emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bedelli Askerlik Başvuruları

Bedelli Askerlik Başvuruları

Ülkemizde zorunlu vatani görev olan askerliğe 20 yaşına giren her Türk genci gitmek zorundadır. Kişi eğer yaş sınırını geçtikten sonra eğitimine devam ediyorsa bu askerlik yaşını daha ileri bir tarihe erteleyebilir. Zorunlu askerliğin yanında bir de bedelli askerlik vardır. Bedelli askerlik, belli bir ücret karşılığında kişinin zorunlu askerlikten muaf olduğu askerlik çeşidine denir. Bedelli askerlik her zaman olmaz. Devlet belirli zamanlarda bedelli askerlik başvurularını açar ve bu haktan yararlanılmasına izin verir. Bedelli askerlik zamanları açıklandığında en önemli konu bedelli askerlik başvurularının nasıl ve nereye yapılacağıdır.

Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişiler, bedelli askerlik başvurusunu ister elden gerekli yerlere giderek yapabilir ya da bu başvurunun ilk adımını e-devlet sistemi üzerinden başlatabilirsiniz. E-devlet üzerinden başvurmak için ilk olarak sisteme kayıtlı olunması gerekiyor. Bunun için bulunduğunuz yerdeki bir PTT şubesinden e-devlet şifrenizi belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Sonrasında bu şifreyi ve TC kimlik numaranızı kullanarak siteme girebilir ve “Kamu Kurumları – Milli Savunma Bakanlığı – ASAL Bedelli Askerlik Başvurusu” sekmeleri üzerinden ilk başvurunuzu yapabilirsiniz.

Askerlik şubelerinden ya da bulunduğunuz yerdeki konsolosluklardan alabileceğiniz ve üzerinde bedelli askerlik ücretinin ve ödeme yapılacak bankanın bilgilerinin olduğu başvuru belgesi bedelli askerlik başvurusu sırasında lazım olur. Bunun yanında ödeme yapıldıktan sonra alınan dekonttan yani hesap belgesinden de 3 tane bulundurulmalıdır. Daha sonra bu belgeler askerlik şubesine ya da yaşanılan yerdeki konsolosluklara teslim edilir. Posta üzerinden yapılan bedelli askerlik başvuruları kabul edilmemektedir. Ancak kişi başvuruyu vekâletnamede bulunan avukatı aracılığı ile yapabilir.

Milli Savunma Bakanlığı bedelli askerlik başvurularının e-devlet sistemi üzerinde yapılmasından hemen önce ücretlerin hangi bankalarda hangi IBAN numaralarına yatırılacağını açıklıyor.

Yurt dışında yaşayanların bedelli askerliğinin ücreti ve bedelli askerliğe başvurma sırasında istenen belgeleri ise daha farklıdır. Bu bedelli askerliğe Dövizle Askerlik Hizmetine Tabi Olan Erler kısacası Dahte deniyor. Yurt dışında yaşayıp da bedelli askerliğe başvurmak isteyenlerden başvuru sırasında daha kapsamlı belgeler isteniyor. Söz konusu olan bu vatandaşlar, bedelli askerliğe başvurularını belirtilen belgelerin asılları ve ikişer adet kopyasıyla, ilgili kuruma şahsen yapmalılar. Yurt dışındaki Türk vatandaşlarından bedelli askerlik başvurusu sırasında istenen belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Başvuru dilekçesi.
  • İşçi ya da herhangi bir meslek veya sanatı icra ederek fiilen en az üç yıl süreyle (1.095 gün) yurt dışında çalışıldığını göstermek için; işverenin antetli kağıdına yazılmış ve işveren tarafından imzalanmış belge.
  • İşveren statüsünde olanların, Eyalet hükümetlerinden alacakları iş yeri kuruluş izin belgesi veya yerel vergi makamlarından alacakları vergi levhası.
  • Nüfus cüzdanı
  • Başvuruya esas üç yıllık sürede yurt dışında bulunulduğunu kanıtlayan pasaport (o an sahip olunan pasaport üç yıllık süreyi kapsamıyorsa eski pasaportlarla beraber) ve pasaportların işlem görmüş tüm sayfalarının ikişer adet fotokopisi.
  • Başvuruya esas üç yıllık süreyi (1.095 gün) ispatlayacak geçerli oturma-çalışma izin belgelerinin asılları. İzin belgeleri kısa sürelerle verilmişse, üç yıllık dönemi kapsayan tüm izin belgeleri.

Bedelli askerlik başvurularında, bedelli ücretinizi tamamen ödedikten sonra yaşadığınız yerdeki il ve ilçe kurulları askerlik hizmetinin yapıldığına dair kararı alır. Bundan sonra askerlik şubeniz tarafından acemi birliğe aktarılırsınız.

Yorumlar
  1. Eda dedi ki:

    Mrb benim eşim bedelliye başvuru yapmış kabul edilmiş fakat kabul edildinden haberi olmamış şimdi kağıt gelmiş ve borcunun oldunu söylemişler biz bu parayı yatirirsak askerliğini yapmış olur mu olmaz mi