emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2020 Bağ-Kur Çiftçi Nasıl Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

2020 Bağ-Kur Çiftçi Nasıl Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

Bağkur kapsamında sigortalı olan Ek-5 Bağ-Kur çiftçi emeklisi olmak için prim gün ödemelerinin eksiksiz şekilde ödenmesi gerekir. İsteğe bağlı sigortalardan bir tanesi olan Bağkur tarım sigortası, Ek-5 olarak adlandırılmaktadır. Bağkur çiftçi sigortası kullanımını tercih eden sigortalılar, prim gün ödemesi için asgari sayıyı tamamlamalıdır. En az asgari düzeyde prim gün ödemesi yapan kişiler, Bağkur kapsamında emeklilik hakkı elde edebilirler. Bağkur tarım sigortası hakkında merak edilen detaylar ve emeklilik için gerekli görülen şartlar, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Bağkur Ek-5 Tarım Sigortasının Özellikleri Nelerdir?

Bağkur sigortası kapsamında yer alan Ek-5 tarım sigortasından, çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan kişiler faydalanabilir. Tarım sigortası, diğer isteğe bağlı sigortalar gibi sigortalı tarafından ödenmektedir. Prim ödemeleri, asgari tutardan başlamakta ve çiftçilerin taleplerine göre yükselmektedir. Farklı bir kurum ya da kuruluşta sigortalı olarak görev yapmayan kişilerin kullanması için hazırlanan Ek-5 tarım sigortası, Bağkur haklarından faydalanacaktır. Dönemsel olarak iş yapan çiftçi ve kişiler için de faydalı sigorta kollarından sayılan tarım sigortası, dönemsel işçiler için de zorunlu hale getirilmiştir.

Çalıştığını kanıtlayan dönemsel tarım işçilerinin de faydalanacağı tarım sigortası, vergi kaydı olmaması şartıyla başlatılacaktır. Tarım sigortası başlatıldıktan sonra, isteğe bağlı olarak sigortanın iptal ettirilmesine izin verilmiştir. İptal dönemine kadar gerçekleştirilen sigorta prim ödemeleri, SGK tarafından geri verilmeyecektir. Sigorta primlerinin düzenli ve tam şekilde ödenmesinin ardından, yaşını tamamlayan kişiler tarım sigortası üzerinden emeklilik hakkı elde edecektir.

Bağ-Kur Sigortasının Prim Detayları Nelerdir?

Bağkur kapsamında yer alan tarım sigortası ve diğer kategorilerin prim ödemeleri, her yıl zam almaktadır. Bağkur tarım ve diğer kategorideki isteğe bağlı sigortaların prim değerleri şu şekildedir:

 • Çiftçilik için Bağkur sigortası başlatan kişiler, ilk aşamada 913,80 TL Bağkur primi ödemektedir. Prim borç ödemesini düzenli şekilde gerçekleştiren ve geçmişe dair prim borcu bulunmayan kişilere, %5 oranında indirim yapılacaktır. 5 puanlık Bağkur indiriminin ardından, yapılacak prim ödemesi 781,36 TL’ye düşürülmektedir.
 • Esnaflar için hazırlanan Bağkur sigortası için ilk önce 1015,33 TL’dir. Düzenli prim ödemesi yapan kişiler, %5 değerinde prim ödeme indirimi almaya hak kazanır. Prim indiriminin ardından, ödenmesi gereken aylık prim tutarı 868,18 TL’ye düşürülür.
 • İsteğe bağlı sigorta için alt ve üst limitler belirlenmiştir. %5’lik indirim hakkı, isteğe bağlı sigorta için kullanılamamaktadır. İsteğe bağlı sigortanın en düşük tutarı, brüt asgari ücretin %32’si tutarındadır. En yüksek isteğe bağlı sigorta prim tutarı, asgari tutarın 7,5 katı olarak hesaplanmıştır.

Bağ-Kur Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bağkur tarım sigortası ve diğer sigortalar adına prim sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi üzerinden sorgulama başlatılmalıdır.

E-devlet Bağkur prim sorgulaması için aşağıda belirtilen adımlar takip edilmelidir:

 • turkiye.gov.tr adresi kullanılarak, e-devlet giriş ekranı açılmalıdır.
 • Ana sayfadaki “Giriş Yap” butonuna tıklanarak, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin talep edildiği giriş ekranı açılmalı ve tüm bilgiler doğrulanmalıdır.
 • “Giriş” butonuna tıklayarak, e-devlet sistemi açılmalıdır. E-devlette yer alan “E-hizmetler” bölümü açıldıktan sonra “Kurumlar” seçeneğine tıklanmalıdır.
 • “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçeneği tercih edildikten sonra, SGK işlem sayfası üzerinden “Bağkur” bölümüne tıklanmalıdır.
 • Bağkur sigorta kolu da tercih edilerek, SGK hizmet dökümü talebi oluşturulabilir.
 • SGK hizmet dökümü bölümünde, geçmişten beri ödenen toplam prim değerleri, prim tutarı ve ödenmesi gereken prim tutarı hakkında detaylı bilgi alınabilir.

Bağkur Sigorta Primleri Nasıl Ödenir?

Bağkur prim borçlarının ödenmesi için e-devlet sistemi kullanılmalıdır. www.turkiye.gov.tr adresi kullanılarak, e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır. “E-Hizmetler” sayfası üzerinden, SGK işlem sayfası açılmalı ve “Prim Borcu Ödeme” seçeneğine tıklanmalıdır. Kredi kartı ve banka kartıyla ödeme yapılmasına izin verildiğinden, kart bilgileri ve kimlik bilgileri doğrulanmalıdır. Ödenmek istenen prim borcu tutarı da belirlendikten sonra, güvenli ödeme yapılabilir.

Bağkur Emekli Maaşları Ne Kadardır?

Bağkur kapsamında emeklilik hakkı elde eden kişiler, Bağkur sigorta türüne göre farklı maaş almaktadır. 2020 yılı için belirlenen Bağkur emekli maaşları şu şekildedir:

 • Tarım kapsamında sigortalı olan Bağkur çalışanlarına Ocak ayından itibaren 1.418 TL maaş verilmektedir. 2020 yılında yapılan zam oranı %6,5 değerindedir. Zam miktarı 86 TL olarak hesaplanmıştır.
 • Esnaf Bağkur kapsamında emeklilik hakkı elde eden kişilere, aylık en az 1.798 TL maaş ödemesi yapılmaktadır. 2020 Ocak ayından itibaren %6,5 değerinde zam uygulaması yapılmıştır. Uygulanan zammın tutarı 110 TL’dir.

Bağkur emekli maaşları, sigortalıların ödedikleri primler üzerinden belirlenmektedir. Asgari tutarda verilen emekli maaşları yukarıdaki gibi olurken, azami tutarda ödenen primler için üst limitte emekli maaşı kesilecektir.

Bağkur Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bağkur üzerinden emekli olmak isteyen tarım işçileri, esnaflar ve isteğe bağlı sigortalılar, belli başlı şartlara uyum sağlamak durumundadır:

 • Bağkur kapsamında sigortalı olan çiftçiler, en az 15 yıllık sigortalı olmak durumundadır.
 • Tarım sigortası üzerinden emekli olmak için 5400 günlük ya da 9000 günlük prim ödemesi yapılmalıdır.
 • Emeklilik için belirlenen yaş haddinin tamamlanması gerekir.
 • Prim ödeme süresine ait, herhangi bir prim borcu bulunmamalıdır.
 • Bağkur prim borcu kaldığında, emeklilik başvurusu öncesinde toplu şekilde ödenmek durumundadır.
 • Bağkur kapsamında erken emeklilik hakkı elde etmek için sigorta borçlanması yapılmalıdır.
 • Sigorta borçlanması hakları, doğum yapan kadınlara, yurt dışında yaşayan kişilere, zorunlu askerlik görevi yapan askerlere ve engelli çocuğu bulunan kadınlara tanınmaktadır.
 • Sigorta başlangıç tarihi dikkate alınarak, emeklilik yaşı belirlenmektedir. Emeklilik yaşı tamamlanmadan, emeklilik başvurusu yapılmayacaktır.

Bağkur Çiftçi Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağkur çiftçi emeklilik başvurusu yapmak için gerekli adımlar, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Bağkur tarım sigortası ve diğer sigortalar adına emeklilik başvurusu yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilmesi gerekir.
 • Sigorta başvurusu aşamasında, talep edilen evrakların kuruma teslim edilmesi gerekir.
 • Evraklar kuruma teslim edildikten sonra, emeklilik başvurusu sisteme işlenecek ve başvuru hakkında detaylı inceleme başlatılacaktır.
 • Bağkur emeklilik başvurusunun onaylanması için prim gün borcu bulunmamalı ve gerekli prim gün ödemeleri tamamlanmalıdır.

Bağkur Emeklilik Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Bağkur emeklilik işlemleri için gerekli görülen evraklar aşağıda sıralanmıştır:

 • Bağkur sigortalısına ait kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Emeklilik tahsis talep beyan taahhütnamesi
 • İkametgâh kayıt belgesi
 • En son çalışılan işten çıkıldığını gösteren belgeler
 • Sigorta borçlanma hakkının olduğunu gösteren belgeler
 • Sigorta borçlanma primlerinin ödendiğini gösteren belgeler

Gerekli belgeler Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edildikten sonra, emeklilik başvurusu sisteme işlenecek ve incelemeye alınacaktır.

Bağkur Emeklilik Başvuru Sorgulamasının Detayları Nelerdir?

Bağkur emeklilik başvurusunun sorgulanması için yapılması gereken işlemler şunlardır:

 • https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi bağlantı adresi kullanılarak, Bağkur tarım ve diğer sigortalar için sorgulama başlatılabilir.
 • Bağkur tarım sigortası için başvuru yapan kişiler, ana sayfada yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklamalıdır.
 • C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sistem girişi yapıldıktan sonra, emekli aylık bilgisi sorgulama ekranı açılacaktır.
 • Emekli maaşı sorgulaması esnasında, sigorta başvurusunun onaylanıp onaylanmadığına dair bilgilendirme de yapılacaktır.

Bağkur emeklilik başvuru sorgulaması, sadece onaylanan başvurular için sonuç verecektir. Emeklilik başvurusu geri çevrildiğinde, sorgulama ekranı boş şekilde görüntülenecektir.

4/B BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Nasıl Alınır? 4/B Sorgulama

BAĞ-KUR Primleri Ne Kadar Oldu, En Düşük Prim Ne Kadar

BAĞ-KUR Borç Yapılandırma Ödemesi Nasıl Yapılır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.