• DOĞUM İZNİ HESAPLAMA


  DOĞUM İZNİ HESAPLAMA

  Doğum izni özellikle çalışan ve hamile bayanlar için büyük önem taşımaktadır. Yasa gereği hamile olan bayanlar doğumun gerçekleşmesinden 8 ay önce ve doğum gerçekleştikten sonraki 8 ay içerisinde izin kullanabilmektedirler. Toplam bu 16 haftalık izin sürecini en faydalı şekilde kullanmak doğacak çocuğun sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Koşullarınız el verdiği sürece bu iznin büyük kısmını doğumdan sonrada kullanabilirsiniz. Şimdi ana konumuz olan doğum izni hesaplama konusuna gelelim.


  Doğum İzni Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Doğum izni hesaplama işlemine başlamadan önce kısa bir bilgi verelim. Hamilelik süresi genel olarak 40 haftalık bir süreçtir. Bu 16 haftanın en az 3 haftası hamilelik öncesi doğum izni hesaplama olarak değerlendirilmelidir. Normalde 16 haftalık izinde maaşta kesinti olmadan izin yapılabilmektedir. Fakat istendiği taktirde 6 aylık ücretli izne çıkılabilir. Ancak bu durumda ise ücrette kesilme olacaktır. Doktor kontrolünde verilen bu izinler gerekilirse uzatılabilir. Çoğul doğum işlemlerinde ise doğum öncesi fazladan 2 hafta daha izin yapılabilmektedir. Doğum izni hesaplama süreci en verimli olacak şekilde değerlendirilmelidir. Örnek verecek olursak doğumdan önce 8 hafta izin kullanmak isteyen bir bayanın, 40 haftalık hamilelik sürecinde 32. haftadan itibaren izin kullanmaya başlaması gerekmektedir. Bayanlar tarafından genellikle yanlış hesaplanan izin süreci hatalı planlamaya sebep olmaktadır. Tüm bu doğum izni hesaplama kriterlerine dikkat ederek hamilelik süreci en iyi şekilde değerlendirilmelidir.  tıkla sorunu sor

  DOĞUM İZNİ HESAPLAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sevil dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin Taşören bir firmada çalışıyorum şuan da 30+5 günlük hamileyim 32.haftada yasal olan doğum iznine ayrılmak istiyorum fakat 32.hafta bittikten sonra mi rapor almam gerekiyor ve de raporu nereye vermem gerekiyor.Dogum izninde maaş asgari ücret mi yatar.

  2. Reyhan dedi ki:

   35+2 haftalikken calisamaz raporu alsam 36 haftalikmi izne cikmis oluyorum yani diger haftayi etkilermi 35+0 dami cikmam lazim.acilll cevaplayabilirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    35+2 de çıkarsanız 35. hafta izne çıkmış olursunuz diğer haftayı etkilemez.

  3. Reyhan dedi ki:

   Lütfen acil cevap bekliyorum ?

  4. Reyhan dedi ki:

   35+2 haftalikken calisamaz raporu alsam 36 haftalikmi izne cikmis oluyorum yani diger haftayi etkilermi 35+0 dami cikmam lazim

  5. Gülcan dedi ki:

   Merhabalar, doğum izni için 32. haftada çalışabilir raporu almayı düşünüyorum. 32+6 da pazar gününe denk geliyor. 33+0 pazartesi bu durumda hangi gün almam lazım . Aynı şekilde 37+6 doğum iznim pazar günü 38.+0 pazartesi gününe denk geliyor. Ve çaışabilir raporu aldığım dönem hastalanırsam (grip vb.) kurum dr. raporu ya da hastane -sağlık ocağı raporu çalışabilir raporumu geçersiz kılar mı? Çalışabilir raporumun olduğu dönemde mevsimsel şartlar nedeniyle hamilelere verilen idari izinlerden faydalanabiliyor muyum? Teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.

  6. fatma gül dedi ki:

   normal şartlarda 21 haziranda doğumum gözüküyo ama erken olabilir tabiki çalışıyorum izne hangi tarihte ne zaman ayrılabilirim.teşekkür ederim….

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    İki hakkınız var. 32. hafta rapor alıp izne ayrılabilir ya da 32. hafta çalışabilir raporu alıp 37. hafta izne ayrılabilirsiniz.

    1. Yağmur dedi ki:

     Merhaba,peki illaki 32 de mi izne çıkmak gerekiyor 34-35 haftalıkken çıkılamıyor mu dr 37 haftaya kadar çalışabilir raporu verince o haftaya kadar beklemek gerekli mi

  7. seda karabacak dedi ki:

   ya da gene 27/01/2018 ızne cıkış tarihim 5 şubatta doğum yaptım normalde muhtemel doğum tarihim 17 şubat bu aradaki 10 gün mü eklenir sadece? bir de öğretmen oluşumdan dolayı önceki 5 haftanın bir haftası yarı yıl tatiline denk geldiği için kullanamayacak mıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor izniniz tatile denk gelse raporlu olarak sayılırsınız. Yarıyıl tatili rapor sonrasına eklenmez

    1. seda karabacak dedi ki:

     erken doğum olduğunda tatil olması önemli değil doğum sonrasına eklenecek ama rapordan önce bir hafta fiilen çalışmadığım için o eklenmeyecek doğru mu anlıyorum?

  8. seda karabacak dedi ki:

   merhabalar ben öğretmenim çalışabilir raporu aldım ve izne çıkış tarihim 27/01/2018 örnek veriyorum 26/01/2018 tarihinde doğum yaparsam toplamda kaç hafta izn kullanmış olurum ( 1 hafta yarı yıl tatiline denk geliyor bu durumda fiilen çalışmadığım için yanar mı?)

  9. Binnur dedi ki:

   Iyi gunler 36+3gunlukken 26/12/2017 taeihinde doktorum calisamaz raporu verdi is yerim raporu sisteme girerken hastanenin rapor baslangic tarihini 22/12/2017 olarak yani 36.hafta olarak girdigini gorduk hastane ile gorustugumde tarihi sistemim otomatik olarak verdigini bizim mudahalemizin olmadigini soylediler. Sgk sistemi rapor baslangic tarihini 36.hafta olarak girdirmekteymis burda benim 3gun kaybim oluyor hangisi dogru o 3 gunde calistim ama calisamaz giriliyor yardimci olur musunuz?

  10. nur dedi ki:

   32 haftalikken doğum iznine ayrılsam ama 38.hafta doğum olsa.kullanamadigim iki hafta doğum sonrasına eklenir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nur Hanım merhaba,

    Erken doğumlarda kullanılamayan izinler doğum sonrasına eklenmektedir.

  11. Ayşe İrimaltı dedi ki:

   Merhabalar 32+0 da mi doğum öncesi çalışamaz raporu almalıyım yoksa 32+6 da mi almalıyım? Yani 32. Haftayı doldurmak mi gerekiyor yoksa 32. Haftaya girince mi almak gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftayı doldurmanız gerekmektedir.

  12. Özlem Mert Bozkurt dedi ki:

   11.10. 2017 de erken doğum oldu. 36 haftalık. Doğum sonrasına doğum öncesi 8 haftayı da aktarabiliyor muyum? Yani doğum sonrası toplam 16 hafta izin kullanabilir miyim?

  13. Özlem Mert Bozkurt dedi ki:

   Merhaba ben 32 haftadan sonra izin almadım. Ve 36 haftaya kadar çalıştım. 36.haftada erken doğum oldu.doğum sonrasına ne kadar aktarabildim? İşe başlama tarihim ne zaman olur?

  14. Ceren dedi ki:

   Merhaba, ben 28+2 günlük hamileyim. 32. Hafta icerisinde calisabilir raporu almak istiyorum. En son 37. Haftaya kadar calisilabiliniyor sanirim. 37. Haftayi doldurdugum gün izne ayrilmak zorunda miyim? Ayrilirsam bu durumda dogumdan önce 3 hafta izin kullanmis oluyorum doğumdan sonra da 13 hafta mi kullanacagim?
   SAT 11.06.2017
   Beklenen dogum tarihi 17.03.2018
   Yardimci olur musunuz ? Her yerde farkli seyler yazıyor. 37. Haftaya kadar calissam da dogumdan sonra en fazla 11 hafta izin kullanabilecegim söyleniyor

  15. Duygu dedi ki:

   30 haftalık hamileyim. İlk sorum işe girip bi süre daha çalışmak istiyorum. Fakat iş yerinin muhasebecisi hamile olduğunum için işe giremeyeceğimi, girsem bile rapor parası yüzünden is yerinin soruşturmalik olacağını söylüyor, halbuki en az 2 hafta daha çalışabilme hakkım var. İkinci sorum doğum izni sırasında çalışıyor görünüyormuyum eşim memur olduğu için durumundan dolayı bizim için gerekli. Son sorum hiç rapor almama hakkım varmı ve doğumdan sonra en erken ne zaman işe başlayabilirim rapor almama gibi bu durumun olabilecekse eğer.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Duygu Hanım merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışabilme hakkınız var. İş yerine de hiçbir soruşturma açılmaz. Eğer çalışken rapor alırsanız doğum izninde aktif sigortalı görünürsünüz ancak priminiz yatmaz. Eğer doğum izni almayacaksanız doğum sonrasında herhangi bir bekleme süresi yok. İstediğiniz zaman çalışabilirsiniz.

  16. Damla dedi ki:

   Merhaba ben 32. Haftamda çalışabilir raporumu aldım fakat 34. Haftanın içinde otobusden inerkn düştüm ve hastahane bebegi ve beni takip amaçlı bi gece 2 gün yatrdı. BN yatıs raporumu iş yerine götürdüm fakat işime devam etmek istiyorum ama doğum iznim başlamış oluyormu yoksa normal işime yine 37. Haftama kdr devam edebilirmiyim herkes bişe söylüyor kafam çok karstı

  17. ELİF dedi ki:

   MERHABA, SSK ÇALIŞANIM 20 ARALIK 2017 DE 33. HAFTADA DOKTORA GİTTİM ÇALIŞABİLİR ALMAK İÇİN 1 HAFTAN YANMIŞ DEDİLER BİR HAFTA PARASINI ALAMAYACAĞIMI VE 15 HAFTA İZİN KULLANACAĞIMI SÖYLEDİLER DOĞRUMU ? NE YAPMAM GEREKİR. 37. HAFTAYA KADAR ÇALIŞABİLİR ALDIM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    32. hafta rapor almanız gerekiyordu. Bu durumda söylenenler doğru 1 hafta eksik izin kullanacaksınız.

  18. Berna dedi ki:

   Merhaba benim 32. haftalik gebelik zamanim 19 mart.. Ne zaman dogum oncesi iznim basliyor acaba? Birde dogum oncesi izni alabilmek icin 32. haftayi doldurmak mi gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Berna Hanım merhaba,

    Doğum izni raporu için 32. haftayı doldurmanız gerekmektedir. Doldurduktan sonra rapor alabilirsiniz

  19. Aslı dedi ki:

   Merhaba ben öğretmenim 32. Haftada çalışabilir raporuyla işe devam etsem 35. Haftada izne ayrılsam 40.haftadan itibaren 11 hafta aktarılabiliyor mu acaba bir de doğum 38. Haftada gerçekleşecek aradaki fark olan 2 hafta da aktarılıyor mu teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aslı Hanım merhaba,

    32 hafta çalışabilir raporu alıp 35 hafta izne çıkarsanız kullanmadığınız 3 hafta doğum sonrasına eklenir. Erken doğumlarda kullanılamayan süreler de doğum sonrasına eklenmektedir.

  20. sultan dedi ki:

   merhaba ben suan 18+6 haftalık hamileyim hesaplamama göre 32. haftam 25 mart 2018 de doluyor ve daha sonra çalışabilir raporu alıp 37. haftama kadar çalışmayı düşünüyorum oda 29 nisanda doluyor geri işe başlama tarihim hangi tarih olur
   şimdiden teşekkür ederim

  21. Sümeyye Benlioğlu dedi ki:

   Öğretmenim 16 haftalık doğum iznimi mümkün olduğunca doğum öncesi kullanmak istiyorum. Mesela doğumdan önce 12 dogumdan sonra 4 hafta gibi. Mümkün müdür? Teşekkürler

  22. zehra dedi ki:

   Doğum iznine çıkmadan yıllık izin haklarımı kullanabilir miyim? Mesela benim 32.haftadan itibaren doğum iznine çıkmam gerekiyo ben 29.haftadan itibaren çıkabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zehra Hanım merhaba,

    Ücretli yıllık izinlerinizi doğum izninden önce kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Doğum raporunu ve ödeneğini etkilemez.

  23. Gizem sert dedi ki:

   Mrb. 31+4 haftalık hamileyim. özel bi şirkette şantiye şefi olarak sigortam ödeniyor. Eğer doğum raporumu verdiğimde çıkışımı verirlerse doğum parasını alabilir miyim? Birde raporu ne zaman vermem gerekiyor işyerine.. bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gizem hanım merhaba,

    32. haftayı doldurduktan sonra raporu alıp 5 gün içinde iş yerine vermeniz gerekmektedir. İşten çıkarsalar da rapor parasını alabilirsiniz. Haksız işten çıkarmayla ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okumanızda fayda var.

  24. fatma dedi ki:

   ben iki aylık hamileyim dogum izninde ücret alabilirmiyim yada bunun için ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyorsanız 32. hafta rapor alarak doğum izninden yararlanarak ödenek alabilirsiniz.

  25. Mag dedi ki:

   Merhaba

   37 inci hafta doğum izinden ayrilacagam. SGKle görüştüm, her ay maaşım almak istedim fakat benim doktor sadece tek bir rapor veriyor. Ne zaman toplu maaşım alabilirim acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi rapor parası doğumdan sonra ödenir. Doğum sonrası ise rapor bitiminde ödenecektir.

  26. filiz dedi ki:

   iyi aksamlar. 37.haftam 14 Aralık Perşembe bitiyor. benim cuma günümü izne ayrılmam gerekiyor yoksa cuma çalışıp da pazartesi günü mü iznim başlayacak?

  27. Gülsüm dedi ki:

   Merhaba
   Raporum 12 eylül de başladı hangi tarihde ise başlamam gerekiyor bilgi verebilir misiniz ?
   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülsüm Hanım merhaba,

    12 Eylül izin başlangıcına göre 1 Ocak Tatil olduğundan 2 Ocakta işbaşı yapacaksınız.

  28. kayra dedi ki:

   37.haftaya kadar çalıştım 12 eylülde doğum iznine çıktım 20 eylülde doğum yaptım ve 25 aralıkta raporum bitiyor işe başlıyorum bu rapor bitiş tarihi doğru hesaplanmışmı

  29. Demet Kalaycıoğlu dedi ki:

   10 temmuz 2017 de doğum iznine ayrıldım 3 ağustos 2017 de doğum yaptım işe başlama tarihimi hesaplıyabilir misiniz ?

  30. Elif dedi ki:

   Merhaba ben şuan 16 haftalık hamileyim ve 10 aydır bir devlet kurumunda taşeron olarak 1 yilligina askere giden birinin yerine çalışmaktayım. İşten ayrıldığımda 26 haftalık hamile olacağım. Rapor parasını alabilmem mümkün olur mu yoksa calismiyor olacagim icin böyle bir hakkım yok mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Rapor alacağınız 32. haftada aktif sigortalı olmazsanız rapor parası alamazsınız.

  31. Nalan dedi ki:

   Merhaba adet tarihine gore 31+ 1 günlük hamileyim. Haftaya sali günü 32 oluyor calisamaz raporu almak istiyorum. doktorum 2 li tarama testindeki tarihe gore verdiklerini söyledi son adet e göre istesem verilmiyor mu yani 1 hafta oynuyor arada

  32. Hanım dedi ki:

   Sgk ile görüştüğümde bana izine Ayrılış tarihinden itibaren 112 gün hesapliyorsunuz dediler ayrıntı vermediler 112 gün aylık 28 güne tekabül ediyor neden 112 hesapliyoruz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni kanunen doğum öncesi ve sonrası olmak üzere 8+8 16 haftadır. Dolayısıyla 16*7: 112 gün eder.

  33. Hanım dedi ki:

   Ben 37.haftada 15 ağustosta izine ayrıldım.22 ağustosta da doğum yaptım ise başlama tarihi sistemde 4 aralık görünüyor 15 aralık olmasi gerekmiyor mu.yanlış mi hesapliyorum 11 gün eksik görünüyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni 16 hafta dır bu nedenle 120 gün değil 112 gün hesaplanmaktadır.

  34. zerrin dedi ki:

   Merhaba,

   16 Haftalık Doğum iznine çıktığımızda Maaşımız şirket tarafından mı ödeniyor SSK tarafından mı? Birde diyelim ki Süt iznini toplu halde kullanmak istedik ve şirket ile anlaştık bu durumda şirket süt izni kullandığımız günlerde tekrar sigortayı başlatıp maaş ödemesi yapıyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zerrin hanım merhaba,

    16 haftalık doğum izninde ücretiniz SGK tarafından rapor parası olarak ödenir. Süt izni boyunca iş veren ssk nızı başlatarak maaş vermeye başlayacaktır.

    1. zerrin dedi ki:

     İlginize teşekkür ederim.

  35. FİGEN EROL dedi ki:

   ben şimdi 23 haftalık hamileyim ve üç yıldır aynı iş yerindeyim güvenlik görevlisiyim 8. ayın sonunda doğuma kadar rapor almak istiyorum 16 haftalık doğum iznimide doğumdan sonra başlatmak istiyorum böyle bi imkan varmı???*

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Figen Hanım merhaba,

    32. haftada ancak Doğum izni raporu alabilirsiniz. 32. hafta çalışabilir raporu aldıktan sonra 37. haftaya kadar farklı bir hastalık var ise hastalık raporu alabili, 37. hafta izne çıkarak kullanmadığınız 5 haftanın iznini doğum sonrası kullanabilirsiniz.

  36. Ebushcum dedi ki:

   Merhaba,
   32+6 da calısabılır raporu aldım.Izın baslama tarıhı 22kasım17 olarak yazıyor.Su an 37+0 haftada yanı 18kasım17 tarıhınde cumartesı gunu raporu kapattırabılırmıyım.SOn adet tarıhım 04mart17
   Tesekkurler

  37. Ayfer dedi ki:

   Iyi günler , 37 haftalik hamile pratisyen hekimim. Benim sorum rapor parasıyla alakali ; brüt ücretim 4283+5600 lira.buna göre almam gereken rapor parası 19000 ile 22000 lira arasında olmalı ama sgk biriminde çalışanların bundan haberi yok gibi.bu ödenen bi ücret değil mi ? Yardımcı olursanız sevinirim

  38. Büşra dedi ki:

   Merhaba 36. Hafta da 90 gün primim doluyor ve iş göremez raporu aldıktan sonra da 16 hafta bitimine kadar işveren sigortami yatırmak zorunda mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Büşra Hanım merhaba,

    37. hafta rapor aldıktan sonra iş veren raporlu olduğunuz dönemde prim yatırmaz. Ancak aktif sigortalığınız devam eder.

  39. Emine dedi ki:

   35.haftamda dogum iznine ayrildim 39. Haftada 23 ekimde dogum oldu iznim ne zaman biter ogretmenim. Birde 6ay ucretli izin memur icin gecerli degil mi.

  40. Emine dedi ki:

   32.haftamda çalışabilir raporu alarak 2 hafta çalıştım 23 ekimde doğum oldu iznim ne zaman biter

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emine hanım merhaba,

    Erken doğumlarda kullanılamayn süreler doğum sonrasına aklenir. bu nedenle doğum sonrası için 16 haftalık izin süreniz mevcut.

    1. Emine dedi ki:

     Erken doğum değil yalnız 39.haftamda doğum oldu öğretmenim birde 6 ay ücretli izinden bahsediyor memurlar için geçerli değil mi

  41. Gülsüm gökdoğan dedi ki:

   İyi günler kolay gelsin ben 28.10.2017 tarihinde Doğum öncesin adı altında 32 haftalıkken bu rapor yazıldı. Ama 04.11.2017 erken Doğum oldu bu durumda benim raporum nasıl olacak yeniden mi yazılacak yada rapor güncellemesi yapılacak nasıl bir yol izlenecek benim ne yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim.

  42. zeynep dedi ki:

   merhaba 34 haftalık hamileyim öğretmenim. Çalışabilir raporu aldım fakat soğuk algınlığı nedeniyle bi kaç gün dinlenmem gerek. Aile hekiminden soğuk algınlığı nedeniyle rapor alsam doğum iznim başlar mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım merhaba,

    Sağlık ocağından veya hastaneden hastalık raporu almanız doğum izninizin başlamasına sebep olmaz.

  43. ilknur dedi ki:

   merhaba 32 haftada dogum iznine ayrildiktan sonra 4 ay boyunca sigortayi kim karsiliyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İlknur hanım merhaba,

    Doğum raporu 16 haftadır. Bu haftalarda prim yatmaz. ancak sağlık hizmetlerinden yaralanabilirsiniz.

  44. Büşra dedi ki:

   Merhaba ben 27 haftalik hamileyim ve 26 günlük sigorta girişim var.37 haftalık gebeligimde 90 gün sigortam doluyor.37. haftadan sonra olası bı doğumda doğum parası alabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Büşra hanım merhaba,

    Eğer 32. hafta çalışabilir raporu alıp 37. hafta izne çıktığınızda 90 gününüz dolar ise rapor parası alabilirsiniz. Gününüz yeterli gelmez ise rapor süresinde de priminiz yatabilir.

  45. Edarzel dedi ki:

   Merhaba rica etsem yardimci olabilirmisiniz ben özel sektörde mevsimlik bir isyerinde calismaktayim.Hamileyim isyeri 32.haftamda ben dogum raporunu almadan beni askıya almayi yada cikis yapmayı istiyor.askidan sonraki 9 işgünü icinde rapor almam halinde 16 haftalik rapor ucretimi alabilecegimi kaybim olmayacagini soylediler.Bu dogrumu acaba? Ne yapmam gerekiyor?

  46. filiz dedi ki:

   merhaba. 32. haftam bittiğinde çalışır raporu aldım. 37. haftaya girdiğimde mi yoksa 37. hafta da mı ayrılmam gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37. haftayı doldurduğunuzda izne ayrılmanız gerekmektedir.

  47. Esra dedi ki:

   36+4 te calimaz raporu aldim bu sureye kadar calistim. 40+0 2 kasim olmasina ragmen daha dogumum gerceklesmedi. Bu durumda dogum iznim dogum gerceklestigi tarih + calismis oldugum haftalari kapsayacak degilmi??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım merhaba,

    Raporlar 40. hafta baz alınarak hesaplanır. Geç doğumlar doğum sonrası iznine girer. Yani 40. haftadan sonra doğum sonrası rapor günlerinizden düşer.

  48. esra dedi ki:

   29+6 haftalık hamilemiyim doktorumda uygun görürse 37.haftaya kadar çalışmak istiyorum.Kullanmadığım 5 haftalık izin doğum sonrasına eklenir mi? 32.haftadan sonra çalışabilir raporu alınması şart mı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 5 haftanın doğum sonrası yararlanılabilmesi için 32. haftada mutlaka çalışabilir raporu almanız gerekiyordu. Almadığınız için bu haftaları doğum sonrası kullanabilmeniz mümkün değil.

    1. esra dedi ki:

     DAHA 32.HAFTAYA GELMEDİM .29+6 HAFTALIK HAMİLEYİM.

  49. Edarzel dedi ki:

   Merhaba ben özel sektörde mevsimlik bir isyerinde calismaktayim.Hamileyim isyeri 32.haftamda ben dogum raporunu almadan beni askıya almayi yada cikis yapmayı istiyor.askidan sonraki 9 işgünü icinde rapor almam halinde 16 haftalik rapor ucretimi alabilecegimi kaybim olmayacagini soylediler.Bu dogrumu acaba? Ne yapmam gerekiyor?

  50. Tubanur dedi ki:

   Mrblar bnm bir sorum olacakti ben ozel sektorde calismaktayim 32.haftada is yerinden ayrilmak istiyorum yalniz kurum sahibi buna musade etmiyor ve istifa etmemi istiyor ayrica dogum parasini aldirtamayacagini soyluyor sizce bunu yapabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıktan sonra işten ayrılabilirsiniz. Rapor paranızı da alırsınız. Aldığınız raporu kuruma bildirebilirsiniz. ancak işten kendi isteğiizle ayrıldığınızdan kıdem tazminatı alamazsınız. İş verenin rapor parasını aldırtmama gibi bir hakkı yok. Eğer siz ayrılmasanız bile raporu bildirme yükümlülüğü var kanunen bildrimediği takdirde usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalır.

  51. deniz dedi ki:

   mrb
   rapor parası dediğiniz nedir? 28 hafatalık hamileyim 32. haftada izne ayrılıp daha sonra çalışmayı düşünmüyorum yasal haklarım neler?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası halk dilinde yaygın olduğu için kullanıyoruz. Kanuni adı Analık geçici iş göremezlik ödeneği dir. 32. hafta rapor alıp işten ayrıldığınızda alacağınız ödenekler Rapor parası, Doğum yardımı İlk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 üç ve daha fazlası için 600 tl olan ödenek. ve 133 tl süt parası alabilirsiniz. Diğer haklarınız ile ilgili, https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

  52. Ygmur dedi ki:

   Dogum iznine ciktiktan sonra calismayi dusunmuyorum yinede alirmiyim dogum parasi cikisimi vermicem ama iznim bittikten sonra cikicam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izninden sonra işten ayrılsanız da rapor parası alabilirsiniz.

  53. Seda dedi ki:

   Merhaba,suan 22 haftalık hamileyim ve market sektöründe çalıştığım için işim çok ağır en erken doğum iznine ne zaman çıkabilirim? Yada doktorumun 32. Haftaya kadar rapor yazma imkanı var mı? Şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doktorunuz uygun gördüğü takdirde hastalık raporu yazabilir. Doğum iznine ancak 32. haftada çıkabilirsiniz.

  54. Tuğba dedi ki:

   Merhaba
   5 Nisan Son adet tarihim. 32.haftam ne zamana denk geliyor. Dr.un dediği ve ultrason birbirinden farklı çıkıyor. 32.haftati SAT a göremi ultrasona göremi hesaplıyoruz
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftanız doktorun verdiği rapora göre hesaplanacaktır. Doğumunuz erken olsa da kalan günler doğum sonrasına eklenir. Her halukarda 16 hafta izin kullanırsınız.

  55. Galina dedi ki:

   Raporum 19.09. tarihli ama çalıştığım kurum sigortamı 18.09 kapatmış. Bir sorun olur mu? Doğum parasını alabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta çıkış tarihinden itibaren 10 gün sonra pasif olur. Bu nedenle rapor parasında sıkıntı yaşamazsınız.

  56. Begum dedi ki:

   Merhabalar ben bugün tam olarak 32. Haftama girdim yarın doktora gidip rapor alicam ama aklıma takılan şey 32 inci haftayı doldurmak mı gerekiyor? Yani 33 üncü haftaya girdiğim gün mü rapor almalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni için rapor 32. hafta doldurulduktan sonra alınmaktadır. Raporu 33. hafta başlangıç tarihine göre alabilirsiniz.

  57. Zeynep dedi ki:

   Merhaba ikiz gebeyim.01.10.2017 tarihinde sigorta girişim yapıldı.10.10.2017 tarihi itibariyle 18+4 hamileyim.en son çıkacağım izin tarihi kaç olmalı Açıkcası 120 günü tamamlamam gerek yardım lütfen

  58. Arzu dedi ki:

   Merhaba.ben devlet memuruyum.ve şuan izindeyim.ama iznimin yanlış hesaplandıgını düşünüyorum.16 hafta tam olarak 16×7=112 gün olarak mı hesaplanmaktadır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet dediğiniz gibi 16 hafta toplam 112 gün olarak hesaplanmaktadır.

  59. Yağmur Öz dedi ki:

   Merhaba. Erken doğum riskim olduğu için 28. haftadan itibaren rapor aldım. Şu anda 36. haftadayım. 6 haftalık işgörememezlik parası aldım. Doğumparamı etkiler mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yağmur Hanım merhaba,

    Hastalık iş göremezlik raporu doğum rapor parasını etkilemez. Hastalık raporundan önceki maaşınıza göre rapor paranız ödenecektir.

  60. KÜBRA ATEŞ dedi ki:

   Ben ikiz gebeyim suan 31+1 gebeliğin 9 ekimde izne çıktığım taktirde tam geriye dönüş tarihim nedir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kübra Hanım merhaba,

    Çoğul gebelikte doğum öncesi izninize 2 hafta daha eklenerek 10 haftaya çıkmaktadır. Bu nedenle de 30. haftada izne çıkmanız gerekiyordu. Şu durumda yine normal gebelik gibi 8+8 16 hafta kullanacaksınız.

  61. sinem dedi ki:

   ben 37. haftaya kadar calısıp 37hafta raporu aldım ancak 37 hafta raporumda daha once kullanmamıs oldugum ızın gunlerım 37 hafta raporuna yansıtılmamıs sadece uc hafta ızınlı oldugum yazıyor bu haftalar otomatık mı yansıtılıyor yoksa raporda acık bır sekılde ıbraz edılmesı mı gerekır ve sayet bu bır yanlıs sa nasıl duzeltılebılır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sinem Hanım,

    32. hafta çalışabilir raporu aldınız mı? Şayet çalışabilir raporu almadıysanız raporunuz 37. haftadan itibaren başlar.

  62. Fatma dedi ki:

   Merhaba şuan 29 haftalık hamileyim çalşamadığım için işi bırakmştım geriye dönük 68 gün pirimim var bunu 90 güne tamamlarsam doğum parası alabilirmiyim eşimin yanında 30 gün sigortalı görünsem

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma hanım merhaba,

    Eşinizin yanında çalışmaya başlayıp 32. haftada aktif olarak sigortalı olursanız ve doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günü tamamlıyorsanız rapor parası alabilirsiniz.

    1. Fatma dedi ki:

     35.haftalarda izne çıknan rapor almam sıkıntı olmaz demi suan sigortam başladı gebeliğimin 30.haftasındayın

  63. handan dedi ki:

   merhaba .henüz 14 haftalık hamileyim. patronum işe ara vermem için baskı yapıyor.şimdide benden hamilelik belgesi istedi.bu belge nerden alınıyor.bir diğer sorumda işyerinde ayrımcılık ve baskıladan dolayı ne yapmam gerekiyor.

  64. Esin dedi ki:

   Değerli danışma birimi,
   32+5 günlük gebeyim, her gün işe giderken otobüs yolculuğum 4 saati geçtiği için yaşadığım kramplar nedeniyle risk almak istemedim,doktorum da “29.09.2017 son iş günüdür” diye rapor verdi. Yani 33+5 iken doğum iznim başlayacak, işe dönüş tarihim doğum gerçekleştiği gün hesaplanabilecek, değil mi ? Doğumum 10 Kasım’da bekleniyor, tahminen ne zaman dönmem gerekir ?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esin Hanım,

    Doğum öncesi kullanamadığınız izinler doğum sonrasına eklenecektir. doğum sonrasında iş başı tarihiniz 18/01/2018 gibi gözüküyor.

    1. NaZan dedi ki:

     Merhaba , bugün itibari ile 31 hafta birgünlük hamileyim .32 haftam salı günü doluyor.32 haftada mı illa gitmem ve şirketime beyan etmek zorundayım .EĞer normal ıstirahat raporu alsam sorun olur mu sonrası icin rapor alsam

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Nazan Hanım merhaba,

      Doğum iznine çıkıp rapor parasını alabilmeniz için 32. hafta başlangıçtır. Eğer daha sonra alırsanız geciktirdiğiniz hafta kadar az rapor alabilirsiniz. Örneğin 33. hafta alırsanız Doğum öncesi için 7 haftalık ödenek alabilirsiniz.

  65. Alev dedi ki:

   Merhaba, SAT tarihim 28 Ocak 2017 kontrollerde doktorun belirttiği ve benim de takip ettiğime göre bugün 33 hafta 2 günlük hamileyim. Ama cumartesi yani 16 Eylülde çalışabilir raporu alırken ssk hesaplamasına göre bugün 32+3 günlük gebesiniz ve ona göre işlem yapıcaz dediler 21 Ekim’e kadar çalışır raporu verdiler. Haftayı neye göe hesaplıyoruz böyle birşey olabilir mi bilgi verirseniz sevinirim. Ayrıca doktorum sezeryan olması gerektiği için 29 Ekimde bebeği alabiliriz. 21 Ekimde izinin başlarsa doğumdan sadece 9 gün önce izine çıkmış oluyorum ki bu yasak ve kullanmadığım izin haklarım sonraya eklenir mi? Kafam çok karıştı acilen cevabınızı rica ediyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Alev Hanım merhaba,

    Rapor işleminize göre erken doğum yapmış olursunuz ve doğumdan önceki kullanamadığınız izinler doğum sonrasına eklenir. Kurum hesaplaması son adet tarihine göredir. Doğum izni sürenizde ve rapor parası işlemlerinizde bir sorun olmaz. Rahat olun.

  66. Kerem dedi ki:

   Merhaba eşim dogum yaptı analık parasına baktım e devlette 8 haftalık bir ödeme var doğum öncesi doğum sonrası 8 hafta lik ödeme görünmüyor cevap verirseniz sevinirim

  67. NALAN dedi ki:

   Benim doğum ekimde ve ben doğum iznine 5 eylülde çıkıyorum – 34+3 oluyor – Şirket Kasım gibi şirketi kapatmayı planlıyor. Benim doğum iznim erken doğumda yapacağımdan (mecburi sezeryan ve 38+ da doğum yapacağım)Aralık sonuna kadar devam edecek. Bu durumda benim alacağım doğum izni parası nasıl olacak? Alabilecek miyim? Yoksa param yanacak mı?

  68. Zeynep dedi ki:

   19.06.2017 tarihinde dogum yaptim. 37. haftama kadar calistim. 28.09.2017 de raporum bitiyor. Raporum yanlis yazilmis olabilir mi? Bu tarih araliginda 3 ay izin kullanmis olmuyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım,

    37. haftadan 40. haftaya kadar 3 hafta yı da eklerseniz toplamda 16 hafta yapıyor.

    1. Zeynep dedi ki:

     Ben 38 haftalikken dogum yaptim kalan 2 haftamin dogum sonrasina eklenmesi gerekmiyir mu

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Erkan doğumlarda kullanılamayan haftalar doğum sonrası iznine eklenir.

  69. CANSU dedi ki:

   MERHABA BEN ÇALIŞABİLİR RAPORU ALDIM RAPORUM 18 EYLÜLDE BİTİYOR YANİ 18 EYLÜLDE MECBUREN DOĞUM İZNİNE AYRILMAM GEREKİYOR BU SÜRE İÇİNDE BASKA BIR DR DA HASTALIK RAPORU VEYA HEYET RAPORU ALABİLİYOR MUYUM RAPOR ALDIĞIM TAKDİRDE DOĞUM İZNİMDEN DÜŞÜYOR MU

  70. Şeyma dedi ki:

   26 Nisa’nda Doğun iznine ayrışan biri hangi tarihte başlaması gerek 16 Ağustos mu 17 Ağustos mu

  71. Sevgi dedi ki:

   Merhabalar. Benim 32. Haftam 12 ekim’e denk gelmektedir. 37. Haftam da 10 Kasım dolaylarında. Özel bir okulda öğretmenim. Brüt maaşım 3500. 32. Haftada işten ayrılsam ne kadar para alırım? Ve de 37. haftada izne ayrılsam ne kdr ücret alırım?
   (Her ayın 5nde maaş alıyorum)

  72. NALAN dedi ki:

   Merhaba 19 Ağustos’ da 32. hafta çalışabilir raporu almayı düşünüyorum. Doğumum 14 Ekim gözüküyor (40 haftaya göre). 10 Eylül’de (son 3 haftayı beklemeden ) izne ayrılmayı düşünüyorum. Çalıştığım 3 haftanın doğum sonrası eklendiğini sanıyorum! Doğru mudur? Ve en çok öğrenmek istediğim mevzu şu Doktorum 39. Hafta içinde doğum olacağını söylüyor yani erken doğum olacak. Eklenen 3 haftaya artı olarak erken doğurduğum günlerde ekleniyor mu acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alıp 37. hafta izne çıkarsanız. çalıştığınız 5 hafta doğum sonrasına eklenir. Ayrıca erken doğum yaparsanız kullanamadığınız günler doğum sonrasına eklenir. Bir hak kaybı yaşamazsınız.

    1. NALAN dedi ki:

     Benim doğum ekimde ve ben doğum iznine 5 eylülde çıkıyorum – 34+3 oluyor – Şirket Kasım gibi şirketi kapatmayı planlıyor. Benim doğum iznim erken doğumda yapacağımdan (mecburi sezeryan ve 38+ da doğum yapacağım)Aralık sonuna kadar devam edecek. Bu durumda benim alacağım doğum izni parası nasıl olacak? Alabilecek miyim? Yoksa param yanacak mı?

  73. ipek dedi ki:

   Merhabalar, 32. hafta doğum iznine ayrılacağım. Tarih olarak 5 Eylüle denk geliyor (32+0) Ancak doktorum izinli olduğu için 11 Eylül de gelmemi ve o gün rapor düzenleneceğini söyledi.32+6 haftada bana rapor vermiş olacak. Bu şartlarda 8 haftalık iznimin 6 günü nasıl değerlendirilecek. Çalışmış mı sayılacağım. Yoksa rapor almadan 5 Eylül de izne ayrılma hakkım bulunur mu? Alakanız için teşekkür ederim.

  74. gül dedi ki:

   32. haftamın ilk günü resmi tatile denk geliyor çalışabilir raporunu nasıl almalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gül Hanım,

    32. hafta içinde alacağınız her rapor geçerli olacaktır. Sonraki gün almanızda bir sakınca yoktur.

    1. derya güneş dedi ki:

     2 kez soru sordum yanıt vermediniz. Neye göre yanıt veriyorsunuz acaba ???

  75. Emine dedi ki:

   Merhaba,
   Ben Mayıs 2017 de doğum yaptım ve çalışmıyordum. Temmuz ayında öğretmen olarak atandım. MEB Ağustos ayında eğitime çağırıyor. Kullanmadığım doğum izinlerini Ağustos ayı için kullanabilir miyim?

  76. derya güneş dedi ki:

   Lütfen yardımcı olur musunuz? Doğum izin tarihimi tam hesap edemiyorum. Ben ne zaman hangi tarihte rapor almam lazım? Son adet tarihi 14 ocak .

  77. Ebru AYDEMİR BAYRAM dedi ki:

   Merhaba 30 haftalık gebeyim. Öğretmenim ilk gebeliğim 32 hafta olduğunda tatile denk geliyor sonrasında seminer sürecinde calışmak istiryorum. Ne yapmalıyım.Son üç haftaya kadar çalışabiliyoruz ama bu süreç nasıl olacak. Bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ebru Hanım Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz. Alacağınız raporu Mili Eğitim Müdürlüğüne bildirmeniz gerekmektedir.

  78. Burçin Ergün dedi ki:

   merhaba 30 haftalık hamileyim.Doğum iznine doktorum izin verirse 36. hafta çıkıcam.16 haftalık doğum iznim 36.hafta da çıktıktan sonra mı başlıyor.Bir arkadaşım 37.haftaya kadar çalıştığını 5 hafta kesintiye uğradığını 5 haftanın parasını sgk dan alamadığını söyledi.Sen 32.hafta da çık boşuna çalışma paran yanar diyor.Kafam karıştı sizden bilgi rica ediyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 32. hafta doktordan çalışabilir raporu alırsanız, sistem zaten otomatikman doğum izninizi 37. haftadan başlatıyor. Arkadaşınızın işlemlerinde bir eksiklik vardır. sorun olmaz kullanmadığınız günler doğum sonrasına eklenerek doğum izninizi kullanıp rapor paranızı alırsınız.

  79. Merve dedi ki:

   Merhaba 19 haftalık gebeyim eşimin yanına işe gidip geliyorum işveren ssk mı yaptıracak izin ücret parası alabilir miyim. Doğuma kaç hafta kala ssk yaptırılmış olması gerekiyor.

  80. Nurcan dedi ki:

   Merhabalar;
   28+3 günlük gebeyim. 32.haftada doktorumdan çalışabilir raporu alacağım. Merak ettiğim; 32+0 itibari ile mi yoksa 32 hafta sonunda yani 32+6 olacak şekilde mi rapaor almak için günü ayarlamalıyım?
   İlginize şimdiden teşekkürler.

  81. nacize dedi ki:

   merhabalar doğum iznine ayrıldıgımızda alacagımız rapor parası asgari ücretten mi yatıyor yoksa maaş üzerinden mi ? tesekkürler şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası son üç ayda aldığınız brüt ücretin ortalamasından hesaplanır. Yani asgari ücretten değil mevcut brüt ücretinizden hesaplama yapılır.

  82. Rüya Şenol dedi ki:

   Merhaba ben bu hafta itibariyle izne çıktım fakat hala kafamda oturmayan durumlar var kimisi izinli olduğum süre zarfında devlet tarafından sigortamın ve maaşımın yatacağını söylüyor acaba doğru mu? Cevapladığınız için teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalılık durumunuz aktif ama istirahatli görünür, adınıza prim yatmaz. Maaşınız yani rapor paranız kurum tarafından adınıza rapor sonunda Ziraat bankası na yatacaktır.

  83. Ebruu dedi ki:

   Merhaba doğum iznine illaki 32 yada 37.haftada mi ayrılmak gerekiyor.bana 32 de ayrilmazsan 3 hafta daha çalışman gerek dedi doktorum yani 35 te ayrilabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta geldiğinde mutlaka doktorunuzdan çalışabilir raporu alın. Sonraki haftalarda doktorunuzdan çalışamaz raporu aldığınız tarihten itibaren doğum izniniz başlar.

  84. Dudu dedi ki:

   31+6 da dogum oncesi raporu alabilir miyim dr um dan o gun randavu alabildim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hamileliğin 32.haftasının gelmesiyle (yani 32+0 olduğunuz gün) kadın işçi izne ayrılma hakkını kazanır. Daha öncesinde doğum izni alamazsınız. Doktorunuzdan 32. hafta itibari ile rapor talep edin yada kontrole gittiğinizde alabilirsiniz.

  85. TUĞÇE dedi ki:

   MERHABA. SAT :3 EKİM’DİR. DOĞUMDAN ÖNCE 8 HAFTA DOĞUM İZNİMİ KULLANMAK İSTİYORUM. TAM OLARAK HANGİ TARİHDE İZNE AYRILIYORUM ?

  86. Sumeyye dedi ki:

   Iyi günler ben 36 haftalık hamileyim ve suan hastaneden 4 haftalık rapor aldım doğum izni için doğumdan sonra 12 haftalik rapor kullanicm peki isyerim çıkışımi verse tazminat alabilir miyim ve rapor parası alabilir miyim çıkış verildikten sonra yaklaşık 2 yıldır aynı yerde sigortalı calisiorm

  87. Oyku sonkaya dedi ki:

   Ikiz dogumu 25.haftada gerceklestirdim erken dogumda 30 haftadan once gerceklestirdigim icin aradaki 5 haftada dogum iznie eklenecek midir?

  88. Hatice dedi ki:

   Merhaba benim regl tarihim 14 ağustos 2016 we bu tarihe göre şuan 32 haftalığım. Yalnız ultrasonun verdiği tarihe göre doktor 9 eylül tarihini baz alıyor ve şuan 28 haftalık görünüyorum. Şuan ben Doğum iznine çıkmam İÇİN hangi tarih önemli ve Doğum iznine ne zaman çıkabilirim???

  89. ayşe dedi ki:

   Öğretmenim. hamileliğimin 36 hafta 3. gününde ( 23/01/2017 ) tarihinde doğum yaptım. Doğum öncesi 5 hafta çalışabilir raporum vardı. işe ne zaman başlamam gerekiyor.

  90. fatos dedi ki:

   Fatos,

   Şuanda 35+2 günlük hamileyim, 10 martta analık iznine ayrılırsam kaç hafta izin kullanacağım?

  91. Sevim durur dedi ki:

   Ben işe girdim işe girdiğim gün 1 aylık hamile olduğumu öğrendim doğuma kadar çalışırsam doğum parasını hak edebiliyormuyum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumdan önceki süreçte 90 günlük prim ödemesi yapıldıktan sonra yararlanabilirsiniz. Başvuru için alo 170 SGK danışma hattını arayınız

  92. fatma dedi ki:

   Merhaba,

   32 haftalık hamileyim. 18 martta izine ayrılacağım. Hesapladığımızda ne zaman işe başlamam gerekiyor?

  93. göksu dedi ki:

   merhabalar .ben öğretmenim.
   .37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım.son 3 hafta zorunlu olarak doğum öncesi 3 haftalık analık iznim başladı.fakat 38.haftada doğum yaptım.kullanmadığım 2 haftalık analık iznim doğum sonrası 8 hafta + 5 haftaya + 2 hafta = toplam 15 hafta olarak eklenmelidir mi? hesap doğrumudur acaba? bilgi verirseniz sevinirim.tesekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Erken doğumlarda eklenebilmektedir. Lütfen kurumunuza başvurunuz

  94. Yasemin İçin dedi ki:

   Merhaba.Bugun itibariyle 36+6 günlük hamileyim. Öğretmenim.Bir hafta daha çalışmayı planlıyorum ki iznim okulların kapanisiyla denk gelsin.Doktorum calisabilirsin dedi.Ancak sizlerin dediği gibi 32. haftada “çalışabilir” diye bir rapor almamistim.İzne ayrılacağım gün 38+2 günlük hamile olacağım.Bir sorun çıkar mı raporumda?Cevap yazarsanız en kısa sürede sevinirim.Tesekkurler.Kolay gelsin.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı detaylı bilgi almak için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayınız.

  95. Hatice dedi ki:

   Merhaba benim bebegimin muhtemel doğum tarihi 10 mart olarak görünüyor dogumdan önce 37 haftalikken dogum iznine ayrikdiktan yani 5 haftasini eklersem sonra bebegim gec doğarsa yani 10 martta degilde 17 mart gibi filan olursa doğum iznim nezaman biter

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. Doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile analık izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilir. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  96. ÜLKER dedi ki:

   MERHABA
   27 HAFTALIK HAMİLEYİM.İŞE GELİP GİDERKEN ZORLANIYORUM.SIKINTI YAŞIYORUM.RAPORLA ŞİMDİDEN İZNE AYRILABİLİR MİYİM

  97. Evrim krc dedi ki:

   35+3 de dogum iznine ayrildim 37.hafta dogum yaparsam sonrasinda kac hafta daha izin kullanabiliyorum yada 39 da dogum yaparsam kac hafta kullanabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    çalışan gebeler dilerlerse gebeliklerinin 32. haftasında doktorlarından aldıkları “37. Gebelik haftasına kadar daha 5 hafta süre ile çalışmasında gebeliği yönünden sakınca bulunmamaktadır.’’ Şeklindeki benzer raporlar ile doğum öncesi kullanabilecekleri 5 haftalık SSK Doğum İznini, doğum sonrası kullanabilirler.

  98. ayse dedi ki:

   Merhabalar.32.hafta calisabilir raporu aldim fakat 33
   hafta erken dogum riskim var diye dr is goremezlik raporu verdi.dogum sonrasi iznime ne kadar aktarilir
   tesekkurler

  99. Cemil Kuzucu dedi ki:

   Kızımın 9 AYLIK bebeği var aday memur hemşire OLARAK atandı.dogum izni yada süt izni veya Aylıksız izin hakkı varmı.

  100. Cemile dedi ki:

   Merhaba ben 32 haftalikken doğum izni raporu aldım. Raporu aldığım gece erken doğum yaptım. şimdi tekrar doğum sonrası rapor almam gerekiyo mu yoksa öteki raporun tarihi bitene kadar geçerli olurmu

  101. mümine dedi ki:

   ögretmenim 11 kasım 2016 da dogum iznine ayrılacagım hangi tarşhte işe başlarım

  102. Eda dedi ki:

   Merhaba

   30.04.2016 da dogum izni icin isten ciktim 16.05.2016 da dogum yaptim sut izni ve resmi tatiller dahil olmak uzere ise donus tarihimi hesaplayabilir misiniz

  103. ayseee dedi ki:

   15.10.2016 yeni hamileyim temmuz gibi dogumum sigortamda 10 ekim 2016 başladı 32. Haftada izne ayrilsam izin parasi alabilirmiyim

  104. ada dedi ki:

   16 mart 2017 dogumum ne zaman dogum iznine ayrılmam gerekiyo tarih olarak

  105. Sevim dedi ki:

   Merhaba ben 12 agustos da dogum yaptim 32.haftda calisir raporu aldim 37 de iznim basladi calismaya ne zaman baslamam gerekio acaba

  106. figen özen dedi ki:

   merhaba 26 ocak 2016 son adet tarihim doğum iznine ne zaman ayrılabilirim.

  107. eliftopal25@hotmail.com dedi ki:

   doğum iznine ayrılırken 32 haftanın dolmasımı gerekiyor yoksa 32+0 da olsa ayrılabilirmiyim?

  108. gökçe dedi ki:

   15 mart 2016 adet tarihim ne zaman izine ayrilcam

  109. Yasemin dedi ki:

   Mrb ben hamileligimin 32. Haftasinda rapor aldim ama doktorun yanlis hesaplamasindan dolayi 30. Haftada 32 haftallik raporu vermis yani rapor doldugunda bebegin dogmasina 2 hafta kaliyo dogum parasi alcagim zaman sorun cikarmi yada nasil duzelte biliriz suan 34 haftaligim

  110. Ayşe dedi ki:

   Merhaba Ben 36+4 de gidip artık çalışmak istemiyorum dedim doktorum da raporum manuel düzenledi, çalışabilir raporu olarak, 33. Gebelik haftasında 37. Haftaya kadar çalışabilir yazıyor.
   Hemen altında ise (ikinci 10 güne kadar ataktan istirahatlerde doldurulacak bölümde),
   (19)TEŞHİS ;36 hafta 4 günlük gebeliği olan hasta doğum öncesi yasal istirahati uygundur
   (20) 20.09.2016 den 14.10.2016 tarihine kadar istirahatin devamına, 14.10.2016 da kontrol yazıyor.
   Ben bugün aldım bu raporu. Çalışmadığım bugün itibariyle kaç hafta izin hakkım var?
   Ve oldu ki 1 hafta erken doğum yaptım doğum öncesi 1 haftam yanıyor mu?

  111. Esra dedi ki:

   Doğum izni dönemine denk gelen resmi tatil süresi izin süresinde düşülüyor mu?

  112. Burçin dedi ki:

   17.06.2016 son is gunu olacak sekilde dogum iznine ayrıldım .38+6 gunde 01.07.2016 da dogum yaptım .ise Başlama tarihim nedir?

  113. DUYGU dedi ki:

   Merhaba,

   36 Hafta 3 günlükken doğum iznine ayrılacağım.
   14.10.2016 doğum tarihi görünmektedir.İşe dönüş tarihim ne olacaktır ?
   14.10.2016 tarihi üzerine mi 3 hafta 4 gün + 8 hafta eklenecektir ?
   Acil dönüş rica ederim.
   Teşekkürler.

  114. Duygu dedi ki:

   Biz öğretmeniz ve 32. Hafta yaz tatiline denk geldiği için doktora gidip çalışabilir raporu almadık zaten tatildeyiz diye.. bunun yerine 34. Haftada yani 30.08.2016 tarihinde çalışabilir raporu aldik.. şu an göreve devam ediyoruz bayram dönüşü 20.09.2016 tarihinde de doğum iznine ayrılmayı düşünüyoruz. İzninizle bitiş tarihini hesaplamasınız . Geç alınan çalışabilir raporunun bize bi zararı olur mu.. öğretmenleri olduğumuz için Aten tatildeydim. Teşekkür ederim simdiden

  115. Ece dedi ki:

   33 haftalık erken doğum yaptım. Süt iznim yine çocuğum 1 yaşına gelince mi bitiyor

  116. Taner dedi ki:

   Selamlar eşim ikiz gebe.25.07.2016 tarihinde 10 haftalık doğum öncesi izne ayrıldı.01.09.2016 tarihinde doğum yapacak.Eşim devlet memuru.Tam olarak mesaiye başlama tarihi kaç oluyor?Hesaplayabilir misiniz?Tşk eder iyi çalışmalar dilerim.

  117. Cigdem dedi ki:

   29 aralik 2015 son adet.12agustosta çalışabilirim aldım ,öğretmenim. Dogum sonrasi sadece 8 haftayı mi kullanabileceği? Izin işlerim nasıl olacak?

  118. hava dedi ki:

   iyi günler son adet tarihim 9 ocak ,izne ne zaman ayrılablirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    32.haftada izne ayrılabilirsiniz.

  119. derya dedi ki:

   merhaba.ekim ayının ilk haftasında kısmetse doğum bekliyoruz.öğretmenim ve 1.dönemin tamamını doğum izniyle kapatmak için doğum izninden önce 2 haftalık normal doktor raporu geçerli olur mu?sonra doğum iznine başlayabilir miyiz?yani ekimden önce 2 hafta normal rapor ve sonrasında doğum sonrası 14hafta seklinde kullanabiliyor muyum?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  120. Özlem dedi ki:

   Merhaba 32 haftalik hamileyim 37. Haftamda dogum iznine ayrilacagim dogum oncesi ve sonrasi ayrimini anlamiyorum toplamda kac hafta izin kullanabiliyor um .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum öncesi ve sonrası toplam 16 hafta doğum izniniz bulunmaktadır.

  121. DUYGU dedi ki:

   31 ARALIK SON ADET TARİHİM DOKTORUM 07,10,2016 DOĞUM DEDİ BEN GEBELİĞİN KAÇINCI HAFTASINDAYIM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktorunuz ile görüşerek daha kesin bilgi alabilirsiniz.

  122. Gönül ER dedi ki:

   Kit kuruluşlarında mevsimlik işçi statüsünde çalışıyorum. 90 günlük sigorta primim kurum tarafından yatırılmıştır.
   – 90 gün çalışma süresinden sonra 10 günlük istirahat alıp işe tekrar dönüş yapsam maaş yada sosyal haklarımdan kesintim olur mu ?

   – 21.07.2016 tarihi itibariyle (SAT a göre) 25 hafta 5 günlük gebeyim. 32. haftada izin alma hakkım (ki 02.09.2016 ya denk geliyor) doğuyor. Kurban bayramından (16.09.2016 tarihinde 34 haftalık iken ) sonra izin alsam herhangi bir fark oluşur mu ?
   (çalışma süremiz büyük ihtimalle eylül ayı sonlarına doğru biteceği için maaşı tam çalışmak istiyorum)

   – 32. ve 37. haftalarda izin almış olmanın sadece doğum izin süresiyle mi alakası bulunmaktadır?

   Bilgilendirirseniz sevinirim 🙂

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  123. CANSU dedi ki:

   09.07.2016 TARİHİNDE 37.. HAFTAM DOLAYISI İLE DR RAPORU İLE İZNE AYRILIYORUM, HANGİ GÜN İŞE BAŞLIYORUM ACABA?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İzne ayrıldığınız tarihten itibaren 16 haftalık izin süreniz bulunmaktadır.

  124. gülce dedi ki:

   yani 8 haftanın üzerine 4 hafta 3 gün eklemeliyim değil mi? 12 ağustos doğum görülüyor (40+0). Bunun üzerine 4 hafta 3 eklemeliyim?

  125. gülce dedi ki:

   iyi günler. son adet tarihim 6 kasım 2015. 36+3 te yani 18 temmuz da doğum iznine ayrılacağım. geriye kaç haftalık doğum iznim kalıyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    12 haftalık izniniz kalıyor.

  126. beren sağlam dedi ki:

   Merhaba.doğum iznim(37.haftam) 4 Temmuz yani arefe günü başlıyor.Zaten 9 gün resmi tatil oluyor acaba sonraki haftayı baz alsak mümkün müdür? 1 haftam boşuna gidiyor çünkü.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  127. mukaddes dedi ki:

   12/04/2016 SON ADET TARİHİM VE OCAK AYININ İLK HAFTASI SEZERYAN İLE DOĞUM YAPACAĞIM. DOĞUM ÖNCESİ İZNİMİ KULLANMAYI DÜŞÜNMÜYORUM. BU DURUMDA NE ZAMAN İZNE AYRILMAM GEREKİR VE DOĞUMDAN SONRA NE KADAR İZİN KULLANABİLİRİM. BİR DE DOĞUM YARDIMINI ALMAM İÇİN NEREYE MÜRACAAT ETMEM GEREKİYOR. TEŞEKKÜR EDERİM.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine en erken 32.haftada çıkabilirsiniz. Doğum öncesi ve sonrası olmak üzere 16 hafta izin süreniz bulunmaktadır. SGK müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz. Doğum raporunu iş yerine bildirmeniz gerekir.

  128. ayşe dedi ki:

   PEKİ RAPOR PARASI RAPOR BİTİNCE TOPLU OLARAK MI YATIYOR YOKSA HER AYINKİ Mİ YATIYOR AYRICA DEVLETİN İLK ÇOÇUGA VERDİĞİ 300 TL İÇİN NEREYE BASVURACAGIZ ?

  129. ayşe dedi ki:

   DOĞUM PARASI TOPLAM NE KADAR ALIR ASGARİ ÜCRETLİ BİR BAYAN ACABA ???

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/ yazımızdan hesaplama işlemi hakkında bilgi alabilirsiniz.

  130. Ekrem35ref dedi ki:

   Eşim 22 Nisan’da 37 haftalık iken izine ayrıldı. Ve 6 mayısta doğum yaptı. İşe başlama tarihi tam olarak nedir. Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan sonra 13 hafta izniniz bulunmaktadır.

  131. serap 42 dedi ki:

   doğum iznine illa 32 ya da 37. haftada mı ayrılmak gerekiyor. örneğin 35. haftada ayrılamaz mıyız.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ayrılabilirsiniz. Doktorunuz ile görüşüp raporu istediğiniz tarihe alabilirsiniz.

  132. Gizem05 dedi ki:

   26ekim2015 sin adet tarihim.su an 30+4 ama 8gun onden gidiyor bebek gelisimi.kacinci hafta calisabilir raporu alabilirim.ne zaman iznim baslar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Rapor için doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

  133. Tülün dedi ki:

   Merhaba 25 mayıs izine ayrılıyorum sezeryan doğum 4 haziranda olucak hangi tarihte iş başı yapmış olucam teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Toplam izin süreniz 16 haftadır. Doğumdan önceki süreyi çıkartarak, doğum sonrası izin sürenizi hesaplayabilirsiniz.

  134. Hatice dedi ki:

   Merhaba ben 24 haftalik hamile yim doğum öncesi 8 haftalik iznim yaz tatiline denk geliyor. Doğumdan önce ki sekiz haftalik iznimin beş haftasını doğum sonrasına aktarmak istiyorum ancak öğretmen olduğun için yapabilir miyim tatil döneminde bilmiyorum Yardımcı olur musunuz lutfen

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktorunuz ve kurumunuz ile görüşmeniz gerekir.

    1. Hatice dedi ki:

     Normalde aktarma hakkım olduğunu biliyorum ancak böyle bi durum kurum insiyatifinde mi acaba

  135. Ayşe dedi ki:

   04.12.2015 son adet tarihim ikiz gebeliğim var tarih olarak ne zaman izne ayrılabilirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çoğul gebeliklerde 8 haftalık olan doğum öncesi ve sonrası izniniz 10 haftaya çıkar yani doğumdan 10 hafta önce izne ayrılabilirsiniz. Doktorunuz ile görüşüp kararlaştırabilirsiniz.

  136. zeynep dedi ki:

   merhaba doktorum hamileliğin başladığı günden sonra 1 yıl içerisinde 20 günlük rapor alma hakkımız olduğundan bahsetti.. 32. haftayı geçmemek gerekiyormuş ve doğumdan sonra da 8 haftalık yasal iznimizden sonra kullanabileceğimizi söyledi.. ilk defa duydum. bilen de yok çevremde.. bilgi verebilir misiniz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  137. Afra dedi ki:

   37. Haftada izne çıkıyorum oda 3 mayis a denk geliyo. Lütfen yardımcı olurmusunuz 3 mayısta izne çıkarsam geriye hangi tarihte ise dönmem lazim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    3 mayıstan sonra 13 hafta izniniz bulunmaktadır.

  138. zeyna dedi ki:

   merhaba,

   son adet tarihim 11 şubat 2016 izne ne zaman ayrılabilirim?

   teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    En erken 32.haftada izne ayrılabilirsiniz.

  139. Gnc dedi ki:

   20 nisan 2016da 37 haftaya kadar calisabilir raporu alacağım. Doğum yaptıktan sonra ne zaman iznim biter.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan sona 11 hafta izin süreniz bulunmaktadır.

  140. Hatice dedi ki:

   25 .01.2016 son adet tarihim. Bebeğimin gelişiminin İki hafta geriden geliyo olması 37. hafta da izne ayrılma durumumu değiştirirmi 39 da ayrılabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktorunuz ile görüşüp raporu ayarlayabilirsiniz, Hatice Hanım.

  141. Beren dedi ki:

   04/01/2016 da 37.haftamda izne ayrıldım raportör raporuma 27nisanda işe başlar yazmış ben 25 hesaplıyorum hangisi doğru

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Beren Hanım.

  142. Özgül dedi ki:

   37 haftalik dogum yaptım35.5haftasina kadar çalıştım iznim nezaman biter

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    14 hafta daha izniniz bulunuyor, Özgül Hanım.

  143. fatma dedi ki:

   merhaba 8 haftalık hamileyim ne zmn izne çıkma gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doktorunuz ile görüşerek 32.haftada izine çıkabilir, dilerseniz doğumdan iki hafta öncesine kadar çalışabilirsiniz, Fatma Hanım.

  144. şennur dedi ki:

   merhaba ben 12.10.2015 tarihinde doğum yaptım, 36 hafta beş günlük iken erken doğum yaptım hiç izin kullanmadım ne kadar izin kullanmam gerekiyor,işe ne zaman başlamalıyım.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    16 haftalık izin süreniz bulunuyor, Şennur Hanım.

  145. sultan dedi ki:

   06.09.2015 itibariyle doğum iznine ayrildim. Doğum izni sonrası yıllık izinlerimi ve süt iznimi toplu kullanmak istiyorum. Bunları kullanirken bir sıra var mi? Önce süt iznimi mi yoksa yıllık iznimi mi kullanicam? Ayrıca ücretsiz izin almam gerekirse onu ne zaman kullanmaliyim? (Yukarıda saydığım izinler bittikten sonra mı 6 ay ücretsiz izin hakkım oluyor? ) teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Sultan Hanım.

  146. havva dedi ki:

   5 mayıs son adet tarihim doğum iznine ne zaman ayrılırım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğum iznine ayrılma tarihinizi doktorunuz ile birlikte belirlemelisiniz. En erken 32.haftada izne ayrılabilirsiniz.

  147. DERİN dedi ki:

   13.05.20015 son adet tarihim iznim ne zaman başlıyor 37 hafta olan bebğimin gelişimi 1 hafta önce gidiyor?yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Doğumdan 8 hafta önce ve 8 hafta sonrası izin tarihlerinizdir. Doğumdan önceki 2 haftaya kadar çalışabilirsiniz. Daha sonra 14 hafta izin kullanabilirsiniz.

  148. Aysun dedi ki:

   22.10.2015 tarihinde doğum iznine ayrıldım bu durumda işe başlama tarihim nedir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    16 hafta izin süreniz vardır.

  149. arisa dedi ki:

   Merhabalar ben 7 temmuzda erken doğum yaptim ne zaman ise başlamam gerek 🙁

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  150. GONCA dedi ki:

   05 mart 2015 son adet tarihim 37 haftaya kadar çalışabilir raporu aldıktan sonra doğum iznine ne zaman ayrılabilirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    37.hafta ayrılabilirsiniz.

    1. Nergiz dedi ki:

     8 haziran 2015 tarihinde doğum iznine ayrıldım doğum iznim hangi tarih itibariyle bitiyor bir diğer sorum ise ne zaman ve nasıl doğum paramı aşabilirim?

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Doğum izniniz toplam 16 haftadır. İzin bittikten 1 ay kadar sonra alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın