Genel

Bakıma Muhtaç Kişilerin Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir

Bugün siz okurlarımıza birçok kişi tarafından bilinmeyen bir uygulamadan bahsedeceğiz. Evinde Yaşlı veya Engellilik durumundan bakıma muhtaç kişilere bakan kişilere devlet tarafından evde bakım aylığı ödenmektedir. Bu uygulama ile evinde bulunan engelli ya da yaşlı kimse için bakım masraflarına devlet destek olmaktadır.


Bakıma ihtiyacı olan kişilere devlet tarafından evde bakım aylığı ödeniyor. 2017 yılı itibariyle yaklaşık 1000 TL olan evde bakım aylığından şu ana kadar 500 binin üzerinde kişinin yararlandığı ifade ediliyor. Devletin bu kapsamda 4,5 milyar TL civarında bir harcama yaptığı ve bu uygulamadan birçok kişinin haberinin olmadığına dikkat çekiliyor.

BAKIM MAAŞI ALMA ŞARTLARI NEDİR ?

Bakıma muhtaç olan engelli ya da yaşlı kimseye bakacak olan kişinin maaş alabilmesi için birtakım şartlar vardır.

Buna göre, bakıma muhtaç kişilere evde bakım maaşı için öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir.

Bakıma muhtaç kimsenin yüzde 50 ve üzerinde engelli olması gerekmektedir. Verilen raporda “ağır engelli” bölümünün kurulca onaylanmış olması gerekmektedir.

Bakım aylığı bağlanabilmesi için engelli ve ya da yaşlı kişinin kendisi ile aynı çatı altında yaşayanların kişi başına düşen gelirinin 606.95 TL’den az olması gerekmektedir.

Verilen aylık bakıma muhtaç olan kişiye değil, bakımı yapan kişiye ödenmektedir.

BAKIM AYLIĞINI KİMLER ALABİLİYOR?

Bakıma muhtaç kişinin eşi, çocukları, çocukların eşleri, anne ve babası, ya da onların anneanne, babaanne, dede alabilmektedir. Birinci derecedeki yakınların evde bakım aylığı alması düşünülmüştür. İstenen şartları yerine getiren kişiler en fazla iki kişiye bakabilirler.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. annem eşinden ve babasından maaş almaktadır kendisi 79 yaşında mesane kanseri tansiyon vs yaşlılık tüm hastalıkları mevcuttur bakıma ve birinin sürekli yanında olmasına ihtiyaç vardır ocakları açık bırakıp gidebiliyor unutuyor artık. ben 53 yaşında şuan işsiz erkek çocuguyum babadan kalma hisseli bir ev var üstümde onun dışında hiçbir mal varlıgım ve gelirim yok ben anneme bakıp bakım parası alabilirmiyim teşekkür ederim

  2. annem yeşil kartlıydı.annem adına 6824 sayılı khk kapsamında yürülüğe girmesi ile 53.32 lira karşılığında özel sağlık hizmetlerinden yaralanabilmek için 12.05.2017 tarihinde dilekçe ile başvurduk.ancak annem sosyal yardımlaşmayı teşvik kanunu kapsamında eşi vefat eden kadınlara yönelik aldığı yardıma engel teşkil ettiğini ögrendik.Bu yüzden ilk iş günü 15.05.2017 tarihinde iptal dilekçesini vermek için başvurduk isede kurumunuzda calışan personel tarafından altı ay sonraya ancak yeşil karta dönüş olabilir diyerek iptal dilekçemiz kabul edilmedi.ancak bakanlığınız iletişim hattı 170 birimine aynı durum anlatıldığında iptal dilekçesinin verilmesinin önünde engel olmadığı dahası altı ay sınırlaması olmadığı bu yüzden dilekcenin verildiği yani sizin kurumunuzdan altı aylık süreyi hangi gerekçe ve kanuna dayandırıldığı konusunda bilgi talep etmem söylendi.Bu konuda işlemin hemen iptalini istemem konusunda engel var mı

  3. Benin annem yürümekte çok zorluk çekiyor bacaginda kireclenme iltihap var diye. Az uzun mesafeyi bile dinlene dinlene yuruyebiliyor ancak.yani topalliyor yürürken . Sizce bakım maaşı alabilir mıyız? Bide annem dulluk maaşı alıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu