SGK

2019 Doğum Borçlanması Taksitlendirme

Doğum borçlanma ödemeleri 2019 yılında tek seferde ödenebilmektedir. Kurum tarafından hak sahiplerine tebliğ edilen ödeme tutarları taksitlendirilmeden tek seferde ödenmesi gereken tutarlar olmaktadır. Tamamının tek seferde ödenmesi gereken tutarları ilgili banka şubelerine ya da PTT şubelerine yatırılmalıdır. Ödeme sırasında belirlenen tutarların sadece bir kısmını ödeyebilen hak sahipleri ödemesi yapılan gün sayısı kadar borçlanma şartını yerine getirmiş olmaktadır. Böylece hak sahipleri Ödenen tutar kadar prim ödemesi yapmış olmaktadır. Çocuk borçlanması içinde taksitle ödeme yapılamamaktadır.


Doğum Borçlanması Taksitle Ödenir mi?

Doğum borçlanması taksitli olarak ödememektedir. Yapılan başvuruların ardından 1 aylık süre içerisinde bütün prim borcunun tek seferde ödenmesi gerekir. 1 ay içerisinde ödenmeye başvurular iptal edilir. Doğum borçlanması yapmak için daha sonra tekrar başvuru yapılabilir. Belirtildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak ödemelerde herhangi bir taksitlendirme durumu bulunmamaktadır. Hak sahibi kadınların başvuru sonrasında doğum borçlanma tutarlarını 30 günlük süre içerisinde toplu olarak tek seferde ödemeleri gerekmektedir. Ödeme imkânı bulunmayan hak sahipleri ancak bankadan kredi kullanarak taksitlendirme şansına sahip olabilir.

Doğum Borçlanması için Kredi Veren Bankalar

Doğum borçlanması kredi kullanarak yapılabilir. Ancak bunun için kredi veren bankaları takip ederek kredi fırsat kampanyası zamanlarında başvuruda bulunmak gerekir.  Doğum borçlanması tutarı çok yüksek rakamlarda olduğu için toplu halde ödenmesi gereken miktarları ödeme konusunda hak sahipleri sıkıntı yaşanabilmektedir. Bu noktada kadınlar doğum borçlanma tutarları için Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankaları araştırarak kredi çekip çekemeyecekleri konusunda bilgi sahibi olabilirler.

Bankalar tarafından belirli dönemlerde yapılan kredi kampanyalarından yararlanmak için internet üzerinden araştırma yaparak kredi veren bankalar müracaat etme şansını yakalamak gerekir. Doğum borçlanması için kredi çekmek isteyen kadınların dikkat etmeleri gereken önemli husus bankalardaki kredi sicillerinin düzgün olması ve kredi puanlarının yüksek olmasıdır. Taksitle doğum borçlanmasını bankadan kullanmak için banka sicilinde sıkıntı olmaması oldukça önemlidir.

Doğum Borçlanması 2019

2019 Ücretsiz doğum izni için doğum borçlanması yapabilen kadın çalışanlar izinli oldukları sürelerdeki prim borçlarını toplu olarak ödeyerek daha erken emekliye ayrılabilirler. Kadınlara tanınan bu haktan yararlanmak için gerekli olan şartlara uyum sağlanması önemlidir. Doğum borçlanmaları kadınların doğum yaptıktan sonraki dönemlerini kapsayan bir hizmettir. Bağlı bulunulan sigorta statüsü kesinlikle fark gözetmez ve bütün sigorta statülerinden başvuru yapılabilir. Başvurular online olarak yapılabilir ancak kamu çalışanlarının Ankara’da bulunan SGK daire başkanlığına başvuru yapmaları gerekir.

Doğum Borçlanması Şartları 2019

2019 doğum borçlanması şartları 4A, 4B ve 4C statüsünde çalışan bütün kadınlar için geçerli olmakta ve sigorta kollarına bağlı olarak çalışan kadınlar için uygulanmaktadır. 2019 doğum borçlanması şartları doğum yapmış olan annelerin 3 çocukları için geçerli olmaktadır. Doğum borçlanma şartlarında olması gerekenler şunlardır;

 • Doğum borçlanması yapmak için ilk sigorta girişinin doğum öncesinde yapılmış olması gerekir.
 • Doğum borçlanması yapılacak çocuğun hak kullanımı esnasında yaşıyor olması gerekir.
 • Doğum borçlanması yapılacak süreç içerisinde hak sahibinin herhangi bir şekilde prim ödemesinin bulunmaması gerekir.
 • Doğum borçlanması en fazla üç çocuk için doğum sonrasındaki 2 şer yıllık süreleri kapsamaktadır.

Doğum sonrası yapılan borçlanmalar;

 • 1 çocuk için 2 yılık süreç borçlanma yapılarak 720 prim günü kazanılmasını sağlar.
 • 2 çocuk için 4 yıllık süreç borçlanma yapılarak 1440 prim günü kazanılmasını sağlar.
 • 3 çocuk için 6 yıllık borçlanma yapılarak 2160 prim günü kazanılmasını sağlar.

Doğum Borçlanması Başvurusu

Doğum borçlanması için yapılacak başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine yapılmalıdır. Doğum borçlanması yaptırarak daha erken emekliye ayrılma fırsatından yararlanmak isteyen kadın çalışanlar talep dilekçelerini doldurarak Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine teslim etmelidirler. Doğum borçlanması başvurularında istenen belgeler şunlardır;

 • Doğum borçlanması başvuru formu (talep dilekçesi)
 • Kimlik belgesi fotokopisi

Talep dilekçesi teslim edecek olan kamu çalışanlarının dilekçelerini;

Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithat Paşa Caddesi No:7 Sıhhiye/Ankara adresine göndererek başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Doğum borçlanma başvurusunu internet üzerinden yapmak için e-devlet sisteminden yararlanmak mümkün olmaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı olarak çalışanların yapacakları başvurularda ‘4A doğum borçlanması’ menüsüne giriş yapmaları gerekir. Bağ kur kapsamında çalışan 4B sigorta mensuplarını ise ‘4B doğum borçlanması’ menüsüne giriş yapmaları gerekir. İlgili menülere giriş yapılarak hızlı ve kolay bir şekilde online başvuru işlemini gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Doğum borçlanma sorgulaması yapmak için uygulanmakta olan online sistemi bulunmamaktadır. E-devlet sistemi üzerinden ancak hizmet işlemlerinin durumunu görmek için sorgulama yapılabilir. Hizmet dökümlerinin işlenme durumları hakkında sorgulamalar gerçekleştirilir.

Doğum Borçlanması Hesaplama 2019

Doğum borçlanması hesaplama işlemleri torba yasasında yapılan değişikliklere göre ve 5510 sayılı kanun belirlemeleri ile yapılmaktadır. Doğum borçlanma hesaplarında alt ve üst sınırlar bulunmaktadır. Doğum borçlanması hesaplamalarında alt sınır brüt asgari ücretler olmaktadır. Üst sınır ise brüt asgari ücretin %32 lik oranı olmaktadır. Bir aylık brüt asgari ücretin 30 güne bölünmesi sonucunda prime esas olan günlük kazanç elde edilmektedir. Bulunan günlük kazancın %32 oranlık kısmı günlük doğum borçlanma tutarı olmaktadır. Örneğin;

 • 300 TL gelire sahip olan annenin 6 aylık süre için yapacağı doğum borçlanma tutarı şu şekildedir;
 • 300 TL gelir: 30 gün = 110 TL. prime esas olan günlük kazanç tutarıdır.
 • 110 günlük kazanç X 0,32 oran = 35,2 TL ödenmesi gereken günlük ücret tutarıdır.
 • 35,2 X 180 gün (6 ay) = 6,336 TL. Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmesi gereken doğum borçlanma prim tutarı olmaktadır.

2019 Doğum Borçlanması Ne Kadar Oldu?

Doğum borçlanması tutarlarının ne kadar olduğu konusu borçlanma yapmak isteyen hak sahiplerinin merak ettiği konular arasında bulunmaktadır. Asgari ücretler üzerinden belirlenen doğum borçlanmalarının en az oranı asgari ücretlerin %32 si olmaktadır. 01.Ocak.2019 ile 31.12.2019 tarihleri arasında geçerli olan doğum borçlanma tutarları şu şekildedir;

 • Günlük en az tutardaki doğum borçlanması 27,29 TL
 • Günlük en yüksek tutardaki doğum borçlanması 177,35 TL
 • Aylık en az tutulardaki doğum borçlanması prim tutarı 818,56 TL olmaktadır.
 • 2 aylık en az tutulardaki doğum borçlanması prim tutarı 1.636 TL
 • 3 aylık en az tutulardaki doğum borçlanması prim tutarı 2.454 TL
 • 6 aylık en az tutulardaki doğum borçlanması prim tutarı 4.908 TL
 • 1 yıllık en az tutulardaki doğum borçlanması prim tutarı 9.816 TL olarak ödenmesi gerekir.

Çocuk sayısına göre yıllık olarak belirlenen tutarlar şu şekildedir;

 • 1 çocuk için 2 yıllık tutar toplamı 19.645,44 TL
 • 2 çocuk için 4 yıllık tutar toplamı 39.290,88 TL
 • 3 çocuk için 6 yıllık tutar toplamı 58.936,32 TL

Doğum Borçlanması Avantajları Neler?

Doğum borçlanması ödemek kadınların emeklilik için ihtiyaç duydukları gün sayılarını emeklilik hesaplarına eklemelerini sağlamaktır. Doğum borçlanmasının emeklilik yaşına herhangi bir etkisi bulunmamakta ve hiçbir şekilde sigorta giriş tarihlerini geriye çekme durumu olmamaktadır. Doğum borçlanması sadece bir hizmet türü olmakta ve hak sahiplerinin hizmetlerine eklenebilmektedir.

Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

SSK Doğum Parası Başvurusu

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. SSK ISE BASLAMA TARIHIM 1- SUBAT – 1990,
  HALEN 4B ISTEGE BAGLI OLARAK PRIM ODUYORUM.

  20 YIL HIZMET SUREM DOLDU,

  SUBAT – 2020 DE – 54 YASINDA OLACAGIM VE ODEDIGIM TOPLAM PRIM 6970 GUN OLACAK.

  1992 YILINDA SIGORTALI OLARAK CALISIRKEN DOGUM YAPTIM VE CALISAMADIM. – BASKA DOGUM YAPMADIM.

  SUBAT 2020 DE 720 GUNLUK DOGUM BORCLANMASI YAPARSAM VE BORCLANMA TUTARINI BIR AY ICERISINDE ODERSEM- EMEKLI OLABLIRMISYIM?

  YOKSA DOGUM BORCLANMASI YAPMAK ICIN ONCELIKLE 7200 GUN PRIM ODEMESINI BITIRMEM MI GEREKIYOR?

 2. Ben 1972 doğumluyum 1990 da staj sigortası girişim yapılmış 95 de oğlum doğdu 97 de sigortalı çalışmaya başladım 2006 da ikinci oğlum doğdu temmuz 2018 e kadar sigortalı çalışmaya devam ettim 7462 prim günüm var bana faydası olurmu

 3. Merhaba eşim SGK çalışanı doğum borçlanması yapmak için danışmak üzere SGK ya gittik 4 çocuğumuz var 3 u için başvuru yapmak istedik 1.2. ve 4. Çocuk uygun olduğu için onlar için borçlanmak istedik. 2. çocuğun doğumundan sonraki 2 yıl net çalışılmamis ancak 3. çocuk bu sürede doğduğu için. Siz sadece 3. çocuğun doğumuna kadar olan süreyi örneğin 21 ay borçlanabilirsiniz dendi. Diğer 1 ve 4. çocuklarda sorun yok borclanabiliyoruz. 3. çocuk için zaten borçlanmayacagiz. Borçlanacak olsaydık çakışma olurdu bunu görevli memura anlatamadım. Bu konuda görüş bildirebilirsiniz?

 4. Oncelikle kolay gelsin. Annem icin 2 cocuk borclanmasi yaptik. 3 cocuk icinde borclanma yapmak icin; üçüncü cocugun sigortali çalısırken dogmasi gerekir diye duydum. Dogru mudur ? Yoksa diger iki cocuktaki sartlar gibi sagec sigortalilik tarihinden sonra dogmasi yeterli midir ?

 5. MERHABA 1988 STAJ GİRİŞİM VAR DOĞUM TARİHİM 09/04/1973
  TOPLAM PRİM GÜNÜM 3800 2 ÇOCUĞUMU BORÇLANMAK İSTİYORUM.NORMALDE 45 YAŞINDA EMEKLİ OLMAM LAZIM.BORÇLANIP ÖDEME YAPARSAM EMEKLİLİĞE HAK KAZANACAĞIM. ALABİLECEĞİM EN DÜŞÜK MAAŞ NE OLABİLİR. KREDİ ÇEKİNCE BUNU ÖDERSEM AYLIK EMEKLİ MAAŞTAN BANA KALACAK OLAN BİR MİKTAR KALABİLİR Mİ.MANTIKEN KREDİ Mİ ÇEKSEM YA DA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİP EKSİK PRİMLERİMİ Mİ DOLDURSAM.KREDİ BORCUNU ÖDERKEN ELİME DE BİR MİKTAR PARA KALIR MI TŞK.

 6. İsteğe bağlı sigorta primi öderken bir ay çalışarak o arada doğum borçlanması yaparak daha sonra kalan 4 ay pirimi yine isteğe bağlı olarak yaptırırsan doğum borçlanması çalışırken ödenmiş sayılır mı

 7. Merhaba

  Eşimin 3 çocuklu ve 1986 yılından 45 günlük sigortası var 3600 den emeklilik olabilirmi. Üç çocuk parasini yatırıp gerisini kredi çekip emekli olabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı