• 2018 Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?


  2018 çocuk parası için izlemeniz gereken yollar ve başvuru şekilleri nasıldır? Devlet tarafından doğum yapan kadınlara verilen birçok yardım çeşidi bulunmaktadır. Bu yardımlar doğum parası, süt parası ve çocuk yardımıdır. Yardımlara başvuru yollarını bu yazıda bulabilirsiniz.


  Doğum Parası

  Doğum parası nedir? Doğum parası çalışan anneye ödenen bir iş göremezlik parasıdır. Yani hamilelik ve doğum sırasında alınan izin süresi için ödenen paradır. Çalışılmayan sürenin günlük olarak ücreti ödenmektedir.

  Başvuru için yapmanız gereken iş göremezlik raporunuzu iş yerinize teslim etmektir. Belgeler iş yerine teslim edildikten sonra iş yeriniz gereken işlemi yapacaktır. Belgeleriniz Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilecektir. Böylece doğum parası başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

  Başvurumu veya ödememi nasıl sorgulayabilirim? Başvurunuz ve doğum parası ödemeleriniz e-Devlet aracılığıyla sorgulayabilirsiniz. E-Devlet’e PTT şubelerinden temin edebileceğiniz e-Devlet şifreleriyle giriş sağlayabilirsiniz. İşlem e-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanmaktadır. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra seçmeniz gereken işlem “4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme” işlemidir. Bu işlem ile doğum izni için alacağınız ödemenin tutarını görebilirsiniz.

  Paramı nereden teslim alacağım? Paranız maaşınız ile aynı şekilde size teslim edilecektir. Doğrudan hesabınıza yatırılmaktadır. Gerekli durumları iş yerinize danışabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Doğum Yardımı

  Doğum yardımı nedir? Doğum yardımı devlet tarafından yeni doğum yapmış kadınlara, çocuk başına verilen bir yardımdır. Doğum yardımı olarak ne kadar alırım?

  • Doğan çocuk kişinin ilk çocuğu ise 300 TL yardım yapılmaktadır.
  • Doğan çocuk kişinin ikinci çocuğu ise 400 TL yardım yapılmaktadır.
  • Doğan çocuk kişinin üçüncü veya daha sonraki çocuğu ise 600 TL yardım yapılmaktadır.

  İkiz çocuk doğurdum ne kadar yardım alacağım? 2018 için ikiz çocuklara verilen yardım parası 1000 TL olarak belirlenmiştir.

  Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılmaktadır? Doğum yardımı için dilekçe, kimlik ve fotoğraf ile başvuru yapılmalıdır. Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile belediyelere yapılmaktadır.

  Doğum yardımı ile gelen parayı nasıl alabilirim? Doğum yardımı kişilere şu anda PTT aracılığıyla verilmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra eğer olumlu onaylanırsa istediğini PTT şubesinden yardımınızı teslim alabilirsiniz. Teslim sırasında yanınızda bir kimlik belgesi olmalıdır. Bunun dışında başka bir şeye gerek duyulmamaktadır.

  Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi Nasıldır?

  Doğum yardımı başvurusu için kullanılan çocuk parası başvurusu dilekçesinde aşağıdaki unsurlar bulunmaktadır:

  • Başvuru sahibinin adı, soyadı ve TC kimlik numarası yazılmalıdır.
  • Doğum yapan kişinin adı, soyadı ve TC kimlik numarası yazılmalıdır.
  • Yeni doğmuş olan çocuk veya çocukların adı, soyadı ve TC kimlik numarası yazılmalıdır.
  • Annenin varsa diğer çocuklarına ait TC kimlik numarası yazılmalıdır.
  • Doğum yapan kişinin kamu işçisi olup olmadığı belirtilir.
  • Çocuğun babasının kamu işçisi olup olmadığı belirtilir.
  • Kamu işçisi olan anne veya babanın alacağı doğum yardımının tutarı belirtilmelidir. Bununla beraber çalıştıkları kurumdan onay mührü alınmalıdır. (Üstteki iki maddedeki sorulara olumlu cevap veren kişiler bu soruya cevap vermelidir.)
  • Başvuran kişinin adı, soyadı, adresi ve telefon numarası yazılmalıdır.
  • Tarih ve imza da bulundurulmalıdır.

  Süt Parası

  Süt parası nedir? Süt parası sigortasız olan ve yeni doğum yapan annelerin eşleri sigortalı ise bu yardıma başvurabilir. Ayrıca eşleri de başvuru yapabilir. Süt parası 2018 yılı için 132 TL olarak belirlenmiştir.

  Süt parası başvurusu nasıl yapılmaktadır? Süt parası başvurusu hastaneler aracılığıyla yapılabilmektedir. Doğum yaptığınız hastaneden başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne de başvuru yapılabilir. Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağkur sigortasına sahip olan kişiler başvuru yapabilir. Başvuru sırasında dilekçe, doğum raporu ve kimlik belgesi gerekmektedir.

  Çalışmayan anneye süt parasını nereden alabilirim? Süt parası Ziraat Bankası aracılığıyla verilmektedir. Ziraat Bankası’ndan kimlik belgeniz ile alabilirsiniz.

  Süt parası nende verilmektedir? Süt parası durumu olmayan ailelerin yeni doğan çocuklarının ihtiyaçlarını sağlaması için verilmektedir. Ayrıca aileler bebek bezi yardımı için de başvuru yapabilmektedir. Bebek bezi yardımında başvuran aileye belli bir süre için bebek bezi sağlanacaktır. Süt parası tarzındaki yardımlar bir defaya mahsus verilmektedir. Yani bir kereden fazla başvuru yapılmamaktadır ve ödeme verilmemektedir. Başvurularınız da buna dikkat etmeniz önemlidir.

  Çocuk Yardımı

  Çocuk yardımı nedir? Çocuk yardımı bazı durumlarda bulunan aileler ve çocuklara sağlanan yardımdır. Bu yardıma başvurmak için aşağıdaki durumlardan birine sahip olunabilir:

  • Üvey olan çocuklar için yardım parası alınabilir.
  • Kendi çocuğunuz gibi baktığınız çocuklar için yardım parası alınabilir.
  • Evlat edinilmiş olan çocuklar için yardım parası alınabilir.
  • Mahkeme kararı ile bakımı size verilmiş olan çocuklar için yardım parası alınabilir.

  SGK çocuk parası ne kadar? Çocuk yardımı için verilen paranın miktarı yaşa göre değişmektedir. 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklar için aylık olarak 51,35 TL verilmektedir. 6 yaş üzerindeki çocuklar için aylık olarak 25,68 TL verilmektedir. İlköğretim eğitimine devam eden erkek çocukları için aylık olarak 30 TL verilmektedir. İlköğretim eğitimine devam eden kız çocukları için aylık olarak 35 TL verilmektedir. Ortaöğretim eğitimine devam eden erkek çocukları için aylık olarak 45 TL verilmektedir. Ortaöğretim eğitimine devam eden kız çocukları için aylık olarak 55 TL verilmektedir.

  Çocuk yardımı olarak verilen para erkek çocuğu 25 yaşına gelene kadar, kız çocuğu ise evlenene ya da sigortalı bir iş bulana kadar devam etmektedir. Çocuk parası 3 ayda bir verilmektedir. Örneğin; ilköğretime devam eden bir erkek çocuğu için üç ayda bir 90 TL yardım verilmektedir.

  Çocuk yardımı başvurusu nasıl yapılır? Çocuk yardımı başvurusunu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile belediyelerden yapabilirsiniz. Başvuru için anne veya babadan (bakmakla yükümlü olan kişilerden) en az birinin sigortalı olması gerekmektedir. Çocuk parası için gerekli evraklar nelerdir? Başvuru sırasında doğum belgesi, çocuğa veya bebeğe ait kimlik belgesi, doğum izni ve bakmakla yükümlü olan kişilerin kimlik belgesi ile bu belgelerin fotokopisi istenmektedir. Ayrıca vesikalık fotoğraf da götürülmelidir. Fotoğraf sayısı bakanlık tarafından bildirilecektir.

  Yardım Sorgulama

  Alacağım yardımları nasıl sorgulayabilirim? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait yardımlardan birine başvurduysanız sorgulamasını e-Devlet aracılığıyla yapılabilir. Sorgulama için e-Devlet’e giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetlerinden biri olan Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama işlemini yapmanız gerekmektedir. İşlem sonucunda başvurduğunuz yardımı alıp alamayacağınızı görebilirsiniz. Bununla beraber alacağınız miktarı da görebilirsiniz.

  PTT çağrı merkezleri aracılığıyla da sorgulama yapabilirsiniz. PTT çağrı merkezleri aracılığıyla başvurduğunuz yardım parasını ne zaman alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  Yardımlara başvuru yaparken bilgilerinizi doğru ve dürüst bir şekilde yazmaya dikkat ediniz. Yanlış bilgi beyan eden kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Unutmayın ki tüm bilgileriniz kontrol edildikten ve teyit edildikten sonra başvurunuz olumlu bir şekilde onaylanabilir. Başvuru için gerekli belgeleri bulundurunuz ve eksik belge de vermeyiniz.  tıkla sorunu sor

  2018 Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın