• DOĞUM İZNİ RAPORU NEREYE VERİLİR?


  ssk rapor onaylama

  Çalışan bayanların hamilelik durumlarında izin kullanmaları gerekmektedir. İzin kullanmanın sebebi ise, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yani doğum sürecine yaklaşıldıkça çalışma sınırlarının zorlaşmasıdır. Bu yüzden belirli bir izin süreci planlanmalıdır. Bu izin süreci doğacak bebeğin ve bayanın sağlığı açısından en uygun ve en verimli şekilde doktor gözetiminde ve onayında planlanmalıdır. 40 hafta sürecek olan hamilelik sürecinde 16 haftalık bir izin hakkı tanınmaktadır. Bayanlar bu izin hakkının büyük kısmını, eğer isterse bebeğiyle daha fazla vakit geçirmek için doğum sonrası kullanabilir. Fakat hamilelik öncesi en az 3 haftalık bir izin kullanılmak zorundadır. Yani 40 haftalık hamilelik sürecinde en geç 37. hafta izin kullanma işlemine başlanmalıdır. İzin kullanabilmek için ise doğum izni raporu belgesi temin edilmelidir. Peki doğum izni raporu nereye verilir?

  Doğum İzni Raporu Nereye Verilir?

  Doğum izni raporu için yapmanız gereken işlemlerden bahsetmek istiyorum. Çalıştığınız işyerinden vizite kağıdı almanız gerekmektedir. Vizite kağıdı son 4 ay içerisinde yapılan prim ödemelerinizin yer aldığı bir belgedir. Bu belgeyle birlikte doğum izni raporu alacağınız SGK ile anlaşmalı olan hastaneye teslim etmeniz gerekmektedir. Doğum izni raporunun alınabilmesi için sizin belirlediğiniz tarihler ile doktorunuzun onayladığı tarihler uyuşmalıdır. Tarihler uyuştuğu takdirde doğum izni raporu almanız için hiçbir sebep kalmayacaktır. Kalan süreçte doğum belgesi, hastaneniz tarafından düzenlenir ve yine onlar tarafından sağlık güvenlik kurumuna gönderilmesi gerekir. Aldığınız doğum izni raporunun aslını lütfen saklayınız. Çünkü doğum parası almak için gerekli işlemlerde bu belge gerekecektir. Doğum parasını, çalıştığınız yerin anlaşmalı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan doğum izni raporuyla birlikte temin edebilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  DOĞUM İZNİ RAPORU NEREYE VERİLİR? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. AYŞE dedi ki:

   merhaba,37 haftalıkken çalışamaz rapor alıcam.şu an 33+6 dayım.SSK dan rapor parası ne zaman yatar.

  2. Burcu dedi ki:

   Merhaba ben 34 haftalık hamileyim. 32. Haftamda özel muayenehaneden çalışabilir raporu aldım. Şirkete raporu gönderdim ama ilgilenmemişler. 2 hafta yıllık izin kullandım. 34. Haftada çalışamaz raporunu devletle anlaşmalı bir kurumdan alırsam geri kalan 6 haftanın haklarını kaybetmiş oluyor muyum? Böyle bir durumda ne yapılabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burcu Hanım merhaba,

    Muayenehaneden aldığınız raporu tam teşekküllü devlet hastanesinden onaylatsaydınız geçerli olurdu. Bu durumu devlet haastanesine giderek izah edin. Eğer onaylatamazsanız yeni rapor alacak ve doğum iznine çıkmak zorunda kalacaksınız. Çünkü 32. haftada çalışabilir raporu almadıysanız. Artık çalışabilir raporu alma hakkınız yok.

  3. Ayse dedi ki:

   35.haftada doğum raporu alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    35. hafta doğum raporu alarak doğumdan önce 5 hafta doğum izninizi kullanabilirsiniz.

  4. AYŞE dedi ki:

   MERHABA ÖZEL HASTANEDEN 32.HAFTAMDA ÇALIŞABİLİR RAPORU ALDIM İŞYERİM RAPORU GÖRDÜ YAPMASI VEYA ONAYLAMASI GEREKEN BİRSEY VARMI?ONAY İŞLEMİ YAPMADI DA SADECE GÖRÜYORUM RAPORU DEDİ MUHASEBE

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe hanım merhaba

    İş yeri muhasebesi raporunuzu onaylayacaktır. Kanuni zorunluluk ve süre mevcut. Sistemde görüyorlar ise sorun yoktur.

  5. Kübra dedi ki:

   Merhaba ben 32. Haftada çalışabilir raporu aldım 37. Haftaya kadarda calışıcam fakat işverenim çıkışımı vericek o zamn rapor parasını alamıycak mıyım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kübra Hanım merhaba,

    Rapor aldıktan sonra işyerinden çıkartılsanızda rapor paranız ödenir. Eğer çıkarılma ile ilgili bir hak arayışınız var ise sizin için de geçerli olan https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  6. Ayşe dedi ki:

   Ben şuan 31+6 hamileyim yarın doktordan rapor alacağım siz yazinizda vizite kağıdı diye yapmışsınız ama onu almadan gitsek doktora rapor yazılmıyor mu birde çalıştığım şirket değil de ben ssk ya kendim bildirsem raporumu olur mu bilgi verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni kanunlardan sonra Vizite Kağıdı işlemi kalktı. Hastaneye giderek muayene olup doğum izin raporunuzu alabilirsiniz. Aldığınız raporu iş yerine bildirmek zorundasınız. Aksi takdirde rapor ödeneğini alamazsınız.

  7. duygu dedi ki:

   merhaba. 32. haftada çalışabilir raporumu aldım ve kısmetse haftaya son. 07.08.17 tarihinde raporum bitiyor iş görememezlik raporu alıcam bu seferde. sonrasında da doğum raporu ile doğum sonrası hakkım olan 8 haftanın raporunu almış oluyorum değil mi? işyerimin bunları sistemde görmesi yeterli midir sonrasında rapor ücretini alabilmem için????

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz doğum öncesi ve doğum sonrası olarak düzenlenecektir. İş yeriniz sisteme görüp onaylaması yeterli olacak. Rapor bitiminden itibaren rapor paranızı alacaksınız.

  8. Hatice dedi ki:

   Merhabalar, 32.haftada 20.06.2017 çalisabilir raporu sisteme girildi bitis tarihi sgkda yok ve 37.hafta icin rapor almaya gittigimde oyle bir rapor verilmedigini gerek olmadigini soylediler devlet hastanesi sistemde bitis tarihi zaten var dediler 25.07.2017de bitis tarihi 170i aradim onlarda aynisini soylediler sikinti cikarmi odenek yatar mi?? Ne zaman yatar?? Sgk raporun bitis tarihini neden goremiyor bunula ilgili napmam gerek??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor sistemine 32. hafta çalışır raporu verildiğinde otomatikman 37. hafta çalışamaz raporu olarak da giriliyor. Endişelenmenize gerek yok rapor paranız yatacaktır.

  9. büşra dedi ki:

   mrb kolay gelsin ben 32. haftamda çalışabilir raporu aldım 5 temmuzda 37. haftada günüm bitiyor ama doktorumun sekreteri tekrar bi rapor vermediklerini direk sgk ya düştüğünü söylüyor bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastaneler Elektronik ortamda 32. hafta çalışabilir raporu verirken 37. haftayı istirahatli olarak giriş yapıyor ve otomatikmen istirahatli raporunuz başlıyor. Herhangi bir sorun olmaz doğum sonrası raporunuzu 13 haftalık olarak giriş yapacaklardır.

   2. Busra dedi ki:

    Bence almaya çalışın 37 hafta raporunu . Bana da sgk çalışanları ayni şeyi söylediler fakat ben şuan doğum yaptım ve bu konu da sıkıntı çıkarıyorlar . Raporun giriş tarihi var bitiş tarihi yok diyorlar . Yüzden 37. Haftayı da bir şekilde hallet bence

  10. Müge dedi ki:

   Merhabalar ben 30+1 günlük hamileyim hamile olduğumu iş yerim biliyor ama muhasebe ssk ya bildirmedi izne ayrıldığım da rapor götüreceğim iş yerine sadece sskya onu bildirmesi yeter mi. Annelik parasinda sıkıntı yaşar miyim. Almama gibi bir ihtimal var mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş yerinizin muhasebesine 32. hafta doktorunuzdan alacağınız raporu bildirin. Muhasebe sskya bilgi girişini yapacaktır. Başka bir belge vermenize gerek yoktur.

  11. Zema dedi ki:

   Merhaba, ben 32 haftada rapor aldım ama iş yerine vermedim( doğum sonrasında aldığım rapor yeterli olacakmı para almam için?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu aldığınızda iş yerine vermeniz ve sisteme girişi sağlamanız gerekiyor. Aksi takdirde rapor parası alamazsınız. Doğum sonrası raporu iş yerine verirseniz sadece doğum sonrası 8 haftalık ödenek alırsınız.

  12. Birsu tufan dedi ki:

   Merhaba dogum yaptıktan sonra sirket kapandi ve iflas etti.
   Bu durumda Dogum raporumu kime verip sgk ya bildirecek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznindeyken işyeri kapanırsa, İşyerinin bağlı bulunduğu Sigorta Kurumuna raporunuzu verip analık iş göremezlik rapor parasını alabilirsiniz

  13. Fatmagül dedi ki:

   Merhaba 32. Hafta hamilelikte calısabılır raporu aldım fakat 35. Haftada rahatsızlandım calışamaz raporu aldım sisteme düşmedi kımın onaylaması gerekıyor ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu Hem hastane hem de iş yeriniz sisteme girer. Raporunuzu iş yerine verdiyseniz SGK ya bildirim yapıp yapmadığını sorgulayınız.

  14. Fatoş dedi ki:

   Merhaba 32. Hafta hamilelikte calısabılır raporu aldım fakat 35. Haftada rahatsızlandım calışamaz raporu aldım sisteme düşmedi kımın onaylaması gerekıyor ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu Hem hastane hem de iş yeriniz sisteme girer. Raporunuzu iş yerine verdiyseniz SGK ya bildirim yapıp yapmadığını sorgulayınız.

  15. GÜL dedi ki:

   MERHABA BEN ÇALIŞANIMIZ HAKKINDA BİR SORU SORACAKTIM. 04.04.2017 TARİHİNDE DOĞUM ÖNCESİ ÇALIŞABİLİR RAPORU ALDI.AYNI RAPORDA İZİN BAŞLAMA TARİHİDE VAR ONUN TARİHİDE 09.05.2017 . 08.05.2017 TARİHİNE KADAR ÇALIŞTI VE O GÜN YENİ BİR İŞ GÖREMEZLİK RAPORU ALDI. BUNU SİSTEME NASIL KAYDETMELİYİM.

  16. Huri dedi ki:

   Mrb şuan 26 haftalık gebeyim çalışıyorum . 32. Haftada 100 gün kadar pirim ödemiş olacağım . Ama hepsini aynı işte çalışmadım bu sorun olurmu ücretli izne ayrılabilir miyim ???

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ayrılabilirsiniz. Başvuru ve sorularınız lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  17. Dilek dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin ben 37.haftada dogum iznine ayrıldım dogum sonrası raporunu is yerine verdim sgkya da goturmem gerekiyor mu fakat is yerinin raporumu onayliyacagindan suphem var onaylamayabilir bunun icin ne yapmam gerekir isyerinin dogum sonrası raporumun onaylanıp onaylanmadığını nasıl ogrenebilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Raporunuzu SGK’ya veriniz. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  18. Cemre dedi ki:

   Merhaba ben 32. Haftamda raporumu aldim, isyerime bildirdim ziraata param yatti ama dogumda da bir 8 haftalik daha rapor alicaami bilmiodum ve alamadim. Uzerinden 3.5 ay gecti. Ne yapmam gerekiyo . Geriye donuk rapor alabiliyomuyum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    5 yıllık zaman aşım süresi bulunmaktadır. Lütfen kurumunuza başvurunuz.

  19. Nagihan dedi ki:

   Merhaba, 32. haftada çalışamaz raporu alacağım. 32. 0 da mı almam gerekiyor yoksa 32. haftanın içinde herhangi bir gün alabilir miyim? Teşekkürler,

  20. Ayten dedi ki:

   İkiz gebeyim 30 haftaya girmekteyim çalışır raporumu alıp okuluma verdiğimde 37. haftaya kadar çalışabiliyorum değil mi? Diyelim ki 35 kendim izine ayrıldım 35. haftadan sonra kaç hafta izine ayrılabilirim. ikiz gebeliklerde doğum öncesi 10 hafta doğum sonraı 8 haftamı… Teşekkürler…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.

  21. Tülay dedi ki:

   34 haftalık hamileyim. 32. Haftamda izne ayrıldım fakat rapor almadım. Parayı almak için doğum yaptığıma dair belge yeterli değilmidir. 32. Haftada sgkya bildirim yapmam gerekiyor muydu?

  22. aysegul dedi ki:

   mrb ben 28 eylulde dogum iznine ayrildm 22 ekimde dogum yaptim dogum raporunu is yerime vermeyi unuttum bugun arayip haber vermeyip 10 gun ise gitmedigim icin istifa etmis sayilabilecegim ve hakkimda sorusturma baslatilabilecegini soylediler ne yapmam gerekiyor cok acil ccp verirseniz cok sevinirim simdiden tskkr ediyorum

  23. Sibel dedi ki:

   Merhaba dogum iznine ayrilan biri 37. Haftada dogum yaparsa dogum sonrasi 8 haftalik izin o gun mu baslar yani 3 haftalik izin yanar mi

  24. Eda dedi ki:

   Merhaba 657 sozlesmeli memurluğu kazandim yeni.muhtelemen 35. Haftamda goreve baslayacagim.dogum izni alabilir miyim bi sorun cikar mi acaba? Bi gun çalışsam da dogum izni alabilir miyim? Benim 4 aylik sigortam olmayacak vizite kağıdına gerek var mi ? Ayrica iki ay mi dogum iznim olacak acaba? Cvplarsaniz cok sevinirim

  25. Hatice dedi ki:

   Merhabalar yusuf bey. Bebegm 4 aylıkken isyeri iflas etti ve isten ayrildm ve 32 haftalikken yeni bir ise girme olanagi buldm. Simdi bebegim 34. Haftada. Rapor parasindan yararlanabilirmiyim yine de? Su an icin herhangi bir rapor almadm.Nasil bir yol izlemeliyim yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

  26. Meltem dedi ki:

   Merhaba ücretli öğretmenlik yapıyorum 90 günü doldurmuş oluyorm geçen senede çalıştım onda sıkıntı yok.. 32.haftam Aralık ayına geliyor okul ile konustum 37.haftaya kadar çalışabilir raporumu sgk ya yönlendirecek.. Fakat 37.haftamda da çalışamaz raporunu ücretli öğretmen oldugum için yollayamayagını düşünüyorum çıkışı mı verir yollarlar beni bu durumda ne yapmalıyım? Doğum parası almak için

  27. Seher dedi ki:

   Merhaba ben 12.07.16 da 33 haftada iken rapor aldım ve 18.08.16 da doğum yaptım rapor bitiş tarihim İşe 24.10.16 görünüyo 3 hafta erken bitmiş olmuyo mu sgk yi arayıp sorduğumda onu biz hesapliyamayiz dediler

  28. esra dedi ki:

   mrb birşey danışcaktım ben hastane çalışanıyım ama dogumumu başka hastanede yapmayı düşünyrum.32 haftamda çalışabilirlik raporunu hastaneye verip 37 haftaya kadar çalışabiliyorumya hani.37 haftada tekrar gidip rapormu alıcam izine çıkmam için.
   2. sorumda şu dogum raporumu kendı hastaneme verip onlarmı sgk bildiryolar yoksa ben mi başvuru yapyrum.

  29. tuğçe dedi ki:

   mrb, ben öğretmenim ve şuan 33.hf 6günlük hamileyim izinde olduğumuzu için 32.haftada çalışabilir raporunu almayı unuttum ve şuanda da bayram dolasıyla 9gün tatil başladı en erken 19 eylül ptesi günü kadın doğum doktoruna başvurabilirim ozamanda 35 hf 1günlük olacak çalışabilir raporunu almam da bi sıkıntı olur mu geriye dönük bir rapor mu almalıyım? 32 ile 37. haftalar arasındaki süreyi doğumdan sonraya eklemede bir sıkıntı olur mu? nasıl bir yol izlemeliyim.teşekkürler.

  30. tugba dedi ki:

   Merhaba bagkurluyum shis firmasi herhangi bi ortagim yok.35haftalikken hastaneden rapor aldim bunu bagli oldugum bagkura goturdum oradaki bayan hastaneniz dpgum yaptiginiza dair islemleride sisteme girecek siz de bize taahhut vereceksiniz biz odemenizi yapicaz dediler boylelikle kagidimi veremedim kagitla degil internetten olacak denildi.yarin bana sorun cikar mi

  31. Emine yilmaz dedi ki:

   Merhaba benim işleriyle sözleşmem 27 ağustosta son buluyor, ben 24 ağustosta doğum raporu aldım. Doğum parasına hak kazanıyorsunuz muyum? Elimdeki raporu çalıştığım kuruma iletmemi gerekiyor mu, sistemden gözükmez mi?

  32. Haticee dedi ki:

   İse yeni başladım 90 günlük primim 34. Hafta da doluyor.
   35. Hafta da da raporu alıp SGK ya iletsem doğum parasini alabilir miyim? Ve 13 haftadan mi yoksa 16 haftadan mi hesaplanır

  33. Buket dedi ki:

   Merhaba, ben yurtdisinda calisiyorum SGK primlerim Turkiyeye yatiyor ve 31 haftalik hamileyim. haftaya dogum iznine ayrilacagim. Burada ozel bir hastaneden aldigim raporu apostil noter onayi ile SGK ya iletecegim. Yapmam gereken baska bir sey var midir ?

  34. Özlem dedi ki:

   Merhaba hamileliğin 32 ve 37 inci haftaları arasında çalışabilir raporu alıp yıllık izine ayrılırsam, yıllık izinde kullundığım süre analık izni gibi sayılıp analık iznimdenmi düşer yoksa analık iznimden düşmeden doğum sonrası izne aktarılırmı?

  35. Şafak dedi ki:

   Merhabalar suanda 28.haftamdayim ikiz bekliyoruz bi magazada calisiyorum. 32. Haftada raporumu alacam onceden yapmam gereken bisey varmi. Aldigim raporu nereye vermem gerekiyor . Rapor aldiktan sonra sigorta cikisim mi veriliyor okuduğum hic bir yazi aciklayici degil yardimci olurmusunuz..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor aldıktan sonra raporu iş yerinize vermeniz gerekir. İş yeri SGK da bildirmelidir. Rapor aldıktan sonra sigorta yapılmaması gerekir. Doğumdan sonra da rapor almalısınız.

    1. Ayhan dedi ki:

     İş yeri onay vermezse rapor parasindan hak talep ediliyormu peki

  36. eda dedi ki:

   Merhaba ben öğretmenim ve 30 haftalık ikiz bebeklere hamileyim. Normal dogum 23 eylül hesaplaniyor ama doktor ikiz oldukları için 1 eylül gibi almayi planliyor. Benim bu durumda doktordan nasıl bir rapor almam lazim ? Doğum öncesi hiçbir haftayı ekletemiyoum fiili calismadigim için bu durumda iznim ne zaman bitiyor ? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çoğul gebeliklerde 8 hafta yerine 10 hafta doğum öncesi ve sonrası izin hakkınız bulunuyor. Doktorunuz ile görüşüp izne ayrılabilirsiniz. Doğum raporu almalı ve iş yerine teslim etmelisiniz. Doğum gerçekleştikten sonra da 10 hafta rapor alacaksınız ve iş yerine iletmeniz gerekecektir.

  37. Nagihan dedi ki:

   Merhaba ben ücretli ogretmenlik yaptim 2015 eylulde basladim kasimda hamileligim başladı 17 haziran 2016da okullar kapandı ve benim o gun 32. Haftam dolmuştu okullar kapaninca sigortamda isimde bitiyor bir hafta ile dogum parasini kacirdigimi zannettim ve alo 170i aradim bana iş bitiminden 9 gun icinde rapor alabiliyorsunuz dedi o 9 gunde benim 32 haftam doluyordu ve 208 gun sigorta primim var raporumu aldim simdi bundan sonra nasil bi surec izleyeceğim raporumu mili egitimemi goturmem gerekir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet raporu çalıştığınız kuruma iletmelisiniz. SGK müdürlüğünden de bilgi alabilirsiniz.

  38. aslı dedi ki:

   Merhaba ben 38. haftada çalışamaz raporu aldım ve iş yerime verdim. Onlar da sisteme işleyeceklerini söylediler. Doğumdan sonra da aldığım doğum belgelerini iş yerine verdim. İşe 13 Haziran pazartesi başladım. İş yerim, işe başlangıç tarihini SGK’ya gireceklerini söylediler. Doğum parası için sitelerde doğum raporu ve vizite kağıdı yazıyor. Benimse elimde hiçbir belge bulunmamaktadır. Vizite kağıdı diye bir şey zaten almadım. Doğum parasını almam için ne yapmam gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Raporları iş yerine verdiyseniz yapacak başka bir şeyiniz yok. İş yerinin raporları SGK ya iletmesi yeterli olacaktır.

  39. unzile dedi ki:

   mrb eşim doğuma 3 hafta kala izine ayrıldı özel hastanede doğum oldu.özel hastane çıkış raporuna önceden kalan izinleri eklemeden kurumuna gönderdi.kurumun önceden kalan izinleri ekleyeceğini söyledi.Kurumumuz ise detaylı raporu doğum yaptıgınız hastane girecek dedi.şu anda ortada kaldık kime gitsek yardımcı olmuyor.Bu görev kurumun görevimi doğum yapılan hastane doktorunun mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  40. irem dedi ki:

   37. Haftanın içinde çalışamaz raporu alsam olur mu ?? Yoksa tam doldurmam mi gerekiyor 37. Haftayi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    37.haftanın içinde alabilirsiniz. Doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

  41. Hatice dedi ki:

   Ben doğum öncesi 8 hafta rapor aldım ama yedinci haftada doğum yaptım bu bir hafta sonraki sekiz haftaya eklenirmi
   Doğumdan sonra nasıl bir yol izliyoruz sonraki sekiz hafta için rapor almamıza gerek varmı yada herhangibir yere başvurmamız gereklimi
   Birde bu iki durum için doğum öncesi ve sonrası rapor için sgk ödemesi birliktemi ödeniyor ayrı ayrımı nasıl takip edebiliriz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Erken doğumda kalan izin süreleriniz doğumdan sonrasına eklenmektedir. Doğum öncesi ve sonrası olmak üzere iki rapor almanız gerekir. Ayrı ayrı ödeme yapılmaktadır.

  42. Ebubekir dedi ki:

   Merhabalar. Eşim 37 haftalık hamile. 32.haftada herhangi bir rapor almadık şimdi iş görmez raporu alacağız. Bir sorun çıkar mı acaba? Bir de izinli olduğu süreleri borçlanmayla sigorta gün sayısına saydırabiliyor muyuz?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan doğum raporu almanız gerekir. Doktorunuz ile görüşüp hemen almalısınız. Raporu iş yerine götürmeniz gerekir. İzinli olduğu süreler borçlandırılmaz.

  43. Demet dedi ki:

   Merhaba
   Benim doğum raporum 29 nisan da bitti iş yerim raporu sistemden kapattığını söyledi
   Şimdi ben doğum paramı almak için başvuru yapacak miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İş yeriniz doğum raporunu SGK ya iletmişse yapmanız gereken bir şey bulunmuyor. E-Devletten doğum parasının durumunu kontrol edebilirsiniz.

  44. ŞENNUR KAYA ALAGÖZ dedi ki:

   Merhabalar.. Bağkurluyum 32. haftada rapor aldım.. Raporumu e devlet dahil hiçbiyerde göremiyorum. Bir onay işlemi yapmam gerekiyormu. Ayrıca rapor paramı nasıl alabilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Raporun işlenmesi biraz uzun sürebilir. Bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  45. sevgii dedi ki:

   iyi günler bende bi soru soracagım gecici bi kampta yaklaşık bir buçuk senedir çalışıyorum sigortalarım tam gününde sigorta eksiğim yok ben şu anda hamileyim ama sözleşmemiz ben 28.haftadayken bitecek ve iş yeri kapanıcak bu durumda ben dogum raporuna hak kazanamayacak mıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef rapor alamıyorsunuz ve bu durumda doğum parası hakkınızda kalmıyor.

  46. MERVE dedi ki:

   MRB BEN ŞUAN 24+6 GÜNLÜK HAMİLEYİM ŞİMDİ BEN DR NE ZAMAN RAPOR İÇİN BAŞVURU YAPICAM BEN 37.HAFTAYA KADAR ÇALIŞMAK İSTİYORUM AMA 37.HAFTADA ÇALIŞIYORMUYUM YOKSA 36. HAFTADANIN SONUNDAMI İŞTEN AYRILIYORUM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    37.haftada işten ayrılabilirsiniz. Doktorunuz ile görüşüp raporu durumunuza göre alabilirsiniz, Merve Hanım.

  47. Müge dedi ki:

   Merhaba,
   Özel bir havayolu şirketinde Kabin Memuruyum, Hamile kaldığın 12. haftadan itiraben 8 ay çalışmadım, 8 ay boyunca şirketten askeri ücret aldım ve sigortam devam etti, doğumdan sonra 1 yılda çalışmayacağım, doğum parası için benmi yoksa şirketimmi başvuru yapacak, ayrıca doğum parasını nasıl hesaplayabilirim,
   teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim şartını sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz. Ancak rapor süresi boyunca sigortanızın yatmaması gerekir. Şirketiniz SGK ile anlaşmalı ise doğum raporunu iş yerine vermeniz yeterli olacaktır, Müge Hanım.

  48. Canan dedi ki:

   Merhaba. Gebeligimin 32. haftasinda anlasmali ozel bir hastaneden 8 haftalik istirahat raporu aldim. Raporda baslangic tarihi belirtilmekle birlikte bitis tarihi belirtilmemisti. Raporu veren kurum, dogumun ne zaman gerceklesecegi bilinemeyecegi icin hep bu sekilde duzenlediklerini belirtti. Ancak çalistigim kamu kurumuna raporu ibraz ettigimde bitiş tarihi belirtilmedigi ve kendileri bunu giremeyecekleri icin raporumu gecersiz sayacaklarini soylediler. Bu durumda ne yapmam gerekiyor acaba? Kurumumu nasil yonlendirmeliyim?
   Tesekkurler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Canan Hanım.

  49. aysun dedi ki:

   ben 37haftalıkken dogumyaptım doğum raporunu nereye vermem gerekir sgkya gittim sistsmde gozukuyor dediler ve bu doğum ucretini nasıl alıcam yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sistemde gözüküyorsa yeterlidir. Başvurunuzu SGK müdürlüğünden yapabilirsiniz. Ziraat bankasına yatmaktadır.

  50. Melek dedi ki:

   Merhabalar 32 haftam 2 günlük oldum yarın doktor kontrolum var rapor verecek doktorum fakat benim doktora goturmem gereken bir rapor varmı bilgi verirmisiniz aldigim raporu nereye vermem gerekiyor aynı zaman da

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK ile anlaşmalı hastanelere raporu teslim edebilirsiniz.

  51. Gulhan dedi ki:

   Merhabalar ben doğum izni için doktorumla görüştükten sonra 32. Hafta sonrasına hastane tarafından raporum oluşturuldu yanlız bana herhangi bir kağıt verilmedi sadece not kağıdına yazılı şifre verdiler sorduğumda da işyerimin raporu internetten gördüğünü söylediler. Böyle olunca kafam karıştı yani şuanda benim elimde raporla ilgili bir belge yok internetten bakmayı denedim göremedim şimdi benim raporumda bir sıkıntı çıkabilirmi hiç bilmiyorum size sorum ise raporun oluşturulmasında bir sorun varmı artık böylemi hazırlanıyor raporlar böyle hazırlanıyorsa ben hangi internet sitesinden görebilirim raporumu şimdiden ilginize teşekkür ederim ve acil cvp verebilirseniz çooook sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İş yerinize konu ile ilgili danışabilirsiniz. Eğer onlar raporu görebiliyorsa sıkıntı olmaz.

  52. eslem dedi ki:

   mrh. benim çalışabilirlik raporum bitti 37 haftalık gebeyken 27 mart 2015 tarihinde doğum iznine ayrıldım(son 3 hafta).39 hafta 3 günlük iken doğum gerçekleşti.doğum raporunu ankara ulucanlar ssk ya götürdüğümde bana çıkardıkları doğum izni süresi çok saçma ilk çalışabilir raporundan itibaren yani teee şubat ayından itibaren hesaplama yapılıyor onların yüzünden hem maaşım etkileniyor hemde iznimi tam kullanamıyorum yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin iyi çalışmalar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu duruma itiraz edebilirsiniz. Sizin ve doktorunuzun belirlediği tarihler arası izin kullanabilirsiniz. Alo 170 SGK hattını arayarak durumunuzu detaylı olarak açıklayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.