• Bakıma Muhtaç Kişilerin Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir


  Bugün siz okurlarımıza birçok kişi tarafından bilinmeyen bir uygulamadan bahsedeceğiz. Evinde Yaşlı veya Engellilik durumundan bakıma muhtaç kişilere bakan kişilere devlet tarafından evde bakım aylığı ödenmektedir. Bu uygulama ile evinde bulunan engelli ya da yaşlı kimse için bakım masraflarına devlet destek olmaktadır.

  Bakıma ihtiyacı olan kişilere devlet tarafından evde bakım aylığı ödeniyor. 2017 yılı itibariyle yaklaşık 1000 TL olan evde bakım aylığından şu ana kadar 500 binin üzerinde kişinin yararlandığı ifade ediliyor. Devletin bu kapsamda 4,5 milyar TL civarında bir harcama yaptığı ve bu uygulamadan birçok kişinin haberinin olmadığına dikkat çekiliyor.

  BAKIM MAAŞI ALMA ŞARTLARI NEDİR ?

  Reklam

  Bakıma muhtaç olan engelli ya da yaşlı kimseye bakacak olan kişinin maaş alabilmesi için birtakım şartlar vardır.

  Buna göre, bakıma muhtaç kişilere evde bakım maaşı için öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir.

  Bakıma muhtaç kimsenin yüzde 50 ve üzerinde engelli olması gerekmektedir. Verilen raporda “ağır engelli” bölümünün kurulca onaylanmış olması gerekmektedir.

  Bakım aylığı bağlanabilmesi için engelli ve ya da yaşlı kişinin kendisi ile aynı çatı altında yaşayanların kişi başına düşen gelirinin 606.95 TL’den az olması gerekmektedir.

  Verilen aylık bakıma muhtaç olan kişiye değil, bakımı yapan kişiye ödenmektedir.

  BAKIM AYLIĞINI KİMLER ALABİLİYOR?

  Bakıma muhtaç kişinin eşi, çocukları, çocukların eşleri, anne ve babası, ya da onların anneanne, babaanne, dede alabilmektedir. Birinci derecedeki yakınların evde bakım aylığı alması düşünülmüştür. İstenen şartları yerine getiren kişiler en fazla iki kişiye bakabilirler.  tıkla sorunu sor

  Bakıma Muhtaç Kişilerin Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hasan dedi ki:

   Benin annem yürümekte çok zorluk çekiyor bacaginda kireclenme iltihap var diye. Az uzun mesafeyi bile dinlene dinlene yuruyebiliyor ancak.yani topalliyor yürürken . Sizce bakım maaşı alabilir mıyız? Bide annem dulluk maaşı alıyor

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.