• DOĞUM İZNİ HESAPLAMA


  DOĞUM İZNİ HESAPLAMA

  Doğum izni özellikle çalışan ve hamile bayanlar için büyük önem taşımaktadır. Yasa gereği hamile olan bayanlar doğumun gerçekleşmesinden 8 ay önce ve doğum gerçekleştikten sonraki 8 ay içerisinde izin kullanabilmektedirler. Toplam bu 16 haftalık izin sürecini en faydalı şekilde kullanmak doğacak çocuğun sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Koşullarınız el verdiği sürece bu iznin büyük kısmını doğumdan sonrada kullanabilirsiniz. Şimdi ana konumuz olan doğum izni hesaplama konusuna gelelim.

  Doğum İzni Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Doğum izni hesaplama işlemine başlamadan önce kısa bir bilgi verelim. Hamilelik süresi genel olarak 40 haftalık bir süreçtir. Bu 16 haftanın en az 3 haftası hamilelik öncesi doğum izni hesaplama olarak değerlendirilmelidir. Normalde 16 haftalık izinde maaşta kesinti olmadan izin yapılabilmektedir. Fakat istendiği taktirde 6 aylık ücretli izne çıkılabilir. Ancak bu durumda ise ücrette kesilme olacaktır. Doktor kontrolünde verilen bu izinler gerekilirse uzatılabilir. Çoğul doğum işlemlerinde ise doğum öncesi fazladan 2 hafta daha izin yapılabilmektedir. Doğum izni hesaplama süreci en verimli olacak şekilde değerlendirilmelidir. Örnek verecek olursak doğumdan önce 8 hafta izin kullanmak isteyen bir bayanın, 40 haftalık hamilelik sürecinde 32. haftadan itibaren izin kullanmaya başlaması gerekmektedir. Bayanlar tarafından genellikle yanlış hesaplanan izin süreci hatalı planlamaya sebep olmaktadır. Tüm bu doğum izni hesaplama kriterlerine dikkat ederek hamilelik süreci en iyi şekilde değerlendirilmelidir.  tıkla sorunu sor

  DOĞUM İZNİ HESAPLAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Seda dedi ki:

   Merhaba,suan 22 haftalık hamileyim ve market sektöründe çalıştığım için işim çok ağır en erken doğum iznine ne zaman çıkabilirim? Yada doktorumun 32. Haftaya kadar rapor yazma imkanı var mı? Şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doktorunuz uygun gördüğü takdirde hastalık raporu yazabilir. Doğum iznine ancak 32. haftada çıkabilirsiniz.

  2. Tuğba dedi ki:

   Merhaba
   5 Nisan Son adet tarihim. 32.haftam ne zamana denk geliyor. Dr.un dediği ve ultrason birbirinden farklı çıkıyor. 32.haftati SAT a göremi ultrasona göremi hesaplıyoruz
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftanız doktorun verdiği rapora göre hesaplanacaktır. Doğumunuz erken olsa da kalan günler doğum sonrasına eklenir. Her halukarda 16 hafta izin kullanırsınız.

  3. Galina dedi ki:

   Raporum 19.09. tarihli ama çalıştığım kurum sigortamı 18.09 kapatmış. Bir sorun olur mu? Doğum parasını alabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta çıkış tarihinden itibaren 10 gün sonra pasif olur. Bu nedenle rapor parasında sıkıntı yaşamazsınız.

  4. Begum dedi ki:

   Merhabalar ben bugün tam olarak 32. Haftama girdim yarın doktora gidip rapor alicam ama aklıma takılan şey 32 inci haftayı doldurmak mı gerekiyor? Yani 33 üncü haftaya girdiğim gün mü rapor almalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni için rapor 32. hafta doldurulduktan sonra alınmaktadır. Raporu 33. hafta başlangıç tarihine göre alabilirsiniz.

  5. Arzu dedi ki:

   Merhaba.ben devlet memuruyum.ve şuan izindeyim.ama iznimin yanlış hesaplandıgını düşünüyorum.16 hafta tam olarak 16×7=112 gün olarak mı hesaplanmaktadır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet dediğiniz gibi 16 hafta toplam 112 gün olarak hesaplanmaktadır.

  6. Yağmur Öz dedi ki:

   Merhaba. Erken doğum riskim olduğu için 28. haftadan itibaren rapor aldım. Şu anda 36. haftadayım. 6 haftalık işgörememezlik parası aldım. Doğumparamı etkiler mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yağmur Hanım merhaba,

    Hastalık iş göremezlik raporu doğum rapor parasını etkilemez. Hastalık raporundan önceki maaşınıza göre rapor paranız ödenecektir.

  7. KÜBRA ATEŞ dedi ki:

   Ben ikiz gebeyim suan 31+1 gebeliğin 9 ekimde izne çıktığım taktirde tam geriye dönüş tarihim nedir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kübra Hanım merhaba,

    Çoğul gebelikte doğum öncesi izninize 2 hafta daha eklenerek 10 haftaya çıkmaktadır. Bu nedenle de 30. haftada izne çıkmanız gerekiyordu. Şu durumda yine normal gebelik gibi 8+8 16 hafta kullanacaksınız.

  8. sinem dedi ki:

   ben 37. haftaya kadar calısıp 37hafta raporu aldım ancak 37 hafta raporumda daha once kullanmamıs oldugum ızın gunlerım 37 hafta raporuna yansıtılmamıs sadece uc hafta ızınlı oldugum yazıyor bu haftalar otomatık mı yansıtılıyor yoksa raporda acık bır sekılde ıbraz edılmesı mı gerekır ve sayet bu bır yanlıs sa nasıl duzeltılebılır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sinem Hanım,

    32. hafta çalışabilir raporu aldınız mı? Şayet çalışabilir raporu almadıysanız raporunuz 37. haftadan itibaren başlar.

  9. Fatma dedi ki:

   Merhaba şuan 29 haftalık hamileyim çalşamadığım için işi bırakmştım geriye dönük 68 gün pirimim var bunu 90 güne tamamlarsam doğum parası alabilirmiyim eşimin yanında 30 gün sigortalı görünsem

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma hanım merhaba,

    Eşinizin yanında çalışmaya başlayıp 32. haftada aktif olarak sigortalı olursanız ve doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günü tamamlıyorsanız rapor parası alabilirsiniz.

    1. Fatma dedi ki:

     35.haftalarda izne çıknan rapor almam sıkıntı olmaz demi suan sigortam başladı gebeliğimin 30.haftasındayın

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.