• Doğum Borçlanması Taksitlendirme


  Doğum borçlanması konusu son zamanlarda torba yasalarla gündeme gelen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Esasında doğum borçlanması taksitlendirme seçeneği önemli bir kazanımı da çalışanlara sunmaktadır. Zira doğum borçlanması sayesinde bireyler erken emekli olabilme şansına sahip olabilmektedir. Bu borçlanmanın taksitle ödenebiliyor olması da önemli bir kazanım alanının oluşmasını sağlamaktadır. Bu noktada doğum borçlanmasının olabilmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi şart olmaktadır. Doğum borçlanması şartlarını şöyle sıralamak mümkün olmaktadır;


  • Sigortalı kadının doğum yapmadan öce çalışmış olması
  • Sigortalı kadının doğumdan sonraki sürelerde adına prim yatırılmamış olunması
  • Borçlanabileceği süre içerisinde çocuğun yaşamaya devam etmiş olması gerekli olmaktadır.

  Yukarıda sıralanan şartlar, sigortalı kadının doğum borçlanması avantajlarından yararlanmak amacıyla başvuruda bulunmasını sağlamaktadır.

  Doğum Borçlanması Taksitleri 1 Ay İçinde Ödenmiş Olmalıdır

  SGK doğum borçlanmasında dair bir taksitlendirme olanağı tanımamaktadır. Bu doğrultuda borçlan bedelinin bir ay süresi içerisinde ödenmesi şart olmaktadır. Doğum borçlanması taksitlendirme seçeneğinin bulunmamasıyla beraber, ay içerisinde haftalık olarak ödeme yapılması da mümkün olmaktadır. Bu şekildeki ödemelerde, toplam bedelin parça parça olarak da ödenmesi mümkün olmaktadır. Bu tarz ödemelerde birbirinden çok farklı tarihlerde olsa dahi toplam borç miktarı bir ay süresi içerisinde ödenirse bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Bütün bu bilgiler dahilinde doğum borçlanmasının taksitlere bölünerek farklı aylarda ödenmesi mümkün olmamaktadır. Borcun tamamının değil de bir bölümünün ödenmesi halinde yatan miktar kadar tutan gün borcu doğum borcundan düşmektedir.

  Doğum borçlanması bedelleri esasında büyük miktarları ortaya koymaktadır. Şöyle ki iki çocuk için doğum borçlanması yaptıracak bireylerin karşısına 10.000 TL gibi bir meblağ çıkabilmektedir. Bu durum ise doğal olarak doğum borçlanmasının bir ay içerisinde ödenmesini güçleştirmektedir. Doğum borçlanması taksitlendirme işleminin yapılamıyor olması bireyleri bu konuyla alakalı olarak kredi almaya sevk etmektedir. Bu noktada farklı bankalardan alınabilecek ihtiyaç kredisi çerçevesinde doğum borçlanması bakiyesi ödenebilmektedir. Bu noktada Ziraat Bankasının SGK ile bir sözleşme imzaladığı bilinmektedir. Yapılan bu anlaşma ile doğum borçlanması kredisini Ziraat Bankasından çekmek mümkün olmaktadır. Üstelik banka doğum borçlanması kredisi çekecek olanlara oldukça güzel alternatif seçenekler sunmaktadır.

  Doğum Borçlanması Taksitlendirme Seçeneklerine Dair Sorular

  Doğum borçlanması taksitlendirme seçeneklerine dair pek çok farklı soru akıllara gelmektedir. Bu noktada akla gelen sorulardan bir tanesi; doğum borçlanma olanağına müracaat ettiğimizde tarafımıza hesaplanarak bildirilen tutarın hemen ödenmesi gerekli midir? Sorusudur. Bu soruya verilebilecek tek yanıt bulunmaktadır. Doğum borçlanmasına dair başvuruyu yaptıktan sonra size ödenecek tutarın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde bu tutarın tamamının yatırılması şart olmaktadır. Ödeme işlemlerinin taksitlerle yapılıp yapılamaması sorusunun yanıtı ise oldukça kesin ve kısadır. Bu soru taksitlendirme seçeneği yoktur şeklinde yanıtlanmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Doğum borçlanması başvurusundan sonra size tebliğ edilen süre içerisinde hesaplanan tutarın tamamının ödenmemesi durumunda başvuru işlemi iptal edilmektedir. Şayet bir kısım ödeme gerçekleşmişse bu ödeme size kazanılan gün olarak dönmektedir. Bu doğrultuda doğum borçlanması taksitlendirme işleminin yapılamıyor olması olumsuz bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira başvuru sonrasında karşımız çıkan tutar hemen herkesin tek çırpıda ödeyebileceği bir tutar olmamaktadır. Bu noktada SGK doğum borçlanması yaptıracak olan bireylerin gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra bu avantajdan yararlanması gerektiğini bildiriyor. Şayet doğum borçlanması işlemine başvuruda bulunacaksanız başvuru işleminin öncesinde mutlaka maddi bakımdan bir hazırlık yapmanız şart olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında doğum borçlanması hakkının önemli kazanımları beraberinde getirdiğini söylemek mümkün olmaktadır.  tıkla sorunu sor

  Doğum Borçlanması Taksitlendirme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın