• Doğum Parası SSS


  1. Soru : Doğum parasını, rapor tarihim bitmeden alma şansım yok mu?

  Cevap : Doğum parası alabilmeniz için, doğum izni açtırma ve kapatma işlemlerinizi SGK ‘ya bildirmeniz gerekiyor. Doğum izni kapatma işleminizden sonra doğum paranızı 1-15 gün içerisinde alabilirsiniz.

  2. Soru : Çalıştığım işyeri, iş göremezlik raporunu aldığım gün SGK ‘ya çıkışımı vermiş. Doğum parasını alabiliyor muyum?

  Cevap : Doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor, doğum raporunu götürmeniz gerekiyor ve bir de doğum izninde olduğunuz sürede herhangi bir yerde çalışmıyor olmalısınız. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  3. Soru : Ben ev hanımıyım, eşim SSK ‘lı olarak çalışıyor, doğum parası alabilir miyim?

  Cevap : Maalesef, doğum parası çalışan bayanlara verilen bir haktır.

  4. Soru : Doğum parası almak için izin bitiminde işe geri dönüş yapmak şart mı?

  Cevap : Hayır, doğum parası alabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması şarttır.

  5. Soru : Yurtdışına çıktığım için doğum izni belgesi alamadım, şuanda da hava yolu şirketi uçağa almadığı için dönüş yapamıyorum. Yurtdışından aldığım doğum raporu ile doğum parası hakkımı alabilir miyim?

  Cevap : Alabilirsiniz.

  6. Soru : İşyerinde bazı sorunlar olduğu için işten ayrılmayı planlıyorum ve çalışmayı düşünmüyorum. Doğumdan sonra doğum parası alabilir miyim?

  Cevap : Doğum parası alabilmeniz için, doğum öncesi iznin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemiş olması gerekmektedir. Yani doğum izni adı altında doğum parası alınabilmektedir. İşten çıkarsanız bu haktan yararlanamazsınız.

  7. Soru : Doğum parası için, doğumdan sonra sigortaya en geç ne kadar süre içerisinde başvuru yapmak gerekiyor?

  Cevap : Rapor tarihiniz dolduktan sonra doğum raporunuz ve nüfus cüzdanınız ile başvurabilirsiniz.

  8. Soru : Doğum parası için doğum iznine kadar aynı işyerinde mi çalışmak gerekiyor?

  Cevap : Hayır böyle bir şart bulunmuyor. Doğum parası alabilmeniz için, doğum raporunuzun olması, doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması ve doğum iznine ayrıldığınız, yani doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık dönemde herhangi bir yerde çalışmıyor olmanız yeterli.

  9. Soru : 16 haftalık doğum iznim ve yıllık izin haklarımı da kullandıktan sonra, 6 aya kadar olan ücretsiz izinden sadece 3 ayını değerlendirmek istiyorum. Doğum sonrası 3 ay ücretsiz izin talep edebilir miyim? İşveren bu konuda sorun çıkarabilir mi?

  Cevap : İsteğiniz halinde kullanabilirsiniz, eğer böyle bir durum için işveren sizi işten çıkarmaya kalkarsa şikayet etme hakkına sahipsiniz.

  10. Soru : Ben raporu 32 haftalıkken değil de 28 haftalıkken alsam olur mu?

  Cevap : Doğum rapor parası alabilmeniz için 32 haftayı geride bırakmış olmanız gerekiyor.  tıkla sorunu sor

  Doğum Parası SSS İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sevgihan dedi ki:

   Şuan işsizlik maaşı aldığım için sigortalı olarak görünüyorum bu yeterli mi ? Bide primimi nasıl hesaplayabilirim?

  2. Sevgihan dedi ki:

   Yaklaşık 3 yıl çalıştım fakat nerdeyse 3 aylık hamileyken işten çıkarıldım doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevgihan Hanım,

    Rapor alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Bununla birlikte doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün primi sağlamış olmalısınız. Hamile ve doğum iznindeki kadınların işten çıkarılması ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okumanız yararlı olacaktır.

  3. fatma emine dedi ki:

   selam hayırlı sabahlar ben 3ayluk hamileyim 2017 senesi içinde 72 günlük sigortam var ve su an calısmıyorum dogum parasını nasıl alabilirim ve almam için ne yapmam gerekir saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası alabilmeniz için Doğumdan önceki 1 sene içinde 90 gün prim ve Rapor alacağınız tarihte aktif sigortalı olmanız gerekiyor. 32. haftadan 1 ay önce sigortalı bir işe başlarsanız rapor parası alabilirsiniz.

  4. aliye dedi ki:

   merhaba bir sorum olacak
   sgk dan alınacak dogum rapor parası brüt asgari ücretin 3 te 2 sini mi alıp hesaplıyoruz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aliye Hanım Merhaba,

    Doğum rapor parası yatarak tedavide 1/2 , ayakta tedavide 2/3 olarak hesaplanır. Rapor tarihinden önceki 3 ayın Brüt ücretin ortalaması alınır.

  5. DİLGEŞ dedi ki:

   merhaba,
   benim sorum; doğum öncesi rapor başlangıç tarihi 24 temmuz
   şu anda ise temmuzz ayına ait işverence yatırılan sigota günüme baktığımda 23 gün olarak görünüyor bu doğrumudr ?
   EKSİN G.N. KISMINDA İSE 1 YAZIYOR BU NE ANLAMA GELİYOR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor tarihine göre gün bildiriminiz doğru. 1 kod nolu eksik Gün Bildirimi ise Raporlu (istirahatli) anlamına geliyor.

  6. İmren dedi ki:

   Merhaba 4 yıldır aynı şirkette sigortalı olarak çalışıyorum şu an 11 haftalık hamileyim. İkiz gebelik olduğu İçin Doğum iznime 2 hafta daha ekleniyor dolayısıyla 30. Haftada da izne ayrılsam Doğum parasını yine alabilir miyim yoksa benim içinde mi 32 hafta şartı var?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İmren Hanım Merhaba,

    İkiz gebelikte doğum iznine doğumdan 10 hafta önce çıkmanızx gerekiyor. Dolayısıyla sizin doğum öncesi izniniz 30. haftada başlayacaktır.

  7. Tuğçe dedi ki:

   Merhaba şuan 27 haftalık hamileyim şubattan beri bi iş yerinde çalışıyorum ve sigortalıyım.iş yeri ile anlaşamıyorum ve işten ayrılıp başka bir yerde çalışmaya devam edicem ancak 32. haftadan izne ayrılmak istiyorum 5 haftam var 18 ağustosta rapor alsam 5hafta biyerde çalışıp izne ayrılmış görünücem bu durumda doğum paramı alabilir miyim.90 iş günü sigortalı olma şartını sağlıyorum her türlü ama işyeri problem çıkarır mı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 90 günü tamamlamanız ve 32. hafta sigortalı olmanız yeterli. İş değiştirmeniz rapor parası ve doğum iznine ayrılmanıza mani değil.

  8. Tülin dedi ki:

   30 haftalık raporla doğum parası alablrmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine 32. hafta hak kazanıyorsunuz. 30 hafta raporunuzla rapor parası alamazsınız.

  9. .... dedi ki:

   Şuan sigortam durmuş işsizlik maaşı aliyorum hamileyim işten 09.06.2017de ayrıldım 3ay sonra tekrar aynı yere başlayıp 6.aylarda yine çıkacağım bu şekilde doğum parası alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine çıkmanız gereken 32. haftada aktif sigortalı olursanız doğum rapor parası alırsınız. Birde Doğum öncesi 1 yıl içinde 90 gün priminiz olmalı.

  10. Ays dedi ki:

   Merhaba ben 32.haftamda çalışabilir raporu aldi m fakat 35.haftamda çalışamaz raporu doktorum verdi bu durumda işten ucretsiz izne ayrılmam olursa son ay sgk primim yatmayacak.Dogum parası son 3 ay primin 2/3oldugu için prim yatmayan ay hesaba katılmaz degilmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    doktor raporu ile çalışamaz duruma geldiğinizden 3 haftanız doğum sonrasına eklenir.

  11. Ezgi dedi ki:

   9 aylik sigortam var 24 haftalik hamileyim dogum parasi alabilir miyim acaba

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çalışma halindeyseniz rapor iznine istinaden alırsınız. Diğer sorularınız için lütfen alo 170 SGK danışma hattını arayınız

  12. fatma betül dedi ki:

   Merhaba. 32. haftada izne ayrıldığımda 90 gün primim dolmamış oluyor. 37. haftaya kadar rapor alıp çalışırsam 90 günüm doluyor. 37. haftaya kadar çalışıp 90 günü doldurduğumda doğum parası alabilir miyim? Teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz

  13. Yıldız dedi ki:

   Merhabalar. 32 haftam bitti ve sigortalı çalışıyorum doktora rapor almak istiyorum dedim çalışmak mı istiyorsun dedi çalışmak istemediğimi söyledim ve tmm verelim rapor dedi ama çalışabilir raporu verdi. Bu doğum parası almama engel olabilir mi ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen alo 170 i arayınız

  14. fatma dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 30 haftalık hamileyim, 37. haftaya kadar çalışacağım. Uzun süredir aralıksız çalışıyorum.
   Dikkatimi çeken bir nokta hakkında bilgi Doğum parası ve iş göremezlik ödeneği aynı şey değil mi? Ayrı ayrı olarak mı alacağız?

   Bir de benim haklarım nelerdir? Süt parası, çocuk parası gibi haklar için nerelere başvuru yapmalıyım?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Hali Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
    İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması,
    Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
    Emzirme ödeneği Hizmet akdine tabi (4/a lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,Ayrıca Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.
    Emzirme ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.

  15. gülşah dedi ki:

   merhabalar ben öncesinde babamın emekli sandığından yararlanıyordum girdiğim işte 1 haftalık sigortam oldu ancak işten ayrıldım şimdi babamdan yararlanamayacak mıyım yararlanmam için ne yapmam gerekir

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yaş bilgileriniz bulunmadığından dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTInı ARAYINIZ ve detaylı bilgi alınız

  16. Seyhan dedi ki:

   Merhaba, ben 30.05.2016 yılında işten ayrıldım.6 ay işsizlik ödeneği aldim şuan da 32+2 gün hamileyim.27.01.2017 tarihte sigorta girişim yapıldı. 33.haftam dolduğunda, çalışabilir raporu aldığım takdirde doğum parasını alabilir miyim? (Muhtemel doğum tarihi 24.03.2017 )

  17. Fatos dedi ki:

   Merhaba ben 26 haftalık hamileyim 26 ocak 2017 de sigortam basladi 1 mayis ta falan dogumum olacak doğum parası alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ayrıca SSK DOĞUM İZNİ için 1 yıl içinde en az 90 gün Kısa Vadeli Sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. Daha detaylı hesaplama işlemi için SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA sayfasına gidiniz.
    AYRICA Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  18. sevim dedi ki:

   Merhaba ben gebe kalmadan once 131 gun ssk var dogum parasi alabilirmiyim gebeyken calisiyo olmam sartmi sartsa kac gun sskli olmam gerekir raporlyken isyri sigortamizi yatirmaya devam ediyomu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SSK DOĞUM İZNİ için 1 yıl içinde en az 90 gün Kısa Vadeli Sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir.
    Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.
    AYRICA Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  19. Aysun Er dedi ki:

   merhaba,
   Özel sektörde çalışıyorum ve doğum için amerikaya gideceğim. 28 haftalıkken gitmeyi düşünüyoruz. Bu durumda 32. hafta iş göremez raporunu Türkiye’deki hastanemden alamayacağım. Türkiye’ye döndükten sonra doğum parasını alabilir miyim? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
   Teşekkürler…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Türkiye’de hamileyken 90 gün prim ödemenizin yapılması halinde döndüğünüz de doğum paranızı alabilirsiniz ancak yurtdışı bir doğum raporu almanız da gerekmektedir.

  20. kader kapan dedi ki:

   Merhaba 2 yıl 10 ay olarak çalışmaktayım ve kasım 2016 ayı sonunda işyeri küçülmeye gitmesinden dolayı işten çıkışım yapılacak ve 16 haftalık hamileyim doğum parasını alabilirmiyim ve iş cıkışım yapıldığı için işsizlik maaşinıda hemen alırmıyım. Doğum parası için 32. haftaya kadar dışarıdan sigortamı yatırmam gerekir mi .En kısa sürede cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.iyi çalışmalar

  21. kamile dedi ki:

   yaklaşık iki yıldır aynı iş yerinde sigortalıyım. doğum raporunun başlangıcına 1,5 ay daha var, fakat işyerim işlerin bozulduğundan beni ücretsiz izine çıkartmak istiyor. bu durum benim doğum raporu almama engel mi ? ve alacağım rapor parasının miktarını düşürür mü ?

  22. ------ dedi ki:

   MERHABA EŞİM EYLÜL AYININ 10 UNDA DOGUM YAPTI.RAPORUNUN BİTİŞ TARİHİ 2 ARALIK,RAPOR PARASINI AKABİNDEKİ 8,14 ÜNDEMİ ALIR YOKSA İŞYERİ BİLDİRGEYİ YAPRIKTANSONRA YANİ OCAK AYININ 8,14 TARIHLERI ARASINDAMI ALIR.

  23. Sevim dedi ki:

   Merhaba ben hamilelik dolayısıyla eylül ayında işten çıktım mart ayında doğum zamanım 1 yıl içerisinde 90 gün prim şartını sağlıyorum Ama doğum izni alacağım zaman gebelikten dolayı iş bulamayacağım için çalışmıyor olacağım yani sigortam yatıyor olmayacak. doğum parası alabilirmiyim Yukarda işten çıkanlar doğum izni alacağı zaman sigortası yatıyor olması gerekli değil mi ? şartlarında öyle yazıyor. bu durumda alabiliyor muyuz ?

  24. Hayal çetin dedi ki:

   Yusuf bey ben Bağkurluyum. edevlet sorgulaması yaptığımda süt parasının ödemesi çıktığını gördüm. Sorum şu 1-)doğum parası olan 300 tl için bir başvuru yapmam gerekir mi yoksa süt parası gibi isleme otomatik olarak alınır mı 2-) isgoremezlik odemesi icin Bağkur a doğumu yaptığım tarihte mi yoksa rapor bitiminde yapacağım başvuru tarihinde mi prim borcum olmamalı

  25. Büşra dedi ki:

   Yeni ise baslicam fakat hamile olma riskimde var eger ki hamile kalirsam dogum izinine ayrilana kadar calissam dogum parasi alabilirmiym

  26. ahmet dedi ki:

   EŞİM 5 AYLIK HAMİLE ŞİMDİ SİGORTA YAPTIRSAK BİZDE DOGUM PARASI ALABİLİRMİYİZ

  27. özgür dedi ki:

   merhabalar, eşimin 2016 ekim başında doğumu gerçekleşecek. 6 yıldır çalıştığı işyerinden 2016 mayıs sonunda ayrıldı. bu durumda doğum parası alma hakkı doğuyor mu acaba?

  28. Sevgi dedi ki:

   Doğum öncesi izin alabilmek ve tüm haklara sahip olabilmek için en az kaç ay çalışmış olmam gerekiyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartını sağlarsanız doğum raporu almanız halinde doğum parası alabilirsiniz.

  29. yusuf dedi ki:

   iyi akşamlar eşim ücretli usta öğretici olarak çalışıyor 34.haftada izine ayrıldı toplamda 11hafta izin kullandı rapor parası nekadar alabiliriz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ bu yazımızdan hesaplama ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  30. aysenur dedi ki:

   suan 35 haftalik hamileyim .. hamileligim 31. haftasinda isten cikarildim. doktora gidip rapor almadim . issizlik icin basvuru yaptim… dogum parasi alabilir miyim.. ne yapmam.gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum raporu alırsanız doğum parası alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  31. DURU GÜMÜŞ dedi ki:

   Merhaba 1,5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum 35.haftaya kadar çalışıp işten ayrılmayı düşünüyorum doğum parası alabilmek için ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ yazımızda doğum parası alabilme şartları verilmiştir.

  32. MUSTAFA EVMEZ dedi ki:

   Ben, 1 yıllık Sözleşme yapılarak SSK lı olarak Eğitim kurumu olan özel sektör iş yerinde (part time) saat karşılığı ek ders görevlisi öğretmen olarak çalışmaktayım. pirim ödenen gün sayım 90 günden fazla ve ssk pirimleri bu kurum tarafından ödenmektedir.Özel eğitim hizmeti veren (işyeri/İşveren) kurs 25.01.2016 tarihinde 14 gün süreli ara tatile (15 Tatil dönemi) girdi. tatilin bittiği ertesi gün 8.02.2016 tarihinde doğum iznine ayrıldım. şirket tarafından şubat ayı içerisinde kurs kapalı olduğu eğitim hizmeti olmadığı ve saat karşılığı çalıştığım için Şubat ayı içerisinde herhangi bir prim ödemesinde bulunmadı. 8 şubat itibariyle de doğum izni raporla başlatıldı. 25 .02.2016 tarihinde de doğum yaptım.
   SGK ya başvuru yaptığımda Şubat ayı içerisinde prim ödemediğinden dolayı tarafıma doğum nedeniyle geçici iş göremezlik nedeniyle rapor parası ödenmedi. o süre zarfında benim veya kursun bir kusuru gözükmüyor. çünkü kurs geçici kapalı çalıştırma imkanı yok.
   bu konuda nasıl bir çözüm önerirsiniz? yapmam gerekeni konusunda bilgi verirmisiniz?geçmişe yönelik yapılabilecek birşey var mı? mümkünse ilgili kanun ve maddeleri ile birlikte yardımcı olabilir misiniz.

  33. nur dedi ki:

   Merhaba. Ben 32. haftamda doğum izni raporumu aldım. Benim sormak istediğim bu rapordan sonra doğum parası almak için illaki sigortanın yatmaması mı gerekiyor? İş yeri isterse bir şekilde sigortamı yatırabilir mi? Sigortamı yatırsa doğum paramı alabilir miyim?

  34. Rabia keser dedi ki:

   Esimin sigortasi yok 4 cocugum var.en kucugu2014un 9.ayinda dogdu bu yardimlardan faydalanabiliyrmuyum.nereye basvurabilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çocuk yardımı alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  35. erkan dedi ki:

   EŞİM 105 GÜN ssk var.şuan 30 haftada çalışacak durumda değil analık raporunu alması için 2 hafta daha ssk yatması şart mı yoksa 2 hafta sigortadan çıkabilir mi analık parasından bu şekilde faydalanabilir mi yoksa iş göremezlik raporu mu alması lazım 15 gün..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortanın devam etmesi gerekir. Rapor alabilir. 32.haftada da doğum iznine ayrılabilir.

  36. ebru dedi ki:

   Son 1 yilda 90 gunluk prim yeterliyse ve 32. Haftada rapor aldiktan sonra. Sigortamizi is yeri sonlandirsa dogum parasini alabilir miyiz.
   32. Haftadan sonrada yine doguma kadar sigortali olmak zorunda miyiz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır doğuma kadar sigortanın yatmasına gerek yoktur.

  37. ayse selin kasgar dedi ki:

   Merhabalar,19 Şubat 2016 tarihinde doğum yaptım. Doğum izninden döndükten sonra almam gereken işgörememezlik ödeneğini sistemden kontrol ettiğimde evrak işlem tarihininin 15.07.1988 olarak görüldüğünü farketti. Bu duurmda ne yapmalıyım, yardımcı olaiblirseniz çok sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerinde ya da Alo 170 SGK hattında durumu belirtmeniz gerekir.

  38. Murat dedi ki:

   Esim 21 haftalik hamile sigortasini baslatsam dogun parasindan yararlanirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine ayrılmadan önce eşinizin 90 prim günü bulunması gerekiyor. 32.haftada izne ayrılırsa doğum parası alamaz. Çalışabilir belgesiyle günleri sağlayabilir.

  39. Ayşe Nur dedi ki:

   Iyi günler ben 7 haziranda dogum yaptim dogum parasi ve sut parasi ne zamana kadar yatiyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten paranın durumunu kontrol edebilirsiniz.

  40. gülcihan dedi ki:

   ben 10 haftalik hamileyim 6 .27 de sigorta girisim yapildi dogum kadar caliscam acaba dogum parasi alabilirmiyim… isten cikarildimda haklarim nelerdir…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşsizlik maaşına başvurabilirsiniz. Doğum parası alabilmeniz için sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerekir.

  41. Deniz dedi ki:

   Merhaba 32. Haftamda doğum öncesi raporumu aldim ve işverenime bildirdim. Dogum sonrasi iznimdeyken is yerimin kapancagini ogrendim. Analik ödeneğim ve işsizlik maaşi gibi haklarimi kaybetmemek adina ne yapabilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  42. Sumeyra dedi ki:

   İstege bagli sigortalilarda dogum parasi alabiliyorlar mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef alamıyorlar.

  43. seyhan dedi ki:

   Merhaba, bir şirkette 2 yıl çalıştım, belirli süre hizmet akdi sona erdiğinden 30.05.2016 tarihinde işten ayrıldım.issizlik ödeneği almaktayım.şuanda 1.5 aylik hamileyim tekrar işe devam edeceğim en azından doğuma kadar.hamilelikten dolayi issizlik maaşım kesilir mi? Birde tekrar işe başlayıp rapor aldığımda doğum parası alabilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Tekrar işe girmeniz durumunda işsizlik ödeneği kesilir. Doğum iznine kadar çalışmanız durumunda doğum parası alabilirsiniz.

  44. Elif dedi ki:

   Hayirli günler. Özel sektörde çalışıyorum.25 haftalikken 10 gun rapor aldim.sonra 1 gün ise gittim ama ayakta duramayinca tekrar aldım. 20 günlük raporum var suan 28 haftadayim. Bu raporlar doğum parasini etkiliyor mü? Erken doğum riski olduğu için tekrar rapor alsam sıkıntı olurmu.cevaplardan sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önce 1 yıl içerisinde 90 prim gününü sağlıyorsanız, doğum iznine ayrılmadan önce sigortanız bulunması şartı ile doğum parası alabilirsiniz.

  45. Zeynep Y dedi ki:

   Merhaba 34 haftalık hamileyim. 32 haftalıkken doğum öncesi 8 haftalık çalışamaz raporu aldım. Ancak iş yerim ben doğum yamadan kapanacakmış. Normalde doğum sonrası için de 8 haftalık izin alacaktım yasal olarak. Bu durumda doğum sonrası için olan 8 haftalık yasal izin paramı sskdan alamayacakmıyım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  46. ebru dedi ki:

   Merhaba
   Ben 26.01.2016 tarihinde isten ayrildim. 2 yillik gecmise dönük sigortam vardi. Bu ay icerisinde sigortam yeniden baslatildi. 32 haftamda rapor alsam dogum parasindan yararlanabilir miyim.
   Dogum ekimde olucak. Agustosun sonunda 32. Haftayi tamamlayip rapor aldigim zaman. Zaten 1 yil icinde 90 qunluk primim var. Herhengi bi sorun olur mu.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet doğum parası alabilirsiniz.

  47. m.emin dedi ki:

   Eşime doğum öncesi rapor almadık 34. haftada doğum yaptı doğum sonrası isgoremezlik raporu aldık. Doğum parası alabilir miyiz doğum öncesi için giriş yapılması mı gerekliydi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine ayrılmadan önce rapor almanız gerekirdi. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  48. Fatma dedi ki:

   Merhaba ben 23 haftalık hamileyim. İşe part olarak başladım ve iş yeri sigortamın 18 günlük sigorta ödemesini yaptı geriye kalan 12 günü benim yatırmam gerekiyordu ama yatırmadım. Bu şekilde 7 ay çalıştım Eylül 2015 te tam zamanlı çalışmaya başladım sigortam tam yatmaya başladı şuan bu şekilde çalışmaya devam ediyorum. Doğum parası alabilmem için ödenmeyen sigorta parasını ödemem gerekiyor mu. Eylül sonunda doğum iznine ayrılcam.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır ödeme yapmanıza gerek yoktur. Doğum iznine kadar sigortalı olmanız yeterli olacaktır.

  49. sevcan dedi ki:

   Merhaba evlilik tarihim 10.09.2015 ve 32 haftalik hamileyim şu an rapor alsam evlilik tarihimi geçiyor evlilik tazminat hakkımı kaybetmiş olurmuyum doğum raporu alsam

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  50. sevda dedi ki:

   merhaba,
   Ben 2012 yılında ocak ayında doğum yaptım . Doğumuma 2.5 AY Kala iş yeri sözleşmemi fesih etti . İşten ayrıldım . Doğum parası alabilir miyim . Doğumdan önce bir yıl içinde 90 gün primim doldu.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine ayrılmadan önce sigortanızın bulunması gerekir.

  51. Sema dedi ki:

   45 gün sigorta var üç aylik hamileyim.izne 2 ay kala bi yerde calissam dogum izni ayrılabilir miyim.zor bi hamilelik geciriyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    90 günü tamamlayıp doğum iznine çıkmadan önce sigortalı olarak gözükürseniz alabilirsiniz.

  52. esin dedi ki:

   Ben 5 senedir bi işyerinde çalıştım beşinci seneden sonra evlendim girdi çıktı yaptım sigortam 3 ay sonra bsladi evlendikten sonra 10 aylıkken de dogum yaptım doğum yapip dogum iznim bittikten sonra bir seneyi tammladim ciktim dogum parası alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Alabilirsiniz. SGk müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  53. derya gunsay dedi ki:

   merhaba ben 28 haftalik hamilyken doktorumdan 1 aylik heyet raporu alip yurt disina dogumu gerceklestirmek icin yola ciktim. dusuk tehlikem vardi ve ucaga binme yasagim vardi o yuzden 32 haftalik surecimi bekleyemedim. onun yerine yurt disindaki doktorumda 32 haftalik hamile oldugum an is goremezlik raporu aldim. suan bebegim dogdu ve elimde dogdu icin yine rapor var. benim dogum parami alabilcekmiyim turkiyeye geri dondugumde?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum izni öncesi sigortanız bulunuyorsa alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  54. Tuba dedi ki:

   Merhaba ben 3.5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum 14.03.2016 tarihinde evlendim evlilik sebepli işten ayrılmak istiyorum fakat o süreye kadar 34 hafta var şu sıra hamile kalsam 32 nci haftada raporumu alsam ve işten ayrılsam rapor parası hakkım varmıdır 32 haftadan sonra sigortam olmayacak

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet doğum iznine kadar sigortalı çalışırsanız doğum parası alabilirsiniz.

    1. Tuba dedi ki:

     Çok teşekkürler

  55. Fatma PINARLI dedi ki:

   Merhabalar ben temel lisede calısıyordum. Haziranın 9 u itibariyle is görmezlik raporumu aldım. Sözleşmem agustos 15 te bitiyo. Bu tarihten sonra analık iznime 2 ay kalıyo. Kurum bu 2 ayda sigortamı yatırır mı benden istifami vermemi istediler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İstifa durumu olursa sigortanız yatmayacaktır. Kalan 2 ay için isteğe bağlı ödeme yapabilirsiniz. Doğum parası alabilmeniz için doğum iznine ayrılmadan önce sigortalı olmanız gerekir.

  56. Feyza dedi ki:

   Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum dolayısıyla bazı aylar 10 bazı aylar 15 gün yatıyor sigorta ve okul bitikten sonra yani 20 haziranda başka bir işe girecem 32.haftaya kadar da çalışmış olacam doğum parası alabilir miyim ücretli öğretmenlikten eksik olan günler sıkıntı çıkarır mı her ay 30 gün yatması zorunlu mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Her ay 30 gün yatması zorunlu değildir. Doğumdan önceki son 1 yıl içinde 90 prim günü yatırmış olmanız ve doğum iznine ayrılırken sigortalı olmanız gerekir.

   2. Elif dedi ki:

    Merhabalar ben Mayıs ayinin ikinci haftasinda dogum iznine ayrildim ama mayis ayinda hic is yoktu yani izne ayrilmadan once çalışmadığım gunlerin sigortasi yatmadi bu dogum parasi almama engel mi ? alabilir miyim acaba ? . Doksan günlük prim onceki aylardan dolmustu tabi

  57. canan dedi ki:

   Ve 32.haftada rapor aldıktan sonra sigorta çıkışımı mı yaptırmam gerekiyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor aldıktan sonra sigorta priminin yatmaması gerekir.

  58. canan dedi ki:

   Merhaba ben 4 ay bir yerde çalıştım sonra 2 ay öncede işten ayrıldım şuan 28 haftalık hamileyim. Birkaç gun önce bir yere sigortamı yaptırdım. Oradan 1 ay sonra yani 32.haftamda rapor alırsam doğum parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    90 prim günü şartını sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

  59. Kayra helin dedi ki:

   Selam 5ekim 2016 tarihinde usta ogreticilik yaptim yani ucretli ogretmenlik ….malum ssk az yatiyo bizde haziran6da cikisim oldu gorevim bitti …5aylik hamileyim dogum parasi alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için doğum iznine ayrılmadan önce sigortalı olmanız gerekir.

  60. murat dedi ki:

   eşimin 2015/7 ayından beri 30günlük sigortası yatmakta ama hamıle olduğu için patronu parttıme çekip 15 gün sigorta yatırmaya başladı tam olarak doğum parasından yararlabiliyormuyuz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 sene içerisinde 90 prim günü şartını sağlarsa doğum parası alabilir.

  61. ÖZLEM dedi ki:

   Merhaba ben 24 haflık iken işten çıkartıldım. işsizlik için başvuruda bulundum ve 1 aylık işsizliğimi aldım. fakat yeni bir iş buldum 29 haftalıkken geriye dönük 90 gün primim var 32. hafta da rapor aldığımda doğum parasına hak kazanır mıyım? ve 32. haftalık iken sistem de sigortam görünmeyecek bir sorun teşkil eder mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sorun olmaz. Doğum raporu alıp SGK müdürlüğüne teslim etmeniz halinde doğum parası alabilirsiniz.

  62. Şevval dedi ki:

   Mrb , 31 haftalik hamileyim geçmişe dönük 54 gün ödenmiş primim var. 37. Haftama kadar bir yerde sigortalı çalışsam doğum parası alabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartını sağlarsanız doğum parası alabilirsiniz. 37.hafta kadar çalışabilmeniz için doktor raporu gereklidir.

  63. Yağmur dedi ki:

   Merhaba ; bazı özel sebeplerden dolayı resmi nikahım yok ve hamileyim bu durum doğum parası almama engel midir ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır bir engel oluşturmaz. Doğum parası şartlarını sağladığınızda doğum parası alabilirsiniz.

  64. Ömer dedi ki:

   Eşim 24.hafta gebe ssk girişi yapılsa doğum izni ve parası alabilirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef yeterli süreye ulaşmayacağı için alamaz.

  65. Pelin dedi ki:

   Merhaba 11 haftalik ikiz bebeklere hamileyim 7 yildir calistigim kurumla sozlesmem 31.08.2016 tarihinde sona eriyor. Bu da hamileligimin 28. Haftası demek. Bu durumda Dogum sonrasi parami alma hakkimi kayip mi ederim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için doğum raporu almanız gerekir. Normal doğum öncesi iznine ayrılmadan işiniz son bulacağı için rapor alamayıp doğum parası alma hakkınız kaybolacaktır.

  66. Gulseren dedi ki:

   Merhaba 26 nisan da doğum iznim bitti işverenim 6 ocakta doğum öncesi ne ciktim 4 şubatta doğum yaptım. İşverenim 19 şubatta sgk girişine onay verdiğini söylediği halde 170 aradığımda onay verilmediği ni söylüyorlar bunun için napabilirim parayi kaç günde alabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor bitiminden sonra alabilirsiniz. Ancak iş yeri ile SGK arasında bir sıkıntı olursa alamayabilirsiniz. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu sorgulatabilirsiniz.

  67. ASLIHAN dedi ki:

   Merhaba ;
   Halen SGKlı olarak çalışmaktayım. 4 ay sonra inşallah doğum yapacağım.
   aynı zamanda çalıştığım işyerinden ayrı 2 şirkette ortaklığım var. Şirket ortaklığım doğum rapor parası almama engel olur mu? Şirhet hisse devri yapmama gerek var mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  68. umut yıldız dedi ki:

   merhaba eşimin doğum tarihi 03.07.2016 ocak21de işten çıkardılar şuan sgklı değil fakat doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90gün primi var ben eşimi bu tarihten itibaren sgklı göstersem 2-3hafta sonra rapor alsa faydalanabilir miyiz ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor alabilirse doğum parası alabilir.

  69. Menekse dedi ki:

   Merhaba yusuf bey ablam 2cocugunada doğum parası almadı 1 9yasinda 1 3yasinda şu an basvursa alabilrmi nasıl başvurabilir acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası şartlarını sağlıyorsa başvurabilir.

  70. canan dedi ki:

   Merhaba ben 22 haftalık hamileyim 5 ay sigortalı olarak çalıştım doğum izni almadım işten ayrıldım doğum parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor alamamışsınız ve bu durumda doğum parası alamazsınız.

    1. canan dedi ki:

     Peki başka bir yere sgk lı olarak girip rapor alırsam ve doğumdan sonrada orada çalışmaya devam edersem alabilir miyim

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Prim günü şartlarını sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  71. Emine dedi ki:

   Merhaba 2004yılında sigortalıydım doğum yaptım ama dogum parasını almadım şimdi alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası şartlarını sağlıyorsanız ve doğum raporu almışsanız alabilirsiniz.

  72. pelin dedi ki:

   Merhaba… ben 32.haftama girmek üzereyim fakat riskli gebelik yaşadığım için 20 gündür rapor kullanıyorum 32.haftama girincede normal dogum raporu verecek doktor… peki ben dogumdan kaç gün sonra dogum paramı alabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Birkaç ay sürebilmektedir, Pelin Hanım.

  73. Neslihan kaya dedi ki:

   Merhaba 17 haftalık hamileyim çalıştığım bölüm kapanıyor doğum parası alınabilir diye yazılarınızda okudum fakat sgk aradığımda alamayacağımı söylediler bu konuda yapılabilecek başka bişey vamı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor alamayacağınız için doğum parası da alamıyorsunuz maalesef.

  74. Fatma dedi ki:

   Merhaba ben su an 11 Haftalik Hamileyim ve 4 senedir calisiyorum, dogum iznine kadar da calismaya niyetim var ama.. ben Almanyada Dogum yapcam ve dogum iznim bittikten sonra tekrar caliscam. bu durumda ben dogum parasi alabilcekmiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz.

  75. merve dedi ki:

   benm 30 iş gunu yatan sigortamın dısında 4 er gunluk 4 ayrı fırmadan daha sigortam yatmak 2 ay sonra doğum yapıcam dogum raporumu tum firmalara göndererek sigortamı tum fırmalardan kesmem mı gerekıyor yoksa 30 gun yatıran fırmamınraporu bildirmesi doğum sigortadan rapor parası almam için yeterli mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Son çalıştığınız firmaya vermeniz gerekir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.