Genel

Bazı Teşvik Süreleri Uzatılıyor, Yeni Teşvikler Gündemde

Hükümet tarafından işverenleri ve çalışanları ilgilendiren önemli bir kanun teklifi meclise sunulacak. İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında yapılacak değişiklik ile özellikle koronavirüs süresince verilen bazı teşviklerin süreleri uzatılacak.

Teşviklerin Süreleri Uzatılıyor

16 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe giren İşsizlik Sigortası Kanunu hakkında hükümet tarafından yeni değişikliklerin yapılması amacıyla yeni bir düzenleme meclise sunuldu. Söz konusu teşvik paketi teklifi gerekçesinde ise tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgının istihdam üzerindeki etkilerinin azaltılması ve işveren ve işçiler arasında oluşmuş olan yükün devlet tarafından giderilmesi ve paylaşılması gerekçesine yer verildi. Böylece istihdamın arttırılması ve aynı zamanda işverenler ile işçilerin de zarar görmemesi amaçlanıyor.

Vergi Borçlarına ve SGK Primlerine Yapılandırma Geliyor!

Bu destek tedbirleri kapsamında süresi yakında sona erecek olan bazı sigorta prim ve ücret destek ve teşviklerinin de süresinin uzatılması amaçlanıyor. Buna göre işverenlere bazı yeni teşvikler ve destekler de getiriliyor. İlk konu, işsizlik sigortası kanununa eklenmiş olan geçici 10’uncu maddenin düzenlenmesi oluyor. Buna göre kadın, genç ve meslekli yeterlilik belgesi sahibi olanların ek istihdamıyla ilgili teşvik getiriliyor ve teşvik süresi de 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılmıştı. Yapılan düzenleme kapsamında ise işsizlik ile mücadele dahilinde istihdamın korunması ve aynı zamanda arttırılması için kadınlar, gençler ya da mesleki yeterlilik belgesi olanları istihdam eden özel sektör işverenlerine kolaylık sağlanacak ve yararlanılan prim destek uygulaması da 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılabilecek.

Prim Teşvikleri Uzatılıyor

Aynı zamanda kanun teklifi ile birlikte prim teşvikleri de uzatılıyor. İşsizlik sigortası kanununa eklenmiş olan geçici 19’uncu madde kapsamında 31 Aralık 2020 tarihine kadar özel sektör işverenleri tarafından geçen yılın ortalamasına ek istihdam edilen kimseler için 12 ay, istihdam edilmiş kimsenin genç, kadın ya da engelli olması halinde ise 18 ay süreyle prim teşviklerinden yararlanma imkânı sağlanmıştı. Yapılan yeni düzenleme kapsamında ise istihdamın arttırılması için ilave istihdam desteği 31 Aralık 2020 tarihinden 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılıyor.

Ziraat Bankası 5 Yıl Geri Ödemesiz 30 Bin TL Hayvancılık Kredisi

Bunun yanında işsizlik sigortasına eklenmiş olan geçici 21’inci madde kapsamında 2018 ve 2020 tarihleri arasında özel sektör işverenleri tarafından bir önceki yıl ortalamasına ilave istihdam edilen kimseler için gelir vergisi stopaj ve damga vergisi teşviki uygulanıyordu. Yapılacak düzenleme kapsamında ise istihdamın arttırılması amacı ile istihdam sağlayan özel sektör işverenlerine 31 Aralık 2020 tarihine kadar sağlanmakta olan gelir vergisi stopaj teşviki ve damga vergisi desteği uygulaması da 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılabilecek.

Salgın Yüzünden Diğer Teşvikler

Etkisi yüksek hızda gösteren koronavirüs salgını ile teşvikler konusunda da düzenlemeler yapılacak. İşsizlik sigortası kanununa geçici 23’üncü madde kapsamında eklenmiş olan salgın yüzünden çalışma sürelerinin azalması halinde çalışanların gelir kayıplarını telafi etmek amacıyla başlatılan kısa çalışma uygulaması da bu kapsamda normal şartlarda kısa çalışma ödeneğine hak kazanılması için gerekli olan son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartı 450 güne, kısa çalışmanın başlamasından önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olma şartı ise 60 güne düşürülecek.

İlaveten madde uyarınca yapılacak başvuru tarihi de kısa çalışma ödeneğinin tarihlerini sektör bazlı ayrıca ya da bütün olarak halihazırda Aralık 2020 sonuna kadar uzatılan yetki, cumhurbaşkanlığı kararı ile 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılmış olacak. Böylece kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyenler Haziran 2021 tarihine kadar faydalanmaya devam edecekler. Salgın koşullarının olumlu anlamda değişmesi üzerine ise uzatılacak bu destek süresi daha kısa tutulabilecek.

Ziraat Bankası Genç Çiftçilere 120 Bin TL Destek Kredisi Veriyor

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu