• Boşanan Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır?

  Ülkemizde son 10 yıl içerisinde bu konuyla ilgili birçok tartışma yaşandı fakat bir türlü eşinden boşanmış olan kadınlara maaş bağlanamadı. Seçimler nedeni ile bu sene dul maaşı nasıl alınır? sorusu arama motorlarında sürekli aranması gündemi etkiledi. Fakat hali hazırda boşanan kadınlara herhangi maaş bağlanmış değil. Devletten maaş alabilmeniz için eşinizin vefat etmiş olması gerekiyor. Eğer eşiniz vefat etmiş ise, sosyal güvenlik kapsamında olmanız dahilinde, belirli bir dul aylığı alabilirsiniz. Bunun yanı sıra sosyal güvenlik hakları yoksa bile; siz nerede ikamet ediyorsanız oradaki kaymakamlığa giderek maaş için müracaat edebilirsiniz.  Böylece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından dul aylığı alabilirsiniz.


  Boşanan Kadına Eşi Yardım Yapmıyorsa Nasıl Geçinecek?

  Aile içinde sıkıntıların özellikle şu yıllarda daha fazla arttığı görülmekte. Bunun yanı sıra şiddet gören, hak etmediği davranışlara maruz kalan kadınlarımız çareyi boşanmakta buluyor. Fakat boşandıklarında eğer ellerinde bir meslek yoksa işsizliğinde hat safhada olduğu şu dönemde geçim sıkıntısı çekiyorlar. Genelde eşinden boşanan kadınlar çocuklarını da yanlarına aldıkları için masraflar iki katına çıkıyor. Hele bir de eşi nafaka ödemiyorsa vay haline kadının. Maalesef, boşanan kadınlara devlet tarafından herhangi bir yardım yapılmadığı gibi, eski eşi nafaka ödemediğinde de pek bir yaptırım olmuyor. Bu durum kadınlarımızın çok zor şartlar altında olmasına neden oluyor. Boşanan kadınlar dul maaşı nasıl alınır? Birde ona göz atalım.

  Boşanan Kadınlar Dul Maaşı Nasıl Alınır?

  Şimdi gelelim, boşanan kadınlar dul maaşı nasıl alır? Sorunuzun cevabına. Anne ve babalarının varsa sosyal güvenlik haklarından yararlanarak maaş alabilirler. Anne ve babaları hayatta olsa dahi, Genel Sağlık Sigortası kapsamında problem yaşamazlar ve aktivasyonları açılır. Eğer 12 aylık ya da 24 aylık evlilik ödeneği almışlarsa, bu ödenek süresi bitene kadar herhangi bir aylık alamazlar ama Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilirler.

  Boşanan kadınların en çok merak ettiği sorulardan biri de boşanan kadınlar dul maaşı nasıl alınır? Annenizin ya da babanızın emekli sandığına kayıtlı olması halinde, Sosyal Sağlık Kurumu mensubu olsanız dahi yetim maaşı almaya devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Bağ-Kur, kendinize ait bir işe sahip olsanız ya da kamuda hizmet veriyorsanız da yetim maaşı alabilirsiniz.

  Boşanan Kadınlara Sosyal Yardımlar

  Babanızın ya da eşinizin vefat etme yılı 1 Ekim 2008 öncesi ise çift maaş alma hakkınız olduğunu bilmenizde yarar var. Bunun sağlanabilmesi için babanızın ve eşinizin sigortasının farklı iki türde olması gerekiyor. Peki dul maaşı nasıl alınır? Örneğin; eşinizin Bağ-Kur’lu babanızın ise emekli sandığına bağlı olması gibi durumlarda çift maaş alabilirsiniz. Fakat 1 Ekim 2018 yılından sonra sistemde bir hayli önemli değişiklikler yapılması ile birlikte çift maaş alma durumu ortadan kalktı diyebiliriz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Vefat eden eşinizden dul maaşı alıyorsanız, dul kalan eşin hiçbir yerde çalışmaması, herhangi bir yerden gelir elde etmiyor olması gerekiyor. Aksi taktirde eşinizden mütevellit alacağınız maaş kesilecektir. Buna babanızdan ya da annenizden kalan maaş da dahildir. Boşandıktan sonra hiçbir geliri olmayan kadınlar ne yapacaklar? Dul maaşı nasıl alınır? Eşinizin vefat etmesi durumunda, herhangi bir yerden geliriniz yoksa, anne ve babanızın vefatı üzerinden alacağınız ölüm aylığı da buna dahil, muhtaçlık parası alırsınız. Bu para 2 ayda bir 500 TL olarak verilmektedir. Bu para size bağlandıktan sonra bir işe girer ya da resmi evlilik yaparsanız maaşınız kesilir. Bunun yanı sıra resmi evlilik yapmadan, bir kişi ile fiilin birlikte yaşamanız dahilinde durum tespit edilirse 2 ayda bir verilen 500 TL’lik maaşınız yine kesilecektir.

  Dul Maaşları Hangi Sebeplerle Kesilir?

  Anayasanın 5510 sayılı kanunu ve 96. Maddesince ölüm aylıklarının yan sıra haksız yere alınan gelirlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilmesi gerekmektedir. Yaşlılık aylığı alanlar ise herhangi bir yerde işe başlayıp çalıştıkları taktirde kendilerine verilen aylıklar kesilecektir. Eğer boşandığınız için vefat eden babanızdan maaş alıyorsanız, eşinizle beraber yaşadığınız öğrenildiği taktirde maaşınız kesilecektir. Fakat, son olarak Yargıtay’ın almış olduğu karar doğrultusunda; boşanan kişilerin beraber yaşamaya devam etmeleri durumu aile yaşamına saygı hakkı çerçevesine alınmıştır.

  Kişinin kocasının ölmesi ya da boşanması değil, maddi açıdan ihtiyacı olup olmamasıdır. Ölüm nedeni ile kadına yardım maaşı bağlanmasının sebebi onun nafaka alamayacak durumda olmasıdır. Fakat boşanma durumunda nafaka alabilme gibi bir durum var. Kadın boşandığı eşinden yoksulluk nafakası talep edebilir. Özellikle arada çocuklar varsa erkeğin ödeme yükümlülüğü olacaktır. Fakat boşandığı eşinin maddi herhangi bir geliri yoksa ve bu parayı ödemiyorsa o zaman durum nasıl bir değişim gösterir tartışmalı konu. Anlayacağınız boşanan kadınlar dul maaşı nasıl alır? Sorusunun tek cevabı, anne ve babasından kalan maaş olacaktır.

  Dul kadınlara maaş bağlanmış olması gerçekten çok iyi bir şey, fakat verilen para miktarı geçimini sağlayacak gibi görünmüyor. Çünkü 2 ayda bir verilen 500 TL, aylık 250TL anlamına geliyor ve bu miktar ülke şartlarında pek makul değil. Bunun yanı sıra boşanmış kadınlara bu hakkın tanınmıyor olması adaletli olma duygusunu biraz zedeliyor. Çünkü boşanan kadınlarda en az kocası vefat edenler gibi mağduriyet yaşıyorlar. Bu durum gözden kaçırılmamalı ve boşanan kadına da maaş bağlanmalı.

  Yetim Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır?

  Devlet Destekli Çeyiz Kredisi  tıkla sorunu sor

  Boşanan Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Merve dedi ki:

   Çok saçma boşanmış kadınlara yardım amaçlı maaş bağlanıyor baqlanmasina da burda da haksızlık yapılıyor asl ihtiyaç sahiplerine deqil ihtiyacı olmayana veriliyor . Görümcem de boşandı halı vakti yerinde bankada paraları eski eşinden takilan düğündeki takilari sigortalı işte 2.800 lira maaş la calisiyo ama yardım da aliyo bı tanıdığım da boşandı babasından kalma ewi var babası zamanın da ewi üzerine yaptırmış kızının ama çalışmıyor haftada ew temizliğine gidiyor onun ewi var diye yardım vermediler asil ihtiyaç sahibiyken her yerde yapılan haksızlık maalesef burda da yapıyorlar bence iyi araştırılması lazm asıl muhtaç insanlara verilmesi gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babadan yetim maaşı bağlanmasında mal varlığına bakılmıyor. evli olmama ve Çalışmıyor olması yeterli

  2. Güzin Usuk dedi ki:

   2007 YILINDA BABAM VEFAT ETTİ . BEN EŞİMDEN AYRILDIM VE 26 YAŞINDA OĞLUM VAR . HER TÜRLÜ MASRAFI BANA AİT.BEN EMEKLİ ÖĞRETMENİM. BABAMDAN MAAŞ ALABİLİRMİYİM.

  3. Müjgan dedi ki:

   Zenginlere güzel bu hayat veya yabancı olacan Tr bize bakmasi için

  4. Müjgan dedi ki:

   Vay be birde Türkiyede kadınlara hak tanınıyor diyor tuzu kuru olan herkes şükür eşimden ayrı değilim baksanıza ya ölecek eşinden ayrılan kadin yada yanlış şeyler yapacak çalışma imkanı yoksa elin suriyelileri geldi maasa baglandi devamli ürüyorlar ama bizden daha iyi yaşıyorlar valla Allah bildigi gibi yapsın ben hakkımı helal etmiyorum baştaki şahıslara …

  5. Hacıı dedi ki:

   Türkiyede adelet bakanlığı var ama malesef adaleti yook, insan hayatının hiçbir değeri anlamıyok muayene para ilaç para ucuz ilacı karşılayıp pahalı ilaca gelince karşılamıyorsunuz, ucuzu herkes alır mühim olan pahalı ilaçları karşılamaktır

  6. hülya tan dedi ki:

   boşanmış bir kadın dul maaşı nasıl alabilir

  7. Ulviye Çalışkan dedi ki:

   Babam emekli sandığı emeklisi annem bağkur emeklisi ben ssk’dan emekli olacam.Eşimden boşandım.

   Anneme veya babama birşey olması durumunda ssk emekli maaşımın yanısıra annem veya babamdan veya ikisindede maaş hakkım oluyormu?

  Sorunuzu Yazın