emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır

Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır

Bimer yani uzun adıyla Başbakanlık İletişim Merkezi teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkarılmış son derece akıllı ve gelişmiş bir sistem olup her türlü sorgulama ve müracaat işleminin pratik ve hızlı bir şekilde yapabilmesini mümkün kılmaktadır. Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır noktasında sisteme müracaat eden kişinin iletisi konuyla alakalı birime aktarılmak suretiyle mümkün olan en kısa sürede açıklayıcı ve net bir şekilde cevap verilmesi sağlanmaktadır ve kişi bu süreçte sistem üzerinde belli adımları takip ederek yapmış olduğu başvuruyu takip edebilme imkanı yakalamaktadır.

Bilişim ve iletişim teknolojilerinin dünya çapında gelişim göstermesi ve kamu kurumlarının vatandaşlara sunduğu hizmetleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yerine getirerek halkın memnuniyetini artırma ihtiyacıyla modern gelişmelere uyum sağlayarak ortaya çıkarılmış bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. İletişim kanalları çok daha açık ve şeffaf hale getiren sistem sayesinde Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır noktasında istenen takibin her zaman ve her yerden yapılabilmesinin mümkün hale getirilmesi hedeflenmektedir.

Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır Noktasında Dikkate Alınacak Usuller

Ülke içerisindeki her noktadan başvuru ve sorgulama yapabilme, kamu kurumlarının sunduğu hizmetler ile ilgili bilgi edinebilme fırsatı veren Bimer uygulaması ile ilgili olarak Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır ile ilgili dikkate alınması gereken birkaç farklı yöntem mevcuttur.

  • Bimer sistemine ait kurumsal web sitesine giriş yaparak açılan ekranda sağ üst köşede bulunan başvuru yap ve başvuru sorgulama ikonlarına tıklama yaparak TC kimlik numarasının girilmesiyle birlikte gerçekleştirilen başvurunun hangi aşamada olduğu oldukça kolay bir şekilde görülebilmektedir.
  • Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır sürecinde uygulanabilecek bir diğer usül ise e devlet sistemi üzerinden uygulamaya giriş yapılması olup hizmetten yararlanabilme adına e-devlet sistemini açma sürecinde şifre, mobil imza, elektronik imza veya TC Kimlik numarası bilgisinin kullanılması gerekmektedir.
  • Web siteleri ve uygulamalar haricinde Alo 150 numaralı hattı arayarak da Bimer sistemine giriş yapabilme, başvuru sorgulama ve bilgi edinebilme gibi işlemleri yerine getirebilmek mümkün olmaktadır. Ancak bu yöntem online uygulamalara göre daha uzun süreçli olabilmektedir.

Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Sürecinde Takip Edilecek Adımlar

Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır ile ilgili olarak yapılan başvurunun hangi süreçlerden geçtiği ve ilgili başvurunun cevaplandırılması sürecinde aktif olan kuruluşların bilinmesinde yarar vardır. Yapılan bilgi edinme ve başvuru işlemlerinin Başbakanlık kurumu tarafından koordinasyonu sağlanmakta olup sistem içerisinde Valilik makamları ile bu makamlara eşdeğer nitelikte kapsam gören Kaymakamlıklar, il ve Bölge Müdürlükleri, Bakanlıklara bağlı olarak faaliyet gösteren merkez teşkilatları da önemli roller üstlenmektedir.

Bimer Başvuru Sorgulama

Bahsedilen kurumlar haricinde Bakanlıklar ile ilgili ve ilişkili kurumlar da sistem üzerinde aktif olarak yer almakta olup tüm bu teşkilatlara sistemde tanımlı olacak şekilde kullanıcı adı ve giriş şifresi verilmektedir. Bahsedilen kamu kurumları Bimer sistemi içerisine günlük olarak giriş yapmakta ve kendisini ilgilendiren hususlar ile ilgili gerekli olan cevaplama işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır noktasında bahsedilen makamlar ile Başbakanlık arasındaki güçlü iletişim bağı ve uyum son derece önemli bir husustur.

Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır Noktasında Kullanılan Alo 150 Hakkında

Sabit ve cep telefonları üzerinden ulaşmanın mümkün olduğu Alo 150 hattı aranılan ildeki valilik bürosunda görev alan personelin yanıtlaması usulü ile çalışmaktadır. Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır noktasında telefonu açan görevli başvuru sahibinden kişisel bilgileri temin etmekte ve müracaat ile ilgili konuyu elektronik ortama girmektedir. Kaydı yapılan başvurunun ilgili Valilik tarafından Kaymakamlık veya il Müdürlüğü gibi birimlere sistem üzerinden gönderilmesiyle birlikte başvuru sonuçlandırma ve cevaplama prosedürü uygulanmaktadır.  Alo 150 hattı üzerinden yapılan başvurular herhangi bir bakanlık makamını ilgilendiriyorsa ilgili yere gönderimi de benzer şekilde sağlanmaktadır.

Bu makamlar Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır hususunda gerekli değerlendirme işlemi gerçekleştirilir ve verilen cevap ile ilgili tüm detayların sistem üzerinde kaydının bulunması da sağlanır. Bimer sistemi üzerinden yapılan başvurular Bilgi Edinme Kanunu ile düzenlenen mevzuat çerçevesinde en fazla 15 günlük süre içerisinde ilgili kamu kurum ve kuruluşu tarafından değerlendirilmekte ve başvuru sahibinin talebi açıklayıcı bir şekilde cevaplandırılmaktadır.

Günümüzde ülke içerisinde internet kullanımının artması da Bimer sistemine katılımı yoğun bir şekilde artırmış ve kamu kurumları üzerindeki iş yoğunluğunun azalması ile birlikte daha verimli bir çalışma sistemine geçilmesi yolunda önemli gelişmeler sağlanmıştır.  Gerek sivil gerek memur olan vatandaşlar herhangi bir hususla ilgili sistem üzerinden istek, öneri ve şikayet işlemlerini de yapabilmekte hatta bazı durumlarda halk tarafından dile getirilen sorunların yetkili makamlarca farkına varılması ve ilgili sorunların kısa sürede çözülmesi mümkün hale gelmektedir.  Bu durum da tüm çevreler açısından pozitif sonuçlar meydana getirmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.