• 2018 Doğum Borçlanması Taksitlendirme

  Doğum borçlanması, kadınların çalışmadıkları dönemde prim borçlarını ödeyerek emeklilik hakkı kazanabilmeleri için tanınan haktır.Sosyal Güvenlik Kurumu doğum borçlanması, kadınların sigorta başlangıç tarihinden sonra doğurduğu çocuk için hizmet borçlanması yaptığı anlamını taşır. Sigorta statüsü fark etmeden bütün kadınlar doğum borçlanması yapma hakkına sahiptir.


  6552 sayılı Kanun yürürlüğe girmeden önce, yalnızca SSK’lı kadın çalışanlar doğum borçlanması hakkına sahipti. 11 Eylül 2014 yılında Torba Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile bu eşitsizlik ortadan kalkmış oldu. Doğum borçlanması hakkı Bağ-kur ve Emekli Sandığı’na bağlı çalışan kadınlarada verildi. Doğum borçlanması sigortalı işe başlama tarihini geriye çekmemekte,sadece prim günü toplamında dikkate alınmaktadır.Fakat bu hak verildiğinden beri birçok soru cevapsız kaldı. Bu yazımızda aklınızı karıştıran ve cevapsız kalan sorularınıza çözüm bulmaya çalışacağız.

  2018 yılında brüt asgari ücretin belirlenmesinden sonra 1 Ocak – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında talepte bulunan kadınların doğum borçlanması tutarları da netleşir.Doğum borçlanması, sigortalıların kendilerince belirlenecek günlük kazancın %32’si üzerinden hesaplanarak yapılmaktadır.Borçlanma yapmak istenilen döneme ait geçerli prime göre esas günlük kazancın alt ve üst sınırlarından yapılmaktadır. Buna göre;

  2018 Yılında Doğum Borçlanması Ne Kadar?

  Doğum borçlanması taksitlendirme 2018, sigortanızın giriş tarihinden itibaren doğan en fazla 3 çocuk için yapılabilir.24 aylık süre içerisinde kadın adına prim ödenmemiş olması koşulu ile borçlanılabilir.Yani her çocuk için 720 güne kadar doğum borçlanması ödemesi yapılabilir. Ayrıca doğum borçlanması yapılabilmesi için doğan çocuğun sağ olması gerekmektedir.

  Doğum borçlanması için talepte bulunduğunuzda sigortalı olmanız gerekir. Sigortalı kadın doğum yaptığı günsen sonra adına prim yatırılmış zaman var ise bu primler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenen süreler iki yıllık bu zamandan düşülerek kalan zaman borç üzerinden borçlanma işlemleri yapılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Eğer çalışan kadın bir doğum yaptıktan sonra iki senelik süre geçmeden bir doğum daha yaparsa; bu doğumlar arasında geçen zaman ile, ikinci doğum için borçlanabileceği ve iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen sürede kadın sigortalı borçlanılabilir.

  Doğum borçlanması talebinde bulunmanız halinde 1 Ocak – 31 Aralık tarihleri arasında en düşük günlük 21,64 TL doğum borçlanması olacaktır. Yine bu tarihler arasında talepte bulunursanız, en düşük günlük 162,32 TL doğum borçlanması olacaktır.

  Bu verilere göre doğum borçlanmasında yapılan hesap;

  • 1 Çocuk için 15.580,80 TL (720 gün),
  • 2 Çocuk için 31.161,60 TL (1440 gün),
  • 3 Çocuk için 46.742,40 TL (2160 gün) olacaktır.

  Doğum Borçlanması Talebi Nereye Yapılır?

  • 5510 sayılı Kanuna göre sözleşmeli çalışan kadınlar ve kendi işini yapan bağımsız kadınlar,
  • 2925 sayılı Kanuna göre devlet çalışanları
  • 1479 sayılı Kanun ve 2926 sayılı Kanuna göre sigortalılar ve hak sahipleri,

  Eğer Kamu dışında sigortalı iseniz en son çalıştığınız il merkezindeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapabilirsiniz. Tabi ki bu durum kamu çalışanlarında değişmektedir.  Kamu görevlileri ise;

  • SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı adresine doğum borçlanma talep dilekçesiyle başvuru yapabilirler.

  Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

  Doğum borçlanması için çok fazla şart aranmaz. Doğum borçlanması yapabilmeniz için beyan edilen tek şart sigortalı olmaktır. Yani doğum yapmadan önce sigorta girişiniz yapılmış olmalı ve staj girişi, çıraklık girişi de buna dahildir. Sosyal Güvenlik Kurumu analık yani doğum borçlandırması için başka bir şart aranmamaktadır.

  Doğum Borçlanması Talebi İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

  Kimlik fotokopisi ve doğum borçlanması talep dilekçesini doldurarak; Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezine vermeleri gerekmektedir. Kamu görevlileri ise, yukarıda verilen adrese başvuru yapabilirler. Başka herhangi bir evrak gerekmemektedir.

  Doğum Borçlandırması Çocuk Sayısına Göre Emeklilik Hesaplaması

  Doğum borçlanması emeklilik yaşınızı etkilemeyecektir. Sadece doğum borçlanması bir hizmet borçlanması türüdür ve hizmete eklenir. Bu durumun yalnızca tek bir istisnai durumu vardır, sigortada staj girişi olan kadınların doğum borcu yapması halinde stajının girişi ile normal sigorta girişi arası borçlu olduğu tutar kadar, işe giriş tarihleri geri çekilir. Bu sebeple sigorta giriş tarihi değiştiğinden dolayı, emeklilik yaşı da değişebilir.

  • Sigorta girişinden önce doğan çocuklar

  Sigorta girişinden önce doğan çocuklar için doğum borçlandırılması yapılamaz. Doğum borçlandırılması yapılabilmesi için bebeğin; sigorta yapıldıktan sonra doğmuş olması gerekmektedir ve bu durum aranan tek şarttır.

  Doğum Borçlanmasında Taksitlendirme Yapılır Mı?

  Sosyal Sigortalar Kurumu’na doğum borçlanması talebinde bulunduğunuzda; kurum size borç gerçekleşme cetvelini gönderecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelen tebliğ elinize geçtiği günden itibaren en geç bir ay içerisinde bu borcu ödemeniz gerekmektedir. Çocuk borçlanmasından dolayı Sosyal Sigortalar Kurumu herhangi bir doğum borçlanması taksitlendirme yapmamaktadır. Maalesef toplam tutarı tek seferde ve bir ay içerisinde ödemeniz gerekmektedir. Kadınların aklını karıştıran diğer bir durum ise doğum borçlandırmasında taksitlendirme olduğunu zannetmeleridir. Böyle bir durum henüz söz konusu değildir.

  Doğum Borçlandırılması Ödeme

  Sosyal Güvenlik Kurumu’na doğum borçlandırması ödemek için, anlaşmalı olduğu bankalardan ya da PTT şubelerinden direk ya da online ve mobil bankacılıktan ödeme yapabilirsiniz. Bunun için SGK ödemeleri butonu ve SGK borçlanma butonuna tıklayabilirsiniz. Doğum borçlanması ödeme süresi, borçlanma size tebliğ edildikten ve sizin elinize geçtikten sonra en geç bir ay içerisinde ödenmelidir.

  Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

  SSK Doğum Parası Başvurusu

  E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama  tıkla sorunu sor

  2018 Doğum Borçlanması Taksitlendirme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Kadir Sevim dedi ki:

   Merhaba eşim SGK çalışanı doğum borçlanması yapmak için danışmak üzere SGK ya gittik 4 çocuğumuz var 3 u için başvuru yapmak istedik 1.2. ve 4. Çocuk uygun olduğu için onlar için borçlanmak istedik. 2. çocuğun doğumundan sonraki 2 yıl net çalışılmamis ancak 3. çocuk bu sürede doğduğu için. Siz sadece 3. çocuğun doğumuna kadar olan süreyi örneğin 21 ay borçlanabilirsiniz dendi. Diğer 1 ve 4. çocuklarda sorun yok borclanabiliyoruz. 3. çocuk için zaten borçlanmayacagiz. Borçlanacak olsaydık çakışma olurdu bunu görevli memura anlatamadım. Bu konuda görüş bildirebilirsiniz?

  2. Hakan dedi ki:

   Oncelikle kolay gelsin. Annem icin 2 cocuk borclanmasi yaptik. 3 cocuk icinde borclanma yapmak icin; üçüncü cocugun sigortali çalısırken dogmasi gerekir diye duydum. Dogru mudur ? Yoksa diger iki cocuktaki sartlar gibi sagec sigortalilik tarihinden sonra dogmasi yeterli midir ?

  3. SELVİ dedi ki:

   MERHABA 1988 STAJ GİRİŞİM VAR DOĞUM TARİHİM 09/04/1973
   TOPLAM PRİM GÜNÜM 3800 2 ÇOCUĞUMU BORÇLANMAK İSTİYORUM.NORMALDE 45 YAŞINDA EMEKLİ OLMAM LAZIM.BORÇLANIP ÖDEME YAPARSAM EMEKLİLİĞE HAK KAZANACAĞIM. ALABİLECEĞİM EN DÜŞÜK MAAŞ NE OLABİLİR. KREDİ ÇEKİNCE BUNU ÖDERSEM AYLIK EMEKLİ MAAŞTAN BANA KALACAK OLAN BİR MİKTAR KALABİLİR Mİ.MANTIKEN KREDİ Mİ ÇEKSEM YA DA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİP EKSİK PRİMLERİMİ Mİ DOLDURSAM.KREDİ BORCUNU ÖDERKEN ELİME DE BİR MİKTAR PARA KALIR MI TŞK.

  4. Nebi Ayvaz dedi ki:

   İsteğe bağlı sigorta primi öderken bir ay çalışarak o arada doğum borçlanması yaparak daha sonra kalan 4 ay pirimi yine isteğe bağlı olarak yaptırırsan doğum borçlanması çalışırken ödenmiş sayılır mı

  5. Necat dedi ki:

   Merhaba

   Eşimin 3 çocuklu ve 1986 yılından 45 günlük sigortası var 3600 den emeklilik olabilirmi. Üç çocuk parasini yatırıp gerisini kredi çekip emekli olabilirmi

  6. Hacer polat dedi ki:

   Merhaba 2002 den sonra doğum yapanlar ve sigortası olanlar için doğum borclandırması olacakmı

  7. Ayfer dedi ki:

   860 gün Doğum borçlandırmasıSGK’ya 36 ay taksitle ödenirmi ?

  Sorunuzu Yazın