SGK

Çalışmakta Olan Annelere Erken Emeklilik

İş hayatının her evresinde kadın işgücü ihtiyacı bir zorunluluk olmuştur. Kadınlar iş hayatında aktif rol almakta ve bu durumu aile hayatıyla uyumlu bir şekilde ilerletmektedirler. Devletimiz geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştiren ve çalışarak ülke ekonomisine destek olan anne ve anne adaylarımızın geleceklerinde hayatlarını kolaylaştıracak yenilikler gerçekleştirmiştir. Bu yenliklerden en önemlisi annelere erken emeklilik 2017 yılında en büyük sürpriz olmuştur.


Annelere erken emeklilik son durum, baktığımızda belirli şartları sağlayan anne ve anne adaylarının 6 (Altı) yıl önce emekli olabilmelerinin önünün açılmasıdır. Ancak bunun belirli şartları var. Borçlanmanın gerçekleşebilmesi için doğumdan sonra borçlanılmak istenen dönemde sigortalı çalışmış olamamak gerekli. Anneler doğumdan sonra emeklilik şartlarını doldurduğu ana kadar ki dönemde sigortalı çalışmadıkları zamanları borçlanabilmektedirler.

Annelere Erken Emeklilik Şartları

Annelere erken emeklilik şartları nelerdir; bunun için 3 (Üç) şartı sağlamak gerekli.

  1. Erken emeklilikten faydalanabilmeniz için sigorta başlangıcınızın doğum yapmadan önce olması gerekmekte.
  2. Doğan çocuğunuzun hayatta olması, eğer çocuğunuz vefat ettiyse doğumu ile vefatı arasındaki sürede sadece sigortalı çalışmadığınız günleri borçlanabiliyorsunuz.
  3. Annenin doğum yaptıktan sonraki 2 (İki) yıl boyunca sigortalı çalışmış olmaması. Anne sadece bu süreyi borçlanabiliyor, 2 (İki) yıldan daha az çalışmadığı günü varsa sadece doğumdan sonraki 2 (İki) yıl içindeki çalışmadığı süre kadar borçlanabilir.

Erken emekli olmak isteyen anneler sigorta başlangıcından sonra doğan her bir çocuğu için sadece doğumdan sonraki 2 (iki) yıl içindeki çalışmadığı süreleri borçlanabiliyor. Her çocuk için iki yıl ve toplamda üç çocuk için 6 (Altı) yıllık (2 bin 160 gün) prim borçlanabiliyor. Tüm bu haklardan faydalanabilmek için 20 (Yirmi) yıllık hizmet süresini doldurması gerekmektedir. Hizmet süresini dolduran anneler bu şartları sağlıyorsa emeklilik için eksik olan prim günlerini borçlanabilmekte ve erken emekli olma fırsatı yakalamakta.

Bunların yanında engelli çocuğu olan annelere hem prim borçlanması hem de yaş avantajı sağlanıyor. 01/10/2008 sonrası çalışan anneler her 4 yıllık sigortalı çalışma süresine ek 1 yıl prim ve 1 yıl da yaş avantajı sağlanıyor. Anne çalışmıyorsa isteğe bağlı sigorta yaptırarak hem emeklilik ve hem de diğer sigortalı çalışanlar gibi sağlık hizmetlerinden faydalanıp ilaç alabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı