emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çekme Belgeli Araç Ne Demek?

Çekme Belgeli Araç Ne Demek?

Çekme belgeli araç tabirini hepimiz bir yerlerden duymuşuzdur. Özellikle ikinci el araç satış sitelerinde bu ibareler daha sık karşımıza çıkmaktadır. Çekme belgeli aracımız satılık, aracımızın çekme belgesi vardır türünden ilan başlıkları sıklıkla görülmektedir. Çekme belgeli araç ne demek sorusuna detaylı olarak bu yazımıza cevap vereceğiz. Yazımızın ardından çekme belgesi ile aklınızda kalan bütün sorulara rahatlıkla cevap bulabilirsiniz. Çekme belgeli bir araç gördüğünüzde bunun ne anlama geldiğini böylelikle rahatlıkla anlayabileceksiniz ve buna göre de satın alıp almamanız gerektiği konusuna karar verebileceksiniz. Ayrıca yazımızın içerisinde çekme belgeli araçların satışı ile ilgili de bilgiler yer alacaktır.

Çekme belgeli araç ne demek sorusu insanlar tarafından sık sık sorulmaktadır. Çekme belgesi adından da anlaşılacağı gibi araçların trafikten çekilmesi anlamına gelmektedir. Yani araçların yasal olarak trafikten kaldırılması anlamına gelmektedir. Fakat bu işlem geçici olup istendiği zaman sonlandırılabilmekte ve araç tekrar trafiğe çıkarılmaktadır. Trafikten çekilen araçların yasal olarak trafikte dolaşması yasak olup bunun tespit edilmesi durumunda ciddi bir ceza ödenmesi söz konusu olabilmektedir. Çünkü kullanılan aracın varlığı yasal olarak askıya alınmıştır. Dolayısıyla da olmayan ya da daha farklı bir ifade ile yasal izinleri bulunmayan bir araç ile trafiğe çıkmak yasaları çiğnemek anlamına gelmekte ve söz konusu durumun tespit edilmesi halinde ceza uygulanmaktadır.

Çekme Belgeli Araç Ne Demek ve Çekme Belgesi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Çekme belgeli araç ne demek konusunda bilinmesi gereken çok önemli hususlar bulunmaktadır. Bir aracın çekme belgesi alması için yapılması gerekenlerden bazıları şunlardır:

  • Vergilerinin tamamının ödenmesi ve çekme belgesi alınacak tarihte dahil olmak üzere vergi borcu olmaması gerekmektedir.
  • Trafik cezalarının tamamı ödenmiş olmalıdır.
  • Çekme belgesi olan araçta ipotek var ise bunun kaldırılmış olması gerekmektedir.
  • Rehin durumu var ise bunun da aynı şekilde kaldırılmış olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartların tamamının mutlaka sağlanmış olması gerekmekte olup bunlardan bir tanesinin bile sağlanmamış olması çekme belgesinin verilmemesine neden olacaktır. Bundan dolayı burada belirtilen hususlara çok fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çekme belgeli araç ne demek sorusunun cevabı yukarıda dolaylı da olsa verilmiştir. Bir aracın çekme belgesi olması demek trafikten çekildiği anlamına gelse de bunun yanında aracın hiç borcunun olmaması anlamına da gelmektedir. Çekme belgesi almak için istenen şartlardan dolayı bu belgeye sahip olan araçların motorlu taşıtlar vergisi borcu, trafik cezası borcu bulunmadığı gibi ipotek ve rehin gibi durumları da olmamaktadır. Dolayısıyla da bu tür araçlar alınırken satın alacak kişinin borçlar konusunda içi rahat etmektedir. Satış esnasında kötü bir sürprizle karşılaşma ihtimali böylece sıfıra inmiş olmaktadır. Bundan dolayı da çekme belgeli araçlar satın alacak kişiler için bu yönden avantaj sağlamış olmaktadır. Bu da satıcıların söz konusu durumun özellikle vurgulamasına sebep olmaktadır.

Çekme Belgeli Araç Ne Demek ve Satışı Nasıl Yapılmaktadır?

Çekme belgeli araç ne demek konusunda merak edilen bir başka husus ise söz konusu araçların satışıyla ilgilidir. Böyle bir araç buldunuz ve satın almak istiyorsunuz. Aracı kontrol ettirdikten sonra satın almaya karar verdiniz fakat çekme belgeli yani trafikten çekilmiş bir aracın satışının nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz. Çekme belgeli araçların satışı yapılırken noterden normal araç satışı yapar gibi yapılmaktadır. Yani çekme belgeli aracın satışı için farklı bir prosedür uygulanması söz konusu değildir. Fakat burada dikkat edilmesi çok önemli bir husus bulunmakta ve mutlaka bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu araçların satışından sonra araçların son muayene tarihini gösteren belgenin alıcılara verilmesi gerekmektedir. Böyle bir araç alıyorsanız bunu satıcıdan mutlaka talep etmelisiniz. Bu belge daha sonraki işlemler esnasında istenmektedir.

Çekme belgeli araç ne demek konusunda sıradaki husus ise bu araçların yeniden muayeneye sokulmasıyla ilgilidir. Çekme belgeli araçlar trafikten çekildiği için muayene tarihleri geçmiş olabilmektedir. Bu da yeniden muayene yapılmasını zorunlu hale getirmektedir. Muayene yapılırken ödenmesi gereken ücretin haricinde bir de ceza ödenmesi gerekmektedir ki çekme belgesinin geçerli olmadığı yani durduramadığı nadir borçlardan bir tanesidir. Normalde bütün borçlardan muaf olunmasına rağmen muayenede bu durum geçerli değildir. Dolayısıyla da ücret ödenirken hem normal muayene ücreti ödenmektedir hem de gecikme zammı ödenmektedir.

Çekme Belgeli Araç Ne Demek ve Muayene Cezası Nasıl Hesaplanmaktadır?

Ceza konusunda yukarıda bahsettiğimiz husus devreye girmektedir. Araçların sahiplerinin son muayene tarihini gösteren resmi bir belge vermeleri durumunda ceza buna göre hesaplanırken böyle bir belge sunulmaması ve tarihin tam olarak tespit edilememesi durumunda ise 01.01.2005 tarihi baz alınmaktadır. Bu da çok ciddi bir ceza anlamına gelmektedir. Çekme belgeli araç ne demek konusu bundan dolayı kişiler için son derece önemlidir. Bu yazıyı okumayan kişiler muayene tarihini gösteren belgeyi almamaları ve başka bir yoldan da muayene tarihinin belirlenmemesi durumunda ödenmesi gereken ceza miktarı 1.800 TL’den daha fazladır. Dolayısıyla da bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çekme belgeli araç ne demek konusu genel olarak bu şekildedir. Bu belge farklı amaçlarla alınabilmekte olup bazen pert olan araçlar için alınmakta bazen ise muayenesi olmayan araçların satışları için alınmaktadır. Bunların dışındaki amaçlar için de alındığı olmaktadır.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

Bulgaristan Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.