emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’dan Normalleşme Planı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’dan Normalleşme Planı!
04.05.2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’dan Normalleşme Planı! Cumhurbaşkanı bu gün düzenlenen kabine toplantısının ardından normalleşme planlarını tek tek açıklamış bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak merakla beklenen 65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altı vatandaşlar için getirilen esnetme çalışmaları hakkında bilgi aktardı. Buna göre 65 yaş ve üstü için sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonlarındaki günlerde birinde dört saat süren, yürüme mesafesinin kontrol edilmesi koşulu ile dışarı çıkabilme hakkı tanımaktayız. Buna göre ilk uygulamanın 65 yaş ve üstü için 10 Mayıs Pazar günü saat: 11.00 – 15.00 arasında gerçekleştirilecektir. Diğer yandan 20 yaş ve altı içinde bu sistemi iki grup şeklinde uygulayacaklarını belirten Erdoğan, yaş grupları için 0 – 15 ve 15 – 20 arası şeklinde gerçekleştirileceğini belirti. Diğer yandan Cumhurbaşkanı Recep tayip Erdoğan ayrıca berber ve kuaför gibi işletmelerin ve diğer yandan AVM’lerin de 11 Mayıs Pazartesi açılacağını da bildirmiş bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan açıklamalarına devam ederken hasta sayısı ve iyileşen vaka sayısı ile de genel bir değerlendirme yapmış bulunmaktadır. Türkiye için örnek bir mücadele ortaya koyduğunu belirtirken, korona virüsü hastalığını tedavi ederken de kendi uygulamalarımızı geliştirdiğimizi belirtti. Hasta sayısının düştüğünü ve iyileşen hasta sayısının giderek arttığını belirtti. Doktorundan hemşiresine kadar tüm sağlık çalışanlarımızın gayretleri neticesinde hastanelerde vicdanları sızlatan görüntü oluşmamıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tüm adımlarımızı son derece dikkatli attık ve bilim kurulunun tavsiyeleri altında tedbirlerimizi aldık dedi. Sosyal yardımlardan faydalanma hakkı olanlara nakdi yardımlar düzenlediklerini belirtti.

Normalleşme Süreci Kademeli Olarak Gerçekleştirilecek!

Normalleşme Süreci Kademeli Olarak Gerçekleştirilecek!  Altığımız tedbirler çerçevesinde 1,5 ayı geride bırakmış bulunuyoruz. Okula gidemeyen öğrencilerden, esnafımızdan işçilerimizden genç ve yaşlılarımızdan hayatlarını sınırlandırmak zorunda kalınan tüm vatandaşlarımız eski günlerinin özlediğini biliyoruz. Normalle dönüş kademeli olarak gerçekleştirilecek. Fakat şu gerçeği de akıldan çıkarmamak gerekli bu normalleşme eskiden bildiğimiz normal süreç olmamaktadır. Bu durum dünyanın tamamı için geçerli olmaktadır. Dönülen bu normalleşme yani bir normalleşme olmaktadır. Sınırlamaların bir kısmı azaltılsa dahi sınırlamalar devam edecektir.

Cumhurbaşkanı yardımcısının koordinesinde tüm bakanlıkların katılımı ile birlikte normalleşme planı hazırlandığını belirtti. Açıklanacak olan normalleşme planı için halkımızın beklentileri ve bakanlıklarımızın çalışmalarıyla, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu görüşleri çerçevesinde oluşturulmuş bulunmaktadır.

Mayıs Ayı Normalleşme Planı Nasıl Olacak?

Mayıs Ayı Normalleşme Planı Nasıl Olacak? Sınırlandırılmaların kademeli olarak esnetilmesiyle ilgili genel anlamda Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına dağıtarak gerçekleştireceğiz. Sosyal mesafenin ve maske kullanımları vazgeçilmezler arasında olmaktadır. İlk müjdenin 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altı vatandaşlarımıza yönelik olmaktadır. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ilk sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerden birinde dört saat süre ile yürüme mesafeli sokağa çıkışları gerçekleştirilecektir.  Bu kapsamda ilk uygulamanın 10 Mayıs 2020 Pazar günü saat: 11.00 – 15.00 arasında başlayacağını belirtti. 31 ilde uygulanan şehirler arası giriş ve çıkışlarda 7 ilimizde sonlandırmış bulunmaktayız.

Bu şehirler Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla olmaktadır. İller için her hafta değerlendirme yapılarak kararlar gözden geçirilecektir. Diğer 24 il için yasak 15 gün süre olarak uzatılmış bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul, İzmir ve Ankara için taksilerde tek ve çift plaka uygulamasını 5 Mayıstan sonra kaldırdıklarını belirtmiştir. Berber, kuaför ve güzellik merkezi gibi işletmeler 11 Mayıs itibarı ile faaliyete geçebileceklerdir. Bu güne kadar izin vermediğimiz cerrahi maske ve bez maske satışında halkımızın ulaşabileceği alanlarda izin vermeyi planlamaktayız. Askerlik terhis işlemleri 11 Mayıs’ta başlayacak. MSB’nin atama, görevlendirme ve personel temin faaliyetleri 1 Haziran’da, celp işlemleri 5 Haziran’da, bedelli askerlik işlemleri de 20 Haziran’da başlayacak.

Sınav Tarihleri Tekrar Belirlendi!

Sınav Tarihleri Tekrar Belirlendi! Yüksek Öğretim Kurumları sınavı 27 – 28 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Liselere Geçiş Sınavı 20 Haziran’da, Askeri Öğrenci Sınavı 14 Haziran’da yapılacak. Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvimlerine dönebileceklerdir. Adliyelerde ara verilen duruşma, keşif, yargı süreci, icra iflas takiplerinin durdurulması uygulamaları 15 Haziran’da sona erecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan LGS Sınavına Girecek Öğrencilere Önemli Duyuru!

2020 Nisan Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı!

Maske İçin Ücretsiz Eczane Kodu Almak İçin Hemen İndirin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.