• Bağkurdan Sskya Geçiş


  bağkur indirimi

  Yeni çıkan yasalar doğrultusunda artık Bağ-Kur’dan SSK’ya geçişin mümkün kılınması birçok Bağ-Kur’a bağlı vatandaşın araştırmalara başlamasını sağladı. Eskiden Bağ-Kur sigortalısının SSK sigortalısı olması için esnaf ise vergi mükellefiyetini, şirket ortağı ise ortaklığını sonlandırması gerekiyordu. 1 Mart 2011 tarihi itibariyle yapılan düzenlemeden sonra Bağ-Kura bağlı şirket ortağı veya vergi mükellefi vatandaşların Bağ-Kur’dan çıkıp SSK’ya bağlı olarak sigorta çalışanı haklarından faydalanmaları  mümkün kılındı. Ancak kendi iş yerinizde SSK’ya bağlı çalışmanız mümkün değil. Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş sonrası SSK şartlarında emeklilik haklarından faydalanmak için son 7 yılda en az 3.5 yıl fiilen SSK sigortalısı olarak çalışılması gerekiyor.


  Bağ-Kur’dan SSK’ya geçişin avantajları bir hayli fazla.

  • 2000 yılından önce Bağ-Kur girişi başlamış vatandaşlar SSK’ya geçtiğinde emekli aylıkları %10-15 civarı artıyor.
  • Bağ-Kur’dan SSK’ya geçen vatandaşlar 10 yıla varan erken emeklilik fırsatı yakalamış oluyorlar.
  • Bağ-Kur’da 9000 gün prim ödemek gerekirken SSK’da 5000 ila 7200 günlük prim ödemesi yapılması yeterli oluyor.

  SSK’ya geçiş yapan Bağ-Kurlu vatandaşların bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yada Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne bir dilekçe  ile geçişlerini bildirmeleri gerekiyor. Aksi takdirde Bağ-Kur’unuz durdurulmaz ve hem SSK’ya hem de Bağ-Kur’a vergi ödemek durumunda kalabilirsiniz. Aynı zamanda hem Bağ-Kur ödemelerinizi hem de SSK prim ödemelerinizi devam ettirebilirsiniz. Bu da ileride alacağınız emekli aylıklarını arttırır. Bunun için de Sosyal Güvenlik Merkezi yada Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne dilekçe yazmanız gerekmektedir. İlgili yasa şöyledir; SSK kapsamındaki sigortalılığı esas alınanlar, yazılı talepte bulunmak ve kanunun 82’nci maddesine göre belirlenen prime esas kazanç alt sınırı ve üst sınırına ilişkin hükümler saklı olmak kaydıyla, esas alınmayan sigortalılık statüsü kapsamında talep tarihinden itibaren prim ödeyebilirler. Bu şekilde ödenen primler; iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar yönünden, kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) (Bağ-Kur) bendi kapsamında sigortalılık statüsünde, kısa vadeli sigorta kollarından sağlanan diğer yardımlar ile uzun vadeli sigorta kollarından sağlanan yardımlar yönünden ise kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) (SSK) bend kapsamında sigortalılık statüsünde değerlendirilir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bağ-Kur’dan SSK’ya Geçiş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Bağ-Kur’dan SSK’ya  emekliliğe en az 3.5 yıl kala geçmiş olmanız gerekiyor.
  • Önceden Bağ-Kur ödemesi yapıyor olan vatandaşlar SSK’ya geçişten sonra hizmet birleştirme işlemi yapmalılar.
  • SGK hizmet birleştirme işleminden sonra emeklilik şartlarınız SGK Müdürlüğü tarafından belirlenecektir.
  • Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş sonrasında sağlık hizmetlerinden yararlanmak için 30 gün prim ödemek yeterlidir.
  • Sanılanın aksine askerlik ve doğum borçlanmaları 3.5 yıl  hesabında dikkate alınmaz. Bu 3.5 yıl sürecinin fiilen çalışarak geçirilmesi gerekir.
  • Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapacak vatandaşların ilgili Bağ-Kur Müdürlüğü’ne dilekçe vermesi gerekmektedir.
  • Bağ-Kur’a borcundan dolayı sağlık hizmeti durdurulmuş vatandaşlar SSK’ya geçmelerinden 30 gün sonra borca rağmen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirler.
  • Son 3.5 yıllık süre zarfını hangi kurumda geçirdiyseniz oradan emekli olabilirsiniz.


  tıkla sorunu sor

  Bağkurdan Sskya Geçiş İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. vural dedi ki:

   1996 yılnda 1 gun ssk girişim var ve şuan bagkurluyum 16 yıldır ve ssk ya gecmek istiyorum daha sononra emekli yasımı beklicem ne yapmam lazım teşekürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK ya geçebilmek için Eğer mükellefiyetiniz sebebi ile bağkurlu iseniz, başka bir işyerinde sigotalı çalışan olmalısınız. Ancak bu durumda bağkuru dondurup SSK lı olarak devam edebilirsiniz.

    1. vural dedi ki:

     19.09.1977 dogumluyum ilk ssk girişim01.04. 1996 sskya gecersen nezaman emekli olurum bagkurda kalırsam ne zaman emekli olurum saygılar

  2. Naciye dedi ki:

   Merhaba,
   Yaşım 52. 2008 yılından bu yana çiftçi Bağkur primi ödüyorum ve emeklilik yaşım 58 olarak görünüyor. Ev hizmetlerinde çalışmayı düşünüyor. Bu durumda sigortam bagkur yerine ev hizmetleri kapsamında ssk’ya yatırılırak hizmet birleştirmesi yapılırsa emeklilik yaş haddimde herhangi bir değişiklik olur mu? Bu şekilde Bagkur’dan ssk’ya geçişin bir dezavantajı var mıdır? Ev hizmetlerinde çalışan birine ev hizmetleri sigortası yaptırmak yerine çiftçi sigortası devam ettirilirse işveren sigortalama görevini yerine getirmiş sayılır mı?
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK ya geçerseniz prim günü şartınız düşer. Yaş şartınız devam eder. Alacağınız maaşta değişiklik olmaz.

  3. alican dedi ki:

   İyi akşamlar. Babam emekli olmak için sgk ya dilekçe verdi. Ancak bize bağkur prim borcumuzun olduğu ve onu ödedikten sonra emekli olabileceğimizi söylediler. Bu durumda ne yapmamız gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur borcu ödenmeden emeklilik işlemi sonuçlanmaz.

  4. yalçın dedi ki:

   iyi günler.ben tarım bağkurlu olarak prim ödemekteyim..ssk ya geçmek istiyorum.adıma kayıtlı bahçem olduğu için bir sorun olurmu..ziraat odasındaki ve tarım il müdürlüğündeki kaydımı da iptal ettirmem gereklimi.yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk lı olarak bir işyerinde çalışmaya başlarsanız. Bağkur sigortanızı dondurabilirsiniz. Haricinde zaten sgk ya geçme hakkınız bulunmuyor.

  5. Emir dedi ki:

   Merhabalar benim 9 ay 18 gün bağkurm yattı. Şuan başka bi yerde sigortalı olarak çalışıyorum. E devlet sisteminde bağkur ödeme bilgisine baktığımda borç sıfır fazla ödenen prim 5.696 tl diyor o parayı dilekçe ile alabilir miyim acaba???

  6. Orhan KOÇ dedi ki:

   doğum tarihim 29.03.1971 dir.

  7. Orhan KOÇ dedi ki:

   Askerliğimi yaptıktan sonra 05.08.1994 tarihinde ilk kez bağkurlu olarak sisteme dahil oldum.Primlerimi kesintisiz 30.06.2013 tarihine kadar yatırdım. Ticari işletmem halen devam etmekte iken 01.07.2013 tarihinde bir şirkette SSK lı olarak çalışmaya başladım. SSK’lı olarak çalışmakta iken 24.03.2016 tarihinde rahatsızlanarak hastane de yattım. Hastaneden sonra da istirahat raporu verdiler. Tekrar işe 31.05.2016 tarihinde başladım. Bağkur beni bu hastalığım döneminde geçen yaklaşık 65 gün için borçlandırmış.Şimdi benden cezasıyla birlikte bunu ödememi istiyor. Sizden ricam bu borcu ödemem gerekli midir? ödemediğim taktirde ne olur ? İkincisi de tam olarak ne zaman emekli olabilirim onu bana bildirebilir misiniz.Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İstirahatli olduğunuz günlerin raporunu kurumdan tekrar çıkarttırarak dilekçe ekinde ssk lı olarak çalışırken alınan rapor olduğunu belirten bir dilekçe ile kuruma bildirin. Emeklilik hesaplaması için doğum tarihini paylaşmanız gerekmektedir.

    1. Mustafa kiraz dedi ki:

     Merhabalar. 01.04.1965 doğumluyum ilk kez 27.10.1993 tarihinde bağkurlu olarak başladım 2010 tarihinin 3.cü ayı dahil olmak üzere o zamana kadar eksiksiz yatırdım. 2010un 4.cü ayında sigortalı olarak işe başladım şuana kadar toplam 5914 gün bağkurum + 2372 gün sigortam var 18 ay askerlik yaptım. Askerliği borçlanıp emekli olmak istiyorum. Acaba günüm tutuyormu veya ne zaman tutar. Ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler kolay gelsin.

  8. Necdet dagci dedi ki:

   Merhaba bagkur dan sskya nasil gecilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi işyerinde bağkurlu iken başka işyerinde çalışmaya başlarsanız bağkuru dondurup ssk lı olarak devam edebilirsiniz.

  9. durali dedi ki:

   merhabalar
   01.04.1959 doğumluyum.
   01.01.1994 te tarım sigortası başlangıcım var 540 gün.
   01.01.1999 da tarım bağkur girişim var 14.02.2014 e kadar 5444 ün.
   15.02.2014 ten bu yana ssk ödemesi yapılıyor (ağustos bittiğinde 1275 gün oluyor)
   ne zaman emekli olabilirim. askerlik borçlanması yapmam gerekiyor mu? gerekiyorsa ne kadar askerlik borçlanması yapmalıyım?
   cevabınız için teşekkürler
   bu arada daha öncede yazdım ama yorumlarda bulamadım mesajımı

  10. ahmet dedi ki:

   2010 yılında bağkur başlangıcı olan kişi SSK ya geçebilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ahmet Bey,

    Kendi namınıza işyeriniz yoksa ssk ya geçebilirsiniz. Veya kendi işyeri haricinde başka bir işyerinde sigortalı olarak işe başlarsanız yine Bağ-Kur u dondurup sigortaya geçebilirsiniz.

  11. cem dedi ki:

   slm ilk defa sigorta girişim 12,12,1996 o tarihte 15 günlük pirim ödemem var 14,09,2006 yılından itibaren küçük esnaf olarak kesintisiz bağkurluyumnormal şartlarda ne zaman emekli olurum bide her iki bacağımda venöz yetmezlik varis var %40 raporluyum bu raporla emeklilik şartlarım değişirmi çok tşkr

  12. CEM dedi ki:

   MERHABALAR BEN 15.12.1996 TARİHİNDE İLK DEFA SSK LI OLDUM 15 GÜNLÜK PİRİM ÖDEMESİNDEN SONRA SSK LILIĞIM SONA ERDİ 13.09.2006 TARİHİNDE İŞYERİ AÇIP (ŞAHIS FİRMASI)MECBURİ BAĞKURLU OLDUM O TARİHTEN BU GÜNE KESİNTİSİZ BAĞKURLUYUM BENİM SORUM ŞÖYLE BAĞKURA DEVAM EDERSEM 9000 GÜN VE 60 YAŞA TABİ GÖRÜNÜYORUM ANCAK SSK DA DURUM DAHA AVANTAJLI BEN İŞYERİMİ KAPATMADAN SADECE SSK YA GEÇİŞ YAPABİLİRMİYİM .BUNUN İÇİN NE YAPMAM GEREKİR. EĞER OLMAZSA SANIRIM BAŞKA BİR İŞYERİNDE SSKLI OLABİLME İMKANI VARMIŞ BU DURUMDA HEM SSK HEM BAĞKUR PİRİMİ ÖDERSEN YILDA 730 GÜNMÜ ESAS ALINIR YOKSA SADECE TEK KURUMUN PİRİMİMİ ESAS ALINIR

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    En son çalıştığınız iş yerinin sigorta şartları geçerlidir Cem Bey, Ancak Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  13. Nevzat dedi ki:

   3.5 yıl kuralı çiftçi bağkuru içindemi geçerli

  14. Firdes Balli dedi ki:

   ben yurt disindan borclanma icin basvurdum,önce 3723 günlük ödemeyi bagkur a ödedim, simdi sgk ya gecmek istiyorum. nelere dikkat etmem lazim?

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.