• Çıraklık Girişi ve Doğum Borçlanması


  Çırak; Çıraklık Sözleşmesi’ne göre bir meslek dalında mesleğin öğrenilmesinin zorunlu kılındığı bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını iş içerisinde geliştirilen, öğrenen ve uygulayan kişi olarak tanımlanmaktadır. Bu uygulanan eğitimler sayesinde çırak sıfatıyla işyerinde bulunan kişiler için; iş hayatında çalışma disiplinin sağlanması, sosyal güvenlik kapsamına alınması, işyeri açmanın belirli bir düzene bağlanması, geçerli mesleklerin belirlenmesi, ülke çapında mesleki standartların sağlanması, işyerinde yapılan işlerin kalite ve verimliliğinin artması ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması gibi pek çok unsurun gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Çıraklık eğitim sonucunda, eğitim katılımcıları iyi bir çalışanda olması gereken davranış özelliklerini kazanacak, çeşitli meslekler ile ilgili iş ve işlemleri öğrenecek, çalışma disiplinin kazanacak, çalışmanın anlam ve önemini anlayacak, firma kültürünü benimseyecek, çalışma hayatına uyum sağlayabilecek ve çalışanlara yardımcı olmayı öğrenecektir. Çırak sıfatını kazanmış öğrenciler/kişiler, sosyal güvenlik haklarından yararlanabilmektedir, askerlik işlemleri ertelenmektedir, işverenden ücret alabilmektedir, aynı zamanda öğrencilik haklarından faydalanabilmektedir, eğitim öğretim hayatlarına devam ederek yatay ve dikey geçiş yapabilmektedirler.


  Çırak olabilmek için bazı şartlar mevcuttur. Bunlar; kişinin en az ilkokul mezunu olması, kanun kapsamında yer alan bir meslek grubunda çalışıyor olması, sağlık durumu yapacağı mesleğe elverişli olmalı, daha önce herhangi bir çıraklık eğitiminden geçmemiş olmalı ve askerlik ile herhangi bir ilişkisi olmamalıdır. Çıraklık eğitimine kayıt olabilmek için bazı belgeler istenmektedir. Bunlar aşağıda sıralanmıştır:

  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Öğrenim belgesi aslı
  • Resmi sağlık kurumlarından alınmış doktor raporu (sağlık ve fiziki durumlarının mesleğin özelliğine uygun olduğuna dair)
  • Yanında çalışacağı kişinin Usta Öğreticilik ya da Ustalık Belgesi fotokopisi
  • Terhis Belgesi ya da askerlik şubelerinden alınacak belge (18 yaşından büyük olanlar için)
  • İkametgah Belgesi
  • 4 adet vesikalık fotoğraf
  • 3 nüsha çıraklık sözleşmesi

  Doğum Borçlanması ise yalnızca doğum yapmış kadın işçiler için tanınmış bir haktır. Bu haktan faydalanabilmek için; kadın işçinin doğum öncesinde bir işyerinde çalışıyor olması gerekmektedir. Yani sigortalı olması gerekmektedir. Eğer doğum öncesi bu şartları karşılayamıyorsa, bu haktan faydalanma şansları bulunmamaktadır. Çıraklığın aksine bu haktan faydalanabilmek için herhangi bir başlangıç süresi ya da yaş sınırı bulunmamaktadır. Sigorta başlangıcı 18 yaşın altına olan kadınlar doğum sürelerini borçlanabilmektedir.

  Her bir çocuk için ikişer yıl borçlanma hakkı bulunmaktadır. Borçlanma süreleri dahilinde prim ödemesinin yapılmamış olması gerekmektedir. Yine aynı şekilde borçlanma için çalışmadığı sürelerde sürenin tamamını borçlanmak zorunda değildir. Ne kadar ihtiyacı varsa o kadarını borçlanabilmektedir. Örnek vermek gerekirse; kadın işçinin emekliliğine hak kazanabilmesi için 50 prim gününe ihtiyacı varsa, doğum sonrasında da yalnızca 50 gün borçlanabilecektir. Borçlanılacak miktar, sigorta dahilindeki çalışanın kendi belirlediği günlük kazancının %32’si alınarak hesaplanmaktadır. Yani, kazancına kadın işçi kendi karar verebilmektedir. Tabi ki bunun için belli bir asgari ve azami günlük borçlanma tutarları mevcuttur. En fazla (azami) günlük 1114,19 TL, en az (asgari) günlük 17,75 TL borçlanılabilmektedir. Fazladan yapılan herhangi bir ödeme siz konusu olduğunda, bu ödemelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geri alınma şansı bulunmamaktadır. Bir ay içerisinde ödemelerin yapılması, yapılmadığı takdirde işlemin iptalinin kabul edilmesi gerekmektedir. Doğum borçlanması için sigortalının bağlı olduğu kuruma göre değişiklik gösteren sistem bulunmaktadır. Kişi eğer BAĞKUR kapsamında ise; bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne, SGK kapsamında ise en son çalıştığı yerin bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezi’ne talep dilekçesi ile birlikte başvuruda bulunabilmektedirler. Talepte bulunan kadın işçinin işvereninden herhangi bir belge istenmez, kayıtlardan tespit yapılarak işlem kolayca sonuçlanabilir.

   

  Sponsorlu Bağlantılar


   

   

   

   
  tıkla sorunu sor

  Çıraklık Girişi ve Doğum Borçlanması İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın