SGK

2019 Doğum Borçlanma Sayısı Kaça Çıktı ve Şartları Nelerdir?

2019 Doğum borçlanmaları sayısı 3 çocuğa kadar olan doğumları kapsamaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumu, Emekli Sandığı ve BAĞ-Kur’lu olarak çalışan kadınlar 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabilirler. Doğum borçlanması 2019 yılında kadınlara erken emeklilik fırsatı sunmaktadır. Doğum borçlanması hesaplamaları hak sahiplerinin günlük ücret tutarı üzerinden brüt maaş temel alınarak yapılmaktadır.

Doğum Borçlanması Nedir

2019 doğum borçlanması çalışan annelerin erken emekliye ayrılmasını sağlamaktadır. Kadın çalışanların doğum yaptıktan sonra kullandığı ücretsiz izinler ya da annelik izni süreleri için doğum borçlanması yapılabilir. Çalışan annelerin doğum sonrası mağdur olmaması adına verilen yasal doğum izinleri süresince ücretleri SGK tarafından karşılanmaktadır. Doğum borçlanması yapılan süreler çocuğun doğumunu takip eden iki yıllık süredeki ilgili primlerin tebliğ edilerek bir aylık süre zarfında ödenmesi sonucu gerçekleşir.

2019 Doğum Borçlanması Ne Kadar Oldu

2019 doğum borçlanma tutarları günlük en düşük 27,28 ve en yüksek 177,35 olarak belirlenmiştir.  1.Ocak 2019 ile 31.Aralık.2019 tarihleri arasında ödenmesi gereken doğum borçlanmalarının en az tutarları şu şekildedir;

 • 1 aylık süre için borçlanılan prim tutarı 818,4 TL’dir.
 • 2 aylık süre için borçlanılan prim tutarı 1.636,8 TL’dir.
 • 3 aylık süre için borçlanılan prim tutarı 2.455,2 TL’dir.
 • 6 aylık süre için borçlanılan prim tutarı 4.910,4 TL’dir.
 • 1 yıllık süre için borçlanılan prim tutarı 9.820,8 TL’dir.
 • 2 yıllık süre için borçlanılan prim tutarı 19.641,6 TL’dir.

Doğum Borçlanması Hesaplama

Yapılan borçlanma hesaplamaları sigortalı hak sahiplerinin günlük kazançları üzerinden yapılmaktadır. Günlük kazanç tutarının alt ve üst sınırları baz alınarak yapılan hesaplamalar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen oran üzerinden yapılmaktadır.  Günlük kazançlarda belirlenen alt ve üst sınırlar borçlanma yapılması istenen döneme ait prim sayısı baz alınarak belirlemektedir. Doğum borçlanması hesaplamalarında geçerli olan tek yöntem bu şekilde uygulanmaktadır. Doğum borçlanmalarında alt ve üst sınırlar bulunmaktadır. Alt ve üst sınır belirlemeleri şu şekildedir;

 • Alt sınır geçerli asgari ücretin brüt tutarı olmaktadır.
 • Üst sınır brüt ücretin yaklaşık olarak 6,5 katı oranında olmaktadır.
 • Aylık brüt ücret 30 gün sayısına bölünerek günlük kazanç tutarı belirlenmektedir.
 • Belirlenen tutarın %32 oranı doğum borçlanması günlük tutarı olmaktadır.

Doğum Borçlanması 2019 Şartları

2019 doğum borçlanması şartı nedir öğrenmek isteyen hak sahiplerine doğum borçlanmalarında fazla şart aranmadığını söylemek doğru olmaktadır. Doğum borçlanması yapmak isteyen kişilerde aranan önemli şart doğum yapılan tarihten önce ilk işe girişinin yapılmış olmasıdır. Başvuru sahibinin doğum öncesi sigortasının olması şartı vardır. Bu şarta uyum sağlayan kişiler başvuru için hak sahibi olmaktadır. Ayrıca doğum borçlanması yapmak için;

 • Doğmuş olan çocuğun sağ olması gerekir (doğum borçlanması yapılacak süre içerinde).
 • Doğum borçlanması talebinde bulunulduğu sırada sigortalı olmak gerekir. Çalışan kadının doğumdan önce sigortasının yapılmış olması gerekir.
 • Doğumdan sonra prim ödemesi yapılmamış olmalıdır.
 • İki yıl içerisinde iki çocuk sahibi olan kadınlar (ilk doğum sonrasında iki yıl geçmeden 2. Çocuğuna sahip olan kadınlar için) iki doğum arasında geçen sürenin toplamı kadar doğum borçlanması yapabilirler.

Doğum Borçlanması Başvuru Evrakları

Doğum borçlanma başvurusu yaparak talep dilekçelerini ileten hak sahipleri başvurularında sorun herhangi bir soru olmaması durumunda 30 gün içerisinde ödeme yaparak doğum borçlanması hakkından yararlanmış olurlar. Yapılan ödemeler eve gelen tebliğe uygun olarak yapılmalıdır. Doğum borçlanması için yapılacak başvurular;

 • Kamu dışında çalışanlar için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ve
 • Sosyal Güvenlik Merkezine yapılmalıdır.
 • Kamu görevlileri yapacakları başvuruları; SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına dilekçe ile yapmalıdır.

Başvuru sırasında talep dilekçesi ve kimlik fotokopisi istenmektedir. Başvuru yapmak isteyen kişilerin başka evrak hazırlamalarına gerek yoktur.

Doğum Borçlanması Online Başvurusu

Doğum borçlanmasında yapılacak başvurular internet üzerinden e-devlet sistemi ile yapılabilir. E-devlet sistemi ile doğum borçlanması başvurusu yapmak için gerekenler şunlardır;

Doğum Borçlanması Taksitlendirme

Doğum borçlanma ödemelerinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından herhangi bir taksitlendirme yapılmamaktadır.  Devlet tarafından belirlenen zamanlarda borç yapılandırmaları için taksitlendirme fırsatları sunulmaktadır. Devletin imkân sağladığı taksitlendirme dönemlerinde başvuruda bulunan hak sahipleri doğum borçlanmaları için yapacakları ödemeleri taksitli olarak yapabileceklerini zannetmelerine karşı böyle bir durumun söz konusu olmadığı söylenebilir.

Doğum borçlanması taksitlendirmeleri sonrasında ödemelerin düzenli olarak yapılması önemlidir. Sigortalı tebliğ ettiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde ve tek seferde ödeme yapmalıdır. 30 gün içerisinde yapılmayan ödemeler başvuruların iptaline sebebiyet vermektedir.

Doğum Borçlanma Ödeme Süresi

Doğum borçlanma ödemek için hak sahipleri nereye başvurarak ödeme yapabilir sorusunun cevap alternatifleri şunlardır;

 • Yapılacak ödemelerde Sosyal Sigortalar Kurumunun anlaşmalı olduğu bankalardan herhangi birisi tercih edilebilir.
 • PTT şubelerinden ödeme yapılabilir.
 • Online olarak yapılacak ödemelerde mobil bankacılık uygulamasından yararlanılarak ödemeler gerçekleştirilebilir.

Doğum borçlanmalarında ödeme süresi 30 gün olarak belirlenmiştir. Başvuru yapan hak sahipleri Borçlanma tebliği ellerine ulaştıktan sonra 1 ay içerisinde ödeme yapmak zorundadır. Tek seferde yapılacak ödemelerde belirtilen sürede ödeme gerçekleşmezse başvuru iptal edilmektedir.

Doğum Borçlanma Süresi

Doğum borçlanmalarında süre belirlenmesi sigortalı çalışan kadınların doğum sayısına ve doğum sonrası kullandıkları izinlere göre olmaktadır. doğum borçlanması kapsamına giren sürelerin belirlenmesi şu şekildedir;

 • Sigortalı kadınların yasal hakkı olan doğum öncesi ve sonrası izin süreleri doğum borçlanması kapsamına girmektedir.
 • Sigortalı kadınların doğum sonrasında çalışamadığı 2 yıllık süreler en fazla 3 kere olmak üzere (3 çocuk için üç kere geçerli) olmak üzere doğum borçlanması kapsamına girmektedir.
 • Sigortalı kadınların doğum yaptıkları tarihten sonra kendi adlarına yapılan prim ödemeleri olmaması doğum borçlanması kapsamına girmelerini sağlamaktadır.
 • Sigortalı çalışan kadınlar iki kez doğum yaparlarsa iki doğum arasında geçen  süreleri birleştirerek doğum borçlanması kapsamına girmektedir.

Doğum Borçlanmasının Emeklilik Yaşına Etkisi

Doğum borçlanması emeklilik yaşını etkileyen bir durum değildir. Doğum borçlanmaları sadece çalışılan süre boyunca sigortalıların eksik kalan prim gün sayılarını tamamlamaları için destek olmaktadır. Doğum borçlanmasının emeklilik yaşına etkisi sadece staj girişlerinde olmaktadır. Doğum yapan kişilerin staj girişlerini doğum sonrasında yapmış olmaları doğum borçlanmalarında işe giriş tarihinin geriye çekilmesinde etkili olmaktadır.

Doğum Yardım Parasına Ne Zaman, Nasıl Başvurulur?

Bağ-Kur’lu Kadın Doğum Borçlanması Yapabilir mi?

Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu