• Doğum Parası SSS

  1. Soru : Doğum parasını, rapor tarihim bitmeden alma şansım yok mu?


  Cevap : Doğum parası alabilmeniz için, doğum izni açtırma ve kapatma işlemlerinizi SGK ‘ya bildirmeniz gerekiyor. Doğum izni kapatma işleminizden sonra doğum paranızı 1-15 gün içerisinde alabilirsiniz.

  2. Soru : Çalıştığım işyeri, iş göremezlik raporunu aldığım gün SGK ‘ya çıkışımı vermiş. Doğum parasını alabiliyor muyum?

  Cevap : Doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor, doğum raporunu götürmeniz gerekiyor ve bir de doğum izninde olduğunuz sürede herhangi bir yerde çalışmıyor olmalısınız. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  3. Soru : Ben ev hanımıyım, eşim SSK ‘lı olarak çalışıyor, doğum parası alabilir miyim?

  Sponsorlu Bağlantılar


  Cevap : Maalesef, doğum parası çalışan bayanlara verilen bir haktır.

  4. Soru : Doğum parası almak için izin bitiminde işe geri dönüş yapmak şart mı?

  Cevap : Hayır, doğum parası alabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması şarttır.

  5. Soru : Yurtdışına çıktığım için doğum izni belgesi alamadım, şuanda da hava yolu şirketi uçağa almadığı için dönüş yapamıyorum. Yurtdışından aldığım doğum raporu ile doğum parası hakkımı alabilir miyim?

  Cevap : Alabilirsiniz.

  6. Soru : İşyerinde bazı sorunlar olduğu için işten ayrılmayı planlıyorum ve çalışmayı düşünmüyorum. Doğumdan sonra doğum parası alabilir miyim?

  Cevap : Doğum parası alabilmeniz için, doğum öncesi iznin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemiş olması gerekmektedir. Yani doğum izni adı altında doğum parası alınabilmektedir. İşten çıkarsanız bu haktan yararlanamazsınız.

  7. Soru : Doğum parası için, doğumdan sonra sigortaya en geç ne kadar süre içerisinde başvuru yapmak gerekiyor?

  Cevap : Rapor tarihiniz dolduktan sonra doğum raporunuz ve nüfus cüzdanınız ile başvurabilirsiniz.

  8. Soru : Doğum parası için doğum iznine kadar aynı işyerinde mi çalışmak gerekiyor?

  Cevap : Hayır böyle bir şart bulunmuyor. Doğum parası alabilmeniz için, doğum raporunuzun olması, doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması ve doğum iznine ayrıldığınız, yani doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık dönemde herhangi bir yerde çalışmıyor olmanız yeterli.

  9. Soru : 16 haftalık doğum iznim ve yıllık izin haklarımı da kullandıktan sonra, 6 aya kadar olan ücretsiz izinden sadece 3 ayını değerlendirmek istiyorum. Doğum sonrası 3 ay ücretsiz izin talep edebilir miyim? İşveren bu konuda sorun çıkarabilir mi?

  Cevap : İsteğiniz halinde kullanabilirsiniz, eğer böyle bir durum için işveren sizi işten çıkarmaya kalkarsa şikayet etme hakkına sahipsiniz.

  10. Soru : Ben raporu 32 haftalıkken değil de 28 haftalıkken alsam olur mu?

  Cevap : Doğum rapor parası alabilmeniz için 32 haftayı geride bırakmış olmanız gerekiyor.  tıkla sorunu sor

  Doğum Parası SSS İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Burcu dedi ki:

   16 kasımda doğum yaptım 21.09.2018 den 05.10.2018 e kadar çalışır raporu aldım.. ama bir hafta yıllık izin bir hafta da ücretsiz izin aldım.bunun dışında da eylül ayından 1 gün rapor 4 gün ücretsiz iznim var o bir hafta da çalışamaz raporu almadım.. is yeri bana raporunu çalışamaz Yaptirman gerekiyor diyor… 25 gunluk eylül ayında sigortam yatmış sigorta yeterli değil diyor fakat ben 1 yıldır çalışıyorum sigorta günlerim 90 günü geçik.. neden doğum parasi alamazsın diyorlar.. Bu şartlarda hak kazanamiyormuyum

  2. İbrahim halil dedi ki:

   Selam Eşim 4.5 aylık hamile suan sigortası başlaması durumunda 90 günden fazlası tamamlanıyor ve hak kazanıyor. Fakat iznini doğumdan 2 ay önce alırsa 90 gün tamamlanamaz 1 ay önce alırsa 99dan fazla günü oluyor hak kazanıyor gibi aksi bir durum söz konusumudur.

   Ayrıca Yanımda muhasebe işlerine bakacak sigortası benim yanımda başlayacak bu engel tasır mı.

  3. Gül dedi ki:

   3 aylık hamileyim sigortamı ödesem bu parayı alabilme sansım varmı

  4. Kübra dedi ki:

   Merhaba, doğumuma 3ay kaldı 8hafta kala doğum iznine çıkıcam , doğum iznine çıktıktan 2gün sonra çıkışım verilirse doğum rapor parasından yararlanabilir miyim? 90 günlük sigortam da var .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra çıkışınız yapılırsa en fazla 10 günlük bir rapor ödemesi alabilirsiniz. Bu nedenle çıkış işlemini rapor bitiminde yaptırın. Raporlu olduğunuz sürede zaten bir maliyet yok. Prim ödenmiyor.

  5. eda dedi ki:

   merhaba ben 29 haftalik gebeyim dogumum mecburi sezeryan olucagi icin tarihim belli ozamana kadar 100 gun sigortali olmus olacagim dogum parasindan yararlaanbilirmiyim acaba

  6. Güvenlik dedi ki:

   Eşim 14 haftalık hamile. Özel bir şirkette çalışan . Dogum öncesi hiç rapor almasa nasip olursa doğum sonrası doğum parası alabilirmi.Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece doğum sonrası rapor alırsa 8 haftalık doğum sonrası rapor parasının ödemesini alabilir.

  7. sigma dedi ki:

   Merhaba şuan özel bir firmada çalışmaktayım,
   mart ayında 1 yıllık evli olacağım ve yine mart ayında doğumum beklenmektedir,
   ben 32 haftada doğum raporu alıp izne ayrılıp sonrasında nikah tarihimin 1 yılı dolmadan evlilikten dolayı istifa etsem,
   hem doğum paramı hemde kıdem tazminatımı alabilir miyim ?

  8. betül dedi ki:

   merhaba ben sgk dan doğum parası alabilmek için çalışıyorum 90 günü doldurdum ama aynı iş yerinde devam etmek istemiyorum doğuma daha 3 ay var aynı gün işten çıkıp başka bir yerde işe başlasam ve çıktığım gün tekrar sgk başlat

  9. Zeynep dedi ki:

   Ben 6 haftalık gebeyim çalışıyorum ama sigortam 8hafta yapılacak iş değişikliği yaptıgım için ben kaç haftadan sonra işi bırakıp Doğum parası alabilirim ? Ve bunun ücreti ne kadardır alacağım Doğum parasının ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş değişikliği yapmanız sıkıntı olmaz. Eğer geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün priminiz var ise aktif sigortalı olarak 32 hafta rapor alıp rapor sonuna kadar da aktif sigortalığınız devam ederse brüt maaşınızın yani hizmet dökümünde gözüken maaşınızın 2/3 ünün 8+8 16 haftalık ücret alabileceksiniz.

  10. Ayşe dedi ki:

   Benim çalıştığım yer iki aylık hamile iken sigortamı yaptı yeni ilk defa giriş oldu doğuma kadar çalışmayı düşünüyorum sigortadan para alabilirmiyim daha öncesinden sigortam yok

  11. Erhan dedi ki:

   Merhabalar;
   Ben süt parasını alamadım geçen süre yaklaşık 2 yıl alo 170 i aradım onlarda bana hastaneye gidip tekrar doğum kaydı yaptırmamı söylediler bana çok saçma geldi , ben zaten ilk müracatımı yapmıştım, ve almaya hak etmiştim.Cevabınız ne alacak alacaba

  12. Çigdem Yılmaz dedi ki:

   Merhaba,
   İş icin 16. Haftamda Amerika’ya geldim ancak ikiz gebelik olduğundan burada gördüğüm doktor uçak seyahati yapamayacağımı söyledi. Şirketim Home ofis olarak burada çalışmama müsade etti. Ancak şimdi 33. Haftamdayim ve Doğum iznine ayrılmak icin rapor alamıyorum. Buradaki doktorun yazacağı bir yazı Türkiye’de geçerli olur mu? Yada konsolosluğa mi başvurmalıyım? Şirketim rapor alamadığım takdirde SGK mi durduracak…

  13. Busra dedi ki:

   Tesekkur ederm cevabinz icin. Birsey daha sormak istyrummm Is yeri cikisimi veriyor yani 1 ay ihbar surem varmis yani 1 ay calsmam gerekicekmis daha sonra odemeler yapilcakms. Fakat bu ihbar suresinden once 2 haftalik yillik izne cikartilcakmisim. Bu 2 hafta sonunda ihbar baslicakmis. Benim ihbarim basldigi takdirde 32. Hftamada 3 hafta kalms olucak ben o haftalarda doktorumdan rapor alsam bikac gun calsssam snra yine rapor alsm 32. Hftama gelincede zaten izne cikiyorum. Yani ihbar suremde rapor almam dogum parasini etkilermi..

  14. Busra dedi ki:

   Merhaba.
   10 aydir ayni is yerindeyim. Suan 25 haftalik hamileyim özel sektordeyim is yeri beni uzak bir yere yer degiskligi yapmak istiyor.ben kabul etmedim.o zman ckisini verelim ihbarini verelim dediler. Bu ihbar suresince benim 4 hafta calsma surem varmis sanirim bu dogrumu calistigim sure boyunca 1 maasmi haktmis olucam nasil olucak. Birde 32. Haftam gelmeden ciktigiim icin dogum rapor parasini alabilcekmiyim nasil yapmam gerekiyo ?? Yardmci olursanzz sevinirimmm.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya gelmeden çıkıp başka bir yerde de çalışmaz iseniz rapor ödeneği alamazsınız. Tavsiyemiz işyeri ile anlaşın zaten 7 hafta sonra doğum iznine çıkacaksınız bu süre zarfında ya siz diğer yere gitmeyi kabul edin yada onlar sizi mevcut yerde idare etsinler. Rapor aldıktan sonra onlara bir külfetiniz yok zaten. Rapor bittikten sonra da çıkışınızı versinler. Tazminat vermek istemeyeceklerdir. Ancak siz en azından rapor paranızı almış olacaksınız.

  15. yasemin güneş dedi ki:

   merhaba 30 haftalik hamileyim 32. haftada calisabilir raporu alacagim. 36. haftaya kadar calisip anlasmali olarak isten ayrilmayi dusunuyorum(bebege bakacak kimseyi bulamadik) issizlik maasi ve tazminat alma hakkim var mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    36. hafta eğer doğum iznine ayrılacak iseniz rapor ödeneğini alırsınız. Ancak iştende ayrılacaksanız sonraki haftaların ödeneğini alamazsınız.

  16. Sümeyra çiloğlu dedi ki:

   doğum iznine 23.03.2018de ayrılmam gerekiyordu izin raporumu 26.03.2018 tarihinde aldım Doğum parası alırken bir sorun yaşar kutum

  17. Zeynep dedi ki:

   Merhabalar,
   22 haftalık hamileyim ve özel sektörde 6 aydır çalışıyorum. 22 Mayısta 32 haftalık olup doğum iznine çıkabiliyorum. Ancak gebeliğimde risk bulunduğundan doktorum dinlenmem gerektiğini rapor almam gerektiğini söyledi. Benim sorum mayısa kadar olan 1 aylık süreci rapor alıp doğum iznime kadar raporlu olsam doğum iznim başladıktan sonra işten ayrılsam doğum parasından faydalanabiliyor muyum?
   Raporlu olduğum süreçte prim ödenmediğinden doğum parası almam da bir sakınca olur mu?

  18. Umran dedi ki:

   Merhabalar 28 haftalık hamileyim 32.çi haftada çalışabilir raporu alsam doğuma kadar çalışsam aynı zamada ücretli öğretmenlik yapıyorum doğumdan sonra sigortam yatmiyacak doğum parası alabilirbiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan sonra aktif sigortalığınız sonlanır ise 05/12/2017 de çıkan yönetmelik değişikliği ile sonlanma tarihinden itibaren 10. güne kadar rapor paranız ödenecektir.

  19. Ferhan Gülcan dedi ki:

   Merhaba. İş yerinden 36.haftada izine ayrıldım ve ayrıldığımda 60 günlük primim dolmuş gösteriyordu ama izine ayrıldığım günden doğumumdan sonraki dört haftaya kadar sigortam yatmaya devam etti. Bu durumda raporlu olduğum günler prime dahil ediliyor mu, Doğum parası alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu olduğunuz günlerdeki priminiz de geçerli doğuma kadar 90 güm primi var ise doğum parası alabilir.

   2. Ferhan Gülcan dedi ki:

    Doğum parası ne zamana kadar alınabilir peki belirli bir zamanı var mı?

  20. Ayten dilek dedi ki:

   Merhaba ücretli öğreticiyim 90 günlük pirimim var 32. Haftada rapor aldım fakat 37. Haftada rapor aldığımda işten istifa edip çıkmam gerekiyor ücretli öğretici olduğum için. Bu durumda istifa edersem doğum parası alabilir miyim?

  21. Mehtap dedi ki:

   Bn ise girdigimde hamile idim isyeri ogrendiginde cikardi 1 yıl oncesinde 90 günlük sigortam var ve suan calismiyrm 26 haftalik hamileyim rapor parasi alabilirmiyim eger sigorta olmasi gerekiyrsa kendim yatirsam sigorta pirimini rapor parasi kac para alırım

   1. Mehtap dedi ki:

    32 haftada dahil olmak uzere 3 4 hafta sigortam olsa rapor parasi almam icin yetrlimi 2017 den 288 gun var ama 2018 den sigortam yok 26 haftalik hamileligim var ve ne kadr rapor parasi alırım

  22. Hoca dedi ki:

   Iyi günler.fahri kuran kursu ogreticisiyim. şu an 31 haftalik hamileyim.ne gibi haklarım var.dogum izninden yararlanabilirmiyim.hala çalışıyorum.

  23. Güler dedi ki:

   Sigortam hamileligimin 3. Ayında başladı doğum parası alabilir miyim

  24. Hamide dedi ki:

   26 haftalık hamileyim çalıştığım isyeri beni süresiz eve ayırdı bu yüzden 32 haftam dolmuyor ise gidemediğim için sigortamda ödenmiyor doktor rapor vermezse doğum parası alabilmek için 32 haftam dolması şartmı çıkışım verilmiyor doğumdan sonra 3 ay sonra alacagim 9 senedir aynı sektörde calisiyorum

  25. Hasret dedi ki:

   iyi günler . Ben 6 aylık hamileyim ve iş yerinden 2 aylık hamileyken ayrıldım ama herhangi bir istifa dilekçesi imzalamadım. ve benim hala sigortam yatıyor sistemden kontrol ettiğimde.ben şuan sigortalı çalışan olarak mi görünüyorum? doğum parası alabilir miyim? ayrıca ikiz gebeyim 30. haftamda rapor alsam sıkıntı olur mu bu arada sonra 1 yıl içinde 90 günlük primim var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primleriniz ödenmeye devam ediyorsa aktif sigortalığınız devam ediyor demektir. Bu durumda çoğul gebelikte 30. hafta rapor alarak rapor parası alabilirsiniz. Ancak işyerinin bu raporu sistemde onaylaması gerekiyor.

  26. Aysel dedi ki:

   Merhabalar ben kasım ayında 15 günlük ücretsiz izin kullandım kasım 2 sındede 32 haftalık raporumu başladı kasımın 30 da da dogum yaptım dogum öncesi rapor paramı alamıyorum eksik prim günüm varmış kasım ayında 12 gün peki ben şimdi ne yapmam gerekiyor Doğum paramı alamıycam mı

  27. Ayşe dedi ki:

   Merhaba BN 32.haftada çalışabilir raporu aldım bugün 37.haftam doldu ve sistemde izin başlangıç günü yarın görünüyor ücretli öğretmenlik yaptığım için raporu onaylayıp SSK dan cikisim verilecek bu durumda doğum rapor parasını alabilir miyim 16 haftalık bi de 5 aralık da yeni yönetmelik çıkmış buna gore çıkışın izin başladığı gün verilirse sadece 9 günlük mu rapor parası alabilirim

  28. yagmur dedi ki:

   Merhaba calistigim firma raporumu dogum sonrasi işledi bir ay sonra eylulde dogum yaptim ve hala alamadim gec isledikleri için simdide ocagin 7si ile 14u arasi alabilirsiniz dediler fakat simdide bir eleman yuzunden firma şupheliye düştü gene rapor parasini almam sıkıntı olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporun geç işlenmesi firma için sıkıntı doğurur. Siz rapor parasını alabilirsiniz.

  29. emine h dedi ki:

   merhaba ben yillik iznimi kullanip hamileligimin 25. haftasi itibariyle yurtdisinda olmayi planliyorum. 32. haftadaki raporu yurtdisindaki bir doktordan alsam yapmam gerekenler nelerdir? rapor kabul olur mu bir denklik almak gerekir mi?

  30. Abdullah dedi ki:

   Slm iyi geceler esimin calistigi is yeri arkadasim ve maasini 7500 den gosteriyor dogum parasi bu yuzden 112 gun her ay 4250 tl olarak yaticak ssk aradigimda il 1 ay asgeri ucretten yatmis sonra neden 7500 maastan yatmis dedi bende isyeri okadar veriyor dedim denetim yazisi gondereceklermis bi sorun olurmu ne yapmamiz gerekiyor simdiden tsk ilginiz icin

  31. Saime işlek dedi ki:

   Merhaba ben 27/12/2011 de doğum yaptım ama böyle bir haklarımdan haberim yoktu o zaman şimdi bir hak talep edebilir miyim geçmişe yönelik

  32. Sara dedi ki:

   Merhaba. Raporum 03.11.2017 de bitiyor. Bu tarihte değilde sonrasında doğum yaparsam bu doğum paramı almamda sorun yaratır mı?

  33. Esra dedi ki:

   Benim son 1 yıl içinde 90 günlük primim var fakat 6 aylık hamileyken işten ayrıldım doğum parası alabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günlük priminiz yeterli. Ancak 32 hafta rapor alınacağı zaman aktif sigortalı olmanız gerekmektedir.

  34. Brsn dedi ki:

   Dogum parasi icin Geriye dönük sigorta yaptirabilirmiyiz 32.hafta iken sigortalı değildim öncesinde sigortaliydim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük prim ödemesi yapamazsınız.

  35. Serpil dedi ki:

   Merhaba lar ben 8 haftalik hamileyim ve halk eğitimde usta öğretici olarak ücretli öğretmen olarak başladım doğum parası alabilirmiyim ise 8 haftalik hamile olarak başladım…tesekurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum tarihine kadar 90 gün prim ve 32. haftada çalışan aktif sigortalı olarak rapor alırsanız ödenek alabilirsiniz.

  36. Gül dedi ki:

   Mrb ben 2016 2 temmuzda doğum yaptım hamileyken safece 2 ay çalıştım ama son 1 yıl içerisinse 8 aylık sigorta primim var şuan çocuğum 15 aylık doğum parası alabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için doğumdan önce 32. haftada aktif sigortalı olarak rapor almanız gerekirdi. Şu anda rapor parası alamazsınız. ancak doğum yardımı olan Birinci çocuk için 300 TL
    İkinci çocuk için 400 TL,
    Üçüncü çocuk için 600 TL ödeneği Kaymakamlıklarda bulunan birimlere başvurarak alabilirsiniz.

  37. Sevgihan dedi ki:

   Şuan işsizlik maaşı aldığım için sigortalı olarak görünüyorum bu yeterli mi ? Bide primimi nasıl hesaplayabilirim?

  38. Sevgihan dedi ki:

   Yaklaşık 3 yıl çalıştım fakat nerdeyse 3 aylık hamileyken işten çıkarıldım doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevgihan Hanım,

    Rapor alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Bununla birlikte doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün primi sağlamış olmalısınız. Hamile ve doğum iznindeki kadınların işten çıkarılması ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okumanız yararlı olacaktır.

  39. fatma emine dedi ki:

   selam hayırlı sabahlar ben 3ayluk hamileyim 2017 senesi içinde 72 günlük sigortam var ve su an calısmıyorum dogum parasını nasıl alabilirim ve almam için ne yapmam gerekir saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası alabilmeniz için Doğumdan önceki 1 sene içinde 90 gün prim ve Rapor alacağınız tarihte aktif sigortalı olmanız gerekiyor. 32. haftadan 1 ay önce sigortalı bir işe başlarsanız rapor parası alabilirsiniz.

  40. Gozde dedi ki:

   Merhaba ben bisey sorcam 36 haftalık gebeyim ama nikahim olmadı daha yapıp iş yerinden çıkış alcam çıkış yaptıktan sonrada doğum parsi alabilirmiyim

  41. aliye dedi ki:

   merhaba bir sorum olacak
   sgk dan alınacak dogum rapor parası brüt asgari ücretin 3 te 2 sini mi alıp hesaplıyoruz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aliye Hanım Merhaba,

    Doğum rapor parası yatarak tedavide 1/2 , ayakta tedavide 2/3 olarak hesaplanır. Rapor tarihinden önceki 3 ayın Brüt ücretin ortalaması alınır.

  Sorunuzu Yazın