Doğum Parası SSS | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • Doğum Parası SSS  1. Soru : Doğum parasını, rapor tarihim bitmeden alma şansım yok mu?

  Cevap : Doğum parası alabilmeniz için, doğum izni açtırma ve kapatma işlemlerinizi SGK ‘ya bildirmeniz gerekiyor. Doğum izni kapatma işleminizden sonra doğum paranızı 1-15 gün içerisinde alabilirsiniz.

  2. Soru : Çalıştığım işyeri, iş göremezlik raporunu aldığım gün SGK ‘ya çıkışımı vermiş. Doğum parasını alabiliyor muyum?

  Cevap : Doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor, doğum raporunu götürmeniz gerekiyor ve bir de doğum izninde olduğunuz sürede herhangi bir yerde çalışmıyor olmalısınız. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  3. Soru : Ben ev hanımıyım, eşim SSK ‘lı olarak çalışıyor, doğum parası alabilir miyim?

  Cevap : Maalesef, doğum parası çalışan bayanlara verilen bir haktır.

  4. Soru : Doğum parası almak için izin bitiminde işe geri dönüş yapmak şart mı?

  Cevap : Hayır, doğum parası alabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması şarttır.

  5. Soru : Yurtdışına çıktığım için doğum izni belgesi alamadım, şuanda da hava yolu şirketi uçağa almadığı için dönüş yapamıyorum. Yurtdışından aldığım doğum raporu ile doğum parası hakkımı alabilir miyim?

  Cevap : Alabilirsiniz.

  6. Soru : İşyerinde bazı sorunlar olduğu için işten ayrılmayı planlıyorum ve çalışmayı düşünmüyorum. Doğumdan sonra doğum parası alabilir miyim?

  Cevap : Doğum parası alabilmeniz için, doğum öncesi iznin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemiş olması gerekmektedir. Yani doğum izni adı altında doğum parası alınabilmektedir. İşten çıkarsanız bu haktan yararlanamazsınız.

  7. Soru : Doğum parası için, doğumdan sonra sigortaya en geç ne kadar süre içerisinde başvuru yapmak gerekiyor?

  Cevap : Rapor tarihiniz dolduktan sonra doğum raporunuz ve nüfus cüzdanınız ile başvurabilirsiniz.

  8. Soru : Doğum parası için doğum iznine kadar aynı işyerinde mi çalışmak gerekiyor?

  Cevap : Hayır böyle bir şart bulunmuyor. Doğum parası alabilmeniz için, doğum raporunuzun olması, doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması ve doğum iznine ayrıldığınız, yani doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık dönemde herhangi bir yerde çalışmıyor olmanız yeterli.

  9. Soru : 16 haftalık doğum iznim ve yıllık izin haklarımı da kullandıktan sonra, 6 aya kadar olan ücretsiz izinden sadece 3 ayını değerlendirmek istiyorum. Doğum sonrası 3 ay ücretsiz izin talep edebilir miyim? İşveren bu konuda sorun çıkarabilir mi?

  Cevap : İsteğiniz halinde kullanabilirsiniz, eğer böyle bir durum için işveren sizi işten çıkarmaya kalkarsa şikayet etme hakkına sahipsiniz.

  10. Soru : Ben raporu 32 haftalıkken değil de 28 haftalıkken alsam olur mu?

  Cevap : Doğum rapor parası alabilmeniz için 32 haftayı geride bırakmış olmanız gerekiyor.  tıkla sorunu sor

  Doğum Parası SSS İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nuray kusmez diyor ki:

   Iyi gunler benim sigortam ssk da yatiyordu 90 günü aşkın süredir şimdi ogretmen olarak atandim ben 27. Hafta dayım ve doktorum doğum iznine başlayana kadar riskli gebelik oldugu icin rapor verdi 45 gün sonra da doğum iznim başlıyor .şimdi ben doğum parasini eski çalıştığım ssk dan mi yoksa ogretmenlikten mi alicam ve iki kurumun fiyatları değişiyor mu ? Bilgi verirseniz memnun olurum

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    emekli sandığından almanız gerekir. emekli sandığının daha yüksektir.

  2. fatma yılmaz diyor ki:

   merhabalar,1196 yılında doğum yaptım,fakat hiç doğum izni kullanmadım ,songüne kadar çalıştım doğuma gittim,doğum öncesi de aynı işyerinde 4 yıl ssk var,doğumdan sonrada aynı işyerinde bir kaç ay çalışıp işten ayrıldım,bu kadar eski tarih ve bu doğum parasını alabilirmiyim sizce,ilginize teşekkür ederim!

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Durumunuzu alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  3. şaban çiçek diyor ki:

   mrh iyi çalışmalar benim eşim özel bir şirkette çalışıyor hamile iken çalışmaya başladı fakat doğum izni rapor alacaktık eşim erken doğum yaptı eşimin 20.11.2014 günü sigorta girişi vardı doğum tarihi de 06.03.2015 doğum yaptı toplamda 106 gün ssk var benim eşim doğum parasından yararlana bilir mi?

   1. Selahattin Demir diyor ki:

    doğumdan önce 90 gün sigortası olduğundan,faydalanabilir.

  4. gülcin diyor ki:

   Günaydın iyi çalışmalar aralık ayında sigorta girişim oldu avukat yanında asistanım ve tek ben çalışmaktayım , şuan da 27 haftalık hamileyim Hiçbir sıkıntım olmazsa da doguma 4 hafta kala izne cıkıcam bu izne cıkısımda sigortaya bir bildiri de bulunmam gerekiyor mu ve dogumdan 1 buçuk ay sonra is bası yapıcam o şekilde aanlaştık ama bu esnada çıkış yaparlarsa yinede doğum parası alabiliyormuyum?.veya herhangi bir hususta işe baslamasam bu haktan yine yararlanıyoR muyum? Teşekkür şimdiden verecek olduğunuz bilgi için

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Yararlanabilirsiniz. Ancak doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız gerekiyor. İzinli iken de sigorta primlerinizin yatmaması gerekiyor.

  5. gülcin diyor ki:

   Ayrıca doğumu Özelde yaptırıyor olma durumumda bu paradan yine alabilme hakkım doğuyor mu?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Evet olabiliyor. Doğum raporunuzu almayı unutmayın.

  6. gülcin diyor ki:

   Günaydın iyi çalışmalar aralık ayında sigorta girişim oldu avukat yanında asistanım ve tek ben çalışmaktayım , şuan da 27 haftalık hamileyim Hiçbir sıkıntım olmazsa da doguma 4 hafta kala izne cıkıcam bu izne cıkısımda sigortaya bir bildiri de bulunmam gerekiyor mu ve dogumdan 1 buçuk ay sonra is bası yapıcam o şekilde aanlaştık ama bu esnada çıkış yaparlarsa yinede doğum parası alabiliyormuyum?.veya herhangi bir hususta işe baslamasam bu haktan yine yararlanıyoR muyum? Teşekkür şimdiden verecek olduğunuz bilgi için

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Doğum parasından yararlanabilirsiniz. İş yerinizin izinli olduğunuz süreleri bildirmesi ve prim ödememesi gerekir.

  7. Kader Arslan diyor ki:

   Merhaba iyi çalışmalar ben beş buçuk aylık hamileyim özel sektörde çalışıyordum özel nedenlerle işten çıkmak zorunda kaldım yaklaşık iki yıldır da sigortalıydım. Doğum parasından faydalanabilir miyim?

  8. Nezahat diyor ki:

   Devlet memuruyum doğum parasını eşim aldı çocuklarım onun üzerine süt parası alabilir miyim ne kadar alırım?

   1. Hurcan Karatas diyor ki:

    Süt parası alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  9. caglar cennet ulaman diyor ki:

   Gecen ayın 21 inde doğum yaptım Dogum paramı ne zaman alırım

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  10. ünzüle diyor ki:

   5 mayis 2015 te doğum yaptım doğum parasindan faydalanabilirmiyim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    15 mayıs 2015 tarihinden sonraki doğumlarda geçerlidir.

  11. Sezgin Aslan diyor ki:

   Merhabalar,

   Eşim 05.12.2014 tarihinde işe başladı. 02.02.2015 tarihinde hastane çalışıbilir belgesini ssk sistemine yükledi. 09.03.2015 tarihinde hastaneye kontrol için gittiğimizde ise doğum öncesi raporunu bize verdi. 09.03.2015 tarihine kadar eşimin ssk sisteminde 95 günü oldu. 16.03.2015 tarihinde ise doğum gerçekleştirildi ve hastane 16.03.2015 tarihinde tekrar bir rapor düzenleyerek bize verdi bu raporda 5 hafta doğum öncesi kullanmadığını ve 14 günde ekleyerek doğum sonrası raporunu sisteme yükledi. Muhasebeci tarafında rapor 29.06.2015 tarihinde çalışır olarak sgk sistemine yüklendi.

   Eşim 03.07.2015 tarihinde sgk ya Analık parasını almak için müracaat eti ama sgk da ki memur ona siz bu parayı hak etmemişsiniz diye söylemiş. Sebebide şuymuş analık izni almadan önce 90 günlük şart varmış dedi. Oysa ben kanunu okuyorum ve şu ibrare geçiyor kanunda ve sizlerinde daha önceki sorulara vermiş olduğunuz cevapta aynı,” Sigortalı kadın için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 lük analık primi sigortası ödenmiş olması ” burda şu geçiyor ” doğumdan önce” doğum tarihi 16.03.2015 ve o tarihten önce izne ayrıldığı tarih 09.03.2015 gün sayısı 95 sizce memur bu konuda haklımı eşim analık parasını alamazmı ?

   Teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. Sezgin Aslan diyor ki:

     Arıyorum sürekli meşgul çalıyor. Ben sorunumu uzun yazdım belki kafanız karıştır. Kısaca sorum şu size;

     Eşimin ssk gün sayısı rapordan öncemi 90 olması lazım yoksa kanunda da belirtildiği gibi, Doğumdan öncemi 90 günü olması lazım.

     1. Sezgin Aslan diyor ki:

      Sayın Hürcan Karataş;

      Ben 06/07/2015 tarihinde tekrar Sgk’ya gidip memur arkadaşla bu konu üzerine tartıştık, kendisi yine kanunu kendisine göre şu şekilde yorumlayarak bana cevap verdi, ” Eşiniz ilk istirahat alabilir durumu yani 32.haftalık iken sistemde 52 günü olduğu için siz kanunda faydalanamıyorsunuz. ” oysa ben eşimin 32 .haftalık iken doktorun çalışabilir raporu verdiğini izah ettim sürekli ama fayda etmedi.

      Bende bugun sabah ilk işim Ankara SGK Genel Müdürlüğünü aradım ve bu konu hakkında bilgi almak istedim. Aldığım bilgiyi sizlerle paylaşıyorum..

      Genel açıklama yapıldı.

      a- Eşim 32.haftada çalışamazlık raporu alsaydı ve sistemdeki gün sayısı 52 gün olacağından analık ödemesini hak etmeyeceğini .

      b- Eşim 32.haftada 5 haftalık çalışabilirlik raporu aldığından ve 37 hafta da ise çalışamazlık raporu aldığı tarihte eşimin 96 günü olduğu için analık ödemesini hak etiğini söylediler.

      Sgk da mevcut bulunan memurlar bu şekilde kanunu yorumlarsa ödemenin yapması gerektiğini aksi taktirde yukarıda yazılanların dışına çıkıp ödeme yapmazlarsa yazılı bir dilekçeyle müracaat ederek izahat istememizi söylediler. Ayrıca Kısa Vadeli Sigortalılara memur arkadaşın bilgi alması için dilekçe yazmasını söylememi istediler.

  12. saliha diyor ki:

   merhaba ben 13 haftalık hamileyim iş yerim kapanmak üzere 2015 de 6 aylık ödenmiş prim günüm var doğuma 3 ay kala işten çıkabilirim rapordan 2 veya 3 hafta önce hemen biryere sigorta girişi yapsam rapor parası alabilir miyim ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    3 ay kala işten çıktıktan sonra bile durumunuz doğum parası almaya yeterlidir.

  13. fevzi diyor ki:

   Eşim mart 2015 te işten ayrıldı.haziran 2015te doğum yaptı doğum parası alabilirmi.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmışsanız doğum parası alabilir.

  14. dilek diyor ki:

   11.05.2015 ise giriş tarihim 20.08.2015 doğum iznine çıkış tarihim calisabilir raporumu aldım 20.08.2015 de doluyor.dogum parasini hakedebiliyormuyum.

   1. dilek diyor ki:

    110 gün yapıyor ama sigorta ay dolmadan görünmediğii için tereddüt kaldım.

   2. Hürcan Karataş diyor ki:

    Evet doğum parası alabilirsiniz.

  15. nazan diyor ki:

   İyi günler ben 29 haftalık gebeyim bazı sağlık sorunlarimdan dolayı 2 seferde farkli doktordan 20 günlük rapor aldım 32. haftama 10 gün kalıyor yine farklı bir doktordan 10 gün daha rapor almak istiyorum bir sorun olur mu işyerinde 19 aydır çalışıyorum teşekkürler

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Herhangi bir sorun olmaz.

  16. FUNDA diyor ki:

   merhaba sorum şu ki; 28 haftalık hmileyim, 32 yada 37. haftada doğum izine çıkabilirsinz dedi doktorum.anlayamadığım nokta 37 ye uzattım fakat dayanamadım 34. ya da 35. haftda çıktım bir sorum olur mu ?doğum izni paramı sekteye uğramadan alabilir miyim ?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Yeni bir doktor raporu almanız gerekir. Alabilirsiniz.

  17. elif diyor ki:

   İyi günler.ben 2.5 aylık hamileyim ve 24 ağustos 2015 te işten çıkarıldım.doğuma kadar calismayacagim.Doğumum mart 2016 da.doğum parasından faydalanabilir miyim

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Doğumdan 1 yıl öncesine kadar 90 gün prim yatırmanız durumunda doğum parası alabilirsiniz.

  18. Merve nur mert diyor ki:

   Merhabalar. Ben SGK’lı calisanim. Su an 37 haftalik hamileyim 32.hafta da 37 haftaya kadar calisabilir raporu alinmasi gerekiyormus ben bilmedigim icin alamadim. Raporu su an alsam dogum parami alabilirmiyim? Yoksa etkiler mi? Simdiden tesekkur ediyorum cevabiniz icin.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Etkilemez alabilirsiniz.

  19. Vildan gok diyor ki:

   Merhaba, 37. Hafta bitiminde doğum iznime çıkıyorum ama 16 haftalık doğum iznim sürecinde çalıştığım yer tarafından sgk ödemem yapılıp , maaşımı alıyor olacağım. Bu durumdada doğum parası alabiliyor muyum.

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    İzin sırasında sigortanızın yatmaması gerekir aksi taktirde doğum parası alamazsınız.

  20. elif diyor ki:

   Doğum parası alabilmek için 90 gunluk sigorta priminin doğum izninden hemen önceki 3ay içinde mi yatmış olması gerekiyor.yoksa son 1 yıl içinde herhangi bir zamanda yatmış olması yeterli mi

  21. Tuğba diyor ki:

   Merhaba ben 18 haziranda sigortalı oldum kasım ayında doğumum olacak bu ay sonunda 32 haftami tamamliyorum rapor alsam doğum ücreti alabilirmiyim.bir ikincisi 90 gün yatan prime sonra 33 34 35 hafta farketmeksizin doğum iznine ayrılabilirmiyim doğum parası alırken sorun olurmu

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. 32.haftadan sonra çalışmaya devam ederseniz bunu doktora bildiriniz rapor başlangıcınızı değiştirirler.

  22. Tuğba diyor ki:

   Bide şunu öğrenmek istiyorum 32 haftada çalışabilir alsam 34 35 hafta gibi çalısamaz alsam bi prob olurmu

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Hayır bir problem olmaz.

  23. pınar diyor ki:

   hocam kısmi zamanlı çalışıyorum (part time) ayda çalıştıgım saat kadar prim yatıyor yani 15 16 gün gibi 90 günüm oldugunda rapor parası hak kazanırmıyım bi de 80 gün pirimim var işten ayrılıp başka işyerine başlasam sorun olurmu

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Sorun olmaz 90 gün olması önemli.

  24. ZEYNEP diyor ki:

   Merhaba .Şuan 9 haftalık hamileyim ve 3 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım ama dizimdeki problem nedeniyle işten ayrılmayı düşünüyorum .bu durumda doğum parası alabilirmiyim?

   1. Hürcan Karataş diyor ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatması gerekmektedir. Doğum parası almak için bu şartı sağlayabilecekseniz işten ayrılabilirsiniz.

  25. günay diyor ki:

   merhaba,
   22 Aralık 2010 tarihinde özel bir şirkette işe başladım.22 Aralık 2015 de 5 yılım doluyor.2016 yılında yıllık izin sürem kaç hafta/gün oluyor.
   20 gün kullanabiliyor muyum.
   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  26. Elif Karapınar diyor ki:

   Merhaba ben 04/02/2015 de bir doğum yaptım ve doğum paramı aldım. şu an 6 aylık süt iznimi kullanıyorum ve bu süre içinde yine hamile kaldım. şimdi 4,5 aylık hamileyim. İş başı tarihim 28/10/2015. Ben doğumdan önce 2 ay ve sonra 2 ay izin hakkımı da kullandım. Doktor yenibebeğin de 16/02/2016 gibi doğacağını söylüyor. İş başı yaptığımda 24 haftalık olacağım. 32 haftalık olduğumda 2 ay çalışmış oluyorum doğum iznine çıksam 90 iş günü nü tamamlayamıyorum. Bu durumda doğum parasını alamıyormuyum.
   NOT: Bu 3. sezeryanlı doğumum olacağından erken hamilelikle zaten istirahati bol yapmam gerekecek. Yani 32. haftadan sonra çalışabilmem çok mümkün olamayacak gibi. Durum hakkında beni aydınlatabilir misiniz. İşe giriş Tarihim 01/04/2014

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  27. fatma ertan diyor ki:

   Ben 03.08.2015doğum yaptım sigorta lı çalışıyorum fakat bana doğum izni parası 1495yatırmışlar çevremdekiler 3700 ve üstü almış başvuruların hepsini iş yerinin muhasebecisi yaptı bu durumda.ne yapmam gerekli bir hata mı oluşmuş acaba bilgi verir misiniz teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  28. Ayça Gür diyor ki:

   Doğum sonrası iznimin bitmesine 1 gün kala 1 aylık heyet raporu aldim. Sgk iki izin cakistigi icin ödeme yapamayacağini söylüyor. Böyle bir hakları var mi?Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Çakışan günler için ödeme yapılmıyor.

  29. mineee diyor ki:

   merhabalar..halk eğitimde usta öğretici olarak çalışıyorum kurslar dönemlik açılıyor.en son mayıs 2015 de sgk dan çıkışımı aldım.bu sene 6 aylık hamileyim doğumuma 3 ay var şimdi halk eğitimde kurs açıp sgk ya giriş yaptırsam 1-5 ay sonra 32.hafta raporumu alabilir miyim.yani 2014 kasım ayından 2015 mayıs ayına kadar olan sigortam 90 gün şartını taşımaktamıdır.teşekkür ederim..

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  30. zehra memiş diyor ki:

   merhaba ben 28 haftalık hamileyim dokturum bana 32 veya 37.hafta rapor verebileceğini söyledi ben 32 çıksam doğum iznine işe tekrar dönmem beli değil bebeğimi bakacak kimse olmadığı için ve sigorta başlangıcım işe 01/02/2015 doğum parasını alabilir miyim ….

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  31. hypnose87 diyor ki:

   Merhaba 25.08.2015 tarihinde doğum yaptım. Doğum raporuna göre 05.12.2015 tarihine kadar iznim var. Ben yeni bir işe girmek istiyorum rapor tarihimin bitimini beklemek zorunda mıyım? Çalışabilşr raporu alarak 5.12.2015 tarihli raporun kalan süresini iptal ettirebilir miyim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  32. Pınar diyor ki:

   Hocam mrb benim şu an e devletten baktıgımda 87 gün pirimim gözüküyor şu an çalışıyorum bu ayın sonunda 32 ci hafta doluyor izne ayrılacagım içinde oldugum ayın sihorta bildirimi ertesi ayın 15 inde gözüküktügünden sorun olurmu

  33. Fatoş diyor ki:

   Mrb. Ben şuanda doğum izindeyim. 08.11.2015 tarihinde iznim bitiyor. 4 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. Ben size şunu soracaktım. Ben 18 temmuzda izne ayrılmıştım. 11 ağustosta da doğum yaptım. Ziraat bankasından Eylül sonuna kadar olan iş göremezlik ödeneği aldım. Bu aldığım doğum parası mıydı acaba. Yoksa iznim bittiğinde toplu olarak ayrıca bir doğum parası mı alacağım. Cevabınız için şimdiden tşk ederim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  34. ŞERİFE diyor ki:

   merhaba şuan 25 haftalık hamileyim otelde rezervasyon görevlisiyim ve otel kapanacak benim 32. haftam dolmuyor ama mart ayından beri çalışıyorum doğum parası alabilir miyim? bir de acaba 25. hafta da çıkışımı alsam yine alma şansı olur mu?
   ilginiz için tesekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  35. beril diyor ki:

   Merhaba,
   31/10/2015 tarihinde calisabilir raporunu aldim. doktor 2 nusha rapor verdi. raporunuz sgk ya kaydedilmistir diye yaziyor zaten ama ben 1 nushayi sirkete verdim bir nusha bende kaldi. simdi bu ikinci nushayi benim sgk ya mi vermem gerekiyor ya da baska bir yere?? ayrica rapor alana kadar calistigim surece normal maasimi almaya devam edecek miyim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  36. Sevcan diyor ki:

   Merhaba,
   Ben 5 haftalik hamileyim ve sirketimiz kapaniyor. Tani 6 haftalik hamileyken çıkarılmış olacağım bu durumda dogum parasi yani 16 haftalik maaşımi alabilirmiyim birde isten ayrilanlar yada cikartilanlar sgk ve rapor işlemlerini nasıl halledecek Yardımınız için tskrler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  37. gözde diyor ki:

   hocam mrb ben özel bir şirkette bir buçuk yıldır çalışmaktayım şu an 28 haftalık gebeyim iş yerimiz bu ya da önümüzdeki hafta içinde kapanacak yani ben 32 haftamı doldurup rapor alamadan kapanmış olacak yinede doğum parası alabilir miyim 2015 yılında ödenmiş 267 günüm var hocam yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  38. özlem diyor ki:

   Merhabalar, işe giriş tarihim 28.07.2015 tarihidir. Stresli bir iş ortamından hamilelik nedeni ile işten 30.11.2015 tarihinde çalıştığım kurumdan ayrılıyorum. Doğum zamanım 20.04.2016 tarihinde görünüyor. Henüz doktorumdan doğum izni almadım. Doğum parası alabilmem için işten ayrılmadan doktorumdan doğum izni almış olmam mı gerekiyor? Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  39. Elif diyor ki:

   Hocam sekiz haftalık hamileyim sancılarım agır On günlük rapor aldım özel sektörde çalışmaktayım.32. Haftaya kadar ara ara rapor alsam dogum parası almamda bir sorun teşkil edermi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü yatırmanız halinde doğum parası alabilirsiniz.

  40. gözde diyor ki:

   Mrb hocam 3 yildir calistiim sirkenten agustos 2015 de isten ayrildim suan 4 aylik hamileyim mayista dogum yapacagim dogum parasindan faydalanablrmiym ? Tsk

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  41. SEVO diyor ki:

   MERHABA

   BEN DOĞUMA DOĞRU İŞTEN ÇIKARILMIŞ GÖZÜKSEM AMA 90 GÜNLÜK PRİMİM OLSA DOĞUM PARASIDAN FAYDALANABİLİYOR MUYUM ? YOKSA İZİN KULLANIP DOĞUM YAPIP GERİ Mİ DÖNMEM GEREKİYOR İŞE

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  42. Seda diyor ki:

   Merhabalar 3 yıldır aynı şirkette calısmaktayım ve 05.05.2015 te evlendim suan 21 haftalık hamıleyım ocak ayı gıbı işten evlılık nedenıyle ayrılmayı düşünüyorum doğumum nisan ayında evlılık nedenıyle 1 yılı doldurmadan ayrıldığım ıcın tazmınatımı hak edermıyim birde dogum parasını hak etmiş olur muyum teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  43. gamze diyor ki:

   ben hamılelıgımın 3 aylıkken işten cıkarıldım ve bebegım biryas olunca işe baslıcam acama bakıcı verebılıyor ve bakıcı parasını devletmı karsılıyo

  44. aysun diyor ki:

   Merhaba. 16.09.2015 tarihinde dogum yaptim. Hamileyken ise baslamistim. Doktor raporuyla son uc haftaya kadar calisacakken erken dogum yaptim. Calistigim sure zarfinda 2 gunluk rapor almam ve erken dogum yapmam nedeniyle dogumdan once son 1 yil icinde 88 gunluk sigortam yatmis oldu. Raporu almamis yada normal zamanda dogum yapmis olsaydim 90 gunu tamamlayacaktim. Bu durumda hukuki olsun yada baska turlu ucretli izin parami alamazmiyim.tesekkurler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğumdan önce 90 prim günü gerekiyor. Ancak erken doğum yapanlara da doğum parası verilebilmektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  45. aysun diyor ki:

   Yusuf bey oncelikle yorumunuz icin tesekkur ederim. Alo170 i aradigimizda erken dogumla ilgili herhangi bir bilgi olmadigi sadece son 1 yil onceki 90 gunluk prime bakildigi soylendi. Sizin verdiginiz bilgiye tam olarak nerden ulasabiliriz. Teblig genelgi vs soyleyebileceginiz birsey varmi

  46. Selda diyor ki:

   Aysun hanım mrb ben şuan doğum iznindeyim doğum iznimi 32’inci haftada almam gerekiyomuş ama bilgim olmadğı için 35’inci haftada aldım toplamda nekadar doğum parası alabilirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Raporunuz aynı olacaktır. http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  47. döndü böcek diyor ki:

   iyi günler aysun hanım 20 09 2015 doğum roprum var 11 12 2015 de doğum roporum bitti işe başladım ropor parası yatmış mıdır yatmışsa nasıl alınır teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    E-Devletten rapor durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

  48. yasemin diyor ki:

   Merhaba. Yasal süremin bitimiyle son 1 yıla ait 110 gün primim olacak. Fakat bu primin 30 günü Ocak 2015e ait. 01.01.2016 tarihinde yasal olarak doğum iznine ayrılmam gerekiyor. Tahmini doğum tarihim 22 ocak 2016. Son 21 günümde prim yatmayacağından doğumumun gecikmesi halinde az bir günle doğum parasını kaçırıyormuyum?
   Doğumdan önceki 1 yıl dendiğinde doğumun fiili gerçekleştiği gün mü kastediliyor? Yoksa 37. hafta bitiminden önceki 1 yılda 90 gün prim ödenmesi mi kastediliyor? Teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Yasemin Hanım.

  49. aysun diyor ki:

   Yusuf bey doğum sonrası raporu sgkda teslim edildiği halde doğum öncesi raporuda devlette kayıtlı olduğu halde, muhasebecimiz benden 32. hafta raporu istiyor bunu nereden çıkartabilirim. doktorumuz bunu tekrar kopyasını çıkartamadı ve doğum sonrası raporu olduğu halde öncesinin raporu oladığı için muhasebesi beyan veremem diyor ve sgk da doğum ğarasının doğum öncesi onayı olmadığı için doğum parasını vermiyor. doğum öncesi raporunu muhasebeciye vermem için örneğini nereden almam lazım ve ya çıkartmam lazım.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Aysun Hanım.

  50. miraç büyükkol diyor ki:

   Merhaba eşim çaykurda mevsimlik işci olarak çalışıyor şuanda sağlık sigortası işliyor tam sigortası yatmıyor mayısın 15 i gibi işe başlıyor eylül 19 da cıkışını veriyorlar 2016 nın temmuz ayının 23 .de doğum yapacak bu durumda doğum iznini kullansa pirim yatıyormu yoksa çalışmasımı lazımyoksa çalışmasa bile prim yatıyormu bu durum kafamı karıştırdı yardımcı olurmusunuz ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  51. güler diyor ki:

   merhaba doğum parası yani 4 aylık rapor parasını doğum izni bittiğinde alacağımız para nasıl heseplanıyor ben özel sektörde şuan 1800 tl maaş alıyorum bu maaş 3 aylık toplamımı oluyor lütfen yardımcı olabilirmisiniz şimdiden tşkler,

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ bu yazımızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  52. TUĞÇE diyor ki:

   merhaba
   şubat 12 gibi işten çıkıcam rapor alıcam 32.haftamı doldurmuş oluyorum…nisan gibi doğumum.evde olacağım bu izin aralığında devletten para alacakmıyım yksa doğumdn sonra hepsini toplu mu alıyoruz yardımcı olursanız sevinirim iyi günler…

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğumdan sonra rapor bitiminde toplu olarak alıyorsunuz, Tuğçe Hanım.

  53. ÜMRan diyor ki:

   mrb ben 7 haftalık hamileyim düşük tehlikem var özel sektörde çalşyrum.1.5 aylık suanda ssk var. heyet raporu almam durumunda ssk yatmaya devam edermi?tek seferde nekdr lık heyet raporu verilebiliyr? dr um ayakta durmamın sakıncalı olduğunu söyledi?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ümran Hanım.

  54. seda canbaz diyor ki:

   yusuf bey slm
   ben özel bir işyerinde ssk lı olarak çalışıyorum. şuan 3 aylık hamileyim. bu durumu ssk ya bildirilmesi gerekiyormu acaba ? bu konuda bilgi edinmek istiyorum..

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Herhangi bir bilgilendirme gerekmiyor, Seda Hanım.

  55. ayşegül diyor ki:

   Merhaba,

   Ben ağustos 2010 dan beri aynı firmada çalışıyorum.
   6 şubatta 32. haftam olacak ve rapor alacağım.
   5 şubatta işten çıkartılırsam doğum parasını alabilir miyim? Alabilirsem son 3 aylık brüt maaşım üzerinden mi alırım?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet doğum parası alabilirsiniz. Evet son aylardaki maaşınız geçerlidir, Ayşegül Hanım.

  56. Esra diyor ki:

   Hamileligimin sorunlu olmasindan dolayi rapor ve heyet raporlari ile geçirmek zorunda kaldim. Doğum parasi son 3 ayin maasina göre yatiyormuş son 3 ayda raporlu olduğumdan maaş almadim, sgk ‘dan ödeme aliyordum. Bu durumda doğum parasını son maaşımdan alabilecek miyim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet alabilirsiniz, Esra Hanım.

  57. Esra diyor ki:

   Merhaba. Ben raporumu aldım fakat rapor tarihimle işe giriş tarihim aynı. Ayrıca son bir yıl içerisinde kendi iş yerimi kapattım oradan bağkurluuydum illaki ssk mı olması gerekiyor aynı yerde mi olması gerekiyor ya da raporla işe giriş tarihi aynı zamanda olmasının sakıncası var mı?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sigorta primi yatması yeterlidir. Bağkur da olur. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Esra Hanım.

  58. selin can diyor ki:

   İYİ GÜNLER 28.09.2015 DE İŞE BAŞLADIM ŞİMDİDE 32 HAFTALIĞIM ACABA DOĞUM PARASINDAN FAYDALANABİLİRMİYİM

  59. Haluk diyor ki:

   Eşim 13/05/15 te doğum yaptı. Ben geçen ay işten çıkarıldım. Süt parası alabilirmiyiz? Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  60. Senol diyor ki:

   Esim 31 haftalik hamile 3.5 senedir calistigi isten subatin 2 sinde cikarildi mart in 2 sinde 32. Haftayi tamamliyo dogum parasi alabilecekmi issizlik maasina bas vurdu issizlik maasi alirken dogum parasinida alabilecekmi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet doğum parası alabilirsiniz, Şenol Bey.

  61. Senol diyor ki:

   Yusuf bey dogum parasi 16 haftalik olan para degilmi ayrica 170 aradigim zaman ordaki arkadaslar alamayacagini soluyorlar sizce kesin alabilirmi veya 1 aylik sigortamizi istege bagli yatirsak olurmu bizi bu konuda aydinlatirsaniz cok mutlu oluruz simdiden tsk ler

  62. Tugba diyor ki:

   Merhaba ben özel bir şirkette çalışıyorum 2 yilimi sigortalı olarak doldurdum ve şuan 5 haftalık hamilyim fakat doktorun dusuk riski olduğu için çalışmama izin vermiyor ve rapor verecek raporu 32. Haftaya kadar alsam sonra doğum iznine ayrilsam doğum parası alabilir miyim herhangi bir sıkıntı olurmu

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum parası alabilirsiniz bir sıkıntı olmaz, Tuğba Hanım.

  63. irem diyor ki:

   Merhabalar,dogum oncesi ve sonrasi raporlarimi is yeri muhabesine verdim suanda dogum sonrasi raporum bitmedi ve sirket satildigi icin ssk cikisim verildi. Issizlik maasina basvursam bir sorun olurmu alabilirmiyim ve sogum pram yatarmi ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    İşsizlik maaşı alabilirsiniz, doğum paranızda yatacaktır, İrem Hanım. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  64. ela diyor ki:

   merhabe ben 32 haftaya girdiğimde hastaneye gidip aktarma yaptım ama sistemler okdara değişmişki bana verilen evrak iş göremezlik raporu yanlış olduğunu düşünüyorum ne yapmam lazım

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine durumu bildirebilirsiniz, Ela Hanım.

  65. ömer diyor ki:

   merhaba eşim doğum yaptı fakat doğumdan önce ücretsiz 10 gün izne ayrıldı ve doğum raporuda doğuma ikigün kala başladı
   şuanda ssk tarafından doğum parası alamıycagı soyleniyor
   sebebi ise doğumdan önce ücretsiz 10 gün izine ayrılmış olması soyleniyor doğum ücretini nasıl alırız iki ay sonra tekrar işine başlıycak ve hala ücreti alamadık
   bilgisi olan yardımcı olabılirmi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Ömer Bey.

  66. Yasemin Kaya diyor ki:

   Merhaba 32 hafta dolduğunda doğum iznine ayrıldım. Erken doğum riskim var 36. Haftadan önce doğum gerçekleşirse doğum öncesi parası alabilecekmiyim. Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet alabilirsiniz, Yasemin Hanım.

  67. tgb diyor ki:

   Is yerimdeki Sigorta girisim 13/04/2011 hamileliyimde cikan bobrek rahatsizligimdan dolayi evliligimin 1 yili doldurmayisi hakkimdan yararlanarak 18/01/2016 tarihinde ihtarname cekerek is yerimden ayrildim.bugun tam 27 haftalik hamileyim.calismayan bayan dogum parasi alamadigi icin daha kolay bir iste dogum parasi alabilmek icin yarin calismaya baslasam . Hakedebiliyor muyum ve ucret hesaplamasi nasil yapiliyor bilgi alabilir miyim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet tekrar çalışmanız durumunda doğum parası alabilirsiniz.

  68. safiye taş diyor ki:

   merhabalar,ben yurt dışına çıktım ve sonrasında burada doğum yapmaya karar verdim.şu an 35 haftalık hamileyim ve yurt dışına çıkmadan doktor raporu almadım buradan alacağım doğum belgesi le bebeğim ancak 20 günlük iken Türkiye’ye dönebiliyorum. ben burada iken iş yerim bana doğum izni verebilir mi? ve döndüğüm zaman doğum parasını o belge ile alabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doktor raporu almanız gerekiyor, Safiye Hanım.

  69. Gamze Aslan diyor ki:

   32. Haftamda doğum iznimi alıp işyerime bildirdikten 1 hafta sonra işten çıkartıldım. Fakat ceza almamak için raporum bitene kadar sigorta çıkışımın yapılmayacağını söylediler. Şunu öğrenmek istiyorum. Doğum parası, süt parası, rapor parası olarak bütün haklarımdan faydalanmak için raporumun bitiminde bir gün işbaşı yapmış olmam gerekiyor mu? Eğer işyerim rapor biter bitmez çıkışımı verirse bir günlüğüne başka bir işyerinde sigortalı gözüksem rapor bitimi kalan ödenekleri de alabilirmiyim? Şikayet etmek istersem nereye nasıl edicem haklarım nelerdir öğrenebilir miyim. Şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    İş yerine tekrar girmenize gerek yoktur, Gamze Hanım. Ayrıca rapor süresi içinde sigortanız yatırılırsa doğum parası alamazsınız.

  70. fatma diyor ki:

   merhaba
   5 aylık evliyim ve 4 aylıkda hamileyim.8 yıldır aynı firmada çalışıyorum.doğuma yakın evlilikden dolayı hakkettiğim tazminatımı alıp işten ayrılmak istiyorum.fakat işten ayrılmam sonucu doğum sonrası doğum parası alabilicekmiyim alabiliceksem eğer hangi evrakları elimde bulundurmam gerekicek.tkler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Evraklar ile ilgili bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz, Fatma Hanım.

  71. Sinem diyor ki:

   Merhaba
   19. Haftalık hamileyken iştwn çıkarıldım. Bu durumda hamilelik parası alabilir miyim
   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Yazımızda verilen şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz, Sinem Hanım.

  72. hakan diyor ki:

   eşim 5 aydır sözleşmeli kamu dairesinde sigortalı olarak çalışıyor. eşim şu an 16 haftalık hamile. sözleşmesı haziranda sona eriyor. bu durumda eşim doğum parasından yararlanabilirmi. doğum parası ne kadar tutar. teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum parası alabilir. Hesaplama için yazımızda verilen bilgilerden yararlanabilirsiniz, Hakan Bey.

  73. humeyra eroğlu diyor ki:

   Merhaba doğumumun en geç 1 ağustos 2016 da olması beklenıyor. bu zamana dek primlerim yattı. Yani doğumdan 1 yıl evvel en az 90 gün prim şartı tutuyor..18 haftalık hamıleyım ama 20. haftamda ayrılmayı planlıyorum. Doğum iznime 2 hafta kala sigorta girişi yaptırsam bi yere doğum parasını alabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet alabilirsiniz, Hümeyra Hanım.

  74. Meryemaktas diyor ki:

   32haftalik doğum raporu aldım tarih 9,02 2016da işyeri kapatıldı ayın 22,03 2016 da 7 yıl kesintisiz calistim doğum parası ve işsizlik maaşı alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  75. Tolga diyor ki:

   İyi günler eşim için ek 5 ödemesi yapıyoruz, yaklaşık 4000 kusur gün isteğe bağlı, sgk ve ek 5 ödememiz var. Doğum yaptığı sırada ek5 ödemesi yapıyorduk. Doğum parası ve emzirme yardımı alabilirmiyiz?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  76. merve diyor ki:

   benm 30 iş gunu yatan sigortamın dısında 4 er gunluk 4 ayrı fırmadan daha sigortam yatmak 2 ay sonra doğum yapıcam dogum raporumu tum firmalara göndererek sigortamı tum fırmalardan kesmem mı gerekıyor yoksa 30 gun yatıran fırmamınraporu bildirmesi doğum sigortadan rapor parası almam için yeterli mi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Son çalıştığınız firmaya vermeniz gerekir.

  77. Fatma diyor ki:

   Merhaba ben su an 11 Haftalik Hamileyim ve 4 senedir calisiyorum, dogum iznine kadar da calismaya niyetim var ama.. ben Almanyada Dogum yapcam ve dogum iznim bittikten sonra tekrar caliscam. bu durumda ben dogum parasi alabilcekmiyim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum parası alabilirsiniz.

  78. Neslihan kaya diyor ki:

   Merhaba 17 haftalık hamileyim çalıştığım bölüm kapanıyor doğum parası alınabilir diye yazılarınızda okudum fakat sgk aradığımda alamayacağımı söylediler bu konuda yapılabilecek başka bişey vamı ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Rapor alamayacağınız için doğum parası da alamıyorsunuz maalesef.

  79. pelin diyor ki:

   Merhaba… ben 32.haftama girmek üzereyim fakat riskli gebelik yaşadığım için 20 gündür rapor kullanıyorum 32.haftama girincede normal dogum raporu verecek doktor… peki ben dogumdan kaç gün sonra dogum paramı alabilirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Birkaç ay sürebilmektedir, Pelin Hanım.

  80. Emine diyor ki:

   Merhaba 2004yılında sigortalıydım doğum yaptım ama dogum parasını almadım şimdi alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum parası şartlarını sağlıyorsanız ve doğum raporu almışsanız alabilirsiniz.

  81. canan diyor ki:

   Merhaba ben 22 haftalık hamileyim 5 ay sigortalı olarak çalıştım doğum izni almadım işten ayrıldım doğum parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Rapor alamamışsınız ve bu durumda doğum parası alamazsınız.

    1. canan diyor ki:

     Peki başka bir yere sgk lı olarak girip rapor alırsam ve doğumdan sonrada orada çalışmaya devam edersem alabilir miyim

     1. Yusuf Karataş diyor ki:

      Prim günü şartlarını sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  82. Menekse diyor ki:

   Merhaba yusuf bey ablam 2cocugunada doğum parası almadı 1 9yasinda 1 3yasinda şu an basvursa alabilrmi nasıl başvurabilir acaba

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum parası şartlarını sağlıyorsa başvurabilir.

  83. umut yıldız diyor ki:

   merhaba eşimin doğum tarihi 03.07.2016 ocak21de işten çıkardılar şuan sgklı değil fakat doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90gün primi var ben eşimi bu tarihten itibaren sgklı göstersem 2-3hafta sonra rapor alsa faydalanabilir miyiz ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Rapor alabilirse doğum parası alabilir.

  84. ASLIHAN diyor ki:

   Merhaba ;
   Halen SGKlı olarak çalışmaktayım. 4 ay sonra inşallah doğum yapacağım.
   aynı zamanda çalıştığım işyerinden ayrı 2 şirkette ortaklığım var. Şirket ortaklığım doğum rapor parası almama engel olur mu? Şirhet hisse devri yapmama gerek var mı?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  85. Gulseren diyor ki:

   Merhaba 26 nisan da doğum iznim bitti işverenim 6 ocakta doğum öncesi ne ciktim 4 şubatta doğum yaptım. İşverenim 19 şubatta sgk girişine onay verdiğini söylediği halde 170 aradığımda onay verilmediği ni söylüyorlar bunun için napabilirim parayi kaç günde alabilirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Rapor bitiminden sonra alabilirsiniz. Ancak iş yeri ile SGK arasında bir sıkıntı olursa alamayabilirsiniz. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu sorgulatabilirsiniz.

  86. Pelin diyor ki:

   Merhaba 11 haftalik ikiz bebeklere hamileyim 7 yildir calistigim kurumla sozlesmem 31.08.2016 tarihinde sona eriyor. Bu da hamileligimin 28. Haftası demek. Bu durumda Dogum sonrasi parami alma hakkimi kayip mi ederim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum parası alabilmeniz için doğum raporu almanız gerekir. Normal doğum öncesi iznine ayrılmadan işiniz son bulacağı için rapor alamayıp doğum parası alma hakkınız kaybolacaktır.

  87. Ömer diyor ki:

   Eşim 24.hafta gebe ssk girişi yapılsa doğum izni ve parası alabilirmi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Maalesef yeterli süreye ulaşmayacağı için alamaz.

  88. Yağmur diyor ki:

   Merhaba ; bazı özel sebeplerden dolayı resmi nikahım yok ve hamileyim bu durum doğum parası almama engel midir ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır bir engel oluşturmaz. Doğum parası şartlarını sağladığınızda doğum parası alabilirsiniz.

  89. Şevval diyor ki:

   Mrb , 31 haftalik hamileyim geçmişe dönük 54 gün ödenmiş primim var. 37. Haftama kadar bir yerde sigortalı çalışsam doğum parası alabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartını sağlarsanız doğum parası alabilirsiniz. 37.hafta kadar çalışabilmeniz için doktor raporu gereklidir.

  90. ÖZLEM diyor ki:

   Merhaba ben 24 haflık iken işten çıkartıldım. işsizlik için başvuruda bulundum ve 1 aylık işsizliğimi aldım. fakat yeni bir iş buldum 29 haftalıkken geriye dönük 90 gün primim var 32. hafta da rapor aldığımda doğum parasına hak kazanır mıyım? ve 32. haftalık iken sistem de sigortam görünmeyecek bir sorun teşkil eder mi?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sorun olmaz. Doğum raporu alıp SGK müdürlüğüne teslim etmeniz halinde doğum parası alabilirsiniz.

  91. murat diyor ki:

   eşimin 2015/7 ayından beri 30günlük sigortası yatmakta ama hamıle olduğu için patronu parttıme çekip 15 gün sigorta yatırmaya başladı tam olarak doğum parasından yararlabiliyormuyuz

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğumdan önceki 1 sene içerisinde 90 prim günü şartını sağlarsa doğum parası alabilir.

  92. Kayra helin diyor ki:

   Selam 5ekim 2016 tarihinde usta ogreticilik yaptim yani ucretli ogretmenlik ….malum ssk az yatiyo bizde haziran6da cikisim oldu gorevim bitti …5aylik hamileyim dogum parasi alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum parası alabilmeniz için doğum iznine ayrılmadan önce sigortalı olmanız gerekir.

  93. canan diyor ki:

   Merhaba ben 4 ay bir yerde çalıştım sonra 2 ay öncede işten ayrıldım şuan 28 haftalık hamileyim. Birkaç gun önce bir yere sigortamı yaptırdım. Oradan 1 ay sonra yani 32.haftamda rapor alırsam doğum parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    90 prim günü şartını sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

  94. canan diyor ki:

   Ve 32.haftada rapor aldıktan sonra sigorta çıkışımı mı yaptırmam gerekiyor

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Rapor aldıktan sonra sigorta priminin yatmaması gerekir.

  95. Feyza diyor ki:

   Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum dolayısıyla bazı aylar 10 bazı aylar 15 gün yatıyor sigorta ve okul bitikten sonra yani 20 haziranda başka bir işe girecem 32.haftaya kadar da çalışmış olacam doğum parası alabilir miyim ücretli öğretmenlikten eksik olan günler sıkıntı çıkarır mı her ay 30 gün yatması zorunlu mu

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Her ay 30 gün yatması zorunlu değildir. Doğumdan önceki son 1 yıl içinde 90 prim günü yatırmış olmanız ve doğum iznine ayrılırken sigortalı olmanız gerekir.

   2. Elif diyor ki:

    Merhabalar ben Mayıs ayinin ikinci haftasinda dogum iznine ayrildim ama mayis ayinda hic is yoktu yani izne ayrilmadan once çalışmadığım gunlerin sigortasi yatmadi bu dogum parasi almama engel mi ? alabilir miyim acaba ? . Doksan günlük prim onceki aylardan dolmustu tabi

  96. Fatma PINARLI diyor ki:

   Merhabalar ben temel lisede calısıyordum. Haziranın 9 u itibariyle is görmezlik raporumu aldım. Sözleşmem agustos 15 te bitiyo. Bu tarihten sonra analık iznime 2 ay kalıyo. Kurum bu 2 ayda sigortamı yatırır mı benden istifami vermemi istediler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    İstifa durumu olursa sigortanız yatmayacaktır. Kalan 2 ay için isteğe bağlı ödeme yapabilirsiniz. Doğum parası alabilmeniz için doğum iznine ayrılmadan önce sigortalı olmanız gerekir.

  97. Tuba diyor ki:

   Merhaba ben 3.5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum 14.03.2016 tarihinde evlendim evlilik sebepli işten ayrılmak istiyorum fakat o süreye kadar 34 hafta var şu sıra hamile kalsam 32 nci haftada raporumu alsam ve işten ayrılsam rapor parası hakkım varmıdır 32 haftadan sonra sigortam olmayacak

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet doğum iznine kadar sigortalı çalışırsanız doğum parası alabilirsiniz.

    1. Tuba diyor ki:

     Çok teşekkürler

  98. derya gunsay diyor ki:

   merhaba ben 28 haftalik hamilyken doktorumdan 1 aylik heyet raporu alip yurt disina dogumu gerceklestirmek icin yola ciktim. dusuk tehlikem vardi ve ucaga binme yasagim vardi o yuzden 32 haftalik surecimi bekleyemedim. onun yerine yurt disindaki doktorumda 32 haftalik hamile oldugum an is goremezlik raporu aldim. suan bebegim dogdu ve elimde dogdu icin yine rapor var. benim dogum parami alabilcekmiyim turkiyeye geri dondugumde?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum izni öncesi sigortanız bulunuyorsa alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  99. esin diyor ki:

   Ben 5 senedir bi işyerinde çalıştım beşinci seneden sonra evlendim girdi çıktı yaptım sigortam 3 ay sonra bsladi evlendikten sonra 10 aylıkken de dogum yaptım doğum yapip dogum iznim bittikten sonra bir seneyi tammladim ciktim dogum parası alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Alabilirsiniz. SGk müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  100. Sema diyor ki:

   45 gün sigorta var üç aylik hamileyim.izne 2 ay kala bi yerde calissam dogum izni ayrılabilir miyim.zor bi hamilelik geciriyorum

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    90 günü tamamlayıp doğum iznine çıkmadan önce sigortalı olarak gözükürseniz alabilirsiniz.

  101. sevda diyor ki:

   merhaba,
   Ben 2012 yılında ocak ayında doğum yaptım . Doğumuma 2.5 AY Kala iş yeri sözleşmemi fesih etti . İşten ayrıldım . Doğum parası alabilir miyim . Doğumdan önce bir yıl içinde 90 gün primim doldu.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum iznine ayrılmadan önce sigortanızın bulunması gerekir.

  102. sevcan diyor ki:

   Merhaba evlilik tarihim 10.09.2015 ve 32 haftalik hamileyim şu an rapor alsam evlilik tarihimi geçiyor evlilik tazminat hakkımı kaybetmiş olurmuyum doğum raporu alsam

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  103. Fatma diyor ki:

   Merhaba ben 23 haftalık hamileyim. İşe part olarak başladım ve iş yeri sigortamın 18 günlük sigorta ödemesini yaptı geriye kalan 12 günü benim yatırmam gerekiyordu ama yatırmadım. Bu şekilde 7 ay çalıştım Eylül 2015 te tam zamanlı çalışmaya başladım sigortam tam yatmaya başladı şuan bu şekilde çalışmaya devam ediyorum. Doğum parası alabilmem için ödenmeyen sigorta parasını ödemem gerekiyor mu. Eylül sonunda doğum iznine ayrılcam.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır ödeme yapmanıza gerek yoktur. Doğum iznine kadar sigortalı olmanız yeterli olacaktır.

  104. m.emin diyor ki:

   Eşime doğum öncesi rapor almadık 34. haftada doğum yaptı doğum sonrası isgoremezlik raporu aldık. Doğum parası alabilir miyiz doğum öncesi için giriş yapılması mı gerekliydi?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum iznine ayrılmadan önce rapor almanız gerekirdi. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  105. ebru diyor ki:

   Merhaba
   Ben 26.01.2016 tarihinde isten ayrildim. 2 yillik gecmise dönük sigortam vardi. Bu ay icerisinde sigortam yeniden baslatildi. 32 haftamda rapor alsam dogum parasindan yararlanabilir miyim.
   Dogum ekimde olucak. Agustosun sonunda 32. Haftayi tamamlayip rapor aldigim zaman. Zaten 1 yil icinde 90 qunluk primim var. Herhengi bi sorun olur mu.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet doğum parası alabilirsiniz.

  106. Zeynep Y diyor ki:

   Merhaba 34 haftalık hamileyim. 32 haftalıkken doğum öncesi 8 haftalık çalışamaz raporu aldım. Ancak iş yerim ben doğum yamadan kapanacakmış. Normalde doğum sonrası için de 8 haftalık izin alacaktım yasal olarak. Bu durumda doğum sonrası için olan 8 haftalık yasal izin paramı sskdan alamayacakmıyım.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  107. Elif diyor ki:

   Hayirli günler. Özel sektörde çalışıyorum.25 haftalikken 10 gun rapor aldim.sonra 1 gün ise gittim ama ayakta duramayinca tekrar aldım. 20 günlük raporum var suan 28 haftadayim. Bu raporlar doğum parasini etkiliyor mü? Erken doğum riski olduğu için tekrar rapor alsam sıkıntı olurmu.cevaplardan sevinirim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğumdan önce 1 yıl içerisinde 90 prim gününü sağlıyorsanız, doğum iznine ayrılmadan önce sigortanız bulunması şartı ile doğum parası alabilirsiniz.

  108. seyhan diyor ki:

   Merhaba, bir şirkette 2 yıl çalıştım, belirli süre hizmet akdi sona erdiğinden 30.05.2016 tarihinde işten ayrıldım.issizlik ödeneği almaktayım.şuanda 1.5 aylik hamileyim tekrar işe devam edeceğim en azından doğuma kadar.hamilelikten dolayi issizlik maaşım kesilir mi? Birde tekrar işe başlayıp rapor aldığımda doğum parası alabilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Tekrar işe girmeniz durumunda işsizlik ödeneği kesilir. Doğum iznine kadar çalışmanız durumunda doğum parası alabilirsiniz.

  109. Sumeyra diyor ki:

   İstege bagli sigortalilarda dogum parasi alabiliyorlar mi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Maalesef alamıyorlar.

  110. Deniz diyor ki:

   Merhaba 32. Haftamda doğum öncesi raporumu aldim ve işverenime bildirdim. Dogum sonrasi iznimdeyken is yerimin kapancagini ogrendim. Analik ödeneğim ve işsizlik maaşi gibi haklarimi kaybetmemek adina ne yapabilirim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  111. gülcihan diyor ki:

   ben 10 haftalik hamileyim 6 .27 de sigorta girisim yapildi dogum kadar caliscam acaba dogum parasi alabilirmiyim… isten cikarildimda haklarim nelerdir…

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    İşsizlik maaşına başvurabilirsiniz. Doğum parası alabilmeniz için sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerekir.

  112. Ayşe Nur diyor ki:

   Iyi günler ben 7 haziranda dogum yaptim dogum parasi ve sut parasi ne zamana kadar yatiyor

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    E-Devletten paranın durumunu kontrol edebilirsiniz.

  113. Murat diyor ki:

   Esim 21 haftalik hamile sigortasini baslatsam dogun parasindan yararlanirmi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum iznine ayrılmadan önce eşinizin 90 prim günü bulunması gerekiyor. 32.haftada izne ayrılırsa doğum parası alamaz. Çalışabilir belgesiyle günleri sağlayabilir.

  114. ayse selin kasgar diyor ki:

   Merhabalar,19 Şubat 2016 tarihinde doğum yaptım. Doğum izninden döndükten sonra almam gereken işgörememezlik ödeneğini sistemden kontrol ettiğimde evrak işlem tarihininin 15.07.1988 olarak görüldüğünü farketti. Bu duurmda ne yapmalıyım, yardımcı olaiblirseniz çok sevinirim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerinde ya da Alo 170 SGK hattında durumu belirtmeniz gerekir.

  115. ebru diyor ki:

   Son 1 yilda 90 gunluk prim yeterliyse ve 32. Haftada rapor aldiktan sonra. Sigortamizi is yeri sonlandirsa dogum parasini alabilir miyiz.
   32. Haftadan sonrada yine doguma kadar sigortali olmak zorunda miyiz.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır doğuma kadar sigortanın yatmasına gerek yoktur.

  116. erkan diyor ki:

   EŞİM 105 GÜN ssk var.şuan 30 haftada çalışacak durumda değil analık raporunu alması için 2 hafta daha ssk yatması şart mı yoksa 2 hafta sigortadan çıkabilir mi analık parasından bu şekilde faydalanabilir mi yoksa iş göremezlik raporu mu alması lazım 15 gün..

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sigortanın devam etmesi gerekir. Rapor alabilir. 32.haftada da doğum iznine ayrılabilir.

  117. Rabia keser diyor ki:

   Esimin sigortasi yok 4 cocugum var.en kucugu2014un 9.ayinda dogdu bu yardimlardan faydalanabiliyrmuyum.nereye basvurabilirim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Çocuk yardımı alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  118. DURU GÜMÜŞ diyor ki:

   Merhaba 1,5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum 35.haftaya kadar çalışıp işten ayrılmayı düşünüyorum doğum parası alabilmek için ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ yazımızda doğum parası alabilme şartları verilmiştir.

  119. aysenur diyor ki:

   suan 35 haftalik hamileyim .. hamileligim 31. haftasinda isten cikarildim. doktora gidip rapor almadim . issizlik icin basvuru yaptim… dogum parasi alabilir miyim.. ne yapmam.gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğum raporu alırsanız doğum parası alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  120. yusuf diyor ki:

   iyi akşamlar eşim ücretli usta öğretici olarak çalışıyor 34.haftada izine ayrıldı toplamda 11hafta izin kullandı rapor parası nekadar alabiliriz

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ bu yazımızdan hesaplama ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  121. Sevgi diyor ki:

   Doğum öncesi izin alabilmek ve tüm haklara sahip olabilmek için en az kaç ay çalışmış olmam gerekiyor

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim günü şartını sağlarsanız doğum raporu almanız halinde doğum parası alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.