• Devlet Teşviği Kimlere Hangi Şartla Verilir?

  Son yılların en popüler konularından birisi olan devlet teşvikleri, iş kurmak isteyen ya da işini büyütmek isteyen kişilere sunulan, kimisinin geri ödemesiz kimisinin ise faizsiz kredi imkanlarını kapsamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarına ayrılan ödenekler kişilere sunulurken ise, doğru sektör ve doğru girişimcilerin seçilmesi amacıyla bir takım şartlar belirlenmektedir. Genellikle devlet destekli olarak bir kredi ya da hibe almak isteyen kişiler doğrudan KOSGEB’e başvuruda yapmaktadırlar. Ancak, sunulan imkanlar için doğrudan başvuru yapmak yeterli olmayacaktır. Bunun yerine, KOSGEB’in belirlediği şu şartların yerine getirilmesi ve sonrasında başvuruların yapılması gerekmektedir.


  1. KOSGEB eğitimlerine katılmak
  2. Eğitim sonrası sertifika almak
  3. İşletmenin kurulması
  4. KOSGEB’e veri tabanı kaydının oluşturulması (İşletme kaydının yapılması)
  5. Destek başvurusu yapılması

  Yukarıdaki beş adımı takip eden kişiler, KOSGEB’in sunduğu devlet teşvikleri için şartları yerine getirmiş olacaktır. Fakat, tek destek alınacak kurum KOSGEB değildir. Bunun dışında devlet desteklerinin bakanlıklar ve kamuya ait bazı kurumlar olduğunu belirtebiliriz.

  Devletten İş Kurma Teşviği Nasıl Alınır?

  Eğer devletten destek aldığınızda bir iş kurmak istiyorsanız, bunun için ilk etapta KOSGEB’e başvuru yapılması gerekecektir. KOSGEB, girişimci olarak faaliyetlerde bulunan kişilere, işlerinin kurulabilmesi ve istihdam alanı oluşturabilmeleri amacıyla, yukarıdaki beş şartı tamamlayan kişilere 50 bin TL ve 100 bin TL faizsiz kredi sunmaktadır. Sunulan imkanlar oldukça uygun olmasına rağmen, destekten faydalanacak kişilerin önce işletmelerini kurmuş olmaları, sonrasında ise desteklerden faydalanabiliyor olmaları onları biraz zora sokmaktadır. Çünkü, ilk etapta yine harcamalar kişiler tarafından yapılacaktır. KOSGEB’ten kuracağı iş için onay alan kişiler, aynı zamanda kuruluştaki masraflarının tamamını faturalandırmalıdırlar. Eğer devlet desteğinin ödenmesi için yapılacak incelemede, harcamalarınızın faturalarını sunamazsanız, destek miktarında düşüşler olacaktır.

  İş kurmak isteyenlerin yapacağı başvurular ve alacakları destek tutarları bu şekildedir. KOSGEB’in hazırlayıp sundukları devlet teşvikleri dışında, faaliyet gösterilen sektörler göz önünde bulundurulduğunda, farklı kurumlara da başvuru yapılabilir. Örnek ile açıklayacak olursak, tarım ya da hayvancılık ile meşgul olan kişilerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, teknolojik bir projesi olan kişilerin ise TÜBİTAK’a başvuru yapması yeterli olacaktır.

  Devlet Tarım Teşvikleri

  Tarımın canlandırılması için teknolojik ürünlerin kullanılmasının ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Çiftçilerimizin kullanacakları tarım makineleri ile birlikte hem ürettikleri ürün miktarı ve kalitesinde hem de işgücü konusunda ciddi bir avantaj elde etmektedirler. Bundan dolayı da devlet tarafından sunulan teşviklerde, tarım sektörü için ayrı bir uygulama söz konusudur. İlk olarak gençlerin tarım sektörüne girmelerinin teşvik edilmesi için sunulan teşvik programlarına bakacak olursak, Genç Çiftçi Projesi’ni örnek gösterebiliriz. Bu proje ile birlikte gençlerin tarım alanlarında üretime geçmesinin sağlanması, bunun karşılığında da 30 bin TL değerinde hibe sunulması kararlaştırılmıştır. Başvuruların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yapılacağını belirtebiliriz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bunun dışında, hali hazırda bir tarımsal faaliyet gösteren, işini büyütmeye karar veren ve devlet teşvikleri için de başvuru yapan kişiler, Milli Tarım Projesi için de başvuruda bulunabilirler. Bu proje ile birlikte sunulan hizmetlere baktığımızda ilk olarak finansal desteklerden söz edebiliriz. Proje bazlı başvurular yapıldığından dolayı, kişilerin projesinin yeterli olması halinde çok yüksek tutarlara kadar kredi ve hibe sunulmaktadır. Sonrasında ise, tarım arazilerinde yapılacak analizler, verim testleri ve değişik arazilerin toparlanması için destekler yapılmaktadır. Bundan dolayı, hem kendi işini kurmaya karar veren hem de işsizlik sorununa bir çözüm bulmak için adım atacakların, devlet teşvikleri ile birçok sektörde faaliyet göstermeleri mümkündür.

  KOSGEB Faizsiz Kredi

  Hayvancılık İçin Hibe Desteği Alınabilir Mi?

  Kosgeb Kredi Şartları Nelerdir?  tıkla sorunu sor

  Devlet Teşviği Kimlere Hangi Şartla Verilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın