SGK

2020 Doğum İzni Kaç Gündür, Nasıl Hesaplanır ?

Doğum izni hesaplaması, annenin alacağı izin zamanına göre yapılmaktadır. doğum izinleri, normalde doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere 16 hafta şeklinde verilmektedir. 16 hafta süreli doğum izni, bazı durumlarda 8+8 şeklinde değil, 10+6 ya da 6+10 şeklinde de kullanılabilmektedir. Bunun yanında çoğul doğumlar, annede veya bebekte meydana gelecek sağlık durumu değişiklikleri gibi nedenler doğum izninde değişikliklere neden olur.


Anneler Doğum İznini Kaç Gün Kullanabilir?

Anneye verilecek doğum izninin kullanımı toplamda 16 hafta ile sınırlandırılmıştır. Doğum sürecinde meydana gelen aksiliklerden dolayı herhangi bir sağlık problemi olursa, doğum izni 18  haftaya kadar uzatılabilmektedir. Bu izinlere ek olarak annelere verilecek ücretsiz izinler de söz konusudur. Annelere, herhangi bir sağlık sorunu yoksa 12 ay, sağlık sorununun olması durumunda 24 ay süre ile ücretsiz izin verilebilmektedir.

Doğum İzninin Özellikleri Nelerdir?

Doğum izninin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğum izni süresinin artması için şart, doktorun sağlık raporunda toplam doğum izni süresini beyan etmesidir. Doktor talebi ile doğum izni arttırılabilir.
 • Doktor talebi ile 18 haftanın üzerine çıkan izinler, ücretsizdir.
 • SSK’lı kadına, gebelik süresince verilecek kontrol izinlerinde ücretli izin tarifesi uygulanmaktadır.
 • Gerekli durumlarda doktor raporu ile hamile kadının doğum sonrası çalışma şekli değiştirilebilir. Doktor raporu ile hamile kadın, hafif işler kategorisine kaydırılabilir.
 • Hafif işlere kaydırılan kadınlar için maaş değişikliği söz konusu olamaz.
 • Doğum iznini kullanan kadına, çocuğu 1 yaşına gelene kadar süt izni de verilmelidir. Bu izin ile kadın, günün belirli saatlerinde çocuğunu emzirmek için işten ayrılmalıdır.

Doğum İzni Nasıl Alınır?

Doğum iznini almak için yapılması gereken doktordan rapor almaktır. Kadın, gebe olduğuna dair raporu çalıştığı kurumun insan kaynakları veya muhasebe birimine teslim eder.  Devlet hastanelerinin doğum servisinden alınmakta olan bu belge ile kişiler, işverenlerine başvuru yapmalıdır. Yapacakları başvuru kayda geçer geçmez kişilerin doğum izni tarihleri onaylanır. Doğuma ilişkin süt parası ve süt izni gibi izinlerden yararlanılması, doğum sonrasında rapor parasının alınması gibi avantajlardan yararlanabilmek için kişilerin doğum izinlerini  kullanmaları gerekmektedir.

Babalar İçin Doğum İzni Ne Kadardır?

Babalar için doğum izni hem kamu kuruluşlarında hem özel kurumlarda geçerlidir. babalar da artık anneler gibi izne tabi tutulmaktadır. Babaların kullanacakları doğum izni için kamu ve özel kurumlarda değişiklikler yapılmaktadır. devlet memurlarının izinlerini belirten yasaya göre babalara 10 günlük ücretli izin imkanı sunulmaktadır.

Özel sektörde veya kamuda çalışan sözleşmeli personele ise 2 günlük babalık izni verilmektedir. Taşeron işçiler için de aynı şekilde 2 günlük izin uygulanmaktadır. Doğumda meydana gelecek bir sorun durumunda veya ücretsiz iznin devreye alınması istenmesi durumunda  ise babalıkta verilecek doğum izinlerinin toplamı 5 gün olarak belirlenmiştir.

Doğum İzni Süresi Toplamda Ne Kadardır?

Doğum izni süresinin toplamı, herhangi bir sağlık sorununun olmaması durumunda 18 haftadır. Ancak ücretsiz izinler de kullanılacaksa süre 2 yıla kadar uzayabilir. Kadın, süresini istediği şekilde kullanabilir. Dilerse 16 haftalık temel süreyi 13+3 şeklinde dahi kullanacaktır. Kullandığı izinlerde rapor parası şeklinde parasını almaya devam eder. ancak doğum olayının plansız bir şekilde gerçekleşmesi durumunda izinlerde de değişiklik meydana gelecektir.

Doğum Sonrasında Doğum İznine Eklenen Süreler Nelerdir?

Doğum sonrasında izne eklenen süreler, bebeğin veya annenin sağlık durumunun iyi olmaması durumlarıdır. Doktor raporu ile annenin sağlık durumunun görev yapmaya elverişli olmadığı kanısına varılıra, bunun için izin süresinin uzatılmasına karar verilir. özellikle doğum sonrasında bu raporun alınması için annenin eğer fiziksel bir rahatsızlığı yoksa, doğum sonrası depresyon yaşıyor olması gerekmektedir. raporun doğum sonrası depresyon tanısı bulunan anne için ek olarak 3 hafta doğum sonrası izin verilebilir. Anneye verilecek fizyolojik raporun süresi en fazla 5 hafta, psikolojik içerikli raporların içeriği en fazla 3 hafta olabilir.

Doğumdan sonra bebeğin sağlık durumu nedeniyle annenin hastanede kalması gerekirse, anneye refakatçi raporu yazılır. Böylece anne de bebekle birlikte 5 haftaya kadar hastanede kalabilir. Rapor süresince bebek ve annenin durumunda iyileşme gözlenirse, raporun iptali söz konusu olabilir.

Doğum Zamanında Değişiklik Durumunda Doğum İzni Nasıl Hesaplanır?

Doğumun erkene ya da geçe alınması durumunda annenin en az 16 haftalık izni kullanma hakkı vardır. Bu durumda iznin doğum öncesi ve doğum sonrası kısmında orantısızlık olabilir. Doğum öncesinde 3 hafta, doğum sonrasında 13 hafta izin kullanılması söz konusu olabilecektir.

Bebeğin tahmin edilen doğum gününden geç doğması durumunda ise anne doğum zamanından tahmini doğum zamanına kadar da izinli sayılır. Aradaki fark anneye izin süresi olarak verilir.

Ölü Doğum Durumunda Doğum İzni Verilir Mi?

Ölü doğumda doğum izni kullandırılmaktadır. Anne eğer düşük yaptıysa doğum izni kullanamaz. Ancak bebek doğmuş ve doğduktan sonra vefat etmişse, doğum olayı gerçekleştiği için izin kullanabilir. Kadın memurun düşük yapması durumunda rapor alarak iş izni istemesi normaldir. Bu durumda rapor süresince anne izinli sayılabilir. Ancak ölü doğumda, doğum izninin tamamının kullanılmasına karar verilir. bu izin, bebek ne durumda doğarsa doğsun annenin hakkıdır.

Annenin Vefat Etmesi Durumunda Babaya Doğum İzni Verilir Mi?

Anne vefat ederse babaya doğum izni verilmektedir. Bu durumda annenin kullanmadığı doğum izni, babaya devredilir. Anne, doğum öncesinde 4 hafta izin kullanmış ve doğum sırasında vefat etmişse, babaya kalan 12 haftalık dönem  devredilir. Ancak bu devrin gerçekleşmesi için babanın bu durumu en yakın sigorta müdürlüğüne bildirmesi gerekir. Bildirme işlemleri yazılı ve sözlü olarak yapılmalıdır.

Öğretmenler İçin Doğum İzni Nasıl Hesaplanır?

Öğretmenlere verilecek doğum izni, tatil dönemine denk gelmesi durumunda hesaplanmaz. Ancak öğretmenin doğum iznini doğumdan sonraya atarak tatili uzatmasına izin verilmez. Yaz tatilinde doğum yapan bir öğretmenin, doğum tarihinden önce kullanması gereken izni doğum sonrasına atıp tatilini uzatma planı yapmasına izin verilmemektedir. Ancak öğretmen, seminer dönemi meydana gelecek doğumda izin istemek için raporunu kullanmalıdır. Böylelikle yaz da olsa seminer döneminde okula gitmek zorunda değildir.

Doğum İzninde Maaş Kesintisi Yapılır Mı?

Doğum izni kullanımında maaş kesintisi yapılması söz konusu olamaz. Doğum izni almış bir anneye doğum izni süresince maaş kesintisi uygulanması yasal değildir. Anneye verilen doğum sonrası 16 haftalık izin süresince, anne iznini istediği şekilde kullanabilir. 16 haftayı geçmediği sürece anneye herhangi bir maaş kesintisi uygulanmaz.

Doğum İzninin Kullandırılmaması Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Doğum iznini kullandırmayan işveren şikayet edilmelidir. Bu konuda mobbinge maruz kalan işçinin bunu ilgililere bildirmesi yeterlidir. İşçiye doğum izni kullandırılmaması yasal değildir. Öğretmenlerin bu durumu ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildirmesi gerekir. Eğer sağlık sektöründe iseniz sağlık bakanlığına bağlı birimlere, diğer sektörler için de Sosyal Güvenlik Kurumu’na bu durumu bildirmek gerekmektedir. Bu sayede doğum izni başlığı altında tazminat ve şikayet hakkı elde edersiniz.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Doğum Borçlanması Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

372 Yorum

 1. Öğretmenim ve 32.haftam 18 ağustosa geliyor .ozaman çalışır raporu alıp iznimi dogum sonrasina erteleyebilir miyim

  1. Merhaba,

   O dönemde yine aktif ssk nız devam ediyor ise 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftada doğum iznine ayrılabilir. Kullanmadığınız günleri doğum sonrası raporunuza ekletebilirsiniz.

 2. MERHABA. ÖZEL SEKTÖRDE GIDA MÜHENDİSİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. 20 HAFTALIK HAMİLEYİM. 32. HAFTAMI DOLDURDUĞUMDA HAMİLELİK İZNİNE AYRILACAĞIM. MERAK ETTİĞİM RAPORUMU ALDIKTAN SONRA İŞVERENİN ONAYLAMAMA GİBİ BİR HAKKI VAR MI? YOKSA BU HAKKIMI HER ŞEKİLDE KULLANABİLİYOR MUYUM?

  1. Fulya hanım öncelikle anneliginiz için tebrik ederim.
   Sağlık Bakanlıği’na bağlı sağlık kuruluşlarından alınan 32.hafta ya denk gelen doğum izni için size doktorunuz rapor düzenler ve bu raporu SGK ya anında bildirilir ve sisteme otamatik düşer.
   İşyerinize kimse sormaz kabul eder mi etmez mi diye.Bu konuda içiniz rahat olsun.
   Allah’ın izniyle sağlıklı bir şekilde doğum yaparsınız insallah.
   Doğum yaptığınız gün doktorunuz aynı şekilde doğum raporunuzu SGK’nin sistemine girer.
   Eğer özel hastanede doğum yapacaksanız doktorunuz ve asistanı ile irtibata geçip doğum raporunu SGK sistemine girmesini saglayiniz.
   Süreç o kadar hızlı ki yeter ki siz ve eşiniz takip ediniz.
   Cep telefonununuzdan ya da bilgisayardan e devleti açıp arama segmesine dogum raporu sorgulama yazınız ve e imzalı doğum raporu sorgula yazan yere tıklayınız.
   orda sizin doğumla ilgili tum bilgileriniz görünecek.
   e devlette raporunuzu gorebiliyorsaniz eşiniz nüfus müdürlüğuune gidip yenidogan bebek icin kimlik başvurusu yapacak ve bebeğinizin kimliği size PTT kargo ile gelene kadar kimlik yerine geçerli olan evrak ile kaymakamlığın sosyal yardımlaşma bölümüne uğrayıp doğum parası icin başvuru yapacak.bu doğum parası sizin raporunuzdan farklıdır.ilk çocuğunuz ise aile bakanligi size 300 TL ödeme yapacak.
   bu odemeyi de e devletten arama segmesine doğum parası yazıp ilgili başvuruyu takip edebilirsiniz.
   Doğumdan yapınca 16 hafta yani 112 günlük doğum izin parasi için herhangi bir yere başvuru yapmıyorsunuz.SGK sisteminde otamatik olarak eklenmiş oluyor.
   202 lira süt parası ve doğum izin parasını e devletten arama segmesine isgorememezlik ve işgücü kaybi yazıp ilgili alandan takip edebilirsiniz.
   siz bir soru sordunuz ben size tüm süreci sırasıyla yazdım.
   Biz de ikinci çocuğumuza yeni kavustugumuz için sizleri süreci en yeni yaşayan olarak bilgilendirmek istedik.
   Sağlıklı ve huzurlu bir şekilde bebeğinize kavuşmanız dileğiyle….

 3. Merhaba . Ben ögretmenim. 26 hafta 6 günlük hamileyim. 32.haftamda calisabilir raporu almam halinde sadece 2 hafta devam etmek istiyorum. Yani 34.haftamda ayrilmak istiyorum izne. Bu mümkün mü? Yoksa calisabilir raporu aldim diye 37.haftaya kadar calismak zorunda miyim?

 4. Merhaba 20.06.2019 da ve 35 hafta+6 günde Doğum
  yaptım. Doğum iznimin bitiş tarihi ne olur ve erken
  doğum süresi Doğum iznine nasıl eklenir? Şu anda SGK
  ekranında Doğum izni bitiş tarihi 09.10.2019 görünüyor.
  Tam 4 ay bile olmuyor. Bu tarih hatalı değil mi?
  Teşekkürler

 5. 31.12.2018 SON ADET TARİHİM, 07.10.2019 TAHMİNİ DOĞUM TARİHİM SON 3 HAFTA KALA AYRILMAK ZORUNDA OLDUĞUM DOĞUM İZNİM NE ZAMAN BAŞLAR? BEN 16 EYLUL DİYORUM ANCAK DOKTOR 19 EYLÜL DİYOR.

 6. merhaba ben doğum iznini 32+6 da alırsam 4 haftalık iznimden bu 6 gün bosami gider yoksa sonrasına aktarılır mi

 7. Kolay gelsin..Ben 18 temmuz tarihinde 38+3 haftalık doğum yaptım. 33. Haftamda çalışabilir raporu aldım ve Doğum izninin belli bir bölümü tatile geldi. Benim doğum iznim tam olarak ne zaman biter acaba?

 8. merhaba öğretmenim 07.01.2020 de 32+0 hamile olacağım 03.02.2020 de okulun 2.dönemi başlayacak ama ben okulda aksaklık oluşturmamak için izne ayrılmayı düşünüyorum ve o gün 35+ 6 olacağım o gün rapor yazdırıp doğum iznine ayrılabilir miyim? ve diyelim ki 38+0 da doğum yaptım,gün haklarım doğum yaptığım günden sonraya mi eklenecek ve doğum sonrasına toplamda kaç hafta aktarabilmiş olurum?

 9. Merhaba, tam 32. Haftada izne ayrıldım ve 37 hafta 4 günlükken doğum yaptim. Doğum 18.07.2019 tarihinde oldu. Doğum sonrası raporum tam olarak hangi tarihte biter? Teşekkürler..

 10. Merhaba ben bugün itibariyle 14 haftalık hamileyim doğum iznine iki ay önce çıkmak istiyorum acaba hangi ay ve kaçında başlıyor hesaplamaya yardımcı olursanız sevinirim

 11. Öğretmenim yaz tatilindeyim eylül 29da doğumum var . 35haftalık hamileyim 32haftalıkken çalışabilir raporu almadım .Şimdi alsam olurmu

 12. Merhaba ben 21 haziran 2019 da evlendim ve şu anda hamleyim doğum doğum tahmini 24 nisan 2020 de olacak planım evlilik tazminatimi alıp işten ayrılmaktı fakat şu durumda doğum izinlerimle çakışıyor şu durumda nasıl bir yol izlemeliyim doğum sonrası izinlerimi kullanıp işten ayrılmak istiyorum istifa tarihim nasıl olmalıdır? Bir diğer sorum ise işverenimi zarara uğratmadan işsizlik ödeneği alabilmek için nasıl bir çıkış yolu izleyebilirim evlilik sebebiyle bundan faydalanamadigim için başka bir yolu var mıdır acaba ? Çok teşekkür ederim iyi çalışmalar diliyorum.

 13. Merhabalar. Doğum iznine 9 eylül de ayrılacağım. Ancak iş yeri ile sözleşmem 31 ağustosta son buluyor. Doğum yardımını almam için ne gibi bir yol izlemem gerekiyor.

 14. Doğum öncesi iznimi temmuz 19’da başlattım.. Ağustos 13’te erken doğum yaptım.. doğum raporum da 14 gün erken doğum+ 8 hafta izin var deniliyor.. hesaplandığımda 19 gün gibi bir kaybın var..ne yapabilirim bu konuda

 15. Iyi günler. Doğum raporu almayı unutup doğum yapana kadar çalışılırsa tüm haklar kaybedilir mi ? Ayrıca sistem çalıştığımız kuruma doğum izni haftasına girince otomatik uyarı verir mi izne ayrılmamız gerektiğini ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu