Genel

Çalışanlar Koronavirüs Sebebiyle Tedbir Amaçlı Çalışmaktan Kaçınabilir Mi?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yayılım gösterdikten sonra sosyal ve ekonomik yaşamı alt üst eden yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla birçok sektörde hizmet ve üretim durduruldu. Bazı sektörlerde de çalışanlar, evden çalışma sistemine geçirildi. Ancak sağlık, gıda, kargo gibi sektörler başta olmak üzere zorunluluk gerektiren bazı iş kollarında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çalışanlar, koronavirüs bulaşma riskini gerekçe göstererek çalışmaya ara vermek istiyor. Çalışmaktan kaçınmak için İş Kanunu’na göre neler yapmak gerekir? Eğer işveren tedbir almıyorsa, çalışanlar koronavirüs salgını bulaşma riskine karşı neler yapabilir? Koronavirüs salgını döneminde çalışanların hakları ve işten kaçınma konusuyla ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Hukuk sistemimizde önemli bir yeri olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, hem kamu hem de özel sektöre ait bütün işlerde ve iş yerlerinde uygulanmaya devam ediyor. Fakat, “Acil ve Afet durum birimlerinin müdahale faaliyetleri” bu kanunda istisnalar arasında yer alıyor. Çünkü söz konusu kanunda salgın hastalıklarla mücadelede görev yapanlara yönelik ayrıca özel bir hüküm bulunmuyor. Kanun kapsamında yer alan hükümlere göre, çalışanlar iş yerinde koronavirüs salgınıyla ilgili ciddi ve yakın tehlike olması halinde çalışmaktan kaçınabilir. Fakat bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunuyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu’na Bildirim Yapılmalı

İlk etapta koronavirüs salgını ile ilgili ciddi ve yakın tehlikenin ortaya çıkması durumunda işçinin varsa iş yerinde bulunan iş sağlığı ve güvenliği kuruluna, yoksa işverene bildirmesi gerekiyor. Kurul ya da işveren, çalışanın ileri sürdüğü ciddi ve yakın tehlike iddiasını kabul ederse, çalışan, sadece gerekli tedbirler alınıncaya kadar çalışmaktan kaçınabilme hakkına sahip oluyor.  Öte yandan kurul veya işverenin, işçinin bu talebine karşı değerlendirme kararını işçiye yazılı olarak vermesi gerekiyor. İlgili kanunda yer alan hükümlere göre herhangi bir iş yerinde çalışanlardan böyle bir talep gelmesi durumunda kurulun acilen toplanması, kurul yoksa işverenin derhal kararını verip tutanak tutması zorunludur.

Çalışmaktan Kaçınan İşçinin Ücreti Ne Olacak?

Kurulun veya işverenin gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra çalışanın talebi yönünde karar vermesi halinde, çalışan gerekli tedbirler alınıncaya kadar çalışmaktan kaçınabilir. Çalışanların işine devam etmediği süre boyunca ücret alma hakkı devam ettiği için, işverenin bu dönemdeki ücreti ödemeye devam etmesi gerekir. Çünkü toplu sözleşme veya toplu iş sözleşmesi ile çalışan kamu personeli de çalışmadığı dönemde fiilen çalışmış sayılır.

Ayrıca ciddi ve yakın tehlikenin çalışanlar açısından “önlenemez” olduğu durumlarda bu prosedüre uymak zorunda olmaksızın yani işverene talepte bulunmaya gerek kalmadan iş yerini veya tehlikeli bölgeyi terk ederek güvenli yere gider. Aynı şekilde bu hakkını kullanan çalışanların ücretinde ve diğer haklarında kısıtlama yapılamaz.

İşveren Önlem Almazsa Haklı Fesih Gündeme Gelir

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, kamu ve özel sektörde çalışan herkesi kapsayan önemli bir kanundur. Yasada yer alan hükümlere göre iş sözleşmesine tabi olarak çalışanlar, talep etmelerine rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmadığı durumlarda iş sözleşmelerini feshedebilir. Söz konusu kanunun 25. Maddesi uyarınca, hayati tehlike oluşturan durumlarda, tehlike giderilinceye kadar iş yerinin bir bölümünde veya tamamında iş durdurulabiliyor.

Öte yandan iş sağlığı ve güvenliği kurulu ya da işveren ciddi ve yakın tehlike tespiti yapmadığı halde iş görmekten kaçınan işçi, yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Böyle bir durumda işçi tazminatsız olarak işten atılabilir ve ayrıca iş yerinde meydana gelebilecek muhtemel zararlar için de tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Muhtaç Asker Ailelerine (Çocuk, Eşlere) Para Yardımı Zamlandı

Konut Kredisi Yapılandırmasını Hangi Bankalar Yapıyor?

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu