• Devlet Destekli Çeyiz Kredisi


  Devlet tarafından farklı alanlarda desteklemeler yapılmaktadır. Bazen girişimciler bazen çiftçiler bazen ise esnaflara devlet destekleme vermektedir. Bunlar dışında son birkaç yıldır devlet tarafından farklı bir alanda daha destekleme verilmeye başlanmıştır. Yeni evlenecek olan çiftlere de devlet tarafından farklı şekillerde desteklemeler yapılmaktadır. Böylece insanlar daha rahat bir şekilde evlenebilmekte ve düğünlerini yapabilmektedir. Dolayısıyla da devlet böylelikle evliliğe teşvik sağlamış olmaktadır. Devlet destekli çeyiz kredisi de söz konusu desteklerden bir tanesi olup farklı şartların sağlanması durumunda verilmektedir. Farklı bakanlıkların yapmış olduğu çalışmalar neticesinde böyle bir kredi verilmesi kararlaştırılmıştır. Özellikle Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yapmış olduğu ortak çalışmanın neticesinde böyle sonuç ortaya çıkmıştır.


  Devlet Destekli Çeyiz Kredisi ve İstenen Şartlar

  Devlet destekli çeyiz kredisi insanların evlenmelerini teşvik etmek amacıyla verilmektedir. Bundan dolayı herkesin bu krediden yararlanma imkanı bulunmamaktadır. Söz konusu krediden yararlanmak için istenen şartlar şunlardır:

  • Evlenecek olan kişinin en fazla 26 yaşında olması ve 27 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.
  • Çeyiz kredisi için gereken başvuruyu evlilik tarihinden en az 3 yıl önce yapması ve buna bağlı olarak hesabı da bu süre içinde açtırılması istenen bir başka şarttır.
  • 3 yıl boyunca taksitlerin aksatılmadan açılan hesaba yatırılması gerekmektedir.
  • Aylık yatırılması gereken miktar kişilerin kendi isteğine bağlıdır fakat yatırılabilecek en az tutar 100 TL iken en yüksek tutar 1000 TL’dir.
  • Devlet tarafından verilen destekleri almaya herhangi bir engeli bulunmamak da istenen son şarttır.

  Devlet Destekli Çeyiz Kredisi ve İzlenmesi Gereken Adımlar

  Devlet destekli çeyiz kredisi sayesinde insanlar evlenirken ciddi bir miktar buradan sağlanmaktadır. Bu kredide kişiler açılan hesaba aylık düzenli olarak para yatırmaktadır. Para yatırılan sürenin 3 yıl olması durumunda devlet tarafından %20 oranında katkı sağlanmaktadır ve böylece hem para biriktirilmiş olmakta hem de biriktirilen paradan fazlasını alma imkanı elde edilmiş olmaktadır. Söz konusu krediden yararlanmak isteyen kişilerin izlemesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Evlilik kararı alan ya da evlilik için birikim yapma kararı alan kişiler öncelikle bir bankaya giderek çeyiz hesabı açtırmalıdır.
  • Hesap açılırken söz konusu hesaba aylık ne kadar para yatırılabileceği belirtilmelidir.
  • Bu aşamadan sonra belirtilen miktarlar ya her ay ya da üç ayda bir düzenli olarak açılan hesaba yatırılmalıdır.
  • Biriken para 3 yıl olduktan sonra devlet desteği alınmaya hak kazanılmaktadır. Devlet tarafından biriken paranın %20’si kadar destekleme yapılmaktadır. Söz konusu hesaba 5 yıla kadar para yatırılabilmekte ve bu sürenin sonunda destek ile birlikte alınabilmektedir.

  Yukarıdaki adımların izlenmesi sonucunda çeyiz kredisi alınabilmektedir. Devlet destekli çeyiz kredisi almak isteyen ve bu amaçla hesap açarak birikim yapan kişilerin paralarını 3 yıldan önce almak istemesi durumunda devlet tarafından verilen %20’lik katkı verilmemektedir. Bundan dolayı kişilerin söz konusu duruma dikkat etmesi gerekmektedir.

  Devlet destekli çeyiz kredisi için yapılacak olan başvuruda belirlenen prosedüre uyulması çok önemlidir. Söz konusu prosedüre göre nüfus cüzdanı ile bankaya giderek çeyiz hesabının açtırılması yeterlidir. Birikim yapıldıktan 3 yıl sonunda biriken parayı almak isteyenlerin evlilik cüzdanı ile birlikte bankaya müracaat etmesi ve parayı çekmek istediğini belirtmesi yeterlidir. Fakat 3 yıldan önce evlenen kişilerin desteği alabilmek için mutlaka bu süreyi doldurmaları gerekmektedir. Aksi durumda devlet tarafından sağlanan %20’lik katkının alınması mümkün değildir. Ayrıca bu hesap açıldıktan sonra bazı kurallara uyulması gerekmektedir. Aksi halde açılan çeyiz hesabının iptal olma durumu ve buna bağlı olarak da devlet tarafından verilen katkının iptal olması gibi bir durum söz konusudur. Bundan dolayı devlet destekli çeyiz kredisi hesabı açtıran kişilerin şu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Daha önce taahhüt edilen ve aylık olarak ödeneceği belirtilen miktarın 1 yıl içerisinde 3 defa aksatılması durumunda çeyiz hesabı iptal olmaktadır.
  • Hesap açılırken taahhüt edilen ve 3 ayda bir ödeneceği belirtilen miktarın 1 yıl içinde 2 defa ödenmemesi durumundan çeyiz hesabı iptal edilmektedir.
  • Hesap açıldıktan sonra aynı yıl içinde iki defadan fazla para çekilmesi durumunda çeyiz hesabı iptal olmaktadır.

  Devlet destekli çeyiz kredisi için bu konuda anlaşmalı olan bankaların birisinden hesap açtırılması gerekmektedir. Bankaların kendi politikalarına bağlı olarak müşterilerine farklı seçenekler sunabilmektedir. Anlaşmalı bankalardan birisi olan Ziraat Bankasından hesap açtırılması durumunda verilen destek 3 yıl için %10, 4 yıl için %15 ve 5 yıl için ise %20’dir. Ayrıca verilen desteklemeler 3 yıl için en fazla 5 bin TL olurken 4 yıl için en fazla 5 bin 600 lira ve 5 yıl için ise 6 bin 274 TL olabilmektedir. Söz konusu şartlar diğer bankalarda da benzer şekildedir. İnsanlar kendi tercihlerine bağlı olarak Ziraat Bankası, Kuveyt Türk Bankası, İş Bankası, Akbank, Vakıfbank ve Yapı Kredisi Bankası gibi bankaları tercih edebilmektedir.

  Devlet destekli çeyiz kredisi hakkındaki bilgiler genel olarak bu şekildedir. İnsanlar kendi durumlarını dikkate alarak aylık yapabileceği ödeme miktarını belirterek söz konusu desteklemeden yararlanabilmektedir. Bunun sonucunda da evlilik döneminde ciddi bir maddi birikim yapılmış olacağından birçok masraf daha rahat karşılanacaktır.

  Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır ?

  2018 – Çocuk Parası Nasıl Alınır ?

  2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?
  tıkla sorunu sor

  Devlet Destekli Çeyiz Kredisi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Menduh Turan dedi ki:

   Ben şuan 25 yaşındayım şimdi çeyiz hesabı açsam muhtemelen 1 sene sonra evleneceğim bana nasıl bir faydası olur veya devletin bana katkı payı ne kadar olacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz kredisi için gereken başvuruyu evlilik tarihinden en az 3 yıl önce yapması ve buna bağlı olarak hesabı da bu süre içinde açtırılması istenen bir şarttır. 1 senelik yatıracağınız paraların çeyiz için bir faydası olmaz.

  Sorunuzu Yazın