emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çalışan Aylık 1168 TL İşe Dönüş Desteğini Nasıl Alabilir ?

Çalışan Aylık 1168 TL İşe Dönüş Desteğini Nasıl Alabilir ?
01.12.2020

İşe dönüş desteği ayrıntıları belli oldu. Ancak pek çok kişi işe dönüş desteğinin nasıl yapılacağını merak ediyor. İşe dönüş desteği ile en çok merak edilenlerin yanıtları ile bu desteğin içeriğini daha iyi anlayabilirsiniz.

İşe Dönüş Desteğinde Bilinmesi Gerekenler

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından genelge yayımlanarak işe dönüş desteği hakkında detaylar açıklandı. Buna göre 1 Ocak 2019 ile 30 Nisan 2020 tarihleri arasında işten çıkarılmış olan sigortalı ya da sigortasız çalışan işçiler ve halihazırda sigortasız olarak çalıştırılan işçileri işe almış ve sigorta girişi yaptırmış işverenler için ayrıntılar belirlendi. İlgili çalışanları 31 Aralık 2020 tarihine kadar işe alarak işbaşı yaptıracak olan işverene, işçi başına günlük 44 TL, aylık ise bin 324 TL’ye kadar destek verilecek.

calisan ise donus destegi

İşverenin işe almış olduğu çalışanlar ekonomik zorluklar nedeniyle ücretsiz izne ayrılmaları gerekirse, bu durumda işçilere aylık bin 168 TL nakdi destek verilebilecek. İlgili tarihler arasında işten çıkarılmış olan çalışanın işe dönüş başvurusu işveren tarafından kabul edilmediğinde ise işçiye aylık bin 30 TL verilecek. Destek ödemelerinin süresi ise işten çıkarma yasağı boyunca devam edecek.

İşçi ve İşveren Açısından Aranan Şartlar Neler?

İşe dönüş desteğinden yararlanmak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Buna göre ilk şart 1 Ocak 2019 ile 17 Nisan 2020 tarihleri arasında işten çıkarılmış olmak. Bunun yanında iş ya da hizmet sözleşmesinin sona erdiği veya çalışmakta olunan son özel sektör işyeri sahibine 1 Aralık 2020 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında başvuru yapmak gerekiyor. Bu tarihler arasında da işçinin işe alınması gerekiyor. Aynı zamanda 1 Ekim 2020 tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’na aylık prim ve hizmet belgelerine kayıtlı olmamak da gerekiyor. İstihdam edilecek ya da yeniden işe alınacak işçinin emekli olmaması, yaşlılık aylığı almaması, başka bir işte çalışmıyor olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.

Bunun yanında işverenler için de belirli şartlar bulunuyor. İşyerinin özel sektörde faaliyet göstermesi gerekmektedir. Aynı zamanda destekten yararlanacak işçi sayısının da en az yarısının destek süresinin bitmesinden sonra işçiler için destekten yararlanma süresi boyunca fiilen çalıştırılması da gerekiyor.

29 Koduyla İşten Çıkarılanların Durumu ve Başvuru Süreci

Konuyla ilgili olarak en çok merak edilenlerin başında 29 koduyla işten çıkarma halinde olanlar geliyor. Bilindiği gibi SGK’ya işten çıkarma gerekçesi 29 koduyla bildirilmişse bu durum işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılığı nedeniyle işten çıkarılması olarak kabul ediliyor. Eğer söz konusu işçi bu kod kapsamında işten çıkarılmış ise aynı işyerine işe dönüş desteği kapsamında başvuru yapamayacak, başvuru yaptığında işveren tarafından işe alınmaması halinde kendisine nakdi destek de verilmeyecek. 29 kodun dışında diğer kodları ile işten çıkarılmış olan çalışanlar ise destekten tam olarak yararlanabilecekler. Ancak işveren başka kodları öne sürerek çalışanı işe almadığında, bu durumda başvuru yapan itirazını SGK’ya yapabilecek.

destek12

İşten çıkarılmış olan işçilerin işe dönüş desteğinden yararlanmaları için ise başvurular 1 Aralık tarihinden itibaren yapılabilecek. Başvurular 31 Aralık’ta sona erecek olsa da başvuru yapmak isteyen işçilerin son tarihlere herhangi bir aksilik çıkması ihtimali göz önünde tutularak, daha önceden başvurularını yapmaları yararlı olacaktır. Sigortasız olarak çalıştırılan işçiler de halihazırda çalışmakta oldukları işyerine bu tarihler aralığında başvuru yapabilecekler. Başvuruların yazılı yapılması şartı da bulunmuyor. Sözlü olarak yapılacak başvurular da değerlendirmeye alınacak, herhangi bir belge ibraz etme şartı aranmayacak.

İşe Dönüş Desteği Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.