SGK

Doğum Borçlanması Koşulları Nedir, Nereye Başvurulur?

Doğum borçlanması 2008 yılında yapılan düzenlemeyle onaylanmış çalışan ve doğum yapmış olan kadınların haklarını koruyan ve borçlanmasını sağlayarak ve bu süreci taksitlendirerek ödemesine ve emekliliğini tamamlamasına imkan veren bir uygulamadır.


Doğum borçlanması şartları 2017 öncelikle belirtmemiz gereken son yıllarda tekrar yapılan düzenlemeler ışığında doğum doğum borçlanması yapabilecek bireyin kadın olması doğumdan önce bir Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışıyor olması ön şarttır.

Bu sistemde yaş sınırı yoktur 18 yaşından önce de çalışmaya başlamış bir kadın bu haktan yararlanabilir. Sosyal Güvenlik Kurumları’ndan herhangi birine bağlı olarak çalışan kadın üç doğumu için ayrı ayrı borçlanabilir, üç çocuk üzerinde ki doğum sayıları sisteme tabi değildir.

Doğum borçlanması kaç gün; kadın çalışan her bir çocuğu için iki yıl borçlanabilir. Toplamda üç çocuk için bu süre altı yıldır bir kadın çalışan en az üç çocuğu varsa bağlı bulunduğu kuruma altı yıla kadar borçlanma başvurusu yapabilir.

Sponsorlu Bağlantılar


Eksik günlerini tamamlamak ve emekli olabilmek adına son çalıştığı kuruma bir dilekçe ile başvurabilir. Eksik günlerini hesaplatarak başvurması daha doğru olacaktır; çünkü eksiği ve gün prim sayısı düşükse hak ettiği sürenin altında gün talep ederek de başvurabilme hakkı mevcuttur. Bu günler hesaplanmadan başvuruda bulunulduğunda fazla prim/gün ödemesi halinde kurumdan ödemiş olduğu fazla günlerin ücretini geri talep edemez.

Sgk doğum borçlanması taksitlendirme mümkün olan bir uygulamadır; bu hakkı elde etmiş doğum yapan kurum üyesi kadınlar tamamlaması gereken süreyi hesaplatarak kuruma dilekçe verdiklerinde prim miktarlarını kendileri belirleme hakları vardır. Kurumun sıduğu alt basamak 17.57 TL ile başlayıp üst sınır olan 114.19 TL arasında olmalıdır. Bu basamaklar arasında kendi ödeyebileceği miktara uygun olan dilimi seçerek borçlanma taksitlendirmesini gerçekleştirebilir. Böylece bir kuruma bağlı olarak başladıkları iş hayatları doğum ve annelik sebepleri ile sekteye vuran kadın çalışanlar çalışmadıkları iki yılı (tek çocuk için) sonraki bir dönemde ödeyebilir ve prim/gün sayılarının eksiğini tamamlayabilirler.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Benim sigorta başlangıcım 1987 ancak o dönemde staj yapıyordum 1 çocuğum var 1990 doğumlu sonrasındaki sigorta ödemem 1998 de başladı doğum borçlanmasından yararlana biliyormuyum? ben 29.07.1970 doğumluyum 54 yaşında emekli olucam doğum borçlanmasından yararlanırsam ne zamn emekli olurum? saygılarımla…

  1. Merhaba,

   Staj süresinden sonraki doğumları borçlanma hakkınız var. Giriş tarihini tam olarak belirtmemişsiniz. Giriş tarihine göre eğer 1997 yılına çekerseniz 1, 1996 yılına çekerseniz 2 sene erken emekli olabilirsiniz. Aşağıdaki tarihlere göre emekliliğinizi hesaplayabilirsiniz.

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1996 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dür.

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.05.1998 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

 2. Hocam Kolay Gelsin :
  Eşim emeklilik şartlarının tamamını yerine getirdi ve emekliliğe hak kazandı . Ancak kızımdan dolayı 02.10.1998 ile 02.10.2000 arası DOĞUM BORÇLANMASI hakkı bulunmaktadır . Doğum borçlanması yapmamızı tavsiye edermisiniz ? Emekli maaşına sizce kayda değer bir katkısı olur mu? Çünkü 2000 tarihinden önce ödenen primlerin emekli maaşına daha fazla etkisin olduğunu söylemişlerdi . Bu ne kadar doğrudur ? Bilgilendiriseniz sevinirim .. YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı