KOSGEB

Besicilik Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Besicilik kredisi nasıl alınır ? destek kapsamında kamu ve özel bankalarının devlet ile işbirliği içinde besicilere yönelik sağladığı kredi imkanlarından bahsedeceğiz.

Besicilik Kredisi Nedir?

Besicilik kredisi “Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil besici ve hayvan yetiştiricilerine özel olarak bankalar ve kamu kurumları tarafından verilen uygun faiz ve vadeli kredi imkanıdır. Besi kredisinin, besicilerin yıllık üretim programlarına göre hayvan kesiminden sonra kredi geri ödemelerinin başlaması gibi sektöre yönelik farklı ek imkanları vardır.

Besicilik Kredisine Başvuru Şartları Nedir?

Besicilik kredisi kullanmak isteyen hayvan yetiştiricileri şu belgeleri kredi talep ettikleri bankalara ibraz etmek durumundadır:

 • Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi
 • İkametgah
 • Tapu fotokopileri
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • İşletme tescil belgesi
 • Islah/Yetiştirici birliklerine üye ise üyelik belgesi

Kredi Veren Bankalar

Besicilik kredisi veren bankalar ve kredi uygulamaları şu şekilde:

 • Ziraat Bankası: Besicilere klasik işletme ve yatırım kredileri ile kredi imkanı sağlıyor. Bunun dışında Tarım ve Orman Bakanlığı ile yürütülen proje ile 1 yıldan 7 yıla kadar faizsiz veya düşük faizli kredi imkanları sunmaktadır.

Ziraat bankası hayvancılık kredisi 30.000 TL’ye kadar yılda bir ödemeli, faizsiz ve yılda bir taksit ödemeli küçükbaş hayvan kredisi veya 15 adetten daha az ineği olan besiciler için yine 7 yıla kadar vadeli ve 30.000 TL limitli olarak verilmektedir. Tabi burada kredinin hibe niteliğinde olmadığını ve kredi kullanmak isteyen besicilerin kredi notunun yine değerlendirmeye alındığını belirtmekte fayda var. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi başvuru şartları banka şubelerinden detaylı şekilde öğrenilebilir.

Ziraat bankası tarım kredi kooperatifleri ile yaptığı işbirliği sonucu ise büyük hacimli hayvan yetiştiricilerine 750.000 TL’ye kadar düşük faizli kredi imkanı sağlıyor. Bunu için çiftçilerin tarım kredi kooperatifleri aracılığı ile başvuruda bulunması gerekli.

Ziraat bankasının bir diğer kredi kolaylığı ise Avrupa Birliği “Katılım Öncesi Yardım Aracı-Kırsal Kalkınma Bileşeni” programı kapsamında kullandırdığı krediler. Bu kapsamda besicilere uygun vade dönemleri ve faiz oranları ile kredi sağlanabiliyor.

 • Denizbank: Bir diğer banka Denizbank ise Projeli Yatırım Kredileri kapsamında Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ile uğraşanlara, damızlık düve yetiştiriciliği ve damızlık etçi sığır yetiştiricilerine besicilik faaliyetleri nedeniyle ihtiyaç duydukları inşaat işleri, makine ve teçhizat alımları, canlı hayvan alımları ve diğer sermaye ihtiyaçları konusunda proje bazında Denizbank hayvan kredisi desteği sunuyor.

Denizbank bir diğer ürünü üretici kart ile de besicilere daha düşük tutarlı ve günlük finansman ihtiyaçları için destekler nitelikli bir ödeme aracı sunmakta.

Denizbank tarımsal yatırım kredileri kapsamında yine hayvancılıkla uğraşanlara 60 aya varan vade imkanları ile ekipman, süt hayvanı ve besi hayvanı alımlarının%75’ine kadar kredi veriyor.

 • İş Bankası: İş Bankası’nın ise bu konuda İmece Kart isimli bir uygulaması var. İmece Kart uygulaması ile tarımsal ekipman ve yem alımlarında İş Bankası anlaşmalı iş yerlerinden alım yapılması halinde çiftçinin yaptığı masraflar İmece Kart’a tanımlı uygun faizli tarımsal krediden karşılanabiliyor.
 • Vakıfbank: Vakıfbank, tarım bankacılığı kapsamında hayvancılıkla uğraşanlara yönelik uzun vadeli ve faaliyet türlerine uygun dönemlerde ödenebilen krediler sunuyor.

Besicilere yönelik Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi  yanında IPARD Hibe Destekli Yatırım Kredisi ve Makine- Ekipman Kredisi  besicilerin kullanabileceği kredi imkanları arasında.

 • QNB Finansbank: Ticari kredileri kapsamında Besicilik Kredisi kullandırmakta. Besicilik Kredisi 24 aya kadar vadeli ve krediye konu olan üretim maliyetlerinin %75’ine kadar verilebiliyor. Finansbank ödemelerde ise 1 – 3 – 6 – 12 ayda bir ödemeli olacak şekilde vade seçenekleri sunuyor.

Yapı Kredi Bankası: Yapı Kredi Bankası da Tarım Bankacılığı uygulamaları kapsamında besicilere yem, bakım, ilaç, aşılama, su, elektrik gibi üretimden doğan ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için 12 aya kadar vadelerle kredi sağlıyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir