• Doğum Borçlanması Koşulları Nedir, Nereye Başvurulur?


  Doğum borçlanması 2008 yılında yapılan düzenlemeyle onaylanmış çalışan ve doğum yapmış olan kadınların haklarını koruyan ve borçlanmasını sağlayarak ve bu süreci taksitlendirerek ödemesine ve emekliliğini tamamlamasına imkan veren bir uygulamadır.


  Doğum borçlanması şartları 2017 öncelikle belirtmemiz gereken son yıllarda tekrar yapılan düzenlemeler ışığında doğum doğum borçlanması yapabilecek bireyin kadın olması doğumdan önce bir Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışıyor olması ön şarttır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bu sistemde yaş sınırı yoktur 18 yaşından önce de çalışmaya başlamış bir kadın bu haktan yararlanabilir. Sosyal Güvenlik Kurumları’ndan herhangi birine bağlı olarak çalışan kadın üç doğumu için ayrı ayrı borçlanabilir, üç çocuk üzerinde ki doğum sayıları sisteme tabi değildir.

  Doğum borçlanması kaç gün; kadın çalışan her bir çocuğu için iki yıl borçlanabilir. Toplamda üç çocuk için bu süre altı yıldır bir kadın çalışan en az üç çocuğu varsa bağlı bulunduğu kuruma altı yıla kadar borçlanma başvurusu yapabilir.

  Eksik günlerini tamamlamak ve emekli olabilmek adına son çalıştığı kuruma bir dilekçe ile başvurabilir. Eksik günlerini hesaplatarak başvurması daha doğru olacaktır; çünkü eksiği ve gün prim sayısı düşükse hak ettiği sürenin altında gün talep ederek de başvurabilme hakkı mevcuttur. Bu günler hesaplanmadan başvuruda bulunulduğunda fazla prim/gün ödemesi halinde kurumdan ödemiş olduğu fazla günlerin ücretini geri talep edemez.

  Sgk doğum borçlanması taksitlendirme mümkün olan bir uygulamadır; bu hakkı elde etmiş doğum yapan kurum üyesi kadınlar tamamlaması gereken süreyi hesaplatarak kuruma dilekçe verdiklerinde prim miktarlarını kendileri belirleme hakları vardır. Kurumun sıduğu alt basamak 17.57 TL ile başlayıp üst sınır olan 114.19 TL arasında olmalıdır. Bu basamaklar arasında kendi ödeyebileceği miktara uygun olan dilimi seçerek borçlanma taksitlendirmesini gerçekleştirebilir. Böylece bir kuruma bağlı olarak başladıkları iş hayatları doğum ve annelik sebepleri ile sekteye vuran kadın çalışanlar çalışmadıkları iki yılı (tek çocuk için) sonraki bir dönemde ödeyebilir ve prim/gün sayılarının eksiğini tamamlayabilirler.  tıkla sorunu sor

  Doğum Borçlanması Koşulları Nedir, Nereye Başvurulur? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. YILMAZ dedi ki:

   Hocam Kolay Gelsin :
   Eşim emeklilik şartlarının tamamını yerine getirdi ve emekliliğe hak kazandı . Ancak kızımdan dolayı 02.10.1998 ile 02.10.2000 arası DOĞUM BORÇLANMASI hakkı bulunmaktadır . Doğum borçlanması yapmamızı tavsiye edermisiniz ? Emekli maaşına sizce kayda değer bir katkısı olur mu? Çünkü 2000 tarihinden önce ödenen primlerin emekli maaşına daha fazla etkisin olduğunu söylemişlerdi . Bu ne kadar doğrudur ? Bilgilendiriseniz sevinirim .. YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.