SGK

DOĞUM RAPORU KAÇ GÜNDÜR?

Hamilelik dönemindeki bayanların doğum izni raporu kullanması gerekmektedir. Bunun sebebi ise doğuma yaklaştıkça çalışma imkanlarının giderek kısıtlanmasıdır. Çalışan anne adaylarının doğum izinleri hakkında bilinçli olması, gerekirse doktorunu zamanı geldiğinde uyarması son derecede önemlidir. Hamilelik süreci herhangi bir aksilik olmaması durumunda 40 haftalık bir süreci kapsamaktadır. Peki doğum raporu kaç gündür? 4857 sayılı İş Kanunu’na göre hamile kadınlar 8 haftası doğumdan önce 8 haftası da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Yine doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilmekte ve izinlerinin geri kalan kısmını doğum sonrasına aktarabilmektedirler. Doğum sürecinden sonra bebeğiyle daha fazla vakit geçirmek isteyen bayanlar bu durumdan faydalanarak doğum izninin büyük kısmını doğumdan sonra kullanabilirler. Normal izin sürecinde 32. hafta başlanacak izin sürecine doktor kontrolünde 37. haftaya kadar çalışıp izinlerini 37. haftadan itibaren kullanabilirler.


Birden fazla bebek bekleyen anne adaylarında ise doğum öncesi izni 8 yerine 10 hafta olarak kullanılabilmektedir. Doğum şekli ister sezaryen ister normal doğum olsun, doğum öncesi ve sonrası izinlerini etkilemeyecektir.

Doğum izni almak için işyerinizden vizite kağıdı almanız gerekmektedir. Bu vizite kağıdı son 4 ay içerisindeki prim ödemelerinizi gösteren bir dökümandır. Bu belge ile Sosyal Sigortalar Kurumu ile anlaşmalı hastanenize giderek vizite kağıdını teslim etmeniz gerekecektir. Doğum izniniz, tarihlerin onaylanması halinde kolayca çıkacaktır. Doğum belgesi ise hastaneniz tarafından gönderilmek zorundadır.

Doğum raporu kaç gündür? sorusuna cevap vermeye çalıştım ve başka birtakım sorularınız olur ise ALO 170 yani SGK danışma hattını da arayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. SSK’lı ve devlet memuru olan hamile kadınlar 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilirken isteğe bağlı olarak geri kalan izinlerini doğum sonrasına aktarabilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı