Bağkur

Çiftçi BAĞ-KUR’u Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum nedeniyle toprakları çok verimlidir. Buna bağlı olarak ekonominin en büyük kaynaklarından birisi de tarımdır. Türkiye’de tarım, istihdam, ihracat ve milli gelire yaptığı katkı ile önemli bir sektördür. Ayrıca bünyesinde milyonlarca çiftçi barındırmaktadır. Arazilerin en verimli şekilde kullanılmaya çalışılmasıyla ülke ekonomisine ve kalkınmasına, tarımsal alanda ihtiyaçların karşılanabilmesi amaçlanmaktadır. Tarım, üstü açık bir fabrika olması sebebiyle bir takım risklerin etkisi altındadır. Bahsi geçen riskler doğal, ekonomik ve sosyal boyutlarla sınıflandırılmakla birlikte herhangi bir işletmede mal ve can güvenliğini tehdit edici hatta yok edici özellikler göstermektedir. Tarım sektöründe teknik açıdan önlenmesi mümkün olmayan bu risklerin sık görülmesi, genellikle gelir düzeyi düşük çiftçileri bazı yıllar çok zorlu durumlara düşürmekte; kendi tarımsal yapılarını iyileştirici ve geleceğe yönelik üretimlerini arttırıcı çabalarını olumsuz etkilemektedir. Teknolojide meydana gelen düzelmelere ve gelişmelere karşın, bu risklerin yaratacağı hasarı tamamen önlemek maalesef mümkün değildir. Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi, tarım sigortası uygulaması ve var olan tarım sigortalarının yenilenerek daha iyi hale getirilmesiyle bir takım felaketlerin neden olduğu zararlar önlenebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunca çiftçilerin de sosyal güvence sahibi olabilmeleri, sigorta sahibi olabilmeleri adına bir hizmet politikası yürütülmektedir. Bu hizmet politikasında amaç çiftçilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri ve emekliliklerini güvence altına alabilmelerini sağlamaktır. Bu çiftçi BağKuru ile sağlanabilmektedir. Bu hizmet politikası çiftçilerin her ay düzenli olarak yapılan 4B prim ödemeleri ile emeklilik yaşantıları için birikim yapabilmeleri aynı zamanda da sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmelerine olanak vermektedir. Çiftçilerin sosyal güvence kapsamı dahilinde diğer hizmetlerden de yararlanabilmelerini sağlamaktadır.


BağKur sigortalısı çiftçiler internet aracılığıyla kolayca sigortalarına ilişkin hizmet dökümü alabilmektedir. Ayrıca  Çiftçi BağKuru Borç Sorgulama işlemi son derece kolay bir işlemdir.

Çiftçi BAĞ-KUR’u Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çiftçi Bağkuru borç sorgulama işlemi e-devlet kapısı üzerinden yapılabilmektedir. Ancak işlemi yapabilmek için öncelikle bir e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bu şifreyi size en yakın PTT’den 2 TL karşılığında edinebilirsiniz. Bu şifre ile istediğiniz zaman sisteme giriş yaparak bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. İstediğiniz cihazdan Çiftçi BağKuru Borç Sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz; ister mobil telefonunuzdan isterseniz de masaüstü bilgisayarınızdan borç sorgulama veya diğer işlemleri kontrol edebilmeniz mümkündür. E-devlet şifrenizi edindikten sonra E-devlet adresine girmeniz gerekmektedir. Sisteme giriş yapabilmeniz için yazımızın sonuna yönlendirme linki eklemiş bulunuyoruz. Bu linki kullandıktan sonra aşağıdaki görselde işaretli olan alanları doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir.

 

edevlet2

Bu işlemi tamamladıktan sonra sisteme girişiniz tamamlanmış olacaktır. Daha sonra karşınıza çıkan ekran çiftçi Bağkuru borç sorgulama işleminin yapıldığı ”4B hizmet bilgisi” başlıklı sayfa olacaktır.Bu sayfada adınıza ait borç bilgileri ekranınıza yansıyacaktır. Böylelikle Çiftçi BağKuru Borç Sorgulama işlemi tamamlanmış olmaktadır. Çiftçiler bu sorgulama işlemiyle tüm 4B sigorta ödemelerini, toplam prim gün sayıları ve diğer sigorta bilgilerine ve borçlarına ulaşabilirler.

Çiftçi Bağkuru Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu