Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi

BES Nedir?


BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi), bireysel ya da işveren bazlı katılım sağlayabileceği bir emeklilik sistemidir. Bu sistem sayesinde kişiler, emeklilik döneminde ek gelire sahip olur ve bu sayede daha yüksek yaşam standartlarında hayatlarını sürdürürler. Sisteme iki şekilde dahil olunabilmektedir.

1) Bireysel Emeklilik – Bireysel Katılım

Bu katılım şeklinde kişilerin herhangi bir iş yerinde çalışıyor olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Aylık, dönemlik ya da yıllık olmak üzere belli oranlarda katkı payı ödemesi gerçekleştirerek, seçmiş oldukları emeklilik şirketi bünyesinde birikim gerçekleştirmektedirler. 18 yaşını doldurmuş olan her birey bu sisteme dahil olabilmektedir. Yeni düzenleme ile bireysel müşterilerin ödemiş olduğu katkı payının %25’i devlet tarafından karşılanmaktadır.

2) Grup Bazlı Bireysel Emeklilik

İşverenler tarafından bünyesinde çalışan kişiler için sağlamış olduğu bireysel emeklilik türüdür. Bu sistem ile toplu halde katılım sağlanmaktadır.

Grup Bazlı Bireysel Emeklilikten Kimler Faydalanabilir?

 • 5901 sayılı TC vatandaşlığına sahip olan ve TC vatandaşı olan kişiler
 • 45 yaşını doldurmamış olan bireyler
 • 31.05.2006 tarih ve 5510 sayılı SSK ve GSS kanununun 4. maddesinin 1. fıkrası a ve c bentine göre çalışan kişiler faydalanabilmektedir

Sisteme katılabilecek olan şirketler Bakanlık Kurulu tarafından tayin edilmektedir.

2a) Grup Bazlı Bireysel Emeklilikte Sistem Nasıl İşler?

 • İşveren katılım sağlayacağı bireysel emeklilik sisteminin seçimini gerçekleştirir. Otomatik katılım sistemi özel ya da kamu niteliği taşıyabilmektedir. İşveren bu türlerden hangisini seçeceği konusunda özgür davranabilmektedir.
 • İşveren sisteme dahil olmadan evvel, çalışanlarından faizli ya da faizsiz fon seçeneği konusunda seçim talebinde bulunur. Talepte bulunmayan çalışan için uygun fonu seçer.
 • İşveren, çalışanının maaşından belirlenen katkı payını keser ve katkı payı ödemesini gerçekleştirir.
 • İşveren sistem dahilindeki kurallara uymadığı takdirde her bir işlem için 100 TL para cezası ile cezalandırılır.
 • İşveren düzensiz ödeme gerçekleştirir ya da hiç ödeme gerçekleştirmez ise, çalışanının emeklilik birikiminde oluşan tüm aksamalardan sorumlu tutulmaktadır.

2b) Grup Bazlı Bireysel Emeklilik Sisteminde Çalışanlara Faydalar

 • Çalışanlar için ödenen katkı payının % 25’lik oranı devlet tarafından karşılanmaktadır.
 • Sistemde bulunan 2 aylık vazgeçme süresi sonunda, çalışanlar halen sistemde kalmaya devam ediyor ise, devlet 100 TL ilave katkıda bulunur.
 • 10 yıl süresince sistemde kalan çalışan, yıllık gelir sigortası ile birikimlerini almak istediği takdirde, birikiminin %5’i kadar devlet tarafından ödeme yapılmaktadır.

2c) Grup Bazlı Bireysel Emeklilikte Emeklilik Hak edişi

Sistemde minimum 10 yıl kalan ve 56 yaşını dolduran çalışanlar emekliliği hak etmiş sayılmaktadır. Emekliliğini hak etmiş, sistemden ayrılmaya karar vermiş olan kullanıcılar için % 25 devlet katkısı ile 1000 TL giriş devlet katkısı ödemesi yapılır. Çalışanlar emekliliği hak ettikten sonra ödemelerini toplu, taksitle ya da ömür boyu emeklilik maaşı şeklinde geri alabilmektedir. Ömür boyu emekli maaşı seçimi yapan kullanıcılar, %5 devlet katkısından yararlanabilmektedir.

1a) Bireysel Emeklilik İşleyişi

Herhangi bir işte çalışmayan ancak; geleceği için yatırım yapmak isteyen 18 yaşını doldurmuş bireyler de sisteme dahil olabilmektedir. Bireyin yapacağı işlemler şu şekildedir.

 • Herhangi bir fon şirketi ile anlaşmak ( Pek çok özel/Kamu bankası ya da belli şirketler bu hizmeti sağlamaktadır),
 • Katkı payı belirlemesi yapılmalıdır. Bireyler aylık ne kadar katkı payı ödeyeceklerini anlaştıkları şirkete bildirir,
 • Anlaşılan fon şirketi ile sözleşme imzalanması, evrakların teslimi,
 • Bireysel emeklilik sürecinin takibi.

Bireyler şirketler tarafından verilen kullanıcı adı ve şifreler aracılığı ile emeklilik programlarını yakından takip edebilmektedir. Pek çok şirket tarafından denetlenen bu fon şirketleri, mutlaka araştırılmalıdır. Sistemde kalınabilecek minimum ve maksimum süreler şirketlerce farklılık gösterebilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Sistemde 10 yıl kalınmalı, emeklilik için 56 yaş beklenmelidir. Aksi takdirde talep edilen ödemelerde kesintiler yaşanmaktadır.
 • Sistemden 3 yıl dolmadan ayrılanlar, geri ödemelerinde devlet katkısı ödemesi alamazlar.
 • Emekliliğe dair yapılan katkı payı ödeme planı, yılda en fazla 4 defa değiştirilebilmektedir.
 • Kişiler anlaşmış oldukları fon şirketinden farklı bir şirkete geçiş sağlayabilir ancak; giriş depozito borcu olup olmadığını transfer işleminden önce sorgulanmalıdır.
 • Farklı bir şirkette daha emeklilik programı var ise, iki program yalnızca emeklilik hakkı kazanıldığında birleştirilebilmesidir.
 • İşverenler ödemiş oldukları katkı paylarını gider olarak gösterip vergiden düşebilmektedir.
 • BES katkı payı, kredi kartı, havale, eft, otomatik ödeme gibi pek çok yöntem ile ödenebilmektedir.
 • Kişi maddi imkansızlıklar nedeniyle katkı payı ödemesi gerçekleştiremediği takdirde, düzensiz ödeme yapan kullanıcı grubunda yer alır ve haklarından yararlanabilmek için ödeyemediği katkı paylarını tek seferde ödemekle yükümlüdür.
 • Belli şirketlere ait VIP emeklilik hizmetleri bulunmaktadır. Detayların araştırılması dahilinde kişiler bu sistemlere de dahil olabilmektedir.

Kişiler Bireysel Emeklilik seçimini doğru gerçekleştirdiği durumda, hayal etmiş olduğu ek gelir imkanına sahip olmaktadır. Çalışan ve sigorta primi dahilinde emekli olan kişiler bu hizmet sayesinde çift emekli maaşı elde etmiş olur. Herhangi bir yerde çalışmayan, dışarıdan katkı payı ödemesi sağlayan kişiler ise emeklilik fırsatından yararlanabilmektedir. Bu durum her iki açıdan da fayda sağlamaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemine Katılımın Faydaları

 • Sistem dahilindeki kişiler, bu sistem sayesinde tasarruflu yaşamayı öğrenir.
 • Gelecek planları dahilinde ek gelir imkanının varlığı, öz güven gelişimine yardımcı olmaktadır.
 • Çalışamayan, engeli bulunan ya da ev hanımı statüsünde bulunan kişiler de bu sistem sayesinde emekli olmaya hak kazanırken, hayatını da garanti altına almış olmaktadır.
 • Sisteme erken dahil olan ve uzun yıllar varlığını sürdüren kişiler, daha yüksek birikimler elde etme şansına sahiptir.
 • Emeklilik hak edişi gerçekleştiğinde, bu birikim ile ani para ihtiyaçları kolayca karşılanabilmektedir.

Sistem, işverene de dışarıdan emekli olmayı hedefleyen bireylere de pek çok imkan sağlamaktadır. Anlaşılan şirket tarafından verilen özel bilgiler ile kişiler 7/24 kesintisiz bir biçimde emeklilik detaylarını takip edebilir, ödemelerinde düzenleme yapabilir, talep formu gibi pek çok veri formu sayesinde işlemlerini kısa ve kolay yollar ile halledebilir.

Bireysel Emekliliğe Dahil Olunabilecek Fon Şirketleri

Siz de hala bireysel emeklilik sistemine dahil olmadıysanız, yukarıda sıralamış olduğumuz şirketlerden biri ile sisteme dahil olabilirsiniz. İlgili linklere tıklayarak sistem dahilinde bilgi alabilir, iletişim numarası ya da e posta aracılığı ile tüm sorularınızın yanıtını talep edebilirsiniz.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu