• 2018 Doğum Borçlanma Sayısı Kaça Çıktı ve Şartları Nelerdir?

  Kadınların lehine çıkarılan bir diğer hizmet borçlanma türüne dair yasa da bilindiği üzere doğum borçlanması ve böylelikle gelen erken emekliliktir. Ancak bir kadının doğum borçlanması yapabilmesi için doğum öncesi tarihlerde çoktan işe girmiş olması ve sigortalılık halinin bir süredir devam ediyor olması gerekmektedir. Bu arada da doğan çocuklar için borçlanma yapıla bilinmektedir.


  Doğum borçlanması için sigorta kolunuz fark etmemektedir. Yani SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’na bağlı çalışıyor olmanız borçlanmaya engel değildir.

  Doğum Borçlanma Şartları Nelerdir?

  Konu ile ilgili olarak bilmeniz gereken ilk madde en fazla üç çocuğa kadar doğum borçlanma sayısı belirlenmiş olmasıdır. Eğer bu şartı zaten biliyorsanız şimdi diğer doğum borçlanma şartları ve içeriklerine bakabiliriz:

  • Doğum yapan annenin doğum yaptığı tarihten itibaren ilk 24 aylık sürede sigorta prim süresinin yatmamış olması durumunda 24 aya kadar borçlanıla bilinmektedir. Ancak birçok iş yerinin çalışanlarına, sebebi ne olursa olsun bu kadar uzun dönem izin vermeyeceğini de göz önünde tutun. O halde bir kadın eğer doğum sebebi ile sadece 3 ya da 6 ay çalışmamış ise yine bu 3 ya da 6 ayı da borçlanabilmektedir. Ancak her çocuk başına borçlanma yapılacak sürenin en fazla 720 gün olduğunu da unutmamanız gerekir.
  • Çocuğun kesinlikle sağ olarak doğması gerekmektedir. Ölü olarak doğan çocuklar ya da doğumdan kısa bir süre sonra ölen çocuklar, doğum borçlanma şartları arasında değerlendirilmemektedir. Bir istisna olarak çocuğunuz doğmuş ve 6 ay sonra vefat etmiş ise sadece 6 aylık süreyi borçlanabileceğinizi de bilmelisiniz.
  • Kanunda da belirtildiği üzere annenin analık iznine ya da ücretsiz doğum iznine ayrılmış olması bir diğer şarttır.
  • Son olarak da yukarıdaki şartları kapsıyorsanız doğum borçlanması için yazılı talepte bulunmanız gerekmektedir.

  Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

  Sigortalılar ya da hak sahiplerinin günlük kazanç alt ve üst sınırları baz alınmak üzere, SGK tarafından belirlenecek günlük kazancın %32’si doğum borçlanması hesaplamalarda kullanılan tek yöntemdir. Ayrıca bu hesaplamada borçlanma yapmak istediğiniz döneme ait prim sayısı esas tutularak ona göre alt ve üst sınırlar belirlenecektir.

  Günlük En Düşük ve En Yüksek Doğum Borçlanma Bedelleri 2018 Yılında Ne Kadar Oldu?

  • 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yapacağınız başvuruda ödemeniz gereken en düşük günlük tutar 21,64 TL olacaktır.
  • 1 Ocak 2018 ile 31 aralık 2018 tarihleri arasında yapacağınız başvuruda ödemeniz gereken en yüksek tutar ise 162,32 TL olacaktır.

  Sonuç olarak kanunda gösterilen doğum borçlanma sayısı dahilinde:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • 1 çocuk için azami 720 gün üzerinden ödeyeceğiniz borçlanma toplamı: 15.586,56 TL
  • Doğum borçlanma sayısı kapsamında 2 çocuk için azami 1440 gün üzerinden ödeyeceğiniz borçlanma toplamı: 31.161,60 TL
  • 3 çocuk için azami 2160 gün üzerinden ödeyeceğiniz borçlanma toplamı ise 46.742,40 TL olacaktır.

  Öte yandan en alt sınırdan ve en alt gün sayısından ödeyebileceğiniz borçlanma miktarları ise şu şekildedir:

  • 1 aylık ödeme için 568,80 TL
  • 1 yıllık ödeme için 7.793,28 TL

  Doğum Borçlanması İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

  Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da merkezine bizzat başvuruda bulunarak talep dilekçenizi iletebilir ve herhangi bir sorun olmadığı müddetçe evinize gelen tebliğe uygun olarak bir ay içerisinde ödeme yaparak doğum borçlanması gibi bir işi halletmiş olursunuz.

  Burada dikkat etmeniz gereken tek detay ise ödemeyi zamanında yapmış olmanızın gerekmesidir. Eğer tebliğ edilen tarihten itibaren 30 gün içerisinde ödeme yapmamışsanız yaptığınız başvurunun iptal olacağını bilmelisiniz.

  2018 Yılında Asgari Ücret Üzerinden Yapılacak Doğum Borçlanma Tablosu

  Doğum borçlanması taksitlere bölünebilir mi?

  Az önce SGK’ya başvuru sonrası adresinize tebliğ edilecek resmi belgelerden bahsetmiştik. Bu resmi belgelerin içerisinde sizin için en önemli olan evrak borç tahakkuk cetvelidir. Cetvel uyarınca ortaya çıkan toplam borcunuz için ise devlet şu an için taksit imkanı sunmamaktadır.

  Sizlere tavsiyemiz önce yukarıdaki rakamlara bir göz atmanız olacaktır. Bu şekilde kendi kendinize de ortalama bir bedel hesaplayabilirsiniz. Eğer bu bedeli hesaplayıp devamında başvuruda bulunursanız da sizler için çok daha iyi olacaktır.

  Doğum borçlanması emeklilik yaşını etkiler mi?

  Çoğu insan doğum borçlanmasını da askerlik borçlanmaları gibi düşünüp bu işlemi yaptığında çok daha erken emekli olabileceğini düşünmektedir. Ancak durum hiç de öyle değildir.

  Doğum borçlanması emekliliğiniz için gereken yaşı engellemez. Sadece çalışamadığınız süre boyunca eksik yatan primlerinizin doldurulmasını sağlamaktadır. Konu ile ilgili tek bir istisna bulunmaktadır. O da staj girişiniz sonrası doğum yaptırmışsanız sizi eklemektedir. Eğer staj girişi ile doğum borçlanması yapacaksanız bu konu işe giriş tarihinizin geriye çekilmesini sağlamaktadır.

  Doğum Yardım Parasına Ne Zaman, Nasıl Başvurulur?

  Bağ-Kur’lu Kadın Doğum Borçlanması Yapabilir mi?

  Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır?  tıkla sorunu sor

  2018 Doğum Borçlanma Sayısı Kaça Çıktı ve Şartları Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın