emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Dar Gelirli Vatandaşlara Devletten Bedava Elektrik

Dar Gelirli Vatandaşlara Devletten Bedava Elektrik

Dar Gelirli Vatandaşa Elektrik Bedava! Gelen habere göre toplam 2,5 milyon aileye elektrik Bedava verilecektir. Buda yaklaşık olarak 4 kişilik ailelerden yola çıkıldığında toplam 10 milyon vatandaş demektir. Devlet 2,5 milyon ailenin, toplam 10 milyon vatandaşın aylık 106TL’ye kadar olan elektrik fatura bedellerini ödeyecektir. Devletin sağladığı elektrik bedeli yardımından kimlerin faydalanabileceği ise yazımızda mevcut olmaktadır.

Dar gelirli vatandaşlar için başlatılan elektrik tüketim desteği kampanyası 1 Mart 2019 tarihinde başlamış bir uygulama olmaktadır. 2019 yılı Mart ayında başlatılan elektrik tüketim desteği yardım uygulaması bu yılda devam etmektedir. Bu yıl içerisinde de devam edilen uygulama kapsamında, elektrik yardımı alması planlanan toplam olarak 2,5 milyon aile bulunmaktadır. Belirlenen 2,5 milyon aile için ortalama olarak aylık 106TL’ye kadar olan elektrik faturaları karşılanacaktır. Yapılan uygulama ile hedeflenen yardım alınması planlanan aile sayısı 10 milyon aile olmaktadır.

Hane Halkına Göre Vatandaşların Fatura bedellerinin Ne Kadarı Karşılanacaktır?

Hane Halkına Göre Vatandaşların Fatura bedellerinin Ne Kadarı Karşılanacaktır? Devlet tarafından karşılanacak olan elektrik fatura meblağları, hane içerisinde yaşayan kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir. Buna göre hane içerisinde yaşayan kişi sayısına göre ödenecek olan elektrik faturası yardım tutarı 53TL – 106TL arasında değişiklik göstermektedir. Hangi haneye ne kadar elektrik yardım ödeneği verilecek aşağıdaki detaylardan ulaşabilirsiniz.

  • 1 – 2 kişilik ailelere aylık 75 kilovat saat, 53,27TL
  • 3 kişilik ailelere aylık 100 kilovat saat, 71,02TL
  • 4 kişilik ailelere aylık 125 kilovat saat, 88,78TL
  • 5 ve daha fazla kişilik ailelere de aylık 150 kilovat saat, 106TL

Yukarıda belirtilen kilovat saat ve meblağlar kadar olan kısım devlet tarafından karşılanacaktır. Yapılacak olan elektrik faturası yardım ödemeleri vatandaşlara PTT aracılığı ile ödenecektir. Devletten düzenli olarak yardım alan ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar PTT şubelerine gelerek, geçerli bir kimlik belgesi ile birlikte mesken ve elektrik faturası sunarak söz konusu olan yardımdan faydalanabileceklerdir. Destekten faydalanacak olan bireyin Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

Elektrik Yardımından Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Elektrik Yardımından Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Bahsi geçen yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşlar için hanedeki kişi başına düşen gelirin aylık asgari ücretinin 3’te birinden az olması gerekmektedir. Yeni yılın gelmesi ile birlikte bu tutar 2020 yılı için 701TL olmaktadır. Buna göre 4 kişilik bir ailenin aylık geliri 2.804TL tutarının altında ise bahsi geçen elektrik yardım ödemesinden faydalanabilirsiniz.

Elektrik yardım başvuruları ise ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Sosyal yardım alan vatandaşlar bu yardımdan da faydalanabilmektedirler.

Serbest Tüketiciye Pazarlık İmkanı

Serbest Tüketiciye Pazarlık İmkanı, Türkiye olarak elektrik enerjisinin tüketim işleminin en büyük yüzdesi evlerde % 22 oranında olmaktadır. Ailelerin en fazla fatura giderine sahip olan faturası ise elektrik faturası olmaktadır. Dilerseniz elektrik faturasında % 10 – 15 oranında tasarruf yapmanız mümkün olmaktadır. Buna göre aylık elektrik faturası tutarı 80TL ve üzeri olan vatandaşlar elektriğini istediği elektrik firmasından pazarlık yaparak talep edebilmektedir. Bu duruma serbest tüketici hakkı denilmektedir. Bu oran 2019 yılında aylık 94TL olmaktaydı, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu bu oranı 2020 yılı için aylık 80TL olarak belirlemiş bulunmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

Sermayesiz İş Nasıl Kurabilirim, İş Fikirleri Nelerdir?

Yoksullara Kira Yardımı Şartları, Nasıl Alınır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.