emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır, Taksit Yapılıyor mu?

2021 Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır, Taksit Yapılıyor mu?

2021’de doğum borçlanması yapmanın yolu ve taksit yapılıp yapılmadığı verilen kararlar doğrultusunda açıklığa kavuşmuştur. Doğum yapması sebebiyle çalışma hayatına belirli süre devam edemeyen kadınlara tanınan hak, doğum borçlanması olarak adlandırılmaktadır. Doğum yapan kadınlar, çalışamadıkları günlerin primlerini bu hak sayesinde ödemekte ve borçlandırmadan yararlanmaktadır. 2021 doğum borçlanması, taksitli olarak ödenmemekle beraber yararlanmak isteyenlerin belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Doğum borçlanma tutarları taksitli olarak değil, tek seferde tahsil edilmektedir.

2021 Doğum Borçlanması Nedir?

2021 doğum borçlanmasını ne olduğu çalışan ve doğum yapan kadınları ilgilendirmektedir. Doğum borçlanması, kadınların emeklilikleri için gün doldurmalarına olanak tanımaktadır. Doğum sebebiyle belirli süre boyunca çalışamayan kadınlar bu haktan yararlanarak prim gün sayılarını doldurabilmektedir. SGK kapsamında değerlendirilenler, sigorta başlangıcından itibaren dünyaya gelen çocukları için bu haktan yararlanabilmektedir. Ödenen sigorta primleri, kişinini emekliliği için tanımlanmaktadır. Bu sayede prim eksiği olanlar, eksiklerini doğum borçlanmasıyla tamamlayarak emekli olabilmektedir.

2021 Doğum Borçlanması Ne Kadar?

2021 doğum borçlanmasının tutarı 5510 sayılı kanunun 4. maddesi baz alınarak belirlenmektedir. Hesaplamalar, prime esas günlük alt ve üst kazanca göre yapılmaktadır. Doğum borçlanması tutarları, alt ve üst sınırlar arasında yer almaktadır. [highlight color=”pink”]Her sigortalıya göre değişmekle beraber günlük kazançlarının %32’si kadar doğum borçlanma ortaya çıkmaktadır.[/highlight]

2021 yılı için doğum borçlanma tarifesi tutarları şu şekildedir:

 • 1 Günlük Borçlanma Tutarı: 16 TL
 • 1 Aylık Borçlanma Tutarı: 144,8 TL
 • 1 Çocuk İçin Toplam Tutar(720 gün):475,2 TL
 • 2 Çocuk İçin Toplam Tutar(1440 gün): 950,4 TL
 • 3 Çocuk İçin Toplam Tutar(2160 gün): 425,60

2021 Doğum Borçlanması Hesaplama

2021 doğum borçlanmasının hesaplaması asgari ücret üzerinden yapılmaktadır. Asgari ücretlere bağlı olarak doğum borçlanması tutarları da değişebilmektedir. Brüt asgari ücret üzerinden günlük tutarın %32’si doğum borçlanmasında ödenecen minimum tutar olmaktadır. [highlight color=”pink”]Doğum borçlanmasında ödenecek en yüksek tutar ise belirlenen tutarın 7,5 kat fazlası olabilmektedir.[/highlight]

2021 Doğum Borçlanması Şartları

2021 doğum borçlanmasının koşulları borçlanmadan yararlanmak isteyen kişiler tarafından sağlanmalıdır. Yasalarda yapılan düzenlemelere göre SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kadınlar doğum borçlanmasından yararlanabilmektedir. Kadınların doğum borçlanması yapabilmeleri için ilk sigortalılık tarihlerinden sonra doğum yapmış olmaları gerekmektedir. Sigorta tarihinden önce doğan çocuklar için henüz herhangi bir uygulama bulunmamaktadır.

2021 yılında doğum borçlanması için belirlenen koşullar şu şekildedir:

 • Çocuğun sağ doğması ve yaşaması gerekir.
 • 5510-4/a, b, c, 2925, 2926, isteğe bağlı, özel banka-borsa gibi yerlerde sigortalı olarak çalışılmalı ve daha sonrasında doğum yapılmış olmalıdır.
 • İşten ayrılma tarihinden itibaren 300 gün içerisinde doğum gerçekleşmelidir.
 • Kadınlar maksimum 3 çocuk için borçlanma hakkına sahiptir. 3’ten fazla sayıda doğum yapmış olanlar çocuklar arasında seçim yapar. 2000 yılından önce doğan çocuklar seçildiğinde maaşlara daha olumlu şekilde yansımaktadır.
 • Doğum borçlanmasına dahil olan süre içerisinde çocuğun vefatı gibi durumlarda vefat tarihine kadar olan sürede borçlandırma yapılır.
 • Doğum gerçekleştikten sonra kadının adına primi ödenmiş süreler, hesaplama içerisine dahil değildir.
 • Kanunda yer alan 4 üncü maddenin (a) ve (b) ile ilk defa (c) bendleri kapsamında değerlendirilen kadınlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma koşulu aranmaz.
 • 2 yaşını doldurmamış olan çocuklar ve evlat edinilen çocuklar, doğum borçlandırması kapsamında değerlendirilir.
 • Kadınlar işyerinden kullanmış oldukları ücretsiz doğum veya analık izni süreleri için belge almalıdır. Doğum öncesi ve sonrası için alınmış olan evraklarla beraber kurumlara başvuru gerçekleştirilmelidir.

Doğum borçlanmasında staj sigortası, başlangıç olarak kabul edilebilmektedir. [highlight color=”pink”]Yükseköğretim veya ortaöğretimde yapılan stajlarda emekli olmayı sağlayacak uzun vadeli prim ödemeleri yapılmamaktadır[/highlight]. Çünkü staj dönemlerinde kısa vadeli sigorta primleri ödenmektedir. Bu nedenle sigorta başlangıcı kapsamında değerlendirilmemekle beraber doğum borçlanmasının başlangıcı olarak sayılabilmektedir. Staj sigortasının başlangıcından sonra doğum yapan kadınlar şartı yerine getirdiğinden doğum borçlanmasından yararlanabilmektedir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

2021 Doğum Borçlanması Ne İşe Yarar?

2021 doğum borçlanmasının faydaları arasında kadınların doğum yaptıktan sonra işten uzak kalarak mağdur olmaması yer almaktadır. Erkekler için de Askerlik Borçlanması adı altında buna benzer bir uygulama yapılmaktadır. Çocuk sahibi olmak, iş hayatından belirli bir süre uzak kalmayı gerektirdiğinden dezavantaj olarak görülmektedir. Bu düşünceyi gidermek ve çocuklarına daha fazla vakit ayırmalarını sağlamak adına doğum borçlanmasından yararlanılabilmektedir.

[highlight color=”pink”]Kanun kapsamında yapılan düzenlemelere göre borçlanılan gün sayıları, prim günlere eklenerek daha erken emekli olmaları sağlanmaktadır.[/highlight] Belirli şartlar dahilinde doğum borçlanması, emekli maaşına olumlu yansımaktadır. Başvuran kişinin çocuğu 2000 yılından önce doğmuş ise emekli maaşının daha avantajlı olarak alınabilmesi mümkündür. Fakat bunun aksine 2000 yılından sonra doğan çocuklar için yapılan doğum borçlanması, emekli maaş tutarlarına etki etmemektedir.

Doğum Borçlanması Kaç Kez Yapılır?

Doğum borçlanmasını kaç kez yapılacağı yasal düzenlemeler doğrultusunda yeniden şekillenmiştir. 2014 yılında yürürlüğe giren değişiklikle beraber 3 çocuk sahibi sigortalı kadınlar, doğum borçlanması yapabilmektedir. Her çocuk için ayrı ayrı yapılan doğum borçlanmaları doğrultusunda ortaya toplamda 6 yıl çıkmaktadır. 6 yıl ise 2160 gün prim anlamına gelmektedir. Bu sayede kadınlar, emeklilik bakımından daha erken avantaja sahip olabilmektedir.

Örneğin, emeklilik prim gün sayısını dolduran kadınlar 6 yıl beklemesine gerek kalmadan emekliliğe hak kazanabilmektedir. 2160 günlük süre doğum borçlanmasında 3 çocuk sahibi olanlar için üst limit şeklinde belirtilmektedir. Çalışan sigortalı kadınlar, belirlenen üst limiti aşmadan 2021 doğum borçlanması yaparak emekli olma hakkına erken kavuşabilmektedir.

2021 Doğum Borçlanması Primleri Ne Zaman Ödenir?

2021 doğum borçlanması primlerinin ödenme zamanı başvuruların sonuçlanmasının ardından olmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra sonuçlar, kurum tarafından kişilere tebliğ edilmektedir. En geç 1 ay içinde olmak üzere ödeme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu süre zarfında ödeme yapılmadığında başvurunun tekrarlanması istenmektedir. Bunun yanı sıra belirtilen tutarlar süreç içerisinde ödenemediği zaman da herhangi bir yaptırım uygulanmamaktadır. Çünkü sigortalı ve doğum yapan kadınlar, 65 yaşına kadar doğum borçlanması başvurusundan yararlanma hakkına sahip olmaktadır. Doğum borçlanmasına başvuranlar, ödedikleri primleri sonrada geri alma hakkına sahip değildir. Bu nedenle doğum borçlanması için belirlene tüm ayrıntıların gözden geçirilmesi önem taşımaktadır.

2021 Doğum Borçlanması Primleri Nereye Ödenir?

[box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=”100%”]2021 doğum borçlanması primlerinin ödeneceği yer SGK ile anlaşmalı olan bankalardır. Kurum tarafından onay yazısının gönderilmesinin ardından ödeme işlemleri gerçekleştirilmektedir. SGK ile anlaşması olan bankalardan ve PTT’den doğum borçlanması için ödeme yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra internet bankacılığı, mobil bankacılık veya ATM’ler üzerinden işlem yapmak mümkündür.[/box]

2021 Doğum Borçlanması Taksitlendirme

2021 doğum borçlanması için taksitlendirme yapmak mümkün değildir. Ödemeler tek seferde ve peşin olarak gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında bazı bankalardan doğum borçlanması için kredi talebinde bulunulabilmektedir. İmkanı olan kişiler bankalar üzerinden kredi alarak doğum borçlanması ödemelerini yapmayı tercih etmektedir.

Doğum Borçlanması Yasası

Doğum borçlanması için kanun ilk defa 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 5510 sayılı yasa kapsamında düzenlenen doğum borçlanması, ilk olarak yalnızca SSK’lı kadınlar için tanınmıştır. 2008 Ekim ve 10/9/2014 tarihleri arasında yapılan başvurular değerlendirilmiştir. Kadın sigortalılar, ilk defa sigortalı olmaya başladıkları tarihten itibaren 2 kereye özel doğum borçlanmasından yararlanabilmiştir. Her doğumdan sonra 2 yıllık süre değerlendirilmiştir. Doğum yapan kadınların çocuklarının hayatta olması ve bu süreç boyunca prim ödemelerinin yapılmamış olması şartıyla doğum borçlanmasından faydalanılmıştır.

Resmi Gazete’de yayımlanan 11.09.2014 tarihli 6552 sayılı kanunda doğum borçlanması hakları genişletilmiştir. Buna bağlı olarak yalnızca SSK’lı anneler değil, (a), (b) ve (c) kapsamında değerlendirenler doğum borçlanmasından yararlanabilecektir. Analık izin süreleri ve ücretsiz doğumlar kapsam içerisinde dahil edilmiştir. Maksimum 2 çocuklu annelere tanınan hakkın kapsamı genişletilerek 3 çocuğa yükselmiştir. Yapılan düzenlemeler doğrultusunda Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK’lı herkes doğum borçlanmasından yararlanma hakkına kavuşmuştur.

2021 Doğum Borçlanması Başvurusu

2021 doğum borçlanması için başvuru yapabilmek ilgili kurumlara gitmekle mümkün olmaktadır. Doğum borçlanması başvurusu için yapılacak işlemler şu şekildedir:

 • 5510 sayılı kanunla hizmet akdinde çalışanlar, bağımsız çalışan sigortalılar, 2925 sayılı kanun, 506 sayılı kanun, 1479 sayılı kanun, 2926 kanun kapsamında olanlar SGK il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerine başvurur.
 • Kamu görevlileri ise Ankara’da yer alan “SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı”na başvuru yapmalıdır. Borçlanma talep dilekçesi yazılarak başvuru yapılabileceği gibi e-devlet üzerinden de işlem gerçekleştirilebilir.

Doğum borçlanması için başvuru yapanların herhangi bir belge istenmeksizin başvuruları değerlendirilmeye alınmaktadır. Bu nedenle işverenden bir evrak istemeye gerek yoktur. Kurum hizmet kayıtları üzerinden gerekli kontroller gerçekleştirildikten sonra başvuru yapılabilmektedir.

2021 E-Devlet Doğum Borçlanması Sorgulama

2021’de e-devlet üzerinden doğum borçlanması sorgusu online ödeme yapmak isteyenlerin tercih ettiği yoldur. E-devlet sistemine giriş yapılarak borç sorgulama işlemleri üzerinden ödeme gerçekleştirilmektedir.

E-devlet doğum borçlanması işlemi şu şekildedir:

 • E-devlet’e giriş yapan kullanıcılar, Sosyal Güvenlik Kurumu kısmına girmelidir.
 • Prim borcu ödeme bölümü üzerinden ödeme sayfasına yönlendirme sağlanır.
 • Sorgu tipi bölümünden SGK Borçlanma Tahsilat seçimi yapılır.
 • Kullanıcı, T.C kimlik numarasını girerek borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirir.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-dogum-borclanmasi-basvurusu” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]Doğum Borçlanması Sorgula[/button]

E-devlet üzerinden yapılan doğum borçlanması sorgulama işlemlerinde prim ödemelerine dair tüm bilgiler edinilmektedir. Prim ödemelerinin toplam tutarlarından ödeme tarihlerine kadar olan ayrıntılar sorgulama sayfasında yer almaktadır.

Doğum Borçlanma Süreleri

Doğum borçlanmasının süreleri durumlara göre şu şekildedir:

 • Kadınlar maksimum 3 doğum üzerinden borçlanma yapabilmektedir. Bu nedenle en fazla 3 defa olacak şekilde her biri 24 aydan hesap yapılması gerekir. Maksimum çocuk sayısı göz önünde bulundurulduğunda toplamda 6 yıl doğum borçlanması yapılabilmektedir.
 • Doğumdan sonra 8 haftalık, çoğul gebelikten sonra 10 haftalık süreler, sigortalı kadın doğuma 3 hafta kalma süresine kadar çalışırsa toplam 24 ay borçlanılabilmektedir. Bu durumda doğum sonrası istirahat süresine dahil edilen süreler olmak üzere 24 aylık süreye erişilmektedir.
 • Kadınların doğum yaptığı tarihten sonra adına ödenen primler hesaba katılmamamaktadır. Bu durumda prim ödemesi yapılan süreler 2 yıllık süreden düşürülerek hesaplama gerçekleştirilmektedir.
 • Doğum borçlanması süresinde çocuğun vefatı halinde ise vefat etme tarihine kadar borçlandırma yapmak mümkündür.

Sigortalı kadınlar, doğum öncesi ve sonrasında yararlanabilmek adına izin hakkına sahiptir. Çoğul gebelik ve normal gebeliğe göre izin hakları sürelerinde değişmeler olabilmektedir. Kadınların izin kullandıkları süreler dahil olmak üzere her çocuk için 2 yıl doğum borçlanması yapılabilmektedir. Genel olarak en fazla 3 çocuk adına borçlanma hakkından yararlanmak mümkündür. Sigorta giriş tarihinden önce 2021 doğum borçlanması yapmak gibi bir durum söz konusu değildir.

Yorumlar

 1. Mahmut dedi ki:

  Eşim için doğum borçlanması yapmak istiyorum eşim 1992 SSK girişi 2 çocuğum var yatırmak istiyorum Yeni çıkan yasadan yararlana bilir miyim ne kadar yatırım 2cocuk için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Af kapsamı geciken borçlar ile ilgili. sizin yapacağınız yeni borçlanma af kapsamında taksitlendirilmez.

 2. neriman kurt dedi ki:

  5450 günüm var yaş doldu yıl dolu ne kadar mmaş alırım

  1. Safiye dedi ki:

   Doğum borçlanmamı, yüksekten ödersem maaşıma yansırmı ne kadar fazla maaş alırım

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaş hesaplamasında birçok etken mevcut doğum tarih eğer 1999 dan önce ise daha fazla farkeder. sonra ise fark oluşmakla birlikte yatırılan paraya kıyasla etkisi düşük olur. Karar sizin.

 3. Nurcan dedi ki:

  Merhaba 1963 dogumluyum 1978 sgk girisim var 2014 ten once 490 gunum vardi simdi 2148 gunum var 1981 1988 dogum tarihli iki çocuğum var dogum borclanmasi yapmak istiyorum nekadar maas baglanir tesekkur ederim

 4. ZELIHA OZLEM DEMIRER dedi ki:

  SSK ISE BASLAMA TARIHIM 1- SUBAT – 1990,
  HALEN 4B ISTEGE BAGLI OLARAK PRIM ODUYORUM.

  20 YIL HIZMET SUREM DOLDU,

  SUBAT – 2020 DE – 54 YASINDA OLACAGIM VE ODEDIGIM TOPLAM PRIM 6970 GUN OLACAK.

  1992 YILINDA SIGORTALI OLARAK CALISIRKEN DOGUM YAPTIM VE CALISAMADIM. – BASKA DOGUM YAPMADIM.

  SUBAT 2020 DE 720 GUNLUK DOGUM BORCLANMASI YAPARSAM VE BORCLANMA TUTARINI BIR AY ICERISINDE ODERSEM- EMEKLI OLABLIRMISYIM?

  YOKSA DOGUM BORCLANMASI YAPMAK ICIN ONCELIKLE 7200 GUN PRIM ODEMESINI BITIRMEM MI GEREKIYOR?

 5. TÜLAY KAYA dedi ki:

  Ben 1972 doğumluyum 1990 da staj sigortası girişim yapılmış 95 de oğlum doğdu 97 de sigortalı çalışmaya başladım 2006 da ikinci oğlum doğdu temmuz 2018 e kadar sigortalı çalışmaya devam ettim 7462 prim günüm var bana faydası olurmu

 6. Kadir Sevim dedi ki:

  Merhaba eşim SGK çalışanı doğum borçlanması yapmak için danışmak üzere SGK ya gittik 4 çocuğumuz var 3 u için başvuru yapmak istedik 1.2. ve 4. Çocuk uygun olduğu için onlar için borçlanmak istedik. 2. çocuğun doğumundan sonraki 2 yıl net çalışılmamis ancak 3. çocuk bu sürede doğduğu için. Siz sadece 3. çocuğun doğumuna kadar olan süreyi örneğin 21 ay borçlanabilirsiniz dendi. Diğer 1 ve 4. çocuklarda sorun yok borclanabiliyoruz. 3. çocuk için zaten borçlanmayacagiz. Borçlanacak olsaydık çakışma olurdu bunu görevli memura anlatamadım. Bu konuda görüş bildirebilirsiniz?

 7. Hakan dedi ki:

  Oncelikle kolay gelsin. Annem icin 2 cocuk borclanmasi yaptik. 3 cocuk icinde borclanma yapmak icin; üçüncü cocugun sigortali çalısırken dogmasi gerekir diye duydum. Dogru mudur ? Yoksa diger iki cocuktaki sartlar gibi sagec sigortalilik tarihinden sonra dogmasi yeterli midir ?

 8. SELVİ dedi ki:

  MERHABA 1988 STAJ GİRİŞİM VAR DOĞUM TARİHİM 09/04/1973
  TOPLAM PRİM GÜNÜM 3800 2 ÇOCUĞUMU BORÇLANMAK İSTİYORUM.NORMALDE 45 YAŞINDA EMEKLİ OLMAM LAZIM.BORÇLANIP ÖDEME YAPARSAM EMEKLİLİĞE HAK KAZANACAĞIM. ALABİLECEĞİM EN DÜŞÜK MAAŞ NE OLABİLİR. KREDİ ÇEKİNCE BUNU ÖDERSEM AYLIK EMEKLİ MAAŞTAN BANA KALACAK OLAN BİR MİKTAR KALABİLİR Mİ.MANTIKEN KREDİ Mİ ÇEKSEM YA DA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİP EKSİK PRİMLERİMİ Mİ DOLDURSAM.KREDİ BORCUNU ÖDERKEN ELİME DE BİR MİKTAR PARA KALIR MI TŞK.

 9. Nebi Ayvaz dedi ki:

  İsteğe bağlı sigorta primi öderken bir ay çalışarak o arada doğum borçlanması yaparak daha sonra kalan 4 ay pirimi yine isteğe bağlı olarak yaptırırsan doğum borçlanması çalışırken ödenmiş sayılır mı

 10. Necat dedi ki:

  Merhaba

  Eşimin 3 çocuklu ve 1986 yılından 45 günlük sigortası var 3600 den emeklilik olabilirmi. Üç çocuk parasini yatırıp gerisini kredi çekip emekli olabilirmi

 11. Hacer polat dedi ki:

  Merhaba 2002 den sonra doğum yapanlar ve sigortası olanlar için doğum borclandırması olacakmı

 12. Ayfer dedi ki:

  860 gün Doğum borçlandırmasıSGK’ya 36 ay taksitle ödenirmi ?