SGK

DOĞUM İZNİ İÇİN NE YAPMALIYIM?

Hamilelik durumunda olan bayanlar için toplam 16 haftalık bir izin süreci bulunmaktadır. Kadın sigortalının 16 haftalık doğum izninde çalışamaması nedeni ile, bu süre için SGK tarafından yasa ile belirlenen esaslar çerçevesinde geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Bu izin 2 parça olarak kullanılmaktadır. Bu izinler doğum öncesi izinler ve doğum sonrası izinler olarak kullanılabilmektedir. Genellikle bu 16 haftanın ilk 8 haftası doğum öncesi diğer 8 haftası doğum sonrası olarak yarı yarıya parçalanarak kullanılmaktadır. Bu izni ayarlamak hem hamile kişi için hemde doğacak bebek için çok önemlidir. İzin sürecini 2 eşit parçaya ayıran bayan, toplam 40 hafta olan hamilelik sürecinin 32. haftasında izin kullanmaya başlamalıdır. Ayrıca hamilelik öncesi yapılması gereken minimum izin süresi 3 haftadır. Yani çalışmaya engel bir durumunuz yoksa, yasal olarak doğumdan 3 hafta öncesine kadar işe devam edebilir, kalan haftalarınızı doğumdan sonra kullanabilirsiniz. Peki doğum izni için ne yapmalıyım?


Doğum İzni İçin Ne Yapmalıyım?

Doğum izni alınması için birtakım belgeler ve prosedürler vardır. Bu prosedürler aşağıdaki gibidir.

  1. Doğum izin belgesi, hamileliğin 32. haftasının bitimiyle SGK ile anlaşmalı özel bir kurumdan veya bir SSK hastanesinden aldığınız iş göremezlik raporuna verilen isimdir. Bu raporu alırken son 4 aydır ödenen sigorta primlerinizin dökümünün yer aldığı vizite kağıdını da götürmeyi lütfen unutmayınız. Ayrıca doğum izin belgesinin aslını lütfen saklayınız.
  2. Doğum belgesi, bu belge doğum yapacağınız hastane tarafından düzenlenen bir belgedir. Bu belgenin hastaneniz tarafından sağlık güvenlik kurumuna gönderilmesi zorunludur.
  3. Sizin ve bebeğinizin nüfus cüzdanları, ilk 2 belgenin tamamlanmasından sonra nüfus cüzdanları ile ilgili işlemlerde halledilecektir. Alo 170’i (SGK danışma hattı) arayarak gerekli bilgileri buradan da öğrenebilirsiniz.

Bu belgeler tamamlandığında izin sürecinizle ilgili herhangi bir probleminiz kalmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba.eşim 24 haftalik erken dogum yapti.cocuk ölü dogdu.hastane dogum belgesi duzenlemedi.16 haftalik analik izninden yararlanabilecekmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu