Genel

Bakan Selçuk Açıkladı! Kısa Çalışma Ödeneği İçin Başvuru Gerekmiyor

Bakan Selçuk Açıkladı Başvuru Yapmak Gerekmiyor! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, tarafından kısa çalışma ödeneği ile ilgili açıklama geldi. Bakan Selçuk, yaptığı açıklamasında bir ay daha uzatılan kısa çalışma ödeneği ile ilgili olarak herhangi bir yeni başvuruda bulunmaya gerek olmadığını belirtti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaklaşık 3,5 milyon işçinin faydalandığı kısa çalımla ödeneğinden yararlanan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin bir ay daha uzatıldığını belirtmiş bulunuyor.

Bakan Selçuk, gerçekleştirilen bir aylık daha uzatmadan faydalanmak için işverenler tarafından herhangi bir başvuru alınmayacağını ve uzatılan bir aylık süre için yani bir uygunluk tespitinin uygulanmayacağını belirtti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sadece ilk 3 aylık dönemde kısa çalışma ödeneğinden faydalanan işçilerin, yine aynı dönem içinde uygulanan çalışılmayan süreler kadar bu haktan yararlanılabileceğini söylemiş bulunuyor. Bakan Selçuk, bu güne kadar 3,5 milyonu aşan işçimiz için toplamda 13,5 milyar TL üzerinde kısa çalışma ödemesi yapıldığını belirtti.

Kısa Çalışma Ödeneği Süre Uzatımı İçin Başvuru Gerekmiyor!

Kısa Çalışma Ödeneği Süre Uzatımı İçin Başvuru Gerekmiyor! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamasında 1 aylık uzatma işlemi için işverenler tarafından yeni bir talep alınmayacaktır dedi. Fakat normal faaliyetine başladığı için 1 aylık uzatmadan faydalanmak istemeyen ve daha önce uygulanan çalışılmayan süreleri azaltmak isteyen işverenler bu durumu İŞKUR birimlerine bildirmeleri gerekli olmaktadır dedi. Diğer yandan Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda, İŞKUR Yönetim Kurulu kararı ile 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren dışsal etkilerden kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yeni kısa çalışma başvurusu alınmayacak.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu