• DOĞUM İZNİ NASIL BİLDİRİLİR?


    DOĞUM İZNİ HESAPLAMA

    Hamilelik süreci 40 haftadır. Bu süreç içerisinde doğuma yaklaştıkça bayanların çalışma imkanları kısıtlanır. Hem bebeğin hem de bayanın sağlığı açısından bir izin süreci içerisine girilmesi gerekmektedir. Elbette ki doktor kontrolünde bu izin süreci en sağlıklı ve en verimli olacak şekilde planlanmalıdır. Hamilelik sürecinde hamile bayan için belirlenen izin süresi 2 ay yani 16 haftadır. Doğum izni hamilelik öncesi ve hamilelik sonrası olarak 2 kısım halinde kullanılabilir. Hamilelik öncesi kullanılan minimum izin miktarı 3 haftadır. Yani hamilelik durumundaki bayan çalışmak istediği takdirde, 40 hafta olan hamilelik sürecinin en fazla 37. haftasına kadar çalışabilir. Kalan iznini ise doğumdan sonra kullanabilir. Tabiki bu durum doktor kontrolünde planlanır. Peki doğum izni nasıl bildirilir?


    Doğum İzni Nasıl Bildirilir?

    Doğum izni doktor kontrolünde belirlediğiniz hamilelik tarihini hastaneye bildirmeniz ve bu işlemler için birtakım belgeler gerekmektedir. Size gereken belgelerden biri vizite kağıdıdır. Vizite kağıdınızı çalıştığınız işyerinden temin edebilirsiniz. Vizite kağıdı, son 4 ay içerisinde sizin adınıza ödenen sigorta primlerinin döküman halinde basılmasıyla elde edilir. Vizite kağıdı ve sağlık karneniz ile hastaneye giderek rapor başvurusunu tamamlayabilirsiniz. Raporu alabilmeniz için belirlediğiniz doğum tarihinin doktorunuz tarafından da onaylanması gerekmektedir. Aldığınız doğum raporunun aslını mutlaka saklayınız. Alınacak doğum parası için de bu belge gerekecektir. Ek olarak doğum ile ilgili işlemlerinizi ALO 170 yani SSK danışma hattını arayarak da kolayca öğrenebilirsiniz.



    tıkla sorunu sor

    DOĞUM İZNİ NASIL BİLDİRİLİR? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



    Etiketler:

    Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

    1. Gonca dedi ki:

      Meraba ben dogum raporumu20.04.2018. Tarihinde. 25.05.2018. Izin baslama tarihi olarak. 37 haftalik calisabilir raporu aldim ayrica. 01.06.2018 sezeryan dogum yaptimm ustelik o tarihe kadar calisilinca benim rapor hakkim ne kadar acaba 13.09.2018 isie baslama denildi dogrumu

    2. özlem dedi ki:

      merhaba

      doğum izni bittikten sonra yarı zamanlı çalışma da devlet herhangi bir ödeme yapmakta mıdır bu ücret ne kadardır ?

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        Doğum sonrası haklarınızı https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızdan öğrenebilirsiniz. Yarım çalışma ödeneği ile ilgiyi bilgiyi de burada bulabilirsiniz.

    3. Güllü dedi ki:

      Merhaba benim kasımın üçünde doğumun var Ocak ayı başında da hesaplama ona göre doğum iznim bitiyor harici olarak ne kadar daha rapor alabilirim Bu 16 hafta haricinde
      ve bir sorum daha olacak sigortalı bir çalışan bir yıl içerisinde kaç gün rapor alma hakkı var

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        4857 sayılı İş Kanunu’nun 25. maddesinin (I) bendi gereğince;
        “işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17’nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74’ü maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez…” denmektedir buna göre,

        İhbar sürenizi geçmeyecek kadar daha rapor alırsanız işverenin sizi işten çıkartması yasal olamaz.

    4. hamide dedi ki:

      Merhaba ben şu an 32 haftaya yeni girdim doğum raporu alabilirmiyim

    5. Fatma dedi ki:

      Aldığım doğum izni raporunu iş yerine vermem gerekiyor mu?

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        işyerine bilgi vermeniz yeterli. Raporunuz işyeri sistemine düşecektir.

    6. Levent Yılmaz dedi ki:

      Merhaba Eşim Yurtdışında Rusya’da, Türkiyedeki bir şirket için çalışıyor, şuan hamileliğinin 7. ayında, Duğumuda Yurt dışında yapacak , 8 hafta önce doğum iznine çıkacak, yalnız yurt dışından hastaneden alacağı şu kadar hafta hamiledir diye belirtilen apostilli belgeyi Türkiye’deki işyerine gönderse izni başlarmı kabul olurmu . doğumdan önceki iznini kullanacak.

    7. HATİCE dedi ki:

      MERHABA KOLAY GELSİN BEN 32.HAFTDA ÇALIŞABİLİR RAPORU ALDIM 37.HAFTADA ÇALIŞAMAZ RAPORU ALDIM ŞİMDİ BENİM ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DOĞUMUN VAR KALAN 7 HAFTAM DOĞUMDAN SONRAYA GEÇİ,YORMU

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        Evet doğum öncesi kullanamadığınız haftalar doğum sonrasına sarkmaktadır.

    8. Gülru Turcan dedi ki:

      Merhaba,

      Şu nada 28 haftalık hamileyim, 30 haftaya kadar çalışmak istiyorum.
      Kendi doktorumdan 30. hafataya kadar çalışabilir raporu alıp izin için başvuru yapmam yeterli oluyor mu acaba.
      Teşekkürler

    9. Mine doyran dedi ki:

      Merhaba 07.02.2018 tarihinden itibaren is yerimdem 6 ay ucretsiz izin talep ettim. İş yerim 05.08.2018 tarihinde ise başlamam gerektiğini söyledi. Hesapladigimda 179 gün oluyor bu hesaplama dogrumudur.

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        Hesaplama doğru yapılmıştır. Kaldı k, zaten işe başladığınız tarihten itibaren maaşınız işlemeye başlar. Herhangi yasal sıkıntı bulunmuyor.

    10. özlem dedi ki:

      MERHABA,
      Ben 32. haftada çalışabilir raporu alıp veya 35. haftada izne ayrılsam alacağım rapor ücreti 16 haftalık değilde 13 haftalık mı yatar.Doğumdan sonra da işten ayrılacağım için bu durumda 32. haftada izne ayrılmam daha mı iyi olur şimdiden teşekkürler.

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        37. haftaya kadar çalışırsanız kullanmadığınız izinler doğum sonrasına eklenir. Sonrası 13 hafta olarak kullanırsınız. Doğumdan sonra değil de rapor sonrası işten ayrılmanız daha iyi olur.

    11. Fatma Uçar dedi ki:

      Doğum öncesi Analık Raporu bu gün aldım. İşçi olarak halen çalışıyorum.
      öğrenmek istediğim. 1. iş yerimden işçi çıkışı ne zaman yapılmalı. 2 Aldığım Analk raporu nu nereye nasıl bildireceğim. Teşekkür ederim.

    12. seda dedi ki:

      merhaba bir çalışanımız 37.haftada doğum iznine ayrıldı
      raporunu sisteme işleyecegım
      ancak 01.09.2016 da doğum izni başlıyor bıtısı acık
      sıstem benden tarıh istiyor oraya bıtıs tarıhıne ne gırıcem bılgı alabılırmıyım

    Sorunuzu Yazın