SGK

E-Devletten Doğum Yardımı Başvurusu ve Sorgulaması

2018 yılında doğum yapan annelerimiz veya doğum yapacak anne adaylarımızın alacağı doğum yardımı parası ne kadar? Doğum yardımı parası başvurusu nasıl yapılır? Doğum parası başvurusu takibi nasıl yapılır? Doğum yardımı başvurusu E-Devletten takip edilebilir mi? Doğum yardımı parası için kimler başvurabilir? Memur olan anneler de doğum yardımı alabilir mi? Bu sorulara yazımızda cevap vermeye çalışacağız.


Doğum Yardımından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Doğum Yardımı” programı 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibariyle uygulanmaya başlamıştır.  Doğum Yardımından yararlanılabilmesi için annenin ya da babanın T.C. vatandaşı olması, doğumun 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması ve bebeğin canlı doğması şartları aranmaktadır.

Doğum Yardımına Nasıl Başvurulur?

Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılabilmektedir. Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılacaktır. Doğum yardımı başvuru formuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

Doğum Yardımı Başvuru Formunu İNDİR

Memur Anneler de Doğum Yardımı Alabilir mi?

Doğum yardımından özel sektör çalışanları ve Memur anneler de yararlanabilmektedir.

Özel sektör çalışanları yine yukarıda belirttiğimiz gibi başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezlerine yapacaktır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin (Memur, kadrolu veya sözleşmeli çalışan) başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapması gerekmektedir.

Doğum Yardımı Başvurusu Kimler Tarafından Yapılabilir?

Eğer şahsen yapılacaksa doğum Yardımı ile ilgili başvurular sağ olması halinde anne tarafından ya da anne adına baba tarafından da yapılabilmektedir. Annenin vefatı ya durumunda başvuru, baba ya da çocuğun Kanuni Temsilcisi tarafından da yapılabilmektedir.

Doğum Yardımı Kimlere Yapılmaktadır?

Doğum Yardımı bebeğin sağ doğması şartı ile annenin ya da babanın T.C. vatandaşı olması ve doğumun 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması yeterlidir. İster çalışan isterse ev hanımı olsun tüm annelerimize verilmiş bir haktır. Eşlerden birinin T.C. vatandaşı olması yeterlidir. Yapılacak olan ödeme anne adına PTT ye yapılmaktadır.

2018 Yılında Doğum Yardımı Ne Kadar?

Doğum yardımı 2015 yılında açıklanan tutarlar üzerinden 2018 yılı içinde devam etmektedir.  2018 yılı için belirleme yetkisi olan İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Dış işleri Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı’nın ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni bir teklifi olmamıştır.

Buna göre;

Birinci çocuk için 300 TL,

İkinci çocuk için 400 TL,

Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Not: Çocuk sayımı yapılırken 2015 yılı öncesi çocuk sayısı da hesaba dahil edilecektir.

Doğum Yardımı Başvuru Takibi Nasıl Yapılır ?

Doğum yardımı başvuru takibini, başvuru yaptığınız il veya ilçe müdürlükleri direk telefonlarından yapacağınız gibi ayrıca Alo 144 – Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı veya Alo 183 – Sosyal Destek Hattından da yapabilirsiniz.

Bunun yanında artık E-Devletten de başvuru takibi yapılabilmektedir!

Doğum Yardımı Başvuru Takibi E-Devletten Nasıl Yapılır ?

E devlet kapısı üzerinden vatandaşların erişimine yeni hizmetler açılmaya devam ediyor. Bu hizmetler içinde E-Devletten  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama da mevcut.

Bu hizmetten yararlanabilmek için öncelikle herhangi bir postaneden E – devlet şifresi almanız gerekiyor.

Sonrasında;

Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

linkini tıkladıktan sonra aldığınız E-Devlet şifresi ile uygulamaya girmeniz yeterli.

Yaptığınız başvuru ekranda görüntülenecek ve böylece hangi aşamada olduğu bilgisini öğrenebileceksiniz.

Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır? Kimlere Verilir?

Boşanan Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır?

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Şu an 18 haftalık hamileyim ve işgöremezlik ödeneğinden faydalanmak istiyorum. İşkurdan sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmayı düşünüyorum. En geç kaçıncı haftaya kadar sigortalı olmam gerekli? İşkurdan işe girince sigortanın tamamını devlet mi karşılıyor? Ve analık ödeneğini işkurdan ödenen sigorta ile alabiliyor muyum? Teşekkürler.

 2. İyi günler. Benim ikinci evliligim bu. Bu evliligimden 2013 Ocak doğumlu bir kızım var. 2018 Eylül ayında da yeni bir bebeğim daha oldu. İlk evliligimden bir kızım daha var. Daha önceki çocuklarda faydalanır yaziyo fakat benim adıma şu an e-devlet te sadece bu yeni doğan bebeğim için ödeme başvuru aşamasında diye yaziyo 6 Ekim’de müracaat ettik benden önce ve sonra doğum yapanların çoğu en geç bir hafta içinde aldılar bizim ki niye bu kadar gecikmiş olabilir

 3. Mrb e devlette cocuk parası sorgulamasindaBASVIRU AŞAMASINDA yaziyosa ne anlama geliyo bu dirum.ne zaman çekebilirim.

  1. Merhaba,

   Başvurunuz kabul edilmiş değerlendirme yapılıyor. sonraki aşama ödeme ve ödeme günü verilmesi.

 4. Merhaba doğum yardımı ücretini edevletten baktım ödeme aşamasında diyor yani doğum parası yatmışmıdır yoksa beklemelimiyim.

  1. Merhaba,

   Ödenmiş belgeleri ile ilgili ssk müdürlüğüne dilekçe verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu