Banka Kredileri

2020 Bedelli Askerlik Kredisi Veriliyor mu, Hangi Bankalar Veriyor?

Askerlik görevini bedelli olarak yapmak isteyenlerin başvuru yapabilmeleri için oluşturulan kredi imkânları sayesinde bedelli askerlik kredisi çekerek askerlik görevi yerine getirilebiliyor. Ancak her banka bedelli askerlik kredisi vermiyor. Kredi veren bankalar ise adaylardan belirli şartların yerine getirilmesini talep ediyorlar.

Bedelli Askerlik Kredisi Şartları

Bedelli askerlik kredisi şartları krediyi veren bankalara göre ufak değişiklikler içermektedir. Bedelli askerliğin belirli dönemlerde artık sık yapılan bir uygulama haline gelmesi ile birlikte bankalar da bu konuda adım attılar ve farklı vade süreleri ile faiz oranlarıyla birlikte bedelli askerlik kredisi sunuyorlar. Bilindiği gibi 2020 yılında olanlar 35 bin lira karşılığında bedelli askerliğe başvuru yapabiliyorlardı. Ancak ikinci dönem askerlik bedeli 37 bin 70 TL’ye yükseltildi. Bu bakımdan kredi çekeceklerin tutarları da yükseldi.

Bedelli askerlik kredisi çekmek için bankaların istedikleri şartlar gelir durumunuzu gösteren belge, kimlik belgeniz ve başvuru formu olmaktadır. Eğer bankacılık puanlarınız yüksek ise bedelli askerlik kredisi alabilirsiniz. Bedelli askerlik kredilerindeki tutar zaten kredi çeken kişinin eline geçmeyip doğrudan MSB hesabına aktarıldığı için bankalar bedelli kredisi konusunda zorluk yaşatmamaktadırlar.

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar Neler?

Bedelli askerlik kredisi için şu bankalara başvuru yapabilirsiniz;
  • İş Bankası; 60 aya kadar varan bedelli askerlik kredisi veriyor. Faiz oranları 0,96 olarak belirlenen bankaya başvuru yapmak için mobil kanallar, şubeleri ya da internet şubesi kullanılabiliyor. Kredi için en çok dikkat edilen nokta adayların gelir durumlarını belgeleyebilmeleri.
  • Türkiye Finans; 60 aya kadar varan vade oranları ile 0,99 faiz oranı ile askerlik kredisi sunuyor. Başvuru yapmak için şubelerine gereken belgeler ile başvuru yapmak gerekiyor.
  • Denizbank; 48 aya kadar varan vade süresi ve 1,46 faiz oranları ile bedelli kredisi veren Denizbank’a başvuru yapabilmek için banka tarafından istenen belgeleri temin etmeniz gerekmektedir.
  • Türkiye Ekonomi Bankası; 60 aya kadar varan kredi sürelerinden faydalanabilirsiniz. Kredi başvurusu şubeler aracılığı ile yapılmaktadır. Başvuru için kimlik fotokopisi, gelir belgesi ve askerlik başvurusu örneği gerekmektedir. Düzenli gelirin olduğu kanıtlandığı durumlarda ve kredi notunda da herhangi bir olumsuz durum yoksa kredi başvurunuz geçerli olacaktır.
  • Garanti; 48 aya kadar verilen vade süreleri ve 1,41 faiz oranı ile Garanti Bankası da askerlik kredisi çekilecek bankalar arasında yer almaktadır. Düzenli gelir belgesi ve kimlik bilgilerinin şubelerine ibraz edilmesi halinde kredi verilebilmektedir.

Bedelli Askerlik Kredisi Çekerken Dikkat Edilecekler

Bedelli askerlik kredisi çekmek için öncelikle adayların kamu bankalarının dışında kalan yani özel bankaların kredilerini ihtiyaç kredisi olarak veriyor oluşlarıdır. Bazı bankalar doğrudan MSB hesabına ilgili tutarları yatırıyor olsalar da çoğu banka bedelli askerlik kredisi tutarlarını ihtiyaç kredisi tutarları üzerinden hesaplamaktadır. Bu bakımdan bedelli askerlik kredisi veren bankalar ile adayların kendilerini kısıtlamamaları, başka bankalardan da ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak alım imkânları genişletmeleri mümkündür.

Bunun yanında kamu bankalarının sadece bedelli askerlik dönemlerinde uyguladıkları bedelli askerlik kredileri ise hem uzun vade oranları hem de düşük faiz oranları ile bu kapsamda yararlanılacak en uygun kredi avantajlarını yaratmaktadır. Kamu bankalarının aynı zamanda 3 ay geri ödemesiz olarak da sundukları bedelli askerlik kredisi şartları, dönemsel olarak belirlenen bedelli askerlik ücretlerine ve sürelerine göre güncellenmektedir. Kamu bankalarından bu kapsamda çekilecek kredilerde askerlik kaydının ibraz edilmesi, kişinin bedelli askerlik görevini yapacak olması gerekmektedir. Kamu bankalarından alınacak krediler doğrudan hesaba yatırılmakta ve nakit olarak verilmemektedir.

Acil Paraya İhtiyacı Olanlar İçin Anında Kredi Veren Bankalar

Kamu Bankalarında Temel İhtiyaç Kredisi İmkânı Devam Ediyor

Bankadan Başka Kredi Veren Firmalar (Kurumlar) Neler?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu