SGK

Cenaze Ödeneği Kimlere Ödenir?

İş kazası sonucunda veya yapılan meslekten ötürü yakalanılan meslek hastalığı nedeni ile vefat eden sigortalı ve sigortalı olarak çalışırken, yaşlılık aylığı/malullük aylığı alırken vefat eden, sigortalı işinden ayrıldıktan sonra 1 yıl içerisinde vefat eden kişinin ailesine cenaze masrafları için ödenecek olan paraya cenaze ödeneği denir. Cenaze Ödeneği tutarı Bakanlar Kurulu tarafından belirlenir.


Cenaze Ödeneği Kimlere Ödenir?

Cenaze ödeneği ve ya cenaze masraflarını karşılamak için verilen yardım parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından merhum sigortalının nikahlı eşine, merhum sigortalı dul ise çocuklarına, çocuk sahibi değil ise anne ve babasına,anne ve babası hayatta değil ise kardeşlerine verilmektedir. Eğer merhum sigortalının cenazesi yukarıda belirtilen kişilerin dışında başka birisi tarafından kaldırılmış ise bu durum belgelendirildiği takdirde cenaze ödeneği bu kişiye ödenmektedir.

Cenaze Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

Vefat eden merhum sigortalının hak sahibi olan yakını merhumun ölüm tarihinin bulunduğu belge ile birlikte Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik merkezine giderek cenaze ödeneği başvurusunda bulunması gerekmektedir. Merhumun vefat ettiği tarih nüfus kütüğüne işletilmeli ardından ölüm belgesi ve cenaze yardımı alma talebinizi belirttiğiniz, cenaze ödeneği dilekçesi ile birlikte bu belgeleri SGK binasına teslim etmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


Ölüm Parası Nereden Alınır?

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) cenaze yardımı parasını ve ya cenaze ödeneğini sadece 1 kereye mahsus olarak yapmaktadır. Ziraat Bankasından alınabilen cenaze ödeneği her ayın 8’i ve 14’ü arasındaki sürelerde ödenmektedir. Cenaze ödeneği için geçerli olan zaman aşımı süresi hakkın ortaya çıktığı günden itibaren 5 senedir.

Ölüm Parası 2017 Senesi İtibariyle Ne Kadar?

Cenaze yardımı ödeneği her sene bir önceki sene için Tüfe (Tüketici Fiyatları Endeksi) değişim oranı ile belirlenmektedir.

  • 2017 senesi itibariyle 531.00 Türk Lirası
  • 2016 senesi itibariyle 489.00 Türk Lirası
  • 2015 senesi itibariyle 449.00 Türk Lirası
  • 2014 senesi itibariyle 415.00 Türk Lirası
  • 2013 senesi itibariyle 386.00 Türk Lirası
  • 2012 senesi itibariyle 363.00 Türk Lirası
  • 2011 senesi itibariyle 328.00 Türk Lirası
  • 2010 senesi itibariyle 308.00 Türk Lirası
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı