• Bağkurdan Sskya Geçiş


  bağkur indirimi

  Yeni çıkan yasalar doğrultusunda artık Bağ-Kur’dan SSK’ya geçişin mümkün kılınması birçok Bağ-Kur’a bağlı vatandaşın araştırmalara başlamasını sağladı. Eskiden Bağ-Kur sigortalısının SSK sigortalısı olması için esnaf ise vergi mükellefiyetini, şirket ortağı ise ortaklığını sonlandırması gerekiyordu. 1 Mart 2011 tarihi itibariyle yapılan düzenlemeden sonra Bağ-Kura bağlı şirket ortağı veya vergi mükellefi vatandaşların Bağ-Kur’dan çıkıp SSK’ya bağlı olarak sigorta çalışanı haklarından faydalanmaları  mümkün kılındı. Ancak kendi iş yerinizde SSK’ya bağlı çalışmanız mümkün değil. Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş sonrası SSK şartlarında emeklilik haklarından faydalanmak için son 7 yılda en az 3.5 yıl fiilen SSK sigortalısı olarak çalışılması gerekiyor.

  Bağ-Kur’dan SSK’ya geçişin avantajları bir hayli fazla.

  • 2000 yılından önce Bağ-Kur girişi başlamış vatandaşlar SSK’ya geçtiğinde emekli aylıkları %10-15 civarı artıyor.
  • Bağ-Kur’dan SSK’ya geçen vatandaşlar 10 yıla varan erken emeklilik fırsatı yakalamış oluyorlar.
  • Bağ-Kur’da 9000 gün prim ödemek gerekirken SSK’da 5000 ila 7200 günlük prim ödemesi yapılması yeterli oluyor.

  SSK’ya geçiş yapan Bağ-Kurlu vatandaşların bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yada Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne bir dilekçe  ile geçişlerini bildirmeleri gerekiyor. Aksi takdirde Bağ-Kur’unuz durdurulmaz ve hem SSK’ya hem de Bağ-Kur’a vergi ödemek durumunda kalabilirsiniz. Aynı zamanda hem Bağ-Kur ödemelerinizi hem de SSK prim ödemelerinizi devam ettirebilirsiniz. Bu da ileride alacağınız emekli aylıklarını arttırır. Bunun için de Sosyal Güvenlik Merkezi yada Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne dilekçe yazmanız gerekmektedir. İlgili yasa şöyledir; SSK kapsamındaki sigortalılığı esas alınanlar, yazılı talepte bulunmak ve kanunun 82’nci maddesine göre belirlenen prime esas kazanç alt sınırı ve üst sınırına ilişkin hükümler saklı olmak kaydıyla, esas alınmayan sigortalılık statüsü kapsamında talep tarihinden itibaren prim ödeyebilirler. Bu şekilde ödenen primler; iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar yönünden, kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) (Bağ-Kur) bendi kapsamında sigortalılık statüsünde, kısa vadeli sigorta kollarından sağlanan diğer yardımlar ile uzun vadeli sigorta kollarından sağlanan yardımlar yönünden ise kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) (SSK) bend kapsamında sigortalılık statüsünde değerlendirilir.

  Bağ-Kur’dan SSK’ya Geçiş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Bağ-Kur’dan SSK’ya  emekliliğe en az 3.5 yıl kala geçmiş olmanız gerekiyor.
  • Önceden Bağ-Kur ödemesi yapıyor olan vatandaşlar SSK’ya geçişten sonra hizmet birleştirme işlemi yapmalılar.
  • SGK hizmet birleştirme işleminden sonra emeklilik şartlarınız SGK Müdürlüğü tarafından belirlenecektir.
  • Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş sonrasında sağlık hizmetlerinden yararlanmak için 30 gün prim ödemek yeterlidir.
  • Sanılanın aksine askerlik ve doğum borçlanmaları 3.5 yıl  hesabında dikkate alınmaz. Bu 3.5 yıl sürecinin fiilen çalışarak geçirilmesi gerekir.
  • Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapacak vatandaşların ilgili Bağ-Kur Müdürlüğü’ne dilekçe vermesi gerekmektedir.
  • Bağ-Kur’a borcundan dolayı sağlık hizmeti durdurulmuş vatandaşlar SSK’ya geçmelerinden 30 gün sonra borca rağmen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirler.
  • Son 3.5 yıllık süre zarfını hangi kurumda geçirdiyseniz oradan emekli olabilirsiniz.


  tıkla sorunu sor

  Bağkurdan Sskya Geçiş İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ahmet dedi ki:

   2010 yılında bağkur başlangıcı olan kişi SSK ya geçebilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey,

    Kendi namınıza işyeriniz yoksa ssk ya geçebilirsiniz. Veya kendi işyeri haricinde başka bir işyerinde sigortalı olarak işe başlarsanız yine Bağ-Kur u dondurup sigortaya geçebilirsiniz.

  2. cem dedi ki:

   slm ilk defa sigorta girişim 12,12,1996 o tarihte 15 günlük pirim ödemem var 14,09,2006 yılından itibaren küçük esnaf olarak kesintisiz bağkurluyumnormal şartlarda ne zaman emekli olurum bide her iki bacağımda venöz yetmezlik varis var %40 raporluyum bu raporla emeklilik şartlarım değişirmi çok tşkr

  3. CEM dedi ki:

   MERHABALAR BEN 15.12.1996 TARİHİNDE İLK DEFA SSK LI OLDUM 15 GÜNLÜK PİRİM ÖDEMESİNDEN SONRA SSK LILIĞIM SONA ERDİ 13.09.2006 TARİHİNDE İŞYERİ AÇIP (ŞAHIS FİRMASI)MECBURİ BAĞKURLU OLDUM O TARİHTEN BU GÜNE KESİNTİSİZ BAĞKURLUYUM BENİM SORUM ŞÖYLE BAĞKURA DEVAM EDERSEM 9000 GÜN VE 60 YAŞA TABİ GÖRÜNÜYORUM ANCAK SSK DA DURUM DAHA AVANTAJLI BEN İŞYERİMİ KAPATMADAN SADECE SSK YA GEÇİŞ YAPABİLİRMİYİM .BUNUN İÇİN NE YAPMAM GEREKİR. EĞER OLMAZSA SANIRIM BAŞKA BİR İŞYERİNDE SSKLI OLABİLME İMKANI VARMIŞ BU DURUMDA HEM SSK HEM BAĞKUR PİRİMİ ÖDERSEN YILDA 730 GÜNMÜ ESAS ALINIR YOKSA SADECE TEK KURUMUN PİRİMİMİ ESAS ALINIR

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    En son çalıştığınız iş yerinin sigorta şartları geçerlidir Cem Bey, Ancak Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  4. Nevzat dedi ki:

   3.5 yıl kuralı çiftçi bağkuru içindemi geçerli

  5. Firdes Balli dedi ki:

   ben yurt disindan borclanma icin basvurdum,önce 3723 günlük ödemeyi bagkur a ödedim, simdi sgk ya gecmek istiyorum. nelere dikkat etmem lazim?

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.