• Doğum Parası SSS


  1. Soru : Doğum parasını, rapor tarihim bitmeden alma şansım yok mu?

  Cevap : Doğum parası alabilmeniz için, doğum izni açtırma ve kapatma işlemlerinizi SGK ‘ya bildirmeniz gerekiyor. Doğum izni kapatma işleminizden sonra doğum paranızı 1-15 gün içerisinde alabilirsiniz.

  2. Soru : Çalıştığım işyeri, iş göremezlik raporunu aldığım gün SGK ‘ya çıkışımı vermiş. Doğum parasını alabiliyor muyum?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap : Doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor, doğum raporunu götürmeniz gerekiyor ve bir de doğum izninde olduğunuz sürede herhangi bir yerde çalışmıyor olmalısınız. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  3. Soru : Ben ev hanımıyım, eşim SSK ‘lı olarak çalışıyor, doğum parası alabilir miyim?

  Cevap : Maalesef, doğum parası çalışan bayanlara verilen bir haktır.

  4. Soru : Doğum parası almak için izin bitiminde işe geri dönüş yapmak şart mı?

  Cevap : Hayır, doğum parası alabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması şarttır.

  5. Soru : Yurtdışına çıktığım için doğum izni belgesi alamadım, şuanda da hava yolu şirketi uçağa almadığı için dönüş yapamıyorum. Yurtdışından aldığım doğum raporu ile doğum parası hakkımı alabilir miyim?

  Cevap : Alabilirsiniz.

  6. Soru : İşyerinde bazı sorunlar olduğu için işten ayrılmayı planlıyorum ve çalışmayı düşünmüyorum. Doğumdan sonra doğum parası alabilir miyim?

  Cevap : Doğum parası alabilmeniz için, doğum öncesi iznin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemiş olması gerekmektedir. Yani doğum izni adı altında doğum parası alınabilmektedir. İşten çıkarsanız bu haktan yararlanamazsınız.

  7. Soru : Doğum parası için, doğumdan sonra sigortaya en geç ne kadar süre içerisinde başvuru yapmak gerekiyor?

  Cevap : Rapor tarihiniz dolduktan sonra doğum raporunuz ve nüfus cüzdanınız ile başvurabilirsiniz.

  8. Soru : Doğum parası için doğum iznine kadar aynı işyerinde mi çalışmak gerekiyor?

  Cevap : Hayır böyle bir şart bulunmuyor. Doğum parası alabilmeniz için, doğum raporunuzun olması, doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması ve doğum iznine ayrıldığınız, yani doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık dönemde herhangi bir yerde çalışmıyor olmanız yeterli.

  9. Soru : 16 haftalık doğum iznim ve yıllık izin haklarımı da kullandıktan sonra, 6 aya kadar olan ücretsiz izinden sadece 3 ayını değerlendirmek istiyorum. Doğum sonrası 3 ay ücretsiz izin talep edebilir miyim? İşveren bu konuda sorun çıkarabilir mi?

  Cevap : İsteğiniz halinde kullanabilirsiniz, eğer böyle bir durum için işveren sizi işten çıkarmaya kalkarsa şikayet etme hakkına sahipsiniz.

  10. Soru : Ben raporu 32 haftalıkken değil de 28 haftalıkken alsam olur mu?

  Cevap : Doğum rapor parası alabilmeniz için 32 haftayı geride bırakmış olmanız gerekiyor.  tıkla sorunu sor

  Doğum Parası SSS İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hasret dedi ki:

   iyi günler . Ben 6 aylık hamileyim ve iş yerinden 2 aylık hamileyken ayrıldım ama herhangi bir istifa dilekçesi imzalamadım. ve benim hala sigortam yatıyor sistemden kontrol ettiğimde.ben şuan sigortalı çalışan olarak mi görünüyorum? doğum parası alabilir miyim? ayrıca ikiz gebeyim 30. haftamda rapor alsam sıkıntı olur mu bu arada sonra 1 yıl içinde 90 günlük primim var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primleriniz ödenmeye devam ediyorsa aktif sigortalığınız devam ediyor demektir. Bu durumda çoğul gebelikte 30. hafta rapor alarak rapor parası alabilirsiniz. Ancak işyerinin bu raporu sistemde onaylaması gerekiyor.

  2. Ayşe dedi ki:

   Merhaba BN 32.haftada çalışabilir raporu aldım bugün 37.haftam doldu ve sistemde izin başlangıç günü yarın görünüyor ücretli öğretmenlik yaptığım için raporu onaylayıp SSK dan cikisim verilecek bu durumda doğum rapor parasını alabilir miyim 16 haftalık bi de 5 aralık da yeni yönetmelik çıkmış buna gore çıkışın izin başladığı gün verilirse sadece 9 günlük mu rapor parası alabilirim

  3. yagmur dedi ki:

   Merhaba calistigim firma raporumu dogum sonrasi işledi bir ay sonra eylulde dogum yaptim ve hala alamadim gec isledikleri için simdide ocagin 7si ile 14u arasi alabilirsiniz dediler fakat simdide bir eleman yuzunden firma şupheliye düştü gene rapor parasini almam sıkıntı olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporun geç işlenmesi firma için sıkıntı doğurur. Siz rapor parasını alabilirsiniz.

  4. Esra dedi ki:

   Benim son 1 yıl içinde 90 günlük primim var fakat 6 aylık hamileyken işten ayrıldım doğum parası alabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günlük priminiz yeterli. Ancak 32 hafta rapor alınacağı zaman aktif sigortalı olmanız gerekmektedir.

  5. Brsn dedi ki:

   Dogum parasi icin Geriye dönük sigorta yaptirabilirmiyiz 32.hafta iken sigortalı değildim öncesinde sigortaliydim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük prim ödemesi yapamazsınız.

  6. Serpil dedi ki:

   Merhaba lar ben 8 haftalik hamileyim ve halk eğitimde usta öğretici olarak ücretli öğretmen olarak başladım doğum parası alabilirmiyim ise 8 haftalik hamile olarak başladım…tesekurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum tarihine kadar 90 gün prim ve 32. haftada çalışan aktif sigortalı olarak rapor alırsanız ödenek alabilirsiniz.

  7. Gül dedi ki:

   Mrb ben 2016 2 temmuzda doğum yaptım hamileyken safece 2 ay çalıştım ama son 1 yıl içerisinse 8 aylık sigorta primim var şuan çocuğum 15 aylık doğum parası alabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için doğumdan önce 32. haftada aktif sigortalı olarak rapor almanız gerekirdi. Şu anda rapor parası alamazsınız. ancak doğum yardımı olan Birinci çocuk için 300 TL
    İkinci çocuk için 400 TL,
    Üçüncü çocuk için 600 TL ödeneği Kaymakamlıklarda bulunan birimlere başvurarak alabilirsiniz.

  8. Sevgihan dedi ki:

   Şuan işsizlik maaşı aldığım için sigortalı olarak görünüyorum bu yeterli mi ? Bide primimi nasıl hesaplayabilirim?

  9. Sevgihan dedi ki:

   Yaklaşık 3 yıl çalıştım fakat nerdeyse 3 aylık hamileyken işten çıkarıldım doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevgihan Hanım,

    Rapor alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Bununla birlikte doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün primi sağlamış olmalısınız. Hamile ve doğum iznindeki kadınların işten çıkarılması ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okumanız yararlı olacaktır.

  10. fatma emine dedi ki:

   selam hayırlı sabahlar ben 3ayluk hamileyim 2017 senesi içinde 72 günlük sigortam var ve su an calısmıyorum dogum parasını nasıl alabilirim ve almam için ne yapmam gerekir saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası alabilmeniz için Doğumdan önceki 1 sene içinde 90 gün prim ve Rapor alacağınız tarihte aktif sigortalı olmanız gerekiyor. 32. haftadan 1 ay önce sigortalı bir işe başlarsanız rapor parası alabilirsiniz.

  11. Gozde dedi ki:

   Merhaba ben bisey sorcam 36 haftalık gebeyim ama nikahim olmadı daha yapıp iş yerinden çıkış alcam çıkış yaptıktan sonrada doğum parsi alabilirmiyim

  12. aliye dedi ki:

   merhaba bir sorum olacak
   sgk dan alınacak dogum rapor parası brüt asgari ücretin 3 te 2 sini mi alıp hesaplıyoruz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aliye Hanım Merhaba,

    Doğum rapor parası yatarak tedavide 1/2 , ayakta tedavide 2/3 olarak hesaplanır. Rapor tarihinden önceki 3 ayın Brüt ücretin ortalaması alınır.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.