emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bayramda Kurban Kesim Kurallarına Uymayana 88 Bin 499TL Para Cezası Verilecek!

Bayramda Kurban Kesim Kurallarına Uymayana 88 Bin 499TL Para Cezası Verilecek!
28.06.2020

Bayramda Kurban Kesim Kurallarına Uymayana 88 Bin 499TL Para Cezası Verilecek! Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğ kapsamında bu yıl Kurban Bayramı’nda kurban kesim kurallarına uyum sağlamayan vatandaşlar ve işletmeler için oldukça büyük oranda para cezası kesilecektir. Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Kurban Bayramı’nda kurban kesmek isteyen kişilerin, dini hükümler, sağlık şartları ve çevre temizliğine uygun olacak şekilde kurbanlarını kesmeleri için gereken tedbirleri içeren tebliğ yayımlamış bulunuyor.

Yayımlanan tebliğe göre kurban kesim yerlerinde gereken yasalara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesisler için toplu kesimlerde 88 bin 499TL para cezası verileceği belirtilmiş bulunmaktadır. Belirtilen suç işleminin konutlarda bireysel olarak işlenmesi durumunda ise 2 bin 199TL idari para cezası uygulanacaktır. Resmi Gazete içerisinde yayımlanan ‘2020 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ’ içerisinde korona virüsü nedeni ile yeniden eklenen birtakım tedbirler yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunuyor.

Kurban Bayramı İçin Yayımlanan Tebliğ Neleri Kapsıyor?

Kurban Bayramı İçin Yayımlanan Tebliğ Neleri Kapsıyor? Buna göre; kurban kesim işlemlerinin daha düzenli bir şekilde yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi ve korona virüsü yayılım riskini en aza indirmek için kesim yerlerinde randevu sistemi uygulanacaktır. Kesim işlemlerinin bayramın ilk gününde yoğunlaşmamsı için gerekli tedbirler alınacaktır. Hayvan satış ve kesim alanlarında en az 1,5 metre olacak şekilde fiziki mesafenin korunmasına dikkat edilecektir. Ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takmak zorunlu olacaktır.

Hayvan satış noktalarında insan kalabalığını önlemek için giriş ve çıkışlarda kontrollü kapılar oluşturulacaktır. Satış ve kesim alanlarının girişleri ile alan içerisinde belirlenen noktalarda el dezenfektanı bulundurulacak. Kurbanlıkların satış alanlarında 8 metrekareye bir kişi gelecek şekilde kontrollü insan girişi sağlanacak. Kurban satıcıları ve müşteriler arasındaki pazarlık esansında el teması yapılmayacak. Hayvan pazarı ve kesim yerlerine girişlerde satışı ve vatandaşların ateşi ölçülecek. Yapılan ateş ölçümünde ateşi 38 derecenin üzerinde olanların girişlerine izin verilmeyecek ve sağlık kuruluşlarına yönlendirilmeleri gerçekleştirilecek. Müşterilerin hayvan satış noktalarında uzun süre kalmamaları için uyarılacak. Hayvan satış alanlarında insan kalabalığı ve belirli yerlerde yoğunluğu önlemek için uygun hayvan satış üniteleri konulacak. Oluşturulan üniteler arasında en az 2 metre mesafe bırakılacak. Kurban satıcılarının geceledikleri yerlerde yataklar arası mesafe en az 1,5 metre olacaktır.

15 Yaş Altı, 65 Yaş ve Üstü İçin Kısıtlama Uygulanacak!

Tarım ve Hayvancılığa 294 Milyonluk Destek Ödemeleri Başlıyor!

ELDER Fatura Tahsilat Süreci İçin Açıklama Yaptı!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.