• DOĞUM İZNİ RAPORU NEREYE VERİLİR?


  Çalışan bayanların hamilelik durumlarında izin kullanmaları gerekmektedir. İzin kullanmanın sebebi ise, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yani doğum sürecine yaklaşıldıkça çalışma sınırlarının zorlaşmasıdır. Bu yüzden belirli bir izin süreci planlanmalıdır. Bu izin süreci doğacak bebeğin ve bayanın sağlığı açısından en uygun ve en verimli şekilde doktor gözetiminde ve onayında planlanmalıdır. 40 hafta sürecek olan hamilelik sürecinde 16 haftalık bir izin hakkı tanınmaktadır. Bayanlar bu izin hakkının büyük kısmını, eğer isterse bebeğiyle daha fazla vakit geçirmek için doğum sonrası kullanabilir. Fakat hamilelik öncesi en az 3 haftalık bir izin kullanılmak zorundadır. Yani 40 haftalık hamilelik sürecinde en geç 37. hafta izin kullanma işlemine başlanmalıdır. İzin kullanabilmek için ise doğum izni raporu belgesi temin edilmelidir. Peki doğum izni raporu nereye verilir?


  Doğum İzni Raporu Nereye Verilir?

  Doğum izni raporu için yapmanız gereken işlemlerden bahsetmek istiyorum. Çalıştığınız işyerinden vizite kağıdı almanız gerekmektedir. Vizite kağıdı son 4 ay içerisinde yapılan prim ödemelerinizin yer aldığı bir belgedir. Bu belgeyle birlikte doğum izni raporu alacağınız SGK ile anlaşmalı olan hastaneye teslim etmeniz gerekmektedir. Doğum izni raporunun alınabilmesi için sizin belirlediğiniz tarihler ile doktorunuzun onayladığı tarihler uyuşmalıdır. Tarihler uyuştuğu takdirde doğum izni raporu almanız için hiçbir sebep kalmayacaktır. Kalan süreçte doğum belgesi, hastaneniz tarafından düzenlenir ve yine onlar tarafından sağlık güvenlik kurumuna gönderilmesi gerekir. Aldığınız doğum izni raporunun aslını lütfen saklayınız. Çünkü doğum parası almak için gerekli işlemlerde bu belge gerekecektir. Doğum parasını, çalıştığınız yerin anlaşmalı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan doğum izni raporuyla birlikte temin edebilirsiniz.
  tıkla sorunu sor

  DOĞUM İZNİ RAPORU NEREYE VERİLİR? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ayse gul dedi ki:

   Merhaba ben bu rapor olaylarini pek bilmiyorum arastirmakta aklima gelmedi 36 haftalikken kontrole gittigimde raporumu aldim ama calisabilir raporu almadim bilmiyordum dr da soylemedi dogumdan sonrada 8 haftalik rapor verdi ve ben diger 4 8hafta sonrasina ekletebilirmiyim ne yapmam lazim yardimci olabilirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor almadığınız 4 haftayı maalesef ekletemezsiniz.

  2. zuku dedi ki:

   Hocam Hayırlı günler 8 Haftalık Doğum öncesi Raporunu başlangıcı 32 haftayı doldurması mı gerekiyor. . Bir de Öğretmenlerin yaz tatiline denk gelen ve fiilen çalışılması halinde doğum sonrası analık izni süresine eklenebilen doğum öncesi beş haftalık (çoğul gebeliklerde yedi haftalık) analık izin süresi, doğum sonrası analık izni süresine ilave edilebiliyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet doğum izni raporu alabilmek için 32. haftanın doldurulması gerekiyor. Önceki alınan raporlar hastalık raporu oluyor. Aktif çalışılması halinde doğum sonrasına haftalar eklenebilir.

  3. Özlem dedi ki:

   Mrb bn 32 hafta ızne cıktım dun bttı ıznım 40 haftadaym ama dogum yapmaadm daha cocuk olduktan snramı bugun ıtıbarıyle dıger 2 ayı alıcam benı bı bılgılendırırmısınız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastanaden doğuma kadar ek bir rapor almanız garekiyor. Konu ile ilgili ayrıca ALo 170 SGK danışma hattını aramanızı tavsiye ediyoruz.

  4. Sueda dedi ki:

   Mrh. Ben devlette öğretmenim. 32. haftamda çalışabilir raporu aldım. 36. haftada işgöremezlik raporu aldım. Ancak işgörmezlik raporunda çalıştığım tarihler girilmiş . Sadece açıklama kısmında “32 haftalık gebe 36.haftasina kadar çalışmış olup doğum öncesi çalışmaz raporudur.” yazılmış. İdarem gelmedigim günlerin yazılması gerektiğini söyleyip raporu kabul etmedi. Ancak hastanede formatın bu şekilde olduğunu tarihlerin bu şekilde otomatik çıktığını söyledi. Ben bu durumu idareme nasıl izah etmeliyim?

  5. ayşegül dedi ki:

   şuan 32 haftalık hamileyim ve 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım işe başlama 10.08.2018 yani ben 37 haftalık oldugumda 99 günlük ssk yatmış olacak 19,11,2018 e kadar çalışabilcem ben dogum parasından faydalanabilecekmiyim

  6. sema dedi ki:

   iyi günlr 32.haftada çalışabilir raporu aldım 34.haftada ücretli çalıştığum için iş çıkışı yapıldı 36.haftada farklı bi iş yerine başladım 37.haftada tekrar rapor alıp ikinci iş yerine vermem gerekir mi?
   bu durumda rapor ücretini almamda bi sıkıntı olur mu nasıl bir yolii izlemem gerekir yardımcı olabilir misiniz?

  7. Dilruba dedi ki:

   Merhabalar ; özel bir kurumda öğretmenim. 32. Hafta da izne ayrılmak zorunda kaldım ve hastaneden iş göremezlik raporu aldım ve İş yerine teslim ettim fajat e devlette raporlar gözükmüyor. doğumum 37. Hafta da olacak yani 5 gün sonra ve doğum raporu da alacağım bunu okula teslim ettikten sonra mı doğum ücretleri yatırılmaya başlar bana yardımcı olabilirseniz teşekkürederim.

  8. Canan dedi ki:

   Merhaba 30 temmuzda 32 hafta iş görmemezlik raporumu aldım. Fakat çalıştığım okula iletmem gecikti. Sözleşmeli öğretmenim. Raporu 3 Eylül’de teslim edebileceğim bu gecikmeden ötürü sorun yaşar mıyım?

   1. Ayşe dedi ki:

    Merhabalar. Bugun devlet hastanesinden çalışabilir raporu aldım. Raporun başlığında iş görememezlik yazıyordu. Acaba bana yanlış rapor mu verdiler. Eve gelince farkettim

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Raporun açıklamasında ….. tarihine kadar çalışabilir açıklaması var ise sorun yok. Çalışamaz ve ve çalışabilir raporu aynı raporda çıkıyor.

     1. Gülden aydın dedi ki:

      Ben 33haftada çalışabilir raporu aldım ama 35 hafta lık oldum artık zorlanıyorum doğum iznine ayrılmak istiyorum bu mümkünmü

      1. Danışma Birimi dedi ki:

       Merhaba,

       Doktorunuza gidip yeni rapor çıkartarak izne ayrılabilirsiniz. çalıştığınız haftalar doğum sonuna eklenecektir.

  9. Ece dedi ki:

   Merhaba,32.haftam kurban bayramı tatiline denk geliyor. doktorum 24 Ağustos ta gelmemi söylemişti.Ancak 27 Ağustos ta gideceğim. Okumuş olduğum yazıda raporun yazılabilmesi için işyerinden vizite kağıda alıp götürmemiz gerektiği belirtilmiş.Bu tarihten önce bu kağıdı almamda sıkıntı olur mu acaba. yoksa raporla aynı gün mü olmalı? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  10. GÜL dedi ki:

   İYİ GÜNLER.BEN 657 TABİ BİR PERSONELİM 32 HAFTA RAPORUMU ALDIM VE 37.Cİ HAFTAYA KADAR ÇALIŞACAĞIM VE ÇALIŞABİLİR RAPORUM 24.08.2018 TARİHİNE YANİ BAYRAM TATİLİNE DENK GELİYOR BEN NE ZAMAN BU RAPORU NASIL ALICAM NE ZAMAN ALICAM

  11. ercan altıntaş dedi ki:

   merhaba eşim doğum iznine ayrıldı 32 haftada doktor raporunu iş yerine verdik ve izne ayrıldı şimdi doğum yaptı hastaneden alacağımız raporu işyerinden başka verceğimiz yer varmı.ilk raporu sadece işyerine verdik eksiklik varmı.bu konuda baştan sona bize lütfen yol gösterin.teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aldığınız raporları işyerine bildirmeniz yeterli. Zaten işyerinin sistemine de raporlar düşüyor. Başka bir işlem yapmanıza gerek yok.

  12. Filiz dedi ki:

   Ben öğretmenim ,26haziran 2018 de doğum yaptım.8+5=13haftalik doğum iznim 1ekim 2018 de bitiyor.Ben 1eylulde başlamak istiyorum.Dogum izni raporumu nasıl bozabilirim.Calismak istiyorum.

   1. Filiz dedi ki:

    Merhaba öğretmenim 8+5=13 haftalık doğum iznim var.Fakat ben 4hafta önce okula başlamak istiyorum.dogum raporumu nasıl bozdurabilrim.Yardimci olursanız sevinirim.

  13. Ahmet dedi ki:

   Rapor parası ne zaman,ne kadar alınır ?

  14. Filiz orhan dedi ki:

   Merhaba,
   12. Ay 2016 dan itibaren çalışmakta olduğum özel sektör şirket en son prim ödemem 2018/03 ayında yatırmıştır çıkmışım yapılmamış ama primlerim ödenmiyor 10 temmuzda doğum iznine ayrılacağım iş verenimle 3 defa primlerim hakkında görüştüm bana her defasında hallettim ben sıkıntı yok dedi ama 170 i aradığımda yatmadığını öğrendim. Öğrendiğim kadarıyla şu an şirketin çalışmış olduğu mali müşavir yada muhasebeci yok. Size sormak istediğim ben doğum izni raporunu çalışmış olduğum şirkete versemde şirket benim raporumu sigortaya bildirmeyecek bunun için ne yapmalıyım bağlı olduğum sgk ya götürüp kendim versem olurmu

  15. ESRA dedi ki:

   merhaba 32.haftada doğum iznine ayrıldım rapor sürem bittiğinde işyerimle anlaşabilirsem çıkış isteyeceğim onlar çıkardı gösterirse işsizlik maaşı ve rapor paramı alabilir miyim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor paranızı alabilirsiniz. Eğer işsizlik maaşının diğer şartlarını sağlıyorsanız yani 3 yıl içinde 600 gün priminiz var ise işsizlik maaşı da alabilirsiniz. Rapordan önceki son 120 güne bakılacaktır.

  16. aylin karagöz dedi ki:

   Merhaba.ögretmenim.9 temmuz 2018 itibarı ile 32. Hafta raporunu alacağım.dogum 1 eylul tarihi gibi olacak.okulum tatile girdiği icin doğum oncesi 8 haftalık iznimi aktarma şansım olacak mi?bir de raporumu çalışabilir almam anlamlı olur mu?fiilen çalışmıyorum çünkü.teşekkürler.

  17. İmran dedi ki:

   32. Haftada çalışır raporu aldım. 37. Haftada ayrıca iş göremezlik raporu almama gerek var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışabilir raporu aldığınızda 37. hafta rapor almanıza gerek yok. Aksi bir durum oluşur 37. hafta öncesinde izne ayrılırsanız rapor almanız gerekir.

  18. cevahir dedi ki:

   32 haftam doldu dogum oncesi rapor aldım 15 gün oldu fakat sistemde gözükmüyor isyerine söylediğimde niz değil hastane bildiriyor denildi hastaneye gittiğimde ise ordada dogum yaptiktan sonra alınan raporu kapatılınca bildiriliyor işyerinin sisteme raporumu girmesi lazimmis yoksa dogum sonrasi alinan raporda bildirmesi yeterli mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra 1 hafta içinde İşyerinin sitemine düşer. Gecikme olduysa da sorun yok an yakın zamanda sistemine düşer. Ve buradan onaylanır. Bu konuda Mali müşavirler bilgilidir sorun yaşayacağınızı sanmam.

  19. cevahir dedi ki:

   Merhaba ben 32 haftam doldu dogum oncesi çalışamaz raporu aldım isyerine teslim ettim fakat 170 aradığımda raporum gözükmediğini hastaneye bildirmem gerektiğini hastaneye gittigimdede dogum sonrası alınan rapor un kapatılması lazim ozaman gözükür dendi herhangi bir sorun olurmu

  20. Kübra dedi ki:

   Merhabalar, 2013 yılında doğum yaptım. Şu an çalıştığım iş yer henüz raporun kapanmadığını iletti. konuyu araştırdığımızda doğum öncesi raporunun hastane tarafından yanlış girildiği öğrendik. Fakat bu konuyla ilgili ne hastane , ne sgk ne de bakanlık yardımcı olmuyor.
   bu konuda nasıl çözüm yolu bulabilirim ?

  21. Kübra dedi ki:

   Merhaba,
   Ben doğum yaptım doğum raporumun onaylanıp onaylanmadığını sgk yı arayarak teyitlemek istedim ama onaylı değil dediler. İşveren hizmet servisi üserinden onaylamıştır ama elektronik sistem üzerinden onaylmalı dediler. Ama parayı almakta sıkıntı yaşamzsınız dediler bu doğrumu ? 30.04.2018 doğum yaptım çalışablir raporu almıştım ne zman paramı alabilirim?
   Saygılarımla

  22. Deniz dedi ki:

   32 haftalık hamileyim doktorum bu hafta yok haftaya 33+0 da çalışamaz raporu alıp izne ayrılabilir miyim?

  23. Seda dedi ki:

   Şuan 29+1 hamileyim 31 mayıs ta 32 hafta olacak Bugün izin alabilir miyim almam gereken herhangi bir evrak var mı işyerinden

   1. Seda dedi ki:

    Bugun dediğim 31 mayıs olacak yanlış yazmışım

  24. Aysun dedi ki:

   Suan 34haftalik hamileyim ssk primim odenmeye devam ediyor.36haftalik oldugumda geriye donuk 1sene icinde 100gun prim olmus olacak.fakat 32.haftamda calisabilir raporu falan almadmn isyerimden.37. haftamda prim dolduktan snra calisamaz raporumu alip dogum iznine ayrilacagim.
   Yani sorum su 32.haftada calisabilr raporu almadim 37de calisamaz alip izne ayrildigimda dogum izni odemesinden faydalanmamda bi sorn olurmu?
   Sgk girisim 22.02.2018
   Dogm izNine ayrilacagim yarih 01.06.2018 (37.hafta)

  25. cevahir dedi ki:

   21 mayısta 32 haftam doluyor dogum izni raporunu alabilmek için isyerinden herhangi belge veya visite kağıdı almam gerekiyormu gerekiyorsa dogum izninin başladığı gün mu alınmalı yoksa BU hafta öncesinden alınmış olan visite kabul olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor için öncesinde işerinden almanız gereken bir evrak yok. Doktorunuzdan 32. haftayı doldurduğunuzda raporunuzu alabilirsiniz.

  26. Emel dedi ki:

   Merhaba, ben ücretli öğretmenlik yapıyorum, 32.haftamda işgörebilir raporumu aldım ve 37.haftama kadar çalışacağım. Doğum parasının tamamını alabilir miyim, çünkü doğum 7 haziran 2018de yani okulların kapanmasından 1gün önce. Bir de 37. Hafta raporunu 37+4 te almam Doğum parasını alabilmem için bi sorun teşkil eder mi? Ayrıca raporumu okula götürmedim, alo 170 i aradım sistemde is görebilir raporu aldığım görülüyor ama bağlı bulunduğum sgk da beklemede görüldüğünü söylediler, nedenini ise şöyle açıkladı: halen çalıştığım için ve doğum gerçekleşmediğinden, denildi. İs göremezlik raporu alınca okula götürmeli miyim, yoksa sistemden görülür mü?

  27. Göknur dedi ki:

   Merhaba 32 haftada aldığımız çalışamaz doğum raporunu iş yerine vermezsek bişey olur mu muhasebeninde bildirmesi gerekiyor mu 27.04.2018 de raporum başladı doğum 20.06.2018 doğum paramı ne zaman alırım

  28. Ozge dedi ki:

   Merhaba, çalışabilir raporumu 33+2’de aldim. Raporu,32. Hafta içerisinde almadığım için izin olarak veya maddi olarak bir cezai yaptirima uğrar miyim?

  29. Aras dedi ki:

   İyi günler kolay gelsin eşim 32 haftalık hamıle 02.05.2018 yenı dogum öncesı iznine ayrıldı.raporu İş yerine teslim ettik Dogumdan sonra tekrardan dogum raporunu iş yerine verecek dogumdan sonraki rapor bittiğinde yanı 8 hafta işe baslamayacak dogumdan sonraki rapor parası yatar mı ve sormak istedıgım rapor parası ıkı parca halınde mi yatıyor

  30. Süheyla dedi ki:

   Merhaba. Ben ücretli öğretmen olarak çalışıyorum. Su an 30. Haftamdayim. Doğum izni alabilir miyim? Hangi aşamaları takip etmem gerekir. Şimdiden tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 yıl içinde geriye dönük 90 gün prime sahipseniz 32. haftada rapor alabilirsiniz. Ancak ücretli öğretmenlerde doğum iznine çıkınca iş akdi sonlandırılıyor. 05/12/2017 yılında çıkan yönetmelikle de rapor süresinde işten çıkarılan sigortalılar 10. güne kadar rapor parası alabiliyor. Çalışabilme imkanınız var ise çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışın. 1 aylık maaşınızdan da olmayın.

  31. cevahir dedi ki:

   Merhabalar ben cevahir 32. Haftanın dolduğunda 8 haftalık izin alacam 38 hafta veya daha erken dogum yaptığımda kalan suremi kullanabilirmiyim yoksa dogum sonrası 8haftalik izinmi devreye girer şimdiden teşekkür ederim

  32. Buğlem dedi ki:

   Merhaba ben ücretli öğretmenlik yapıyorum 13mart göreve başladım geriye dönük 90 gün primim yok. Doğum ücreri alamayacağım biliyorum. Sormak istediğim şuan 32 haftalık hamileyim. Çalışabilir raporu almasam 35. Haftamda aile hekiminden hastalık raporu alsam 10 gün primim yatar mı? Bi konuda başvuru sürecim var bu yüzden aktif olmam gerekiyor okul çıkışımı verir mi raporlu olursam. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  33. Burcu dedi ki:

   Merhaba 32 haftalık raporumu aldım iş yerime verdim ve 35 haftalık iken doğum izni raporu aldım izne çıktım yani 1 aylık rapor yazıldı 04 06 2018 doğum tarihi 30 04 2018 izin başlama tarihi yaziyo bundan sonra ve doğumdan sonra kaç aylık daha rapor yazılcak parası nasıl odencek bana kafam karıştı

  34. İnci dedi ki:

   Merhaba
   28.03.2018 32. Hafta çalışabilir raporu aldım raporda izin başlama tarihi 02.05.2018 yazıyor 37. haftam dolunca tekrar rapor almama gerek var mı. Birde toplamda 16 haftalık iznim bitip ise başlayacağım zaman 2 ay yarim gün çalışma hakkımı kullanabilir miyim. Özel sektörde on muhasebeci olarak çalışıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. haftada tekrar rapor almanıza gerek yok. Doğum izni sonrası 2 ay yarım gün çalışma hakkını kullanabilirsiniz. Bununla ilgili https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

    1. Özge dedi ki:

     Merhaba ben 32 haftalik hamileyim calisabilir raporumu dün aldim calisamaz raporu aldigimda analik raporu yokmu 8 hafta once ve sonrasi icin cevaplarsaniz sevinirim ne yapmamiz gerekiyor

  35. Zeynep dedi ki:

   Merhabalar ben özel sektörde 37. Haftaya kadar çalıştım ve doğum iznine ayrıldım 16.12.2017 tarihinde sonrasında 2 ocakta doğum yaptım 10 ocakta bulunduğum iş yerinden istifa edip 24 ocakta 4a sözleşmeli olarak bir kurumda işe başladım ama orası bana almış olduğum rapor tarihine göre izin kullandırmayıp 28 şubata kadar yani doğum sonrası 8 hafta olarak izin kullandırdı ben 2 ocak 24 ocak arasındaki sgkdan alacağım işgöremezlik paramı alamadım bu iş yerinin raporu onaylaması gerekiyormuş ama hiç işleme almadılar o aralıkta almadığım tutar için ne yapmam gerekir acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 tarihli çıkan yönetmnelik ile işin feshi durumunda 10. güne kadar rapor ödemesi yapılıyor. Yeni iş yeri işe girişinizi yapıp, kalan günleri onaylamalıydı. Şu durumda yapabilecek bir şey gözükmüyor. Yine de Alo 170 sgk danışma hattı ile görüşebilirsiniz.

  36. Ozge dedi ki:

   Benim de bir sorum olacak iş yerim hatırlatmadı ben de hiç düşünemedim 32. Haftada çalışabilir raporu almayı unuttum 36+5 ken çalışamaz raporumu aldım ama bi sorun olur mu doğum paramı alabilir miyim ve 5 haftalık iznimi doğum sonrasına ekletebilir miyim? Bunun için ayrıyetten bişey yapmam gerekir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi çalışmanızı doğum sonrasında kullanabilmek için 32. hafta rapor almanız gerekiyordu. Mevcut durumda doğum öncesi 3, doğum sonrası 8 hafta izin kullanabileceksiniz. doğum öncesi 5 haftalık izni kullanamayacaksınız.

    1. Ozge dedi ki:

     Merhaba, çalışabilir raporumu 33+2’de aldim. Raporu,32. Hafta içerisinde almadığım için izin olarak veya maddi olarak bir cezai yaptirima uğrar miyim?

  37. Hatice ünlü dedi ki:

   Ücretli öğretmen olarak çalışıyorum, hamileyim,32.hafta çalışamaz raporu aldım okula getirdim, SGK dan yararlanabilirmiyim ve doğum parası alabilirmiyim bu süreçten sonra nasıl bir yol izleyeceğim cevap verebilir misiniz

  38. gizem dedi ki:

   Bagkurlu esnaf dogum parası alabilirmi

  39. Yagmur dedi ki:

   Meraba ben 32. Hafta raporumu direk iş yerime verdim su an 34 haftalik hamileyim rapor parasını alabilmem icin baska herhangi birsey yapmam getekiyor mu ilerde bir sikinti çıkar mı dogumdan sonra rapor parasini almaya giderken hangi evraklar yanimda bulunmak zorunda

   1. Yagmur dedi ki:

    Meraba ben 32. Hafta raporumu direk iş yerime verdim su an 34 haftalik hamileyim rapor parasını alabilmem icin baska herhangi birsey yapmam getekiyor mu ilerde bir sikinti çıkar mı dogumdan sonra rapor parasini almaya giderken hangi evraklar yanimda bulunmak zorunda

  40. Ceren dedi ki:

   Merhaba, kamu kurumunda kadrolu öğretmenim.doğum için amerikaya geldim, 32. Haftamda doğum iznine ayrıldım. 9 mayısta rapor bitiyor, burda doktorum bebeğin tahmini doğumuna 20 mayıs diyor. Eğer 9 mayısta doğum gerceklesmezse o aradaki doğumu bekleme süreciyle ilgili ne yapmam gerek, tesekkür edetim

  41. filiz dedi ki:

   iş yerim doğum izni me ait raporu sgk ya bildirmediği için doğum parası alamadım.sgk ise işverenin ekranında rapor bulunmakta onaylarsa doğum parasını alırsın diyor.işveren geriye dönük işlem yaparsam ceza yerim diyor.sonuç olarak ben doğum paramı alamıyorum.ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş yeri raporu onaylamak zorunda. SSK ya ve İşkura raporunuzun onaylanmadığını bildiren dilekçe ile başvuru yapın. İadeli taahütlü posta ile de gönderim yapabilirsiniz.

  42. suzan dedi ki:

   Merhaba ben bugun itiraz dilekcesini verdim ama olumsuz olacagini soylediler ssk kurumundakiler 5 aralik 2017 resmi gazetede yayinlanan yazi analik is gormezlik odemesi her hangi bir nedenle raporlu iken cikis yapilirsa bile cikis yapildiktan 9 is gunune kadar odeme yapilir ibaresi var 5 araliga kadar yani genelgenin ciktigi tarihe kadar odeme yapislar geri kalan 6 aralik 2017 -30 ocak 2018 e kadar raporumun odemesini yapmamislar manuel haftami hesaplayip tutari yatirmislar ve e devlet uzeri tarihi de 1959 diye sistem kendi atmis diyorlar bu konuyla ilgili iyi bir arastirma yapilip tarafima net bir yol gosterirseniz sevinirim ne yapmam lazim lutfen acil yardim edin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 tarihinde resmi gazetede belirttiğiniz gibi 10. maddede bu değişiklik mevcut.

    MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin onuncu fıkrası aşağıdaki şekilde
    değiştirilmiştir.
    “(10) Sigortalının, hastalık ve analık sigortası bakımından geçici iş göremezlik ödeneği
    almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi
    hâlinde, sigortalılığın sona erdiği tarihten sonra en fazla onuncu güne kadar geçici iş göremezlik
    ödeneği ödenir.”

    dava açsanız da kanundan sonra oluşan bir durum ise kazanamazsınız.

  43. Emine dedi ki:

   32 haftalık iken dogum öncesi 4 hafta çalışabilir raporu aldım.4 hafta çalışır raporum bittiği gün Doğum öncesi iş görememezlik raporu almak için gittiğimde hastaneye yatışım verildi Doğum öncesi iş görememezlik belgesi yazılıp sisteme girilmeli miydi

  44. suzan dedi ki:

   Merhaba benim sorum 4 aralikta cikan genelgeyle ilgili 30 ocak 2018 de raporum bitti lakin cikisim iskurlu oldugum icin raporluyken yapildi bana odeme 4 aralik 2017 ye kadar yapilmis ve e devlet te rapor baslama ve bitis 1959 diye gostermisler odeme de belirtigim gibi eksik yatirilmis bu durumda ben ne yapabilirim magdur edildim hakkimi helal etmiyorum lutfen acil bana yardim edin bu genelge raporlu iken nasil bana yansitilir aklim ermiyor. (

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Genelge de ” Doğum ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli personelin pozisyonları hariç olmak üzere, bu kapsamda ihdas edilen pozisyonlar, herhangi bir şekilde boşalmaları halinde hiçbir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır.” ibaresi mevcut. Sözleşmenizin fesh edilmesi bu genelgeye göre doğru. ancak Doğum izin paranızın tam ödenmesi gerekirdi. Konu ile ilgili kurumunuza itiraz dilekçenizi iletin.

  45. Utku dedi ki:

   Merhaba
   Eşimin doğum öncesi çalışmadığı raporunun olduğu süre için işveren çalışmadı şeklinde onaylamak yerine yanlışlıkla çalıştı olarak onaylamış, bunun sonucunda sgk raporu arşive kaldırmış parayı yatırmama kararı verip.
   İşveren geçmişteki hatasını sistemden düzeltebilir mi?
   Düzelttiğini varsayar isek sgk parayı yatırır mı bizim extra bir işlem yapmamız gerekir mi? teşekkürler

  46. Latife dedi ki:

   Merhaba 37.hafta is goremezlik raporuna hastahane bana vermedi.32.hafta raporu ve 37.hafta raporu birbirini kapsiyor dedi.elimde sadece 32.hafta raporu var.suan 38.haftadayim.birde dogum raporu verecegiz dediler.bu dogru mudur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verilen bilgiler doğrudur. 32. hafta çalışabilir raporu erken doğum olmadığı müddetçe 37. haftada doğum iznine dönüşür.

  47. sıla dedi ki:

   Ögretmenim.32+0 da calisabilir raporumu aldim hastaneden.raporu bir yere vermedim bende duruyor.1 hafta gecti.raporu herhangi bir yere vermem gerekiyormuydu.

  48. Miray dedi ki:

   32. hafta alınan çalışabilir raporu , tüm doğum izni süreçleri için yeterli değil mi ? çünkü raporda izin başlama tarihi bellidir. Tekrardan rapor verilmiyormuş . Doğru mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. haftadan önce doğum olmadığı sürece raporunuz tek rapor olacaktır. Doğrudur.

  49. ECE dedi ki:

   Merhaba;
   17.01.2018 tarihi itibari ile 32 haftalık gebe olarak 37. haftaya kadar çalışmak istediğim için çalışabilir raporu aldım. 37. haftamda 21.02.2018 tarihinde doluyor. Benim sorum şu iş yeri 32 hafta çalışabilir raporunu SGK ya bildirmesi için bir işlem yapması gerekiyor mu. yoksa 37. haftada çalışamaz raporu aldığımdamı bildirim yapılacak.

  50. Aysel dedi ki:

   Merhaba ben 7 aralıkta doğum yaptım.Ziraat muhendisiyim ve ozel bir firmada calismaktayim.14 martta Sgk sisteminde ise baslamam gerektiği yazıyormuş.Ama ben erken ise başlamak istiyorum.SGK ya sorduğumda doktorunuz karar verip sistemden raporu değiştirecek dediler fakat hastane ile gorustugumde bizim öyle bir yetkimiz yok dediler.Sadece calisabilir dilekcesi verebiliriz dediler.Lütfen yardımcı olun.Ciftcilerime karşı da sorumluluğum var.

  51. Serap dedi ki:

   Merhaba, şu an 34. haftanın içindeyim, 32. Hafta çalışır raporumu aldım fakat hastane ve doktor değişikliği yapmak istiyorum dolayısıyla 37. Hafta kapatışım farklı bir hastane ve doktorda olabilir mi? Aynı hastaneden olmak zorunda mı 37. Hafta kapatışı? Herhangi bir sorun yaşar mıyım?

  52. Özlem dedi ki:

   Merhaba;
   Öğretmenim, 32. hafta gebeliğim 15 tatile denk geliyor.Bu durumda çalışabilir raporum işleme konulur mu yoksa tatilde olduğum için geçerliliği yokmudur.
   İyi çalışmalar.

  53. Merve dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 32.haftada çalışabilir raporu aldım. Raporun işveren tarafından onaylanması gerekiyormuş. Muhasebe servisi raporu ekranda görüyor, ancak muhasebe servisinden aldığım bilgiye göre raporu aldığım tarih olan 06.01.2018 tarihi onay ekranında rapor başlama tarihi olarak göründüğünü söylediler. Muhasebe raporu bu şekilde onaylarsa benim raporum başlamış mı olacak? Yoksa 37.haftada mı onaylamaları gerekir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldığınız yere raporun çalışabilir raporu olup olmadığını kontrol edin. Eğer çalışabilir raporu ise onaylamasında bir sakınca bulunmuyor.

  54. Gulcan bolulu dedi ki:

   İyİ gunler gecen hafta 32.hafta mı doldurdum ıs yerı dogum izninin sistemde gırisını sagladı yalnız sistemde e devlette kontrol ettiğim de gozukmuyor bunu nasil görebilirm

  55. Gulcan bolulu dedi ki:

   Merhaba ben Ocak 3 de 32.hafta mi doldurdum ve hastane sistem uzerınden gırıs sagladı raporun sağlandı dediler ıs yerime bildirdim o gun raporun yeni oldugu icin gozukmuyor dediler bı kac gun ıcerısnde tekrar bakar onaylarız dediler fakat aklıma takıldı o gun ıcerısnde onaylanması gerekmiyor mu?

  56. yıldız dedi ki:

   merhaba,
   36 haftamı doldurdum.
   36+2 de izne çıkmak için çalışabilir raporumu sonlandırsam 2 gün boşuna mı işe gitmiş oluyorum.
   işe gittiğin günler sayılmıyor mu.
   sadece hafta mı baz alınıyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk raporu hafta olarak baz almaktadır.

  57. melek dedi ki:

   iyi günler, ben sözleşmeli memurum ve 33 haftalık hamileyim. 32 sonrası çalışabilir raporu aldım ve özlük dosyama koydum ilaveten ne gibi bir işlem yapmam lazım sistemde gözükmesii için ? ayrıca raporda tarih belirtilmemiş sadece 32 -37 arası çalışabilir deniyor

  58. Nesrin dedi ki:

   Merhaba ben 34.haftada çalışabilir raporu aldım. Raporun verildiği tarih 23 kasım, izne çıkış tarihi 14 aralık idi. İşverenim 23 kasımdan itibaren izinli olduğumu sistemde de böyle gözüktüğü için bu 3 haftalık sürede maaş ödemesi yapamıyorum dedi ancak ben bu sürede çalışmaya devam ettim. Rapor verildiği tarihten mi yoksa izin çıkış tarihinden itibaren mi geçerli? Bu konuda ne yapmalıyım? Yardımınızı bekliyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışabilir raporunu sadece 32. haftada alabilirsiniz. Hastanenin verdiği çalışamaz raporudur. Maaş ödemesi yapabilir sistemde raporunuzu onaylar ancak aynı zamanda prim de yatırabilir. Fakat şu anda izninizi kullanıyorsunuz. Çalışmamanız gerekiyor.

    1. Nesrin dedi ki:

     Bilginiz için teşekkürler, peki Doğum 4 ocakta bekleniyordu ancak 40+6 da yani 10 ocakta gerçekleşti. Bu takdirde Doğum iznim ne zaman bitecek ?

  59. Fatih duran dedi ki:

   Merhaba! Benım kendi iş yerım var bagkurluyum fakat bagkur borcum var hıc ödeme yapmadım. 32.haftada raporda almadım suan 37 haftalık hamıleyım. Dogum parası alabılırmıyım? Yada almak için ne yapmalıyım? Tskler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur prim borcunuz olduğu için zaten ödenekten yararlanamazsınız.

  60. Berna dedi ki:

   Merhabalar Dr dan 37 haftaya kadar calisabir raporu aldım izne çıkma tarihim 19.12.2017 izne çıktım.tekrar hastahaneden izne ciktigima dair bir güncelleme veya işlem yapmam gerekiyormuş. 1 sorum daha olacak doğumdan sonra raporumun bittiğini nasıl ogrene bilirim doğumdan sonra tekrar bir rapormu verilecek

  61. İrem ö dedi ki:

   Merhabalar. 31+2 günlük hamileyim bugun gittiğim doktor kontrolünde doktor çalışabilir raporu için giriş yapabileceğini söyledi sistemden giriş yaptı ancak bana bir çıktı verilmedi. Raporu e devlet kapsamında veya sgk sitesinden mi çıkartmam gerekiyor. Yoksa iş yerime bildirdiğimde onlar sistemden görebiliyor mu. Nasıl bir yol izlemeliyim bilgi verirseniz cok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İrem Hanım merhaba,

    İş yeri sistemde sizin raporunuzu görebilecek. Ayrıca kağıt ortamında bildirmenize gerek yok. Bilgi vermeniz yeterli.

  62. asli dedi ki:

   Merhaba 14 ocakta 32haftalik gebe olacagim dogum izni icin rapor alacagm 15 ocakta isyeri cikisimi yapacak cikisim oldugu icin dogum izni maasimi alabilirmiyim

  63. Behice dedi ki:

   Merhaba riskli gebelik sebebiyle doğumum 28. Haftada gerçekleşecek .15 gündür istirahat raporluyum. DoğumuM özel SGK anlaşmalı bir üniversite hastanesinde gerçekleşecek. Doğum izni için nezaman işlem yapmalıyım doğum gerçekleştiginde mi hastane düzenlemeli bilgi rica ediyorum Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya ulaşamadığınızdan Hastane tarafından 16 haftalık rapor talep edin. Raporu hastane düzenleyecek.

  64. Tuğbasena dedi ki:

   Merhaba 37.haftada doğum iznine ayrılan bir kişinin rapor girişi e viziteden nasıl yapılmalıdır..elektronik raporda doğum öncesi 32.haftadan itibaren görünüyor..manuelden mi girmeliyim yoksa elektronik ten mi bir de eksik gün sebebi istirahat mi analık mi seçeceğim

  65. Reyhan dedi ki:

   Merhaba 32de çalışabilir raporu alıp 35 haftalıkken izne çıkabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Reyhan Hanım merhaba,

    Evet alabilirsiniz.

    1. Gönül dedi ki:

     Merhaba
     Ben 36 haftalık hamileyim. 32 hafta çalışabilir raporunu aldım fakat 36. Hafta da işten ayrılmak durumunda kaldım doktorumdan 36 hafta çalışamaz raporunu aldım. İş yeri muhasebecisine teslim ettim fakat sisteme girişin yapılmadığı hastane tarafından yapılması gerektiği bilgisini verdi. Ne yapmalıyım

  66. Merve dedi ki:

   Merhaba.. Son bir yil icinde 90 gunu askin sigortam var. 2.5 aydir ucretli ogretmenlik yapiyorum 7 aralikta 32. Hafta raporu alacagim. Dogum parasi almamda bi skinti olurmu. ‘ve bu raporu nereye teslim etmem gerekiyor.

  67. Fatma dedi ki:

   Merhaba
   Su an 36+4 günlük hamileyim. 32. Haftada özel bir hastaneden 37. Haftaya kadar calışabilir raporu aldım fakat 34. Haftada gebelik kolestazi nedeniyle izne ayrılmak zorunda kaldım. Doktora 34. Haftada izne ayrılacağımi soylememe rağmen çalışamaz raporu almam gerektiği söylenmedi. Çalıştığım şirkette de kimse uyarmadi. Şimdi doğum raporu parasinda kesinti olma ihtimali olduğunu öğrendim. Bunu nasıl duzelttirebilirim? Ayrıca 37. Haftada tekrar çalışamaz raporu almam mi lazım? Kimse net bir şey söylemiyor.

  68. Gulcan bolulu dedi ki:

   32 haftam dolmadan ıs yerim kapanabilir bu konuda ne yapabilirim

  69. idil dedi ki:

   merhaba,
   30 haftalık hamileyim.
   31hafta + 6günlük iken hastaneden raporu alıp ertesi gün yani 32. haftaya girdiğim gün iş yerine raporu vermeyi düşünüyorum.
   öncesinde işyerinden almam gereken bir kağıt var mı?
   ve 37. hafta dolunca mı yoksa 37. haftaya girince mi işi bırakmamız gerekiyor. ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor almak için işyerinden alacağınız bir evrak yok. Hastaneden rapor alarak iş yerine vermeniz yeterli 37. hafta dolduktan sonra izne çıkabilirsiniz.

  70. habibe dedi ki:

   Merhabalar,
   32inci haftam da çalışamaz raporumu alıp işten ayrılmayı düşünüyorum, çıkışımı vereceğim. Rapor ücretimde bir sıkıntı olur mu nasıl hesaplama yapmam gerekiyor? Bilgi verir misiniz?
   Teşekkürler

  71. Ayse dedi ki:

   Merhabalar.benim haftam 28 fakat bebeğin gelişimine göre doktor 29. Haftada oldugunu söylüyor. Rapor alırken kendi haftama göre mi yoksa bebeğin gelişim haftasına göre mı rapor alacağım. Birde memurlara doğum sonrası maaşları veriliyor bunun dışında rapor ödeneği alabiliyor muyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe hanım merhaba,

    Doğum takvimine göre hareket etmeniz gerekmektedir. Memuriyette maaş ödenmeye devam ettiğinden rapor parası ödenmez.

  72. Selin5454 dedi ki:

   Merhabalar
   Ben hamileliğimin 8.ayında çıkış alıp işten ayrılacağım fakat işten çıkana kadar rapor hakkımı kullanıp rapor paramı almak istiyorum bu mümkün mü
   Raporlu tarihlerde sigortalı olmak şartı bulunuyor mu işten çıkışımı almadan önce rapor hakkımı kullanabilirim değil mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selin hanım merhaba,

    32 haftada doğum iznine ayrılıp işi bırakabilirsiniz. Veya doğum iznine ayrılın, izin bitiminde işten ayrılabilirsiniz. Her iki türlü de rapor ödeneğini alırsınız.

  73. derya dedi ki:

   merhaba. yakın zaman içinde doğum yaptım. 3 tane doğum raporu verdiler. bunların 1ini kimlik için 1ini eşimin iş yerine verilmek için harcadım. diğer rapor ne olacak ? sgk ya rapor vermem gerekiyor mu. yanıtlarsanız sevinirim

  74. Çisem27 dedi ki:

   Mrb ben şuan halk eğitimde kurs öğretmenliği yapıyorum 30+5 haftamdaym 32.haftamda çalışabilir raporu almayı düşünüyorum 37+1.haftamdada kursum bitecek ben kurs bitmwden doğum raporumu alacağım fakat aldıktan sonra kurs bittiği için çıkışımı yaparlar ben bu durumda rapor parası alabilir miyim? Eğer alabilirsem doğum gerçekleştiğinde doğum kağıdımı nereye onaylatmam gerek yardımcı olursanız sevinirim.

  75. SEMA dedi ki:

   MERHABA 6 KASIM DA 31+6 HAFTALIK İKEN İŞYERİNE ÇALIŞABİLİR KAĞIDI ALDIM.RAPORDA İSTİRAHAT RAPORU KARAR KISMINDA 32 HAFTALIK SAĞLIKLI TEKİL GEBELİĞİ OLAN HASTANIN 37.HAFTAYA KADAR ÇALIŞMASINDA BİR SAKINCA YOKTUR DİYE YAZIYOR.GÜN AY OLARAK HANGİ TARİHE KADAR ÇALIŞACAĞIM YAZMIYOR.BU SORUN OLUR MU?MUHASEBEYE EVRAĞI VERDİM AMA HERGHANGİ BİRYERE GİRİŞ YAPMADILAR.BUNUN SİSTEME GİRİLMESİ GEREKİYOR MU?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sema Hanım merhaba,

    Rapordaki hafta beyanı sorun olmaz. 37. haftayı doldurduktan sonra doğum iznine çıkabilirsiniz. Muhasebeciniz raporu sistemde gördükten sonra onaylayacaktır. Muhasebe servisi gerekli işlemleri takip eder.

  76. nergiz dulun dedi ki:

   Merhaba 31.10.2017 de 31+6 haftalık iken çalışabilir raporu aldım. bana verilen çıktıda izin başlama tarihi 05.12.2017 olarak görünüyor fakat iş yerimizin mali müşaviri raporun sistemde göründüğünü ancak “işbaşı/Kontrol tarihi” alanına tarih girilmediğini daha sonra ödeme alırken sıkıntı yaşayabileceğimi söyledi. doktorum ile görüştüm hep bu şekilde yaptıklarını söyledi. “işbaşı/Kontrol tarihi” alanın boş olması ödeme almam konusunda sıkıntı yaratırmı. 37.haftada çalışamaz raporu aldığımda düzelirmi? yardımlarınızı rica ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nergiz Hanım merhaba,

    37. hafta çalışamaz raporu ile birlikte doğuma kadar ki, raporunuz verilir. Sorun teşkil etmeyecektir.

  77. Merve gül dedi ki:

   32 hafta 5 günlük çalışamaz raporu aldım10.10.2017 hastahanedeki doktorun hemşiresi raporu girerken tarih olarak giremiyoruz hafta olarak giriyoruz yanlış 32 ye 5 yok 33 haftalık olarak giriliyor bu sebeptende rapor tarihi sistemde 12.10.2017 olarak gözüküyor iş yerimden uyardılar hastahaneye gittiğimde oradaki hemşire bizim yapabileceğimiz bişey yok diyor ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merve Hanım merhaba,

    33. haftanın içinde olduğunuz için 33. hafta olarak girmeleri normal. Kanun hafta olarak izni belirmiş olsa da Rapor izne çıktığınız tarih itibari ile gün olarak işler. Bu durum da bir sakınca yok. Sadece 5 günlük daha az izin kullanacaksınız. Bu da sizin rapor için gecikmiş olmanızdan kaynaklanıyor.

  78. Mereyem dedi ki:

   Sigorta başlangıcı 18 Ağustos 1 ekim itibari ile 35 inci haftadayız 32 inci hafta raporunu aldık sigorta primi 37 . Hafta raporundan öncemi 90 gün olması gerekiyor yoksa Doğumdan önce 90 gün olması yeterlimi
   Prim dolmadan 37.hafta raporu alsak sorun olurmu
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meryem Hanım merhaba,

    Priminiz doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün olması gerekiyor. yani 37. haftada değil. ancak rapor aldığınızda prim yatması kesilir ve yine 90 gün altında kalırsa priminiz rapor parası alamazsınız. Rapor aldıktan sonra 90 gün dolmuyor ise raporluyken de priminizin yatması gerekecek.

    1. Meryem dedi ki:

     Allah razı olsun kardeşim
     Peki 37. Hafta raporunu aldıktan sonra bir kaç gün prim yatırılabilir mi

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Meryem Hanım rica ederiz.

      İsterse raporlu olduğu zaman boyunca prim yatırılabilir.

  79. seyigit dedi ki:

   merhabalar ben 25 haftalık gebeyim ücretli öğretmenlik yapiyorum 17 ocak ta 37 haftam dolmakta 4 aylık rapor hakkımı ben 37 haftada kadar çalışarak doğum sonrasına 1 ayı ertelenmiş olmakyatim değil mi yoksa 32. hafta da izine çıkmayı düşüneceğim…lütfen bilgi veriniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne ayrıldığınız da kullanmadığınız 5 hafta doğum sonrasına eklenmektedir.

  80. Kübra yabuz dedi ki:

   Merhaba 25,10,2017 tarihide çalışır rapor aldım 32 ile 37 hafta arasında başka branştan iş göremez raporu alabilirmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. ve 37. hafta arasında hastalık raporu alınabilir.

  81. Bahar dedi ki:

   Mrb kolay gelsin Bn 32 hafta çalışır raporu almıştım devlet hastanesinden dün özeldeki doktorum çalışmamam gerektiğini söyledi sgk sisteminden çalışamaz olarak değişecek mi yok sa devlet hastanesindeki doktora tekrar çıkıp onun mu karar vermesi gerekli teşekkürler

  82. demet dedi ki:

   merhaba,

   ben 30 haftalık hamileyim. özel bir doktora gidiyorum ve doğumda sgk anlaşması olmayan bir hastanede olacak.32 .hafta rapor almak için çevremden duyduğum kadarı ile devlet hastanesine yatış olması gerekiyormuş. sgk anlaşmalı bir hastaneden bu raporu alabilirmiyiz. yada kendi doktorumuzun raporu geçerli olurmu teşekkürler.

  83. Tugba dedi ki:

   Merhaba, 32. Haftada izine ayrildim ancak hastaneden rapor almadim. Cunku izine ayrildigim icin zaten calisabilir raporu almama gerek olmadigi soylenmisti. Su an 34 haftalik hamileyim ve calismasam bile tapor almam gerektigini anliyorum. Bu raporu 34. Haftada almam herhangi bir hak kaybina sebep olur mu? Bu haftada alacagim rapor is goremez raporu mu olacaktir?

  84. fadime yazıcı dedi ki:

   merhaba doktorum raporumu 31+6 da yazdı 32 hafta pazar gününe geliyordu bir sıkıntı olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzda sıkıntı yok. Rapor parası alabilirsiniz.

  85. Seda dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 11.10.2017 tarihi itibari ile 27 haftalık ikiz bebeklerime hamileyim ,sgk girişm 14.07.2017 sağlığım gayet yerinde çalışabilir raporumu 30. Haftamda almam şartmı yoksa 32. Haftamda da alabilir miyim?
   Yani kısacası doktorum 32. Haftamda raporumu verebilecek şuanda kendisi yurt dışında 35veya 36. Haftaya kadar çalışabilir şeklinde raporumu onaylicak bu şekilde aldığım rapor sorun olur mu ayrıca bu raporu ne zamana kadar ve kime vermem gerekiyor…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi 10 hafta rapor hakkınız var. Eğer çalışabilir raporunu 32. hafta alırsanız doğum öncesi izniniz 8 hafta olarak hesaplanır. Başka bir doktordan rapor alın. Muayanenizi kendi doktorunuzdan yapmaya devam edebilirsiniz.

  86. Özlem dedi ki:

   Bugün 32 hafta çalışabilir raporu aldım kaç hafta daha çalışcam ve rapor günü bitince tekrar çalışamaz raporu alman lazım mı doğum iznine çıkarken?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışamaz raporu çalışabilir raporu ile aynı anda verilir. Çalışabilir raporunda …… tarihine kadar çalışabilir ibaresi geçer. Bu nedenle tekrar rapor almanıza gerek yok. Doğum sonrası için doğumdan sonra tekrar rapor almanız gerekir.

  87. BAHAR dedi ki:

   KOLAY GELSİN BEN DÜN 32 HAFTA RAPORU ALDIM AMA 32 HAFTA 5 GÜNLÜKTÜM RAPORA 32 HAFTA OLARAK YAZILDI AMA 32+5 Mİ YAZILMASI LAZIMDI TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzda sıkıntı yok. Kalan günler doğum sonrasına eklenecektir.

  88. BAHAR dedi ki:

   mrb kolay gelsin ben bugün 32 hafta çalışabilir raporumu aldım hastane sgk sistemine işledi elime cıktı verdi muhasebeye verdim o cıktıyı sisteme tekrar muhasebe işlemesi gerekiyor mu bi sıkıntı olur mu teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Muhasebe servisi raporunuzu ekranda görecektir. 37. hafta izne çıktığınızda ise onaylama işlemini yapacaktır.

  89. ZENNUR dedi ki:

   34 HAFTALIK HAMİLEYİM AKTARMA RAPORUNU YENİ ALDIM ÇALISTIĞIM İŞ YERİNİN MUHASEBECİSİNE Mİ VERECEĞİM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Analık izin raporunu iş yeri muhasebe servisine teslim etmelisiniz.

  90. Merve dedi ki:

   Merhaba,
   32 haftalık çalışabilir raporu aldım, elimdeki kağıtta belge düzenleme tarihi 25.09.2017 yazıyor / izin başlama tarihi 30.10.2017 yazıyor ancak şirkete sgk dan gelen bildirimde iş görmezlik raporu yazılmış ve “Rapor 2017-09-25 / 0001-01-01 Tarihleri Arasinda ” diye belirtilerek bitiş tarihi verilmemiş. Şuan sanki çalışamaz raporu almışım gibi duruyor ne yapmalıyım?

  91. AYŞE dedi ki:

   merhaba,37 haftalıkken çalışamaz rapor alıcam.şu an 33+6 dayım.SSK dan rapor parası ne zaman yatar.

  92. Burcu dedi ki:

   Merhaba ben 34 haftalık hamileyim. 32. Haftamda özel muayenehaneden çalışabilir raporu aldım. Şirkete raporu gönderdim ama ilgilenmemişler. 2 hafta yıllık izin kullandım. 34. Haftada çalışamaz raporunu devletle anlaşmalı bir kurumdan alırsam geri kalan 6 haftanın haklarını kaybetmiş oluyor muyum? Böyle bir durumda ne yapılabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burcu Hanım merhaba,

    Muayenehaneden aldığınız raporu tam teşekküllü devlet hastanesinden onaylatsaydınız geçerli olurdu. Bu durumu devlet haastanesine giderek izah edin. Eğer onaylatamazsanız yeni rapor alacak ve doğum iznine çıkmak zorunda kalacaksınız. Çünkü 32. haftada çalışabilir raporu almadıysanız. Artık çalışabilir raporu alma hakkınız yok.

  93. Ayse dedi ki:

   35.haftada doğum raporu alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    35. hafta doğum raporu alarak doğumdan önce 5 hafta doğum izninizi kullanabilirsiniz.

  94. AYŞE dedi ki:

   MERHABA ÖZEL HASTANEDEN 32.HAFTAMDA ÇALIŞABİLİR RAPORU ALDIM İŞYERİM RAPORU GÖRDÜ YAPMASI VEYA ONAYLAMASI GEREKEN BİRSEY VARMI?ONAY İŞLEMİ YAPMADI DA SADECE GÖRÜYORUM RAPORU DEDİ MUHASEBE

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe hanım merhaba

    İş yeri muhasebesi raporunuzu onaylayacaktır. Kanuni zorunluluk ve süre mevcut. Sistemde görüyorlar ise sorun yoktur.

  95. Songül kepek dedi ki:

   Merhaba benim 08,09,2017 ( cuma gunu) 32 haftam doluyor raporu Ogün alacağım araya hafta sonu giriyor 11,09,2017 raporu versem sıkıntı olurmu? birde hastaneden rapor alıdıgımda iş yerine vermem yeterlimidir yoksa sgk ya bildirmeme gerek varmı?

  96. Kübra dedi ki:

   Merhaba ben 32. Haftada çalışabilir raporu aldım 37. Haftaya kadarda calışıcam fakat işverenim çıkışımı vericek o zamn rapor parasını alamıycak mıyım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kübra Hanım merhaba,

    Rapor aldıktan sonra işyerinden çıkartılsanızda rapor paranız ödenir. Eğer çıkarılma ile ilgili bir hak arayışınız var ise sizin için de geçerli olan https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  97. ilhan balaban dedi ki:

   eşim 4 ay önce dogum yaptı doktor dogum oncesı ve sonrası rapor vermedı bunu nasıl çözebılırız

  98. Ayşe dedi ki:

   Ben şuan 31+6 hamileyim yarın doktordan rapor alacağım siz yazinizda vizite kağıdı diye yapmışsınız ama onu almadan gitsek doktora rapor yazılmıyor mu birde çalıştığım şirket değil de ben ssk ya kendim bildirsem raporumu olur mu bilgi verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni kanunlardan sonra Vizite Kağıdı işlemi kalktı. Hastaneye giderek muayene olup doğum izin raporunuzu alabilirsiniz. Aldığınız raporu iş yerine bildirmek zorundasınız. Aksi takdirde rapor ödeneğini alamazsınız.

  99. duygu dedi ki:

   merhaba. 32. haftada çalışabilir raporumu aldım ve kısmetse haftaya son. 07.08.17 tarihinde raporum bitiyor iş görememezlik raporu alıcam bu seferde. sonrasında da doğum raporu ile doğum sonrası hakkım olan 8 haftanın raporunu almış oluyorum değil mi? işyerimin bunları sistemde görmesi yeterli midir sonrasında rapor ücretini alabilmem için????

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz doğum öncesi ve doğum sonrası olarak düzenlenecektir. İş yeriniz sisteme görüp onaylaması yeterli olacak. Rapor bitiminden itibaren rapor paranızı alacaksınız.

  100. Hatice dedi ki:

   Merhabalar, 32.haftada 20.06.2017 çalisabilir raporu sisteme girildi bitis tarihi sgkda yok ve 37.hafta icin rapor almaya gittigimde oyle bir rapor verilmedigini gerek olmadigini soylediler devlet hastanesi sistemde bitis tarihi zaten var dediler 25.07.2017de bitis tarihi 170i aradim onlarda aynisini soylediler sikinti cikarmi odenek yatar mi?? Ne zaman yatar?? Sgk raporun bitis tarihini neden goremiyor bunula ilgili napmam gerek??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor sistemine 32. hafta çalışır raporu verildiğinde otomatikman 37. hafta çalışamaz raporu olarak da giriliyor. Endişelenmenize gerek yok rapor paranız yatacaktır.

  101. Merve dedi ki:

   Merhabalar 22 haziran 32. Haftamda çalışabilir raporu aldım fakat sancılarım başladı ve doktor bu şekilde çalışamazsın dedi. 11 temmuzda işten ayrılmak zorunda kaldım fakat çalışabilir raporu çalışamaza çeviremeyiz size hastalık raporu verebiliriz dediler. Bunun bi gerçekliği varmı? 37. Haftam 27 temmuzda doluyordu

  102. büşra dedi ki:

   mrb kolay gelsin ben 32. haftamda çalışabilir raporu aldım 5 temmuzda 37. haftada günüm bitiyor ama doktorumun sekreteri tekrar bi rapor vermediklerini direk sgk ya düştüğünü söylüyor bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastaneler Elektronik ortamda 32. hafta çalışabilir raporu verirken 37. haftayı istirahatli olarak giriş yapıyor ve otomatikmen istirahatli raporunuz başlıyor. Herhangi bir sorun olmaz doğum sonrası raporunuzu 13 haftalık olarak giriş yapacaklardır.

   2. Busra dedi ki:

    Bence almaya çalışın 37 hafta raporunu . Bana da sgk çalışanları ayni şeyi söylediler fakat ben şuan doğum yaptım ve bu konu da sıkıntı çıkarıyorlar . Raporun giriş tarihi var bitiş tarihi yok diyorlar . Yüzden 37. Haftayı da bir şekilde hallet bence

  103. Müge dedi ki:

   Merhabalar ben 30+1 günlük hamileyim hamile olduğumu iş yerim biliyor ama muhasebe ssk ya bildirmedi izne ayrıldığım da rapor götüreceğim iş yerine sadece sskya onu bildirmesi yeter mi. Annelik parasinda sıkıntı yaşar miyim. Almama gibi bir ihtimal var mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş yerinizin muhasebesine 32. hafta doktorunuzdan alacağınız raporu bildirin. Muhasebe sskya bilgi girişini yapacaktır. Başka bir belge vermenize gerek yoktur.

  104. pınar dedi ki:

   merhaba şuan kaymakamlıkta işkurun sözleşmeli sezonluk işçisi olarak çalışıyorum 6 aylık bi süreç benim sözleşmem bitmeden 32. haftada rapor alıcam 1 ay sonrada sözleşmem bitmiş oluyor bu durumda ben ücret alabilirmiyim rapordan önce 120 günlük primim yatmış oluyor

  105. Zema dedi ki:

   Merhaba, ben 32 haftada rapor aldım ama iş yerine vermedim( doğum sonrasında aldığım rapor yeterli olacakmı para almam için?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu aldığınızda iş yerine vermeniz ve sisteme girişi sağlamanız gerekiyor. Aksi takdirde rapor parası alamazsınız. Doğum sonrası raporu iş yerine verirseniz sadece doğum sonrası 8 haftalık ödenek alırsınız.

  106. Birsu tufan dedi ki:

   Merhaba dogum yaptıktan sonra sirket kapandi ve iflas etti.
   Bu durumda Dogum raporumu kime verip sgk ya bildirecek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznindeyken işyeri kapanırsa, İşyerinin bağlı bulunduğu Sigorta Kurumuna raporunuzu verip analık iş göremezlik rapor parasını alabilirsiniz

  107. Fatmagül dedi ki:

   Merhaba 32. Hafta hamilelikte calısabılır raporu aldım fakat 35. Haftada rahatsızlandım calışamaz raporu aldım sisteme düşmedi kımın onaylaması gerekıyor ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu Hem hastane hem de iş yeriniz sisteme girer. Raporunuzu iş yerine verdiyseniz SGK ya bildirim yapıp yapmadığını sorgulayınız.

  108. Fatoş dedi ki:

   Merhaba 32. Hafta hamilelikte calısabılır raporu aldım fakat 35. Haftada rahatsızlandım calışamaz raporu aldım sisteme düşmedi kımın onaylaması gerekıyor ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu Hem hastane hem de iş yeriniz sisteme girer. Raporunuzu iş yerine verdiyseniz SGK ya bildirim yapıp yapmadığını sorgulayınız.

  109. GÜL dedi ki:

   MERHABA BEN ÇALIŞANIMIZ HAKKINDA BİR SORU SORACAKTIM. 04.04.2017 TARİHİNDE DOĞUM ÖNCESİ ÇALIŞABİLİR RAPORU ALDI.AYNI RAPORDA İZİN BAŞLAMA TARİHİDE VAR ONUN TARİHİDE 09.05.2017 . 08.05.2017 TARİHİNE KADAR ÇALIŞTI VE O GÜN YENİ BİR İŞ GÖREMEZLİK RAPORU ALDI. BUNU SİSTEME NASIL KAYDETMELİYİM.

  110. Zeynep dedi ki:

   Ben işkur elemanı olarak bir okulda çalışıyorum. Şuan 25 haftalık hamileyim.Haziranda çıkışım verilecek eme ben mayısta 32 haftalık oluyorum bu durumda rapor parasına hak kazanabiliyor muyum

  111. Huri dedi ki:

   Mrb şuan 26 haftalık gebeyim çalışıyorum . 32. Haftada 100 gün kadar pirim ödemiş olacağım . Ama hepsini aynı işte çalışmadım bu sorun olurmu ücretli izne ayrılabilir miyim ???

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ayrılabilirsiniz. Başvuru ve sorularınız lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  112. Dilek dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin ben 37.haftada dogum iznine ayrıldım dogum sonrası raporunu is yerine verdim sgkya da goturmem gerekiyor mu fakat is yerinin raporumu onayliyacagindan suphem var onaylamayabilir bunun icin ne yapmam gerekir isyerinin dogum sonrası raporumun onaylanıp onaylanmadığını nasıl ogrenebilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Raporunuzu SGK’ya veriniz. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  113. Cemre dedi ki:

   Merhaba ben 32. Haftamda raporumu aldim, isyerime bildirdim ziraata param yatti ama dogumda da bir 8 haftalik daha rapor alicaami bilmiodum ve alamadim. Uzerinden 3.5 ay gecti. Ne yapmam gerekiyo . Geriye donuk rapor alabiliyomuyum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    5 yıllık zaman aşım süresi bulunmaktadır. Lütfen kurumunuza başvurunuz.

  114. Nagihan dedi ki:

   Merhaba, 32. haftada çalışamaz raporu alacağım. 32. 0 da mı almam gerekiyor yoksa 32. haftanın içinde herhangi bir gün alabilir miyim? Teşekkürler,

  115. Ayten dedi ki:

   İkiz gebeyim 30 haftaya girmekteyim çalışır raporumu alıp okuluma verdiğimde 37. haftaya kadar çalışabiliyorum değil mi? Diyelim ki 35 kendim izine ayrıldım 35. haftadan sonra kaç hafta izine ayrılabilirim. ikiz gebeliklerde doğum öncesi 10 hafta doğum sonraı 8 haftamı… Teşekkürler…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.

  116. Tülay dedi ki:

   34 haftalık hamileyim. 32. Haftamda izne ayrıldım fakat rapor almadım. Parayı almak için doğum yaptığıma dair belge yeterli değilmidir. 32. Haftada sgkya bildirim yapmam gerekiyor muydu?

  117. aysegul dedi ki:

   mrb ben 28 eylulde dogum iznine ayrildm 22 ekimde dogum yaptim dogum raporunu is yerime vermeyi unuttum bugun arayip haber vermeyip 10 gun ise gitmedigim icin istifa etmis sayilabilecegim ve hakkimda sorusturma baslatilabilecegini soylediler ne yapmam gerekiyor cok acil ccp verirseniz cok sevinirim simdiden tskkr ediyorum

  118. Sibel dedi ki:

   Merhaba dogum iznine ayrilan biri 37. Haftada dogum yaparsa dogum sonrasi 8 haftalik izin o gun mu baslar yani 3 haftalik izin yanar mi

  119. Eda dedi ki:

   Merhaba 657 sozlesmeli memurluğu kazandim yeni.muhtelemen 35. Haftamda goreve baslayacagim.dogum izni alabilir miyim bi sorun cikar mi acaba? Bi gun çalışsam da dogum izni alabilir miyim? Benim 4 aylik sigortam olmayacak vizite kağıdına gerek var mi ? Ayrica iki ay mi dogum iznim olacak acaba? Cvplarsaniz cok sevinirim

  120. Hatice dedi ki:

   Merhabalar yusuf bey. Bebegm 4 aylıkken isyeri iflas etti ve isten ayrildm ve 32 haftalikken yeni bir ise girme olanagi buldm. Simdi bebegim 34. Haftada. Rapor parasindan yararlanabilirmiyim yine de? Su an icin herhangi bir rapor almadm.Nasil bir yol izlemeliyim yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

  121. Meltem dedi ki:

   Merhaba ücretli öğretmenlik yapıyorum 90 günü doldurmuş oluyorm geçen senede çalıştım onda sıkıntı yok.. 32.haftam Aralık ayına geliyor okul ile konustum 37.haftaya kadar çalışabilir raporumu sgk ya yönlendirecek.. Fakat 37.haftamda da çalışamaz raporunu ücretli öğretmen oldugum için yollayamayagını düşünüyorum çıkışı mı verir yollarlar beni bu durumda ne yapmalıyım? Doğum parası almak için

  122. Seher dedi ki:

   Merhaba ben 12.07.16 da 33 haftada iken rapor aldım ve 18.08.16 da doğum yaptım rapor bitiş tarihim İşe 24.10.16 görünüyo 3 hafta erken bitmiş olmuyo mu sgk yi arayıp sorduğumda onu biz hesapliyamayiz dediler

  123. esra dedi ki:

   mrb birşey danışcaktım ben hastane çalışanıyım ama dogumumu başka hastanede yapmayı düşünyrum.32 haftamda çalışabilirlik raporunu hastaneye verip 37 haftaya kadar çalışabiliyorumya hani.37 haftada tekrar gidip rapormu alıcam izine çıkmam için.
   2. sorumda şu dogum raporumu kendı hastaneme verip onlarmı sgk bildiryolar yoksa ben mi başvuru yapyrum.

  124. tuğçe dedi ki:

   mrb, ben öğretmenim ve şuan 33.hf 6günlük hamileyim izinde olduğumuzu için 32.haftada çalışabilir raporunu almayı unuttum ve şuanda da bayram dolasıyla 9gün tatil başladı en erken 19 eylül ptesi günü kadın doğum doktoruna başvurabilirim ozamanda 35 hf 1günlük olacak çalışabilir raporunu almam da bi sıkıntı olur mu geriye dönük bir rapor mu almalıyım? 32 ile 37. haftalar arasındaki süreyi doğumdan sonraya eklemede bir sıkıntı olur mu? nasıl bir yol izlemeliyim.teşekkürler.

  125. tugba dedi ki:

   Merhaba bagkurluyum shis firmasi herhangi bi ortagim yok.35haftalikken hastaneden rapor aldim bunu bagli oldugum bagkura goturdum oradaki bayan hastaneniz dpgum yaptiginiza dair islemleride sisteme girecek siz de bize taahhut vereceksiniz biz odemenizi yapicaz dediler boylelikle kagidimi veremedim kagitla degil internetten olacak denildi.yarin bana sorun cikar mi

  126. Emine yilmaz dedi ki:

   Merhaba benim işleriyle sözleşmem 27 ağustosta son buluyor, ben 24 ağustosta doğum raporu aldım. Doğum parasına hak kazanıyorsunuz muyum? Elimdeki raporu çalıştığım kuruma iletmemi gerekiyor mu, sistemden gözükmez mi?

  127. Haticee dedi ki:

   İse yeni başladım 90 günlük primim 34. Hafta da doluyor.
   35. Hafta da da raporu alıp SGK ya iletsem doğum parasini alabilir miyim? Ve 13 haftadan mi yoksa 16 haftadan mi hesaplanır

  128. Buket dedi ki:

   Merhaba, ben yurtdisinda calisiyorum SGK primlerim Turkiyeye yatiyor ve 31 haftalik hamileyim. haftaya dogum iznine ayrilacagim. Burada ozel bir hastaneden aldigim raporu apostil noter onayi ile SGK ya iletecegim. Yapmam gereken baska bir sey var midir ?

  129. Özlem dedi ki:

   Merhaba hamileliğin 32 ve 37 inci haftaları arasında çalışabilir raporu alıp yıllık izine ayrılırsam, yıllık izinde kullundığım süre analık izni gibi sayılıp analık iznimdenmi düşer yoksa analık iznimden düşmeden doğum sonrası izne aktarılırmı?

  130. Şafak dedi ki:

   Merhabalar suanda 28.haftamdayim ikiz bekliyoruz bi magazada calisiyorum. 32. Haftada raporumu alacam onceden yapmam gereken bisey varmi. Aldigim raporu nereye vermem gerekiyor . Rapor aldiktan sonra sigorta cikisim mi veriliyor okuduğum hic bir yazi aciklayici degil yardimci olurmusunuz..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor aldıktan sonra raporu iş yerinize vermeniz gerekir. İş yeri SGK da bildirmelidir. Rapor aldıktan sonra sigorta yapılmaması gerekir. Doğumdan sonra da rapor almalısınız.

    1. Ayhan dedi ki:

     İş yeri onay vermezse rapor parasindan hak talep ediliyormu peki

  131. eda dedi ki:

   Merhaba ben öğretmenim ve 30 haftalık ikiz bebeklere hamileyim. Normal dogum 23 eylül hesaplaniyor ama doktor ikiz oldukları için 1 eylül gibi almayi planliyor. Benim bu durumda doktordan nasıl bir rapor almam lazim ? Doğum öncesi hiçbir haftayı ekletemiyoum fiili calismadigim için bu durumda iznim ne zaman bitiyor ? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çoğul gebeliklerde 8 hafta yerine 10 hafta doğum öncesi ve sonrası izin hakkınız bulunuyor. Doktorunuz ile görüşüp izne ayrılabilirsiniz. Doğum raporu almalı ve iş yerine teslim etmelisiniz. Doğum gerçekleştikten sonra da 10 hafta rapor alacaksınız ve iş yerine iletmeniz gerekecektir.

  132. Nagihan dedi ki:

   Merhaba ben ücretli ogretmenlik yaptim 2015 eylulde basladim kasimda hamileligim başladı 17 haziran 2016da okullar kapandı ve benim o gun 32. Haftam dolmuştu okullar kapaninca sigortamda isimde bitiyor bir hafta ile dogum parasini kacirdigimi zannettim ve alo 170i aradim bana iş bitiminden 9 gun icinde rapor alabiliyorsunuz dedi o 9 gunde benim 32 haftam doluyordu ve 208 gun sigorta primim var raporumu aldim simdi bundan sonra nasil bi surec izleyeceğim raporumu mili egitimemi goturmem gerekir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet raporu çalıştığınız kuruma iletmelisiniz. SGK müdürlüğünden de bilgi alabilirsiniz.

  133. aslı dedi ki:

   Merhaba ben 38. haftada çalışamaz raporu aldım ve iş yerime verdim. Onlar da sisteme işleyeceklerini söylediler. Doğumdan sonra da aldığım doğum belgelerini iş yerine verdim. İşe 13 Haziran pazartesi başladım. İş yerim, işe başlangıç tarihini SGK’ya gireceklerini söylediler. Doğum parası için sitelerde doğum raporu ve vizite kağıdı yazıyor. Benimse elimde hiçbir belge bulunmamaktadır. Vizite kağıdı diye bir şey zaten almadım. Doğum parasını almam için ne yapmam gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Raporları iş yerine verdiyseniz yapacak başka bir şeyiniz yok. İş yerinin raporları SGK ya iletmesi yeterli olacaktır.

  134. unzile dedi ki:

   mrb eşim doğuma 3 hafta kala izine ayrıldı özel hastanede doğum oldu.özel hastane çıkış raporuna önceden kalan izinleri eklemeden kurumuna gönderdi.kurumun önceden kalan izinleri ekleyeceğini söyledi.Kurumumuz ise detaylı raporu doğum yaptıgınız hastane girecek dedi.şu anda ortada kaldık kime gitsek yardımcı olmuyor.Bu görev kurumun görevimi doğum yapılan hastane doktorunun mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  135. irem dedi ki:

   37. Haftanın içinde çalışamaz raporu alsam olur mu ?? Yoksa tam doldurmam mi gerekiyor 37. Haftayi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    37.haftanın içinde alabilirsiniz. Doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

  136. Hatice dedi ki:

   Ben doğum öncesi 8 hafta rapor aldım ama yedinci haftada doğum yaptım bu bir hafta sonraki sekiz haftaya eklenirmi
   Doğumdan sonra nasıl bir yol izliyoruz sonraki sekiz hafta için rapor almamıza gerek varmı yada herhangibir yere başvurmamız gereklimi
   Birde bu iki durum için doğum öncesi ve sonrası rapor için sgk ödemesi birliktemi ödeniyor ayrı ayrımı nasıl takip edebiliriz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Erken doğumda kalan izin süreleriniz doğumdan sonrasına eklenmektedir. Doğum öncesi ve sonrası olmak üzere iki rapor almanız gerekir. Ayrı ayrı ödeme yapılmaktadır.

  137. Ebubekir dedi ki:

   Merhabalar. Eşim 37 haftalık hamile. 32.haftada herhangi bir rapor almadık şimdi iş görmez raporu alacağız. Bir sorun çıkar mı acaba? Bir de izinli olduğu süreleri borçlanmayla sigorta gün sayısına saydırabiliyor muyuz?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan doğum raporu almanız gerekir. Doktorunuz ile görüşüp hemen almalısınız. Raporu iş yerine götürmeniz gerekir. İzinli olduğu süreler borçlandırılmaz.

  138. Demet dedi ki:

   Merhaba
   Benim doğum raporum 29 nisan da bitti iş yerim raporu sistemden kapattığını söyledi
   Şimdi ben doğum paramı almak için başvuru yapacak miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İş yeriniz doğum raporunu SGK ya iletmişse yapmanız gereken bir şey bulunmuyor. E-Devletten doğum parasının durumunu kontrol edebilirsiniz.

  139. ŞENNUR KAYA ALAGÖZ dedi ki:

   Merhabalar.. Bağkurluyum 32. haftada rapor aldım.. Raporumu e devlet dahil hiçbiyerde göremiyorum. Bir onay işlemi yapmam gerekiyormu. Ayrıca rapor paramı nasıl alabilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Raporun işlenmesi biraz uzun sürebilir. Bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  140. sevgii dedi ki:

   iyi günler bende bi soru soracagım gecici bi kampta yaklaşık bir buçuk senedir çalışıyorum sigortalarım tam gününde sigorta eksiğim yok ben şu anda hamileyim ama sözleşmemiz ben 28.haftadayken bitecek ve iş yeri kapanıcak bu durumda ben dogum raporuna hak kazanamayacak mıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef rapor alamıyorsunuz ve bu durumda doğum parası hakkınızda kalmıyor.

  141. MERVE dedi ki:

   MRB BEN ŞUAN 24+6 GÜNLÜK HAMİLEYİM ŞİMDİ BEN DR NE ZAMAN RAPOR İÇİN BAŞVURU YAPICAM BEN 37.HAFTAYA KADAR ÇALIŞMAK İSTİYORUM AMA 37.HAFTADA ÇALIŞIYORMUYUM YOKSA 36. HAFTADANIN SONUNDAMI İŞTEN AYRILIYORUM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    37.haftada işten ayrılabilirsiniz. Doktorunuz ile görüşüp raporu durumunuza göre alabilirsiniz, Merve Hanım.

  142. Müge dedi ki:

   Merhaba,
   Özel bir havayolu şirketinde Kabin Memuruyum, Hamile kaldığın 12. haftadan itiraben 8 ay çalışmadım, 8 ay boyunca şirketten askeri ücret aldım ve sigortam devam etti, doğumdan sonra 1 yılda çalışmayacağım, doğum parası için benmi yoksa şirketimmi başvuru yapacak, ayrıca doğum parasını nasıl hesaplayabilirim,
   teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim şartını sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz. Ancak rapor süresi boyunca sigortanızın yatmaması gerekir. Şirketiniz SGK ile anlaşmalı ise doğum raporunu iş yerine vermeniz yeterli olacaktır, Müge Hanım.

  143. Canan dedi ki:

   Merhaba. Gebeligimin 32. haftasinda anlasmali ozel bir hastaneden 8 haftalik istirahat raporu aldim. Raporda baslangic tarihi belirtilmekle birlikte bitis tarihi belirtilmemisti. Raporu veren kurum, dogumun ne zaman gerceklesecegi bilinemeyecegi icin hep bu sekilde duzenlediklerini belirtti. Ancak çalistigim kamu kurumuna raporu ibraz ettigimde bitiş tarihi belirtilmedigi ve kendileri bunu giremeyecekleri icin raporumu gecersiz sayacaklarini soylediler. Bu durumda ne yapmam gerekiyor acaba? Kurumumu nasil yonlendirmeliyim?
   Tesekkurler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Canan Hanım.

  144. aysun dedi ki:

   ben 37haftalıkken dogumyaptım doğum raporunu nereye vermem gerekir sgkya gittim sistsmde gozukuyor dediler ve bu doğum ucretini nasıl alıcam yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sistemde gözüküyorsa yeterlidir. Başvurunuzu SGK müdürlüğünden yapabilirsiniz. Ziraat bankasına yatmaktadır.

  145. Melek dedi ki:

   Merhabalar 32 haftam 2 günlük oldum yarın doktor kontrolum var rapor verecek doktorum fakat benim doktora goturmem gereken bir rapor varmı bilgi verirmisiniz aldigim raporu nereye vermem gerekiyor aynı zaman da

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK ile anlaşmalı hastanelere raporu teslim edebilirsiniz.

  146. Gulhan dedi ki:

   Merhabalar ben doğum izni için doktorumla görüştükten sonra 32. Hafta sonrasına hastane tarafından raporum oluşturuldu yanlız bana herhangi bir kağıt verilmedi sadece not kağıdına yazılı şifre verdiler sorduğumda da işyerimin raporu internetten gördüğünü söylediler. Böyle olunca kafam karıştı yani şuanda benim elimde raporla ilgili bir belge yok internetten bakmayı denedim göremedim şimdi benim raporumda bir sıkıntı çıkabilirmi hiç bilmiyorum size sorum ise raporun oluşturulmasında bir sorun varmı artık böylemi hazırlanıyor raporlar böyle hazırlanıyorsa ben hangi internet sitesinden görebilirim raporumu şimdiden ilginize teşekkür ederim ve acil cvp verebilirseniz çooook sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İş yerinize konu ile ilgili danışabilirsiniz. Eğer onlar raporu görebiliyorsa sıkıntı olmaz.

  147. eslem dedi ki:

   mrh. benim çalışabilirlik raporum bitti 37 haftalık gebeyken 27 mart 2015 tarihinde doğum iznine ayrıldım(son 3 hafta).39 hafta 3 günlük iken doğum gerçekleşti.doğum raporunu ankara ulucanlar ssk ya götürdüğümde bana çıkardıkları doğum izni süresi çok saçma ilk çalışabilir raporundan itibaren yani teee şubat ayından itibaren hesaplama yapılıyor onların yüzünden hem maaşım etkileniyor hemde iznimi tam kullanamıyorum yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin iyi çalışmalar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu duruma itiraz edebilirsiniz. Sizin ve doktorunuzun belirlediği tarihler arası izin kullanabilirsiniz. Alo 170 SGK hattını arayarak durumunuzu detaylı olarak açıklayabilirsiniz.

   2. mustafa dedi ki:

    Ayni sorun bizimde basimiza geldi su an ama burda cevabi bulamadik. Siz nasil cozdunuz bilgi verebilir misiniz?

  Sorunuzu Yazın