SGK

Doğum İzni Kaç Gündür, Nasıl Hesaplanır? 2019

2019’da doğum izni doğum yapan SGK’lı annelere verilen yasal bir haktır. Doğum izni kaç gündür:


 • Doğum izni anne adaylarına gebelik döneminde verilen yasal bir haktır.
 • Tekil gebeliklerde anne adayına doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta izin verilmektedir.
 • Çoğul gebeliklerde anne adayına doğumdan önce 10 hafta ve doğumdan sonraki 10 hafta toplam 20 hafta ücretli izin verilmektedir.
 • Anne adayları sağlıkları yerindeyse ve doktor onay verirse doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmaya devam edebilir. Bu süreçteki izinleri doğumdan sonraya aktarabilir.

Doğum İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum izni için başvuru SGK’ya yapılmaktadır. Ancak anne adayının herhangi bir kuruma başvuru yapmasına gerek yoktur. Hamile olan anne adayları doktordan rapor aldıktan sonra bu raporları işverene teslim etmelidir. İşveren gerekli bilgileri SGK’ya bildirmek görevine sahiptir.  Doğum raporlarının düzenlenmesi ve ödeme işlemlerinin tamamlanması işveren tarafından online olarak yapılmaktadır. Bu aşamada anne adaylarının takip etmesi gereken en önemli nokta, işverenin tüm aşamaları tamamladığından emin olmaktır. Doğum raporları işverene teslim edildikten sonra işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmelidir. Anne adayının doğum izni sırasındaki tüm ödemeleri SGK tarafından yapılmaktadır. İşveren, ödemeyi yapmamaktadır.

Kimler Doğum İzni Alabilir?

Doğum izni alma şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenmiştir. Tüm sigorta kolları için doğum izin şartları yasalar kapsamında belirlenmiştir. Buna göre doğum parası alma şartları ise:

 • Doğum izni ve ödemesi alabilmek için anne adaylarının 4A ya da 4B sigorta kolunda çalışması gerekmektedir.
 • Doğum izni, yasal ve ücretli bir izindir. Bunun için annelerin aktif olarak sigortalı şekilde çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Doğum izni anneye verilmektedir.
 • Ücretli doğum izni alabilmek için geriye dönük 1 yıl içerisinde sigortalı olan anne adayının en az 90 günlük primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Bağ-Kur sigorta kolunda çalışan anne adaylarının doğum izni alabilmesi için Bağ-Kur prim borcuna sahip olmaması gerekmektedir.

Doğum İzni için Başvuru Süresi Ne Kadar?

Doğum izni için başvuru anne ve baba tarafından online olarak takip edilebilmelidir. Başvuru süresi işveren tarafından yapılmaktadır. Ancak sürecin doğru olup olmamasının kontrolü ailededir. Sosyal Güvenlik Kurumu doğum izin için başvurulan merkez olmaktadır. Doğum parası almak için herhangi bir dilekçe ya da belge gerekmemektedir. Bütün bu işlemler online olarak yürütülmektedir. Online sürecin takip edilmes bu aşamada yeterlidir. Bunun dışında doğum parası almak isteyen anne adaylarının ise 5 yıl içinde doğum parası almak için başvuru yapması gerekmektedir. Doğum izni kaç gündür ise:

 • Tekil gebelikler için ücretli izin süresi 16 hafta,
 • Çoğul gebeliklerde ücretli izin ise 20 hafta olarak belirlenmiştir.

Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Doğum parası hesaplama adımları anne adayının sigorta primleri ve brüt maaşına göre yapılmaktadır. Doğum izni tekil gebelikler için toplamda 16 haftadır. Çoğul gebelik için ise toplamda 20 hafta olarak belirlenmiştir. Tekil gebelikler için ödenen doğum parası ise 16 haftalık süreç için 112 çalışma günüdür. Doğum öncesi; raporun başlangıç tarihinden geriye dönük olarak hesap yapılmaktadır. Buna göre son 3 ay içerisindeki sigorta prime esas kazanç üzerinden doğum parası hesaplama işlemleri tamamlanmaktadır. Son 3 aylık prim kazançları sayesinde kişinin günlük olarak kazançları da ortaya çıkar. Bunun dışında günlük kazancın 3’te 2’sinin hesaplanmasından sonra bu tutar 112 ile çarpılır. Bu sayede doğum parasında verilecek olan tutar hesaplanır.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum parası ödemeleri anne adayına PTT şubelerine ya da Ziraat Bankası’na yapılmaktadır. Anne adayları kimlik belgeleri ile banka ya da PTT şubesine giderek doğum parasını alabilmektedir. Şayet anne adayı doğum parası için farklı bir banka tanımladıysa, bu banka üzerinden de para çekilebilmektedir. Doğum parası, doğumun başarılı şekilde tamamlanması ve çocuğun sağ olması üzerine verilmektedir. Anne ödemeyi daha erken almak isterse, raporun işveren tarafından daha erken dönemde işlenmesini sağlamalıdır. Bu sayede doğum parası erken süreçte alınabilmektedir. Bebeğin vefat etmesi durumunda anne adayı yasal olarak doğum parası alma şansını kaybetmektedir.

Doğum Parası Almak için Hangi Şartlar Gerekmektedir?

Doğum parası şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yasal düzlemde belirlenmiştir. Doğum parası alabilmek için gerekli şartlar:

 • Anne adayının doğum parası alması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışmalıdır.
 • Doğum izni için alınan raporun başlangıç tarihine göre iş yerinde SGK kapsamında aktif olarak çalışmaya devam etmesi gerekmektedir.
 • Doğum izni süresince anne adayının farklı bir yerde çalışıyor olması ya da bu durumun tespit edilmesi halinde doğum parası alması söz konusu değildir.
 • Doğum parası alabilmek için doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin sağ olması gerekmektedir.

Doğum Parası Nereden Sorgulanır?

Doğum parası sorgulama için online yöntemler kullanılmaktadır. Hem telefon üzerinden hem de bilgisayarlar üzerinden sorgulama işlemleri kolayca yapılmaktadır. Doğum parasını sorgulamak için E-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yapabilmek için TC kimlik numarası ve E-devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesine başvuru yaparak 2 TL karşılığında şifre satın alabilmektedir. Ardından:

Doğum İzni Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum izninin hesaplanması için anne adayının hamilelik durumu dikkate alınmaktadır. Anne adayının çoğul ya da tekil gebelik durumu doğum izni için belirleyici olmaktadır. Sigortalı şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışan anne adaylarının hamileliği 40 hafta olarak hesaplanmaktadır. Sigortalı şekilde çalışan anne adayları İş Kanunu kapsamında izin yapmaya hak kazanmaktadır. Doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta ücretli, yasal izin hakkı bulunmaktadır. Toplamda 16 haftalık doğum izni için ödemeler yapılmaktadır. Çoğul gebelikler için ise doğumdan önce 10 ve doğumdan sonra 10 olmak üzere toplamda 20 hafta ücretli izin verilmektedir. Doğum öncesi izin ise hamileliğin 32. Haftasından itibaren başlar. Bu süreçte anne adayları izin hakkını doğumdan sonra kullanmak üzere erteleyebilmektedir. Bunun için anne adayının doktordan ‘’çalışabilir’’ belgesi alması gerekmektedir. Doğum izni kaç gündür:

 • Anne adayının tekil gebelik yaşaması halinde toplamda 16 hafta izin kullanma hakkı bulunur.

Çoğul gebeliklerde yasal doğum izni 20 haftaya çıkmaktadır.

Öksüz Yetim Yardımı Parası Ne Kadar ?

Dul Aylığı Nasıl Bağlanır, Şartları Nelerdir ?

Süt Parası Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir ?

İlgili Makaleler

369 Yorum

 1. MERHABA. ÖZEL SEKTÖRDE GIDA MÜHENDİSİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. 20 HAFTALIK HAMİLEYİM. 32. HAFTAMI DOLDURDUĞUMDA HAMİLELİK İZNİNE AYRILACAĞIM. MERAK ETTİĞİM RAPORUMU ALDIKTAN SONRA İŞVERENİN ONAYLAMAMA GİBİ BİR HAKKI VAR MI? YOKSA BU HAKKIMI HER ŞEKİLDE KULLANABİLİYOR MUYUM?

 2. Merhaba . Ben ögretmenim. 26 hafta 6 günlük hamileyim. 32.haftamda calisabilir raporu almam halinde sadece 2 hafta devam etmek istiyorum. Yani 34.haftamda ayrilmak istiyorum izne. Bu mümkün mü? Yoksa calisabilir raporu aldim diye 37.haftaya kadar calismak zorunda miyim?

 3. Merhaba 20.06.2019 da ve 35 hafta+6 günde Doğum
  yaptım. Doğum iznimin bitiş tarihi ne olur ve erken
  doğum süresi Doğum iznine nasıl eklenir? Şu anda SGK
  ekranında Doğum izni bitiş tarihi 09.10.2019 görünüyor.
  Tam 4 ay bile olmuyor. Bu tarih hatalı değil mi?
  Teşekkürler

 4. 31.12.2018 SON ADET TARİHİM, 07.10.2019 TAHMİNİ DOĞUM TARİHİM SON 3 HAFTA KALA AYRILMAK ZORUNDA OLDUĞUM DOĞUM İZNİM NE ZAMAN BAŞLAR? BEN 16 EYLUL DİYORUM ANCAK DOKTOR 19 EYLÜL DİYOR.

 5. merhaba ben doğum iznini 32+6 da alırsam 4 haftalık iznimden bu 6 gün bosami gider yoksa sonrasına aktarılır mi

 6. Kolay gelsin..Ben 18 temmuz tarihinde 38+3 haftalık doğum yaptım. 33. Haftamda çalışabilir raporu aldım ve Doğum izninin belli bir bölümü tatile geldi. Benim doğum iznim tam olarak ne zaman biter acaba?

 7. merhaba öğretmenim 07.01.2020 de 32+0 hamile olacağım 03.02.2020 de okulun 2.dönemi başlayacak ama ben okulda aksaklık oluşturmamak için izne ayrılmayı düşünüyorum ve o gün 35+ 6 olacağım o gün rapor yazdırıp doğum iznine ayrılabilir miyim? ve diyelim ki 38+0 da doğum yaptım,gün haklarım doğum yaptığım günden sonraya mi eklenecek ve doğum sonrasına toplamda kaç hafta aktarabilmiş olurum?

 8. Merhaba, tam 32. Haftada izne ayrıldım ve 37 hafta 4 günlükken doğum yaptim. Doğum 18.07.2019 tarihinde oldu. Doğum sonrası raporum tam olarak hangi tarihte biter? Teşekkürler..

 9. Merhaba ben bugün itibariyle 14 haftalık hamileyim doğum iznine iki ay önce çıkmak istiyorum acaba hangi ay ve kaçında başlıyor hesaplamaya yardımcı olursanız sevinirim

 10. Öğretmenim yaz tatilindeyim eylül 29da doğumum var . 35haftalık hamileyim 32haftalıkken çalışabilir raporu almadım .Şimdi alsam olurmu

 11. Merhaba ben 21 haziran 2019 da evlendim ve şu anda hamleyim doğum doğum tahmini 24 nisan 2020 de olacak planım evlilik tazminatimi alıp işten ayrılmaktı fakat şu durumda doğum izinlerimle çakışıyor şu durumda nasıl bir yol izlemeliyim doğum sonrası izinlerimi kullanıp işten ayrılmak istiyorum istifa tarihim nasıl olmalıdır? Bir diğer sorum ise işverenimi zarara uğratmadan işsizlik ödeneği alabilmek için nasıl bir çıkış yolu izleyebilirim evlilik sebebiyle bundan faydalanamadigim için başka bir yolu var mıdır acaba ? Çok teşekkür ederim iyi çalışmalar diliyorum.

 12. Ben öğretmenim doğum iznim ne zaman bitiyor acaba 26 Ağustos pazartesi günü doğum yapacağım 38+3 de olacak doğum

 13. Merhabalar. Doğum iznine 9 eylül de ayrılacağım. Ancak iş yeri ile sözleşmem 31 ağustosta son buluyor. Doğum yardımını almam için ne gibi bir yol izlemem gerekiyor.

 14. Doğum öncesi iznimi temmuz 19’da başlattım.. Ağustos 13’te erken doğum yaptım.. doğum raporum da 14 gün erken doğum+ 8 hafta izin var deniliyor.. hesaplandığımda 19 gün gibi bir kaybın var..ne yapabilirim bu konuda

 15. Iyi günler. Doğum raporu almayı unutup doğum yapana kadar çalışılırsa tüm haklar kaybedilir mi ? Ayrıca sistem çalıştığımız kuruma doğum izni haftasına girince otomatik uyarı verir mi izne ayrılmamız gerektiğini ?

 16. Mrb benim doğum iznim 31 ağustosta başlıyor. Ama o tarihte zaten tatildeyiz. Doğum iznimi 15 eylülde almam mümkün mü

 17. merhabalar şu an 30. haftamdayım doğum izni için 32 nin başındamı sonundamı doktora danışmam gerekiyor. ayrıca doktordan onay geldiğinde yani raporu aldığımda maaşım hesabıma kesintisiz yatmaya devam edecekmi. yoksa kesinti olacakmı?

 18. iyi günler;
  benim doğum iznim tam kurban bayramının başında başlıyor fakat ben bayram tatili dönüşü başlatmak istiyorum.
  sıkıntı ise şu kısımda başlıyor o vakitte çalışabilir raporu verecek doktor bulunmuyor.Acaba çalışabilir raporumu tatil dönüşü verip aynı gün doğum iznimi başlatabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Soruyu tam anlayamadık. Rapor iznini bayramdan sonra başlatavilirsiniz. Bir kaybınız olmaz. Çalışabilir raporunu da bayram dönüşü alabilirsiniz.

 19. Sizlere tekrar bir sorum olacak 32.hafta rapor başlangıcıma denk gelen (30 temmuz günü) kalan son 10 günlük ücretli iznim bitene kadar çalışabilir raporu alsam yani 30 temmuz ile 9 ağustos arası bunun bitiminde çalışamaz raporu alsam olabilir mi yine param kesilir mi böyle bişey olur mu? Gerçekten çok karıştı kafam yanlış birşey yapmak istemiyorum…

 20. Merhabalar, doğum izni içindeki bayramlar ve resmi tatiller ek olarak daha sonra izne ekleniyor mu yoksa izin içindeki tatiller de iznin içinde mi sayılıyor?

 21. Merhaba
  15.06.2019 tarihinde çoçuğum dünyaya geldi Doğum öncesi olan 8 haftalık iznimi 37 hafta doktordan çalışabilir raporu alarak çalıştım ve bu çalışabilir raporum 07.05.2019 tarihli ve 11.06.2019 tarihine kadar çalıştım bu tarihten sonra Doğum iznine ayrıldım nezaman iş başı yapmam gerekiyor bana verilen raporda 16.06.2019 tarihinden başlıyor ve 30.09.2019 tarihinde bitiyor gözüküyor… benim hesaplamama göre 2 haftalık bir eksiklik var gibi rica etsem hesaplaya bilirmisiniz

 22. 21 Temmuz 2019 günü 20 günlük ücretli yıllık iznim başlıyor.Fakat 30 Temmuz 2019 günü 32.hafta raporumu doktor verecek ve ücretli yıllık iznimin son 10 gününe denk gelmiş olacak.Bununla ilgili yapılacak bi prosedür var mıdır? Mesela ücretli izne denk gelirse yinede son 10 günlük ücretim kesilir mi yoksa ben bu parayı işyerimden alma hakkına sahip miyim?

  1. Merhaba,

   Ücretli izniniz rapor aldığınız sürede donar. Ya rapor sonrası ya da başka bir tarihte kalan izin günlerini kullanabilirsiniz.

 23. Merhablar ben mayıs 31 de doğum yapacaktım ama mayısın ilk haftası doğum oldu yanib1 ay erken oldu bu durumda rapor tarihi ağustos 15 oldu doğum parasını ne zaman alabildim sigortalıyim

 24. 29 hafta gebeyim. yitmi gün senelik iznim var . doğum 24 eylül olarak planlandı.bir aksılık olmasa. senelık iznımı kullnanıp . kalan doğum izın hakkımı doğum sonrasına eklemek istiyorum. olabilirmi.

 25. Merhabalar 32 de çalışabilir raporumu 33. haftada aldım doğum sonrasına kaç hafta aktarabilirim yine beş hafta mı aktarılır yoksa 33. haftada aldığım için 4 hafta olarak mı aktarılacak

  1. Merhaba çok acil bana yardımcı olurmusunuz? Ben 37. Haftamın tam dolduğu gün Doğum yaptım. 29.04.2019 Doğum iznimin ve doğumumun gerçekleştiği gün, 16 haftasını da Doğumdan sonra kullanmam gerekirken hastanenin bana verdiği Doğum raporun da 19.08.2019 işe başlama tarihi yazıyor yani tam 4 hafta değil yanlışlıkmı var bu hesaplama doğrumu

  2. Merhaba ben özel sektörede çalışıyorum ve çok zorlanıyorum stresi yeterli 32 haftada çalışabilir raporu aldıktan sonra normal rahatsızlık raporunu yirmi gün alıp daha sonra Doğum iznine ayrılma gibi bir şansım var mı. Yani 34+5 te çıkıp aktarmak istiyorum.

 26. Merhaba 28 Eylül’de doğum yapacağım. Yani 7 Eylül’de 37 haftalık gebe oluyorum. 9 Eylül’de ise okullar açılıyor. Ben öğretmenim. Doğum öncesi iznimin 5 haftasını sonraya aktarabilecek miyim? Yoksa yaz tatiline geldiği için bu zamanım yanacak mı?

 27. 4 bli hemsireyim tahmini dogum tarihim 28.09.2019 ve 37.haftaya kadar calismis olsam dogum sonrasi iznim bittikten sonra 15 gunluk yillik iznim ile 40 gunluk rapor hakkimi kullanabilir miyim ?yoksa yanar mi ?

 28. Merhabalar. Şu an 19+4 haftalık hamileyim. Hesaplamaya göre 5 kasım da doğumum gözüküyor. Doğum iznine 32. Hafta dolunca ayrılınıyor. Benim şöyle ni sıkıntım var. 31 ağustosta iş sözleşmem bitiyo. 10 gün sonra da doğum iznine çıkıyorum. Doğum yardımını almam için ne yapmam gerekiyo? Acaba alabilir miyim?

 29. Merhaba,
  06.05.2019 doğum tarih gözükürken 11.03.2019 doğum izine ayrıldım, ama doğum 24.04.2019 yaptım. Bu duruma göre 12 gün farkı (06.05 ve 24.04) doğumdan sonra kullanabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Erken doğumlarda kullanılamayan izinler doğumdan sonra kullanılabilmektedir.

  2. MrB vb MEB de igretmenim. 16 Ağustos ta 32. Hafta çalışabilir raporu aldım. 2 Eylül’de okul başlayacak ama çalışacak durumda değilim 34 haftam.olacak çalışamaz raporu almayı düşünüyorum doğum 27 Eylül’de 38. Hafta da sezeryan doğum olacak. Ne kadar izin kullanabilecegim acaba.

 30. Merhaba ben 1 Mayıs da izne ayrıldım 24 Mayıs’ta (38+2)doğum oldu bu 24 günlük izin sürecinde 1300 küsur ödeme yapıldı geri kalan ödemeyi toplu mu alabilirim

 31. Merhaba. 4bye tabii sözleşmeli öğretmenim. Şuan ücretli doğum iznindeyim. 33. Haftada çalışamaz raporu alıp izne ayrıldım ve rapordaki tahmini doğum tarihine göre doğumum gecikti. Mebbisteki mazeret iznim bitiyor şuan ne yapmam gerekiyor. Doğuma kadar tekrar rapor mu almalıyım yoksa o çalışamaz raporu doğuma kadar geçerli olur mu?

  1. Merhaba,

   Tekrar rapor almanıza gerek yok. Raporunuz doğuma kadar geçerli. Ancak kurum personel birimiyle iletişime geçmenizde fayda var.

  2. Merhaba. MEB te öğretmenim 32.hafta raporumu bugün aldım Doğum Eylül ayına denk geliyor bana Doğum öncesi 5 haftan yaz tatiline denk geldiği için aktaramadığımı söylediler bu konuda net bir Bilgi var mı acaba 5 haftalık Doğum öncesi iznin hiç bir gününü mi aktaramıyorum ?

  3. Doğum öncesi iznimi temmuz 19’da başlattım.. Ağustos 13’te erken doğum yaptım.. doğum raporum da 14 gün erken doğum+ 8 hafta izin var deniliyor.. hesaplandığımda 19 gün gibi bir kaybın var..ne yapabilirim bu konuda

 32. Merhaba, Şu an 23 haftalık gebeyim. 28. haftamda Amerika’ya doğuma gideceğim. 32. haftada alınan çalışamaz raporunu nasıl temin edebilirim? Ben o tarihte yurtdışında olacağım, dolayısıyla benim yerime eşim gidip alabilir mi raporu?

 33. Merhaba 29+ 3 gebeyim. Bayramdan sonraki 1 haftayı ve 2 haftalık seminer döneminde çalışmaya devam edersem , Doğum sonrası iznime eklenir mi bu 3 haftalık süre ? Doğumun Ağustos başı olarak görünüyor ? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   bu günlerin doğum sonrasına eklenmesi için 32. haftada çalışabilir raporu almalısınız. Sonrasında doktora giderek çalışamaz raporu alarak doğum onrasına ekletebilirsiniz.

 34. Merhaba iki yıldır çalıştığım işyerinden çıktım Aralık ayında ve hamile olduğumu ogrendim ve işsizlik maaşı başvurdum kabul oldu çünkü iş arayamazdim biraz problemli gebeligim sürekli yattım 4ay bitene kadar şimdi şükür bı sorun yok maddi olarak çalışmam gerekiyor ark eşi sekreter GB yardımcı ihtiyacı varmış onun yanında başladım 28haftalik 5gun gebeyim şuan doğum izni haklarından yararlanabilirmiyim bende nasıl bı yol izlemek gerekiyor

 35. Merhaba 10 Şubat 2019 tarihinde 36+6 Doğum yaptım. 7 Ocak’ta çalışabilir raporu aldım. 11 şubatta 37. Haftada çalışamaz raporunu alamadan erken Doğum yaptım. 26 Mayıs’ta işe başlamam gerekiyor. Özel bir okulda öğretmenlik yapıyorum ve o tarihte bebeğime bakabilecek biri yok. Rapor mu almalıyım yoksa 1 ay ücretsiz izin mi kullanmalıyım? Teşekkür ederim.

 36. Merhabalar Şuan 22+4 Günlük Hamileyim Doğum İznine Temmuzun Kaçınca Çıkmam Gerekiyor Doğru Hesaplama Yapamadim Yardımcı Olur Musunuz?🙏🙏

 37. Merhaba. Ben bu cuma 29 haftayı bitiriyorum
  Dogum temmuzun 19-25 i arası görünüyor
  32.hafta raporumu ne zaman alabilirim
  Bir sıkıntı olmazsa eger en fazla 36. Haftaya
  Kadar mı çalışabilirim? Simdiden teşekkür ederim

 38. Merhaba! Ben 37 haftaya kadar çalışabilir belgesi aldım 38 hafta ilken doğumum olacak o kalan süreler Doğum sonrası aktarılıyor mu yani 8+5+2 şeklinde yoksa yanıyor mu 8+5 mi oluyor kullanacağım izin süresi

 39. merhaba, şuan 34+0 günlük hamileyim. 32+0 günlük hamileyken 37 haftaya kadar çalışmasında sakınca yoktur yazısı aldım. ancak 37+0 da işten ayrıldığımda ve 38+1 de doğum yaptığım zaman toplam eklenecek olan izin günü 8+5 mi yoksa 8+7 hafta mı olacaktır ? bilgi verilmesini rica ederim.

 40. İyi günler 26 Mart’ta 32 haftalık gebe çalışabilir raporu aldım bugün doktorun sekreteri 7 Mayıs’ta izne ayrılacaksın dedi bi yanlışlık yok mu 1 Mayıs’ta ayrılmam gerekmiyor mu yardımcı olursanız sevinirim

 41. 20 ekim 2018 tarihinde 32. Haftalik hamileyken dogum iznine ciktim. Ucretsiz icin ve sut iznim dahil hepsini kullandiktan sonra donus tarihim ne zaman olucaktir?

 42. Merhaba,

  gebeliğimin 32.haftasında çalışabilir raporu aldım. izne çıkış tarihim 29.03.2019 olarak gözüküyor ben o tarihte 37+0 haftalık gebe oluyorum. 29.03.2019 tarihinde çalışacak mıyım?

 43. Merhaba ise basladigimda 4 haftalık hamileymisim şimdi 7.haftadayim doğum iznine hangi tarihte ayrilabiliyorum ise başlama tarihim 4 mart

 44. Merhaba ise basladigimda 4 haftalık hamileymisim şimdi 7.haftadayim doğum iznine hangi tarihte ayrilabiliyorum

 45. iyi günler 32 haftada çalışabilir raporumu yanlışlıkla 31+6 da aldım. yasal olarak sıkıntı çıkar mı. yapmam gereken bir şey var mı bu durumda

 46. mrb. 32. haftadan sonra yıllık izin kullanıp bayram izninden faydalanmak istiyorum doğumun 27 hazirana geliyor. 37.haftam bayramının 3.gününe denk geliyor 37+1 de rapor alsam birde söyle bi problem var eğer bayram dönüşü cuma günü resmi tatil olursa 37+4 de rapor almam gerekiyor napmam lazım yardımcı olurmusunuz bayram hakkım yansın istemiyorum eger bayramdan önce rapor alırsam bayram iznimde rapor sayılır galiba.

 47. Merhaba 22.12.2018 tarihinde 32.haftamda izne ayrıldım ve 01.02.2019 tarihinde doğum yaptım asgari ücretle çalışanım üçret nekadar alıcam bilgi verirmisiniz

 48. Ben ogretmenim 32. Haftam 16 agustosa geliyor ancak seminer dönemi 1eylul de basliyor bu da yaz tatili demek calisabilr raporu alsam 5 haftamı da dogum sonrasına erteleyebilir miyim yoksa tatile denk geldiginden dogum oncesi iznim yanar mi

 49. Merhabalar. 15+7 günlük hamileyim. Henüz çok erken biliyorum ama doğum iznine ne zaman ayrılıcamı merak ediyorum. Tahmini doğum tarihim 31.08.2019 olarak görünüyor ama sezeryan olacağı için 2 hafta önce alınacağını düşünürsek 17 Ağustos gibi bebeğimi kucağıma alacağım inşallah. Doğuma 3 Hafta kalana kadar çalışmak istiyorum, 10 günde yıllık iznimi kullanıcam bu durumda 16 Temmuz gibi yıllık izne çıkıp , yıllık iznim bittikten sonrada yani 10 gün sonra da doğum iznimi mi kullanıcam? Doğru bir hesaplama mı yapıyorum acaba? İŞ günü olarak hesaplama yapmadım günleri sayarken bu şekilde mi olacak acaba?

  1. Merhaba,

   Yıllık izin kulanacaksanız 32. hafta çalışabilir raporu alacak ve 37. hafta doğum iznine çıkacaksanız. Doğum iznine çıkmadan önce yani 37. haftayı doldurmadan 10 gün önce yıllık izne çıkmalı 37. hafta dolduktan sonra da doğum izin raporunu almalısınız.

  1. Merhaba,

   Doktorunuz sizi yönlendirir. 32. hafta sonunda izne çıkabilirsiniz.

 50. merhaba, 32. hafta çalışabilir raporu aldım. 22 iş günü çalıştıktan sonra 36. hafta bitiminde izne ayrılacakken erken doğum yaptım. böylece izne ayrıldığım tarih doğum yaptığım tarih oldu.

  bu durumda doğum yaptığım günden itibaren işe dönüş tarihimi hesaplarken 16 hafta sayıp üzerine 22 iş günü mü ekleyeceğim? teşekkürler

 51. 32 haftalık çalışır belgesini 22 ocakta aldım ama 37 haftayı beklemeden aşığım iznine ayrılır İsem 18 Şubat’ta ayrılmayı düşünüyorum o zaman doğum iznim ne zaman bitmiş olur

  1. Merhaba,

   Kullanmadığınız izinler doğum sonuna eklenir. Çalışamaz raporu aldığınızda rapor bitim tarihi de belirtilir.

 52. İyi akşamlar! 19 Ocak 2019 günü sezaryenle doğum yaptım. Son regl tarihim 23 Nisan 2018. 7 Ocak 2019 tarihine kadar çalıştım. Beklenen doğum tarihi çalışabilir raporunda 28 Ocak 2019 olarak yazıyordu. Doğumdan sonra bana verilen rapor 19 Ocak itibariyle başladığı için 22 Nisan göreve başlama tarihi yazıyor. 19 Ocak ile 28 Ocak arasındaki günlerimin doğum sonrasına aktarılması gerekmiyor muydu?

 53. Merhaba. 32 +6 da doğum öncesi izne ayrıldım ve 38 6 da doğum yaptim. Doğum öncesinden 2 hafta doğum sonrasına aktarması gerekmiyor mu? Çalıştığim yerde personel birimi 32 0 da ayrılmam gerektiğini ve 6 günün yandığını sadece 1 hafta 1 gün doğum sonrasına aktarabilecegimi söyledi. Onların hesabı mi doğru?

 54. 28 mayıs 2018’de (33+1 günlükken iş göremezdik raporu aldım. 28 Haziran 2018 de (37+4 ye Doğum yaptım. Öğretmenim nezaman işe başlamam gerekliydi. Teşekkürler

 55. merhaba;
  salı günü 37+0 oluyorum doktorum cumartesiye kadar çalışabilir raporu vermişti cumartesiyi beklemedn ayrılabiliyor muyum yani 37+0 olduğumda 5 hafta mı eklenecek doğum sonrası için

  1. Merhaba lar son adet tarihim 1 ocak 2019 su an 25+5gunluk hamileym doğum iznim ne zaman baslar

  1. Merhaba,

   Doğumdan önce çalışabilir veya çalışamaz raporu almadıysanız. Doğumdan önceki haklarınız kaybettiniz. Sadece doğum sonrası 8 haftalık bir izniniz var.

  2. Eğer 24. haftadan sonra bir sebeple erken doğum yaptıysanız, (çalışabilir yada çalışmaz raporu almaya zaman bile kalmadan), bu durumda 8+8 =16 haftalık toplam izin hakkınız var. Doğum yaptığınız hastaneden SGK’ya gerekli bildirimin yapılıp yapılmadığını teyit edebilir, SGK’dan telefon açarak takibini yapabilirsiniz sanıyorum ALO SGK 170 hattıydı. Çok güzel yardımcı oluyorlar.

  1. Merhaba,

   32. haftayı doldurduğunuz tarihten itibaren alabilirsiniz. 32+5 de almanız da sorun olmaz.

 56. Şuan 32+2haftalık hamileyim ağudtos 17 ile 26 sına kadar bayram tatili var hastaneler kapalı. 9 gün sonra 33+5 de rapor almaya gidebiliyorum şimdi. 33+5de çalışır raporu alabilirmiyim.alırsam 1 haftam mı yanıyor mu

 57. Merhaba ben 19haftalik gebeyim çalışıyorum 12saat ve gece bide bu yüzden dayanamıyorum 19haftalikken acaba doğum iznine çıkabilir mıyım yardımcı olursanız sevinirim

 58. Ben öğretmenim 32 haftamda çalışabilir raporu aldım ama seminer dönemine denk geliyor ve 37 haftaya kadar çalışma şansım yok okullar tatil bu durumda iznim boşa mi gidecek doğum öncesi

 59. İYİ GÜNLER BEN BİR ÖZEL OKULDA ÖĞRETMENLİK YAPIYORUM ŞU 33+2 HAFTALIK GEBEYİM YALNIZ 32. HAFTADA ÇALIŞABİLİR RAPORU ALMADIM ERKEN DOĞUM DURUMUM OLABİLİR. 1 HAZİRAN İTİBARİYLE İZNE AYRILSAM BİR SORUN OLUR MU? AYRICA RAPORUM NE ZAMAN BİTER.?

 60. 37. Haftada 13 ocakta doğum iznine ayrıldım. 38+5 günlük iken doğum yaptım. 5 mayista is basi yapmam gerektigi yaziyor.Doğum öncesi izinde beklenenden erken doğum yaptığım için kullanmadigim günlerin doğum sonrasına aktarılması gerektiğini biliyorum. Bu tarihe göre erken doğum günleri aktarılmış oluyor mu?

 61. Merhaba ,
  32.haftadan 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alacağım.Ancak örnek olarak 35.haftaya kadar çalıştım. Bebek aniden 35.haftada dünyaya geldi. O zaman çalıştığım kadar yani 3 hafta mı doğum sonrası 8 haftaya eklenecektir ? Çalıştığım 3 hafta yanmaz değil mi ?
  Cevabınızı bekler iyi çalışmalar dilerim. Şimdiden teşekkürler.

 62. Merhaba ben 32. haftada çalışamaz raporu aldım 37. haftada Doğum yaptım kalan izinli günlerim silinir mi yoksa Doğum sonrasına mı eklenir.

  1. 32. haftada çalışabilir raporu alacağım fakat doğumu 37. haftada yapacağım ben şimdi 37. haftaya kadar çalışacak mıyım? 5 haftayı aktarmak için.

 63. Mrb
  Ben 28 haftalik hamileyim ve yurt disinda yasiyorum turkiyede dogum yapacagim icin ucakla yolculuk yapacagim . acaba 28 haftamda dogum iznime ayrilsam bi sorun olur mu? Sigorta dan eksik maas mi alirim?

 64. Merhaba doğum sonrası raporda resmi tatil olursa bugünler dahilmi yoksa düşüyormu. Birde doğum iznimi bittikten sonra yıllık izin yada rapor kullansak bitiminde yarı zamanlı çalışma yasasından faydalanabiliyormuyuz.

 65. Merhaba ekim ayında doğum yapacağım ancak kurum beni 1 eylülde yıllık ücretsiz izine çıkarıyor.16 haftalık raporum Ağustos ayında başlayıp kasım sonu bitecek.yani 16 haftalık rapor süresi dolmadan ücretsiz izne çıkılırsa devlet rapor parasını öder mi? Acil cevap verebilirseniz sevinirim

 66. MERHABA BENİM 32.HAFTAM 28 NİSANDA DOLUYOR AMA 28 NİSAN CUMARTESİ GÜNÜNE GELİYOR HAFTA SONU OLDUĞU İÇİN RAPOR ALABİLİYOR MUYUM ALDIĞIM RAPOR GEÇERLİ OLUR MU ?

 67. Merhaba 19 aralık 2017 de doğum iznine ayrıldım 27 aralıkta doğum yaptım okulum 28 martta iznimin bittiğini söyledi ve 32 de çalışabilir raporu almıştım…hesaplayabilir misiniz???

 68. merhaba ben 25 haftalık gebeyım 32 haftada ınsallah ayrılacam sormak ıstedıgım soruya gelınce edevletten bakınca hızmet dokumune 2600 tl ucret gordum ben ne kadar dogum parası alıcam

 69. Merhaba benim.haftalarım genelde çarşamba doluyor bazen ultrasona göre bi gün geç olabiliyor. ben doktoruma konuştum . haftayı ölmeden 32. hafta oldugu zman3 gün kalmış oluyor pazartesi yazarmisiniz rapor dedim tamam dedi. sorun olur mu acaba erken doğum falan olursa. erken dogumda izin nasıl oluyor doğum öncesini tam kullanmak için ayrilmissak eğer?

  1. Merhaba,

   Sorun olmaz. Erken doğumda kullanamadığınız izinler doğum sonrasına eklenir.

 70. Merhaba şuan 17 hafta 4 günlük hamileyim doğum iznine nezaman çıkabilirim . Dogum izni 7.ayin bitiminde başlamıyor mu

  1. Merhaba 1 nisanda doğum iznine ayrıldım 10 nisanda doğum yaptım işe başlama tarihim nedir yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

 71. Merhaba lar suan 34 haftalık hamileyim 3 2. Haftada da çalışabilir raporu aldım. Tekrar 37. Hafta da rapor almama gerek var mi ? Tam olarak 37. Haftada mi çıkmam lazım izne ve dogumdan sonra sut izni de dahil olmak üzere günde kac saat çalışmam lazım günde 10 saat calisiyorum cumartesi de çalışıyorum şimdiden teşekkürler

 72. Ben 32 haftamda çalışabilir 5 hafta diye rapor aldim bugun 34+6 haftalik gebeyim subat 1 de raporumu aldim 37 hafta çalışmaz raporumu 37+6 gibi alsam sorun olurmu yani mart8 degilde martin 15 de . Hakkim iptal olurmu yada odeme alamamazlik sorunu yasarmiyim

  1. Merhaba,

   Çalışabilir raporu alırken zaten otomatikman çalışamaz raporu 37. haftada devreye girer. sonrasında almanız hak kaybına neden olur.

 73. 32. Haftada calisabilir raporu aldim. Yarin 37. Haftamdan dolayı iznim başlıyor. Bu iznim başlamasından dolayı tekrar hastaneden herhangi bir rapor vs alip işyerine vermem gerekiyor mu? Hastaneye sordum biz sizin girisinizi 32. Haftada sgk üzerinden yaptığımiz icin is yeriniz onu sistemden gorur dedi. Herhangi bir yanlışlık varmidir?

 74. Tekil gebelikte doğum öncesi analık iznini 10 haftaya cikarip dogum sonrasini 6 haftaya dusurmek mümkün mü ben iznimi erken kullanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 75. iyi günler eşim 8 aylık hamile 10/01/2018 de kendi işyerimizde ssk lı olarak çalışmaya başladı resmi olarak sıkıntı olmasın diye ne zaman rapor almamız gerekiyor rapor parası alamıyor onu biliyorum öncesinde 90 gün ssk pirim olması gerekiyor

 76. İyi akşamlar benimde bir sorum olacak 32+0haftam 19 ocak yani yarıyıl tatilinin başlangıcına denk geliyor.Ben çalışamaz raporumu bu tarihte almak istemiyorum.Şubatta 2.dönem başladığında almak istiyorum yani 35. Haftamda alabilir miyim? Yoksa 37.haftama kadar alamaz mıyım? Alırsam yarıyıl tatili Doğum sonrasına eklenir mi?

  1. Bende 32 de çalışabilir almıştım calismaz alacağım gün doğurdun 37+0 da bu sat a göre ama doğum raporuma 39+0 yazmışlar bu düzeltilemez mi çünkü benim kesin olarak bı tarihin var gelişime göre doğum raporu yazılamaz değil mi ve böylelikle aktarma yapabilir miyim

  2. Erken doğumu göz önüne alarak doğum iznine daha erken bir tarihte çıkma imkanım var mo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu