SGK

2020 Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır, Taksit Yapılıyor mu ?

Doğum borçlanması doğum nedeniyle iş hayatından uzak olan kadınların, geriye dönük prim ödemesi yapmasını sağlayan bir haktır. 4A, 4B ve 4C kapsamında sigorta sahibi olan kadınların doğum borçlanması yapması mümkündür. Doğum borçlanmasına hizmet borçlanması da denebilir. Anneler bu hizmet sayesinde çalışamadıkları döneme yönelik prim ödemelerini yapar ve erkenden emekli olabilirler.


Doğum borçlanması erkeklerde askerlik borçlanmasına benzer bir uygulamadır. Bu borçlanmanın yapılması için belli şartların sağlanması gerekiyor. Doğum borçlanmasını en çok 3 çocuk için yapmak mümkündür. Anne, prim ödememiş olması koşulu ile doğum tarihinden itibaren sonraki 24 aylık süre için borçlanma hizmetinden faydalanabilir. Her çocuk için 720 güne kadar doğum ödemesi yapılması mümkündür.

Doğum Borçlanması Yaptırmak için Şartlar Nelerdir?

Doğum borçlanması yapılması için doğum yapan kadının, doğumdan önce sigortalı çalışması gerekir. Sigortalılık öncesinde doğum olması halinde borçlanma yapılması mümkün olmayacaktır. Doğum borçlanması yapılan çocuğun yaşaması gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirildiği zaman doğum borçlanması yapmak mümkün olur. Başvuru yapmak isteyen kişilerin kimlik fotokopisi ve doğum borçlanması başvuru formunu ilgili kurumlara ibraz etmesi gerekir.

Doğum Borçlanması için Ne Kadar Ödeme Yapılıyor?

Doğum borçlanması ödemesi, o sene brüt asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Brüt asgari ücretin günlük tutarının yüzde 32’si 1 günlük doğum borçlanması tutarını vermektedir. Bu tutarın 7,5 katı günlük en yüksek borçlanma tutarını vermeye yarar. 1 Ocak 2020 tarihinde yeni bir karar  yürürlüğe girdi. Bu karara göre asgari ücrete bağlı olarak doğum borçlanma tutarı da arttı.

En Düşük Doğum Borçlanması Tutarı Ne Kadar?

Asgari ücret brüt 2 bin 943 ve net 2 bin 324 TL olduğundan doğum borçlanması miktarı aşağıdaki gibidir:

 • 1 aylık için 941 TL,
 • 1 senelik için 11 bin 301 TL,
 • 2 senelik için ise 22 bin 602 TL borçlanma yapılmaktadır.

Doğum Borçlanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğum borçlanması hakkında atlanmaması gereken önemli bilgilerde bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğum borçlanması yapılacak olan sürede, adına borçlanma yapılan çocuğun vefat etmesi durumunda, anneler vefat tarihine kadar olan süre için borçlanabilir.
 • İlk doğum yapıldıktan sonra 2 sene dolmadan, yeniden doğuran kadın, ilk doğum ve ikinci doğum arasında geçen süre ile ikinci doğum için borçlanma yapabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar borçlanma yapabilecektir.
 • Doğum borçlanması yapmak isteyen kadının, doğum yapılan tarihten sonra ödemiş olduğu prim süreleri dikkate alınmayacaktır. Bu süreler borçlanma hesabına etki etmez. Hesaplama yapılırken prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülür.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması yapmak isteyen kişilerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapmak için kişilerin borçlanma talep dilekçesi yazması gerekir. Doğum borçlanması ilgili kurum ve kuruluşlar üzerinden yapıldığında herhangi bir belge alınmasına ya da verilmesine gerek yoktur. Yalnızca T.C. kimlik no ve doğum borçlanma formunun olması yeterli olacaktır.

Doğum Borçlanması Ödemesi Nereye Yapılır?

Doğum borçlanma ödemesi PTT şubelerinden, SGK online tahsilat bağlantısından ya da anlaşmalı bankalardan yapılabilir. Online tahsilat bağlantısına ulaşmak için  e devlet platformuna giriş yapabilirsiniz.

Doğum Borçlanmasının Ödeme Süresi Ne Kadar?

Doğum borçlanması için ödeme süresi 1 ay olarak belirlenmiştir. Eğer bu süre içinde borçlanılan miktar ödenmezse, kişinin yaptığı başvuru iptal edilecektir. Borçlanma miktarının tek seferde ödenmesi gerekir.

En Çok Kaç Çocuk için Doğum Borçlanması Yapılabilir?

Doğum borçlanması en çok 3 çocuk için yapılmaktadır. Anneler bu şekilde 6 sene yani 2760 gün prim kazanmış oluyorlar.

Doğum Borçlanması Sigorta Başlangıcı Olmadan Yapılır mı?

Hayır. Borçlanma yapılması için sigorta başlangıcının mutlaka olması gerekiyor. Hizmet akdine bağlı olarak kamu görevlileri ya da kendi işlerinde çalışan kadınlar, doğumdan önce mutlaka sigortalılık haklarını tescil ettirmelidirler.

Doğum Borçlanmasında Staj için Yapılan Sigorta Başlangıcı Geçerli midir?

Evet. Emeklilikte geçerli olmayan bu tarih doğum borçlanması için geçerlidir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Merhaba 1963 dogumluyum 1978 sgk girisim var 2014 ten once 490 gunum vardi simdi 2148 gunum var 1981 1988 dogum tarihli iki çocuğum var dogum borclanmasi yapmak istiyorum nekadar maas baglanir tesekkur ederim

 2. SSK ISE BASLAMA TARIHIM 1- SUBAT – 1990,
  HALEN 4B ISTEGE BAGLI OLARAK PRIM ODUYORUM.

  20 YIL HIZMET SUREM DOLDU,

  SUBAT – 2020 DE – 54 YASINDA OLACAGIM VE ODEDIGIM TOPLAM PRIM 6970 GUN OLACAK.

  1992 YILINDA SIGORTALI OLARAK CALISIRKEN DOGUM YAPTIM VE CALISAMADIM. – BASKA DOGUM YAPMADIM.

  SUBAT 2020 DE 720 GUNLUK DOGUM BORCLANMASI YAPARSAM VE BORCLANMA TUTARINI BIR AY ICERISINDE ODERSEM- EMEKLI OLABLIRMISYIM?

  YOKSA DOGUM BORCLANMASI YAPMAK ICIN ONCELIKLE 7200 GUN PRIM ODEMESINI BITIRMEM MI GEREKIYOR?

 3. Ben 1972 doğumluyum 1990 da staj sigortası girişim yapılmış 95 de oğlum doğdu 97 de sigortalı çalışmaya başladım 2006 da ikinci oğlum doğdu temmuz 2018 e kadar sigortalı çalışmaya devam ettim 7462 prim günüm var bana faydası olurmu

 4. Merhaba eşim SGK çalışanı doğum borçlanması yapmak için danışmak üzere SGK ya gittik 4 çocuğumuz var 3 u için başvuru yapmak istedik 1.2. ve 4. Çocuk uygun olduğu için onlar için borçlanmak istedik. 2. çocuğun doğumundan sonraki 2 yıl net çalışılmamis ancak 3. çocuk bu sürede doğduğu için. Siz sadece 3. çocuğun doğumuna kadar olan süreyi örneğin 21 ay borçlanabilirsiniz dendi. Diğer 1 ve 4. çocuklarda sorun yok borclanabiliyoruz. 3. çocuk için zaten borçlanmayacagiz. Borçlanacak olsaydık çakışma olurdu bunu görevli memura anlatamadım. Bu konuda görüş bildirebilirsiniz?

 5. Oncelikle kolay gelsin. Annem icin 2 cocuk borclanmasi yaptik. 3 cocuk icinde borclanma yapmak icin; üçüncü cocugun sigortali çalısırken dogmasi gerekir diye duydum. Dogru mudur ? Yoksa diger iki cocuktaki sartlar gibi sagec sigortalilik tarihinden sonra dogmasi yeterli midir ?

 6. MERHABA 1988 STAJ GİRİŞİM VAR DOĞUM TARİHİM 09/04/1973
  TOPLAM PRİM GÜNÜM 3800 2 ÇOCUĞUMU BORÇLANMAK İSTİYORUM.NORMALDE 45 YAŞINDA EMEKLİ OLMAM LAZIM.BORÇLANIP ÖDEME YAPARSAM EMEKLİLİĞE HAK KAZANACAĞIM. ALABİLECEĞİM EN DÜŞÜK MAAŞ NE OLABİLİR. KREDİ ÇEKİNCE BUNU ÖDERSEM AYLIK EMEKLİ MAAŞTAN BANA KALACAK OLAN BİR MİKTAR KALABİLİR Mİ.MANTIKEN KREDİ Mİ ÇEKSEM YA DA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİP EKSİK PRİMLERİMİ Mİ DOLDURSAM.KREDİ BORCUNU ÖDERKEN ELİME DE BİR MİKTAR PARA KALIR MI TŞK.

 7. İsteğe bağlı sigorta primi öderken bir ay çalışarak o arada doğum borçlanması yaparak daha sonra kalan 4 ay pirimi yine isteğe bağlı olarak yaptırırsan doğum borçlanması çalışırken ödenmiş sayılır mı

 8. Merhaba

  Eşimin 3 çocuklu ve 1986 yılından 45 günlük sigortası var 3600 den emeklilik olabilirmi. Üç çocuk parasini yatırıp gerisini kredi çekip emekli olabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu