İŞKUR

Bebek Yardım Parası Nasıl Alınır ?

Doğum yardım parası, Devletin anne ve bebeklere sunmuş olduğu bir haktır. Bu yardım parası aileye değil yalnızca annelere verilmektedir. Doğum yardımı konusunda herhangi bir meslek sınırlandırması yoktur. Memur olan anneler de bu yardımı alabilmektedir. Bebek yardımını kimlerin alabileceği 5510 sayılı çıkarılan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun on altıncı maddesinde düzenlenmiştir. Bu kanuna göre sigortalı olarak çalışan anneler ve sigortalı olan ve çalışmayan babaların eşlerine ödeme yapılmaktadır. Mevzuata göre aşağıda kimlere bebek yardımı yapılabileceği anlatılmıştır:


Analık Sigortası Olan Anneye

Sigortası olmayan karısının doğum yapması nedeni ile sigortalı olan erkeğe 551 sayılı kanun gereği kendi çalışması nedeni ile aylık alan kadına veya aylık alan erkeğin sigortası olmayan eşine, her bir çocuk için yaşaması şartı konularak doğum tarihine göre Yönetim Kurulu tarafından belirlenen ve Bakanlık tarafından onaylanan tarifelere üzerinden emzirme ödeneği ödenmektedir. Sigortalı olarak çalışan erkeğin, sigortası olmayan eşinin bu bebek yardımından yararlanabilmesi için resmi olarak nikah şartı aranmaktadır. Bununla beraber, gerçekleştirilen nikahın bebek doğmadan önce yapılmış olması gerekmektedir.

Bebek Yardımı Nasıl ve Nereden Alınır ?

15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girmiş olan bebek yardımı yani doğum yardımı düzenlemesi kapsamında bebek yardımı adı altında annelere bir ücret yatırılmaktadır. Genç nüfusu artırarak ailelerin maddi ihtiyaçlarına destek olmak amacı ile düzenlenen bu kanundan birçok vatandaş yararlanmaya başlamıştır. Bebek yardımı, doğum yapan bütün annelere verilmektedir. Ancak annelerin doğum yardımını alabilmesi için başvuru yapmaları zorunludur. Ayrıca kanuna göre belirlenen bazı şartların da taşınması gerekmektedir.

Kimler Doğum Yardımı Alabilir?

Memurlar da dahil olmak üzere, doğum yapan her anneye doğum yardımı alma hakkı tanınmıştır. Bu yardımın alınabilmesi için hem annenin hem de doğan bebeğin sağ olması gerekmektedir. Bununla beraber, bu yardımdan yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları faydalanabilmektedir. Kanun 15 Mayıs 2015 tarihinde çıkarıldığı için yardım da bu tarihten sonra doğum yapan kişilere verilmektedir.

Doğum Yardımı Tutarı Ne Kadardır?

Doğum yardımı tutarı, 15 Mayıs 2015 tarihinde çıkarılmış olan kanunda belirlenerek açıkça belirtilmiştir. Buna göre;

1 çocuk için 300 TL, 2 çocuk için 400 TL, 3 çocuk ve daha fazla sayıda çocuklar için 600 TL doğum yardımı parası verilmektedir.İkiz bebek doğuran anneler 700 TL, üçüz doğuran anneler 1300 TL, dördüz ve daha fazla bebekler için de her bir çocuk için 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır. 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğum yapan kişiler bu kanundan yararlanamamaktadır.

Belirlenen tarihten sonra doğum yapmış olan kişilere verilecek doğum parası hesaplanırken, daha önceki çocuk sayısı üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Buna göre, 15 Mayıs 2015 tarihinden önce bir çocuk sahibi olan ve 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra da bir çocuk dünyaya getiren anneler, ikinci çocuğunu dünyaya getirdiği için toplamda 400 TL doğum yardımı alabilmektedir. Ancak bu yardıma ilk doğan çocuk için ek ödeme yapılmaz.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Annelere Devlet tarafından verilen bir doğum hediyesi olan doğum yardımı, yapılacak olan başvuru neticesinde verilmektedir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen anneler, Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü Bebek Yardımı Başvurusu için hazırlanmış olan dilekçeyi eksiksiz olarak doldurmalıdırlar.

Tam olarak doldurulan başvuru dilekçesi Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne, Sosyal Hizmet Merkezi’ne veya yurt dışında çalışan vatandaşlar için de Büyükelçilikler ve Konsolosluklara teslim edilmelidir. Başvurular şahsen yapılabildiği gibi posta yolu ile de yapılabilmektedir. Anne ve baba, hem kendilerinin hem de yeni doğan bebeğin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile Aile Bakanlığı’nın internet adresinden doğum yardımı başvurusunda bulunabilirler. Bu hizmetin getirilmesi ile işlemle çok daha kolay yapılarak hemen sonuçlanabilmektedir. İnternet başvurularında herhangi bir belgenin sisteme yüklenmesi istenmemektedir. Gerekli bilgiler MERSİS aracılığı ile sistemden otomatik olarak alınmaktadır. Bakanlık tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, şartlar taşınıyor ise yardım parası annenin adına açılmış olan banka hesabına otomatik olarak yatırılır.

Memur Anneler Doğum Yardımını Nasıl Alabilir?

Herhangi bir kamu kurumu ve kuruluşunda çalışmakta olan memur anneler, doğum yardımı alabilmek için yapılması gerekli olan başvuruyu görev yaptıkları kurum ya da kuruluşlara yapmalıdırlar. Bu konuda bilgi almak isteyen kişiler ücretsiz olarak 144 ya da 183 hattını arayarak gerekli bilgileri alabilirler.

Doğum Yardımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Doğum yapmış olan kişinin kendisinin ya da eşinin kesinlikle sigortalı ya da Bağkur’lu olması gerekmektedir. Ayrıca en az 120 gün adına prim ödenmiş olması gerekir. Yapılan doğumda anne ve bebek sağ olmalıdır. Ayrıca doğumun kanun tarihinden sonra olması gereklidir.

Yardım Borca Karşı Haciz Yapılabilir Mi?

Devlet tarafından karşılıksız olarak verilen doğum yardımı, herhangi bir vergi dilimine tabii değildir. Ayrıca doğum yardımının haczedilmesi de mümkün değildir. Bu nedenle, doğum yardımı alacak olan kişinin borcu varsa, doğum yardımı bu borç için hacze konu edilmez.

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı