• Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına Maaş


  Bu yazımızda eşinizin sadece BAĞKUR’a değil farklı bir sigortaya da bağlı iken (BAĞKUR.SSK vb) ölümü durumunda ölüm maaşının alınıp alınamayacağı, alınırsa bundan kimlerin yararlanabileceği hakkında bilgi vereceğiz. Bagkurlu İken Ölüm durumunda yaşayan yakınlarına gerekli durumlar sağlandığında ölüm aylığı verilmeye başlanır. Bağkurlu iken ölenlerin yakınlarına maaş bağlanabilmesi için gerekli olan prim ödeme gün miktarı ve sigortalılık zamanı yeterli değil ise sigortalı iken ölen kişinin geride kalan yakınlarına toplu  ödeme yapılarak sigortalı olup vefat eden kişiden kesilmiş olan primler iade edilir. Sigortalı iken ölmüş olan kişinin yakınlarına ölüm aylığı verilebiliyorsa toplu ödeme yapılmaz.


  Bağkurlu iken ölenlerin yakınlarına maaş nasıl bağlanıyor?

  Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına Maaş bağlanması için ölüm tarihindeki mevzuat esas alınır. Sigortalının vefatı halinde aylıktan faydalanma şartları uygun ise fakat maaştan faydalanacak yakın kişilerin durumları mevzuata uygun değil ise bu neden gösterilerek kurumdan toplu ödeme talep edilemez.

  5510 sayılı kanuna göre en az 1800 gün yaşlılık, malulluk ve ölüm sigortaları primi tanımlanmış olan BAĞKUR ve SSK’lı olan kişilerin yakınlarına durumları mevzuata uygun olmak koşuluyla ölüm maaşı bağlanır. Aynı zamanda sadece SSK (4a) dahilinde sigortalılığı bulunan kişiler için borçlanma olmadan en az 5 sene sigortalılık ve 900 gün prim ödeme koşuluyla yerine getiren kişilerin geride kalan yakınlarına durumları mevzuata uygun olmak koşuluyla  emekli aylığı bağlanır. Vazife malullüğü, malullük veya yaşlılık maaşı almakta veya hak etmiş ama henüz aylık bağlanmamış sigortalının geride kalan yakınlarına da durumları mevzuata uygun olmak koşuluyla aylık bağlanır. Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına Maaş bağlanabilmesi için kuruma sağlık dahil hiç  prim borcunun olmaması veya yakınları tarafından bu borcun ödenmesi gerekir. Aksi takdirde borç ödenene kadar maaş bağlanmaz. Başka sosyal Güvenlik Kurumlarına dahil olup vefat eden sigortalı kişiye vefat ettiği tarih itibariyle birleştirilen hizmet süresi üzerinden son statüye bağlı olarak maaş verilmeye başlanır. Hizmetlerin birleştirilmesi ile bağlanamıyor ise hizmetler birer birer değerlendirilir.

  Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına yani geride kalan eş, çocuk, anne ve baba yasal olarak aylık bağlanabilecek yakınlar olmak ile birlikte hepsinin SGK nezdinde ayrı ayrı değerlendirmeye tabii tutulması gerekir.

  5510 sayılı kanun kapsamında resmi nikahı bulunan kadın veya erkek eşinden vefat halinde ölüm maaşı (dul maaşı) alır. Çalışıyor olması, emekli olması vefat eden eşten ölüm maaşı almasına engel teşkil etmemekle birlikte bağlanacak aylık tutarı geride kalan eşin kurumdan maaş alıp almamasına göre farklılık gösterir. Eşler sadece evlenmeleri durumunda vefat eden eşin maaşını alamazlar.

  Sponsorlu Bağlantılar

  5510 sayılı kanuna göre, erkek çocukları kendi işlerinden dolayı maaş almadıkları süre zarfında, öğrenci değil ise 18 yaşı dolana kadar, orta öğrenim görmesi durumunda 20, yüksek öğrenim görmesi durumunda 25 yaşı dolana kadar  baba veya annelerinden ölüm maaşı (yetim maaşı) alırlar. Evlenmeleri durumunda maaşları kesilmez.

  5510 sayılı kanuna göre kız çocukları, kendi çalışmalarından ötürü maaş almadıkları ve evli olmadıkları müddetçe, yaşları ne olursa olsun baba veya anne den ölüm maaşı (yetim maaşı) almaya devam edebilirler.

  5510 sayılı kanuna göre sağlık kurulu raporu ile %60 çalışma gücünü kaybeden malul çocuklar çalışmadıkları sürece yetim aylığı alırlar. Malul çocuklar için diğer şartlar aranmaz.

  Ölmüş olan sigortalının anne veya babası tüm gelirleri toplamı asgari ücretin net miktarından az ise, farklı çocuklarından maaş almıyorlar ise ve hak sahibi eş, çocukların hissesinden pay kalıyor ise çocuklarından ölüm maaşı alabilirler.

  Vefat eden sigortalıdan dolayı kurumun aylık bağlayabilmesi için vefat eden kişinin yakınlarının SGK‘ya başvuru yapması gerekmektedir. Maaş alma hakkının kazanıldığı tarihten itibaren beş sene içinde talep edilmeyen kısmı zaman aşımına uğrar. Cenaze işlemleri, evlenme bütçeleri ve ölüm toptan ödemesi beş sene içerisinde istenmez ise hak sahibi kişiler daha sonradan talep etse dahi ödenemez. Gaiplik durumunda ise zaman aşımı gaipliğe yönelik kararın kesinleştiği zamanda başlar.

  Dul eşin maaşı yeniden evlenmesi durumunda kesilir. Maaşın kesilmesine sebep olan evlenmenin ölüm veya boşanma nedeniyle son bulması durumunda talep edilir ise tekrar verilmeye başlanır. Kız çocukları yukarıda söz ettiğimiz durumlarda değişiklik olduğunda aylıkları kesilir. Şartlar tekrar meydana gelirse talep edildiği takdirde yeniden aylığa bağlanır.

  5510 sayılı kanuna göre yeniden evlenmeleri sebebiyle maaşı kesilecek kız çocuğuna aldığı yetim aylığının iki senelik miktarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği (halk arasında bilinen adıyla çeyiz yardımı) olarak ödenir.

  Cenaze ödeneği ise emekli aylığı alırken, iş kazası veya meslek  hastalığı durumunda henüz emekli olmadan veya 360 gün prim ödemiş sigortalının hak sahiplerine yakınları yok ise cenaze masrafını karşılamış olan kişilere ödenir.

  Emekli aylığı senelerce kişilerin çalışmaları sonucu kazandıkları gelirdir. Yalnızca kendileri için değil yakınları içinde yaşamaya devam edebilmek için verilen maddi destektir. Bu nedenle haklarımızı ve yakınlarımızdan bize kalan hakları da bilelim ve zamanında talep edelim.

     tıkla sorunu sor

  Bagkurlu İken Ölenlerin Yakınlarına Maaş İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Zeynep dedi ki:

   Ölen bağkurlunun maaşı çekilmedi öldükten sonraki tarih yattığı İçin 21 21 mayısta vefat etti 26 sında maaş yattı çekilmedi 4 haziranda dul maaşı İçin başvuru yaptık öldükten sonraki çekilmeyen maaşda hesaplanıyormu onu alabilicezmi ölüm tarihi itibariylemi hesaplanıyor o çekmediğimiz para noğoluyor devletemi kalıyor

  2. Zeynep dedi ki:

   4 haziranda ölen emekli Bağ-Kur’lu eşten hak almak İçin dilekçemizi verdik Ağustos’un sonunu bulur dediler biz Ramazan Bayram’ı ikramiyesinide ağustosta alıcazmı ve cenaze yardım ödeneğide istedik ağustostaki alıcağımız maaşla birlikte yatarmı maaş hesaplaması ölüm tarihi itibariylemi hesaplanacak yoksa başvuru tarihi itibariylemi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş ölüm tarihinden itibaren hesaplanmaya başlar. Bayram ikramiyesinin de maaşla birlikte ödenmesi gerekir.

    1. Zeynep dedi ki:

     Ramazan Bayram’ı ikramiyesini alabilicezmi 4 haziranda başvuru yaptık ölen bağkurludan maaş alabilmek için Ağustos’un sonunu bulur dediler bize

  3. Zeynep dedi ki:

   Bağ-Kur’lu kadın eş vefat etti eşinin maaşı alabilmesi için ne yapması gerekir ve 1 tane bekar kız var başvuru nasıl yapılır kızın veya eşinin sadece başvurusu yeterli olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkametgahlarının bağlı bulunduğu sosyal Güvenlik Merkezine giderek ikisi de ayrı ayrı emekli maaşı bağlanma talepnamesi doldurmalılar. Aynı işlemi eğer e devlet şifresi var ise buradan da yapabilirler.

    1. Zeynep dedi ki:

     Eşten resim isteniyormu hangi evraklar gerekli kaç günde sonuçlanıyor e devlet üzerinden başvuru yapılıyormu ilk kez başvuru olucak çok yaşlı insan 92 yaşında kuruma götürmeden halledebilirsem iyi olur tahsis talep formunda Bağkur ve sicil numarası gibi sorular var bunları bilmiyoruz nasıl öğrenebiliriz

  4. Nilgün Öztürk dedi ki:

   T.C.
   SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
   İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne
   Bağcılar Sosyal Güvenlik Merkezine

   ………… TC Kimlik numaralı müteveffa Tamer KUMRU Kurumunuz nezdinde sigortalı iken 04.11.2016 tarihinde vefat etmiştir. Reşit olmayan kızı Biricik KUMRU’YA ölüm aylığı bağlanması için 26.07.2017 tarihinde ….. evrak numarası ile kurumuza başvuruda bulunmuş olmamıza rağmen, 14.09.2017 tarihinde kurumunuzdan gelen cevabı yazıda Bağ-Kur prim borçlarından dolayı talebimizin red edildiği belirtilmiştir.
   Sigortalı müteveffa Tamer Kumru 01.11.1989 tarihinde 4A sigortalı olarak işe başlayıp 5793 gün prim ödemiş ve 02.09.2013 tarihinde Bağ-Kur’a tescil olarak borçsuz bir şekilde vefat etmiştir.
   Beş yıldan fazla 4A sigortalılık süresi ve her türlü borçlanma süreleri hariç 5793 gün prim ödenmesinden dolayı BAĞ-KUR borcunu ödemeden 4A sigortalılık şartlarının gerçekleşmiş olmasından dolayı mirasçı Biricik Kumru’ya ölüm aylığının bağlanması gerekliliğini değerlendirmelerinize saygılarımla arz ederim. 14.03.2018

   Bu dilekçe ile ssk ya başvuru yaptım , ancak yine reddedildim. Borcu ödemeden aylık bağlanmaz denildi. Ne yapmam gerekiyor ???

  5. EROL ZENGİN dedi ki:

   OĞLUM 2003 YILINDA ESNAFLIĞA BAŞLADI 8/10 YIL SONRA BAĞKUR BORÇLARI SİLİNİP YENİDEN BAŞLADI BAŞLADIKDAN 8 AY SONRA VEFAT ETİ BİZ GEREKLİ PİRİMİ GERİYE DÖNÜK 1825 İŞ GÜNÜNÜ SATIN ALABİLİRMİYİZ SAYGİLARİMİZLA

  6. hüseyin çiğdem dedi ki:

   slm babam 2009 yılında vefat etti.3 senelik bagkur yatırmış emekli olma ihtimali varmı acaba

  7. Aygül Orhan dedi ki:

   Merhaba,
   Eşimden 20 Yıl önce ayrıldım.19 Yıl öncede Annem ve Babam vefat etti.Ben devlet memuru emeklisiyim ve emekli sandığından emekli aylığı alıyorum.Annem ve Babam Bağ-Kurdan emekli olmuştu. Bu durumda, Kendi emekli Aylığıma ek olarak ; Annem veya Babamın Bağ-Kur’undan da emekli aylığı alabilir miyiz?(Diğer tüm kardeşlerim evli) Yardımlarınız için şimdiden Teşekkürler

  8. Seher Türk dedi ki:

   İki bagkurlu emekli maası alan çiftlerden birinin ölümü halinde kalan eş eşinin maaşini alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet maaşının % 50 sini alma hakkı bulunmaktadır.

  9. Hikmet EZEL dedi ki:

   Bağ Kur emeklisi baba ölünce, SSK emeklisi bekar kızı babasından aylık alması mümkünmü?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kendi emekliliğiniz olduğundan dolayı Bağ-kurdan yetim aylığı bağlanmaz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.