şifresine sahip olunması gereklidir. Halihazırda e-Devlet şifresini temin etmiş okurlarımız e-Devlet Kapısı adresine veya e-Devlet Uygulamasına giriş yapabilirler. E-Devlet şifresi sahibi olmayan vatandaşlarımız herhangi bir PTT şubesini kullanarak şifrelerini temin edebilirler.
 • Şifre temini sonrası e-Devlet Kapısı ana sayfasında Sisteme Giriş sekmesi kullanılarak TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi ile kimlik doğrulama işlemi yapılır.
 • Doğrulama sonrası yönlendirilen sayfadan Kurumlar menüsü kullanılarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına giriş yapılarak yapılacak sorgulamalar seçilmelidir.
 • Açılan Bakanlık sayfasında Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama sekmesinden gerçekleştirdiğiniz başvurunun kabul edilip edilmediği teyidine ulaşabilir, Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sekmesinden de doğum yardım parasının PTT hesabına yatırılıp yatırılmadığı sonucuna ulaşabilirsiniz.

2019 Yılı Doğum Sonrası Alınabilecek Diğer Maddi Yardımlar Nelerdir?

Doğum sonrası ailelere verilen maddi yardımlar doğum yardımı parası ile sınırlandırılmamaktadır. Ailelere verilen tek seferlik doğum yardımı parası ile birlikte;

 • Emzirme ödeneği (süt parası),
 • AGİ farkı

Ödemesi gerçekleştirilmektedir.

AGİ Farkı Nedir, Ne Kadar Ödenir?

Asgari geçim indirimi (AGİ), maaşlı çalışan vatandaşlarımıza maaşın dışında verilen bir sosyal ödeme türüdür. Bordrolu çalışanın bekar, evli veya sahip olduğu çocuk sayısına göre değişen tutarlarda ödenen AGİ asgari ücreti yapılan zamla birlikte 2019 yılı Temmuz ayına kadar;

 • Bekarlar çalışanlara 191,85 TL
 • Evli ve eşi çalışmayan çalışanlara 230,22 TL
 • Evli, eşi çalışmayan ve 1 çocuk sahibi çalışanlara 259,04 TL
 • Evli, eşi çalışmayan ve 2 çocuk sahibi çalışanlara 287,78 TL
 • Evli, eşi çalışmayan ve 3 ve daha fazla çocuk sahibi çalışanlara 326,15 TL
 • Evli ve eşi çalışan çalışanlara 191,85 TL
 • Evli, eşi çalışan ve 1 çocuk sahibi çalışanlara 220,63 TL
 • Evli, eşi çalışan ve 2 çocuk sahibi çalışanlara 249,41 TL
 • Evli, eşi çalışan ve 3 çocuk sahibi çalışanlara 287,98 TL
 • Evli, eşi çalışan ve 4 çocuk sahibi çalışanlara 306,96 TL
 • Evli, eşi çalışan ve 5 çocuk sahibi çalışanlara 326,15 TL

Olarak ödeme yapılacaktır. Temmuz ayı ile birlikte asgari ücrete yapılacak zam sonrası yukarıda verilen rakamlarda zam oranında artış meydana gelecektir.

Süt Parası Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeni çocuk sahibi olmuş hak sahiplerine tek seferlik olarak maddi destek yapılmaktadır. Halk arasında süt parası olarak da bilinen bu ödenek emzirmenin teşvik edilmesi amacıyla doğan her çocuk için SGK tarafından ödenmektedir. Tek seferlik olarak ödenen süt parası nasıl alınır sorusuna yanıt arayan yeni çocuk sahibi olmuş ebeveynler;

 • Annenin kimlik fotokopisi,
 • Doğum raporu

Evrakları ile birlikte SGK İl Müdürlükleri’nden temin edecekleri dilekçeyi de doldurarak başvurularını SGK İl Müdürlükleri’ne gerçekleştirebilirler. Doğum sonrası anne ve bebeğin hayatta olması şartı ile verilen bu ödenek türü 2019 yılı için 149 TL olarak belirlenmiştir. PTT şubelerine anne üzerine yatırılan süt parası, doğum yardım parası ile benzer yöntemler kullanılarak sorgulanabilmektedir.

Çocuk Yardımı Parası Nereden Alınır?

Doğum Yardım Parası Sorgulama Ekranı

Süt Parası Nasıl Alınır ?

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. eşim ücretli öğretmen son bir yılda 90 gün sigorta süresini doldurdu. 32 hafta çalışabilir raporu 36 hafta çalışamaz raporu aldık iş görmezlik ödeneği 8 +8 hafta alabilir miyiz?

 2. Ben doğum iznine ayrılmış anneyim babada çalışıyor doğum parası ve süt parasını da almaya hakkımız varmi?

  Rapor ödeneği hak bilgim var onu toplu şekilde alicaz.peki dogumla süt parasi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu