Bağkur

2019 BAĞ-KUR Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım

Bağkur’a tabi emeklilerin 2019 yılında alacakları maaş yapılan son zamlarla birlikte ortaya çıkmaya başlamıştır. 1 Ekim 2008 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde yapılan reform ile SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı, Sosyal Güvenlik Kurumu SGK çatısı altında birleştirilerek 4A, 4B ve 4C olmak üzere isimlendirilmişlerdir. Bu kapsamda Bağ-kur’lular, 4B’li statüsüne geçmişlerdir.


Bağ-kur’lular genel olarak tarım ve esnaf Bağ-kur’luları olarak ikiye ayrılır. Her yıl değişen oranlarda zam yapılan emekli aylıkları SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı emeklileri arasında değişkenlik gösterdiği gibi Bağ-kur’luların kendi içlerinde de değişen parametrelere göre değişkenlikler göstermektedir. Bağ-kur, Emekli Sandığı ve SSK’dan ne kadar emekli maaşı alırım hesabı yapan her sigortalı bilmelidir ki emeklilik yaşı, sigortalılık başlangıç süresi ve prim ödeme gün sayısı emekli maaşı miktarını belirleyen en önemli unsurlardır.

Bağ-Kur Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Bağ-kur yani 4B’ye tabi sigortalılar için emekli maaşı hesabı, aynı SSK yani 4A’ya tabi olan sigortalılarda olduğu gibi 3 farklı dönem üzerinden hesap yapılır. Bunun nedeni hem 2000 yılında hem de 2008 yılında yapılan Sosyal Güvenlik reformlarıdır. Bu tarihlerde yapılan düzenlemeler ile emekli olma şartlarında birtakım değişikliklere gidilmiş, emeklilik yaşı, prim gün sayısı ve emekli maaşı hesaplama formülünde köklü değişiklikler yapılmıştır. Değişiklikler sonrasında ortaya çıkan üç dönem şu şekildedir;

 1. 2000 yılı öncesinde sigortalı olarak işe başlayanlar,
 2. 2000 yılı ile 2008 yılı arasında sigortalı olarak işe başlayanlar,
 3. 2008 yılı sonrasında sigortalı olarak işe başlayanlar,

2000 Yılı Öncesi İşe Başlayan Bağ-kur’luların Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Bağ-kur’luların emekli aylığı hesabında da 4447 Sayılı Kanunla 2000 yılından itibaren köklü değişiklikler yapılmıştır. 2000 öncesi dönemde işe başlayanlar için Bağ-kur’da basamak sistemi geçerlidir. 1’den 24’e kadar olan basamaklarda prim yatırılması anlamına gelen basamak sisteminde, Bağ-kur’lu sigortalı ne kadar yüksek basamaktan prim yatırırsa, alacağı emekli maaşı da o kadar yüksek olmaktadır. Ne kadar emekli maaşı alırım E devletten de incelenebiliyor ise de burada 2000 yılı öncesi Bağ-kur emekli aylığı hesabına kısaca değinelim.

Aylık bağlama oranının en yüksek olduğu dönem 2000 yılı öncesi sigorta girişlilerindir. 2000 yılından önce sigorta girişi başlatılan Bağ-kur’lunun emekli aylığı; gösterge rakamının, aylık bağlanma oranıyla çarpılması sonucu elde edilen rakamı ifade etmektedir. Burada ifade edilen gösterge rakamı, basamak kazancını ifade etmektedir ve kanunda yer alan gösterge tablosunda tek tek belirtilmektedir. Bu hesapta belirtilen aylık bağlanma oranı ise,

 • 25 yıl çalışan bir sigortalı için %70
 • 25 yıldan sonra çalışılan her yıl için %1 oranında artış gösteren aylık bağlanma oranı en fazla %90’a kadar artış gösterebilmektedir.

Bununla birlikte yine 2000 yılı öncesi sigorta girişli olan Bağ-kur’lulara verilen bir avantaj ise kadınların 50, erkeklerin ise 55 yaşından sonra çalıştıkları her yıl için aylık bağlanma oranlarına %1 oranında artırma imkanı sağlamasıdır. Bu üç dönem içerisinde en avantajlısı olan 2000 öncesi dönemde hem yaş olarak daha erken yaşta emekli olma imkanı sunulmuş hem de daha yüksek miktarlarda emekli maaşı alma olanağı sigortalılara sağlanmıştır.

2000 – 2008 Yılları Arasında İşe Başlayan Bağ-kur’luların Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Ocak 2000 yılında yapılan Sosyal Güvenlik düzenlemesinden 8 yıl sonra, yani 1 Ekim 2008 tarihinde kapsamlı bir Sosyal Güvenlik reformu daha yapılmıştır. Bu reforma kadar olan süreçte ise katsayılarda önemli değişiklikler yapılmıştır. Emekli maaşı hesaplama formülü 2019 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi yapılmaktadır. Bu dönemde 2000 yılından önceki dönemlerden en büyük farklılık kanunda yer alan gösterge rakamı yerine güncelleme katsayısının getirilmiş olmasıdır.

Her yılın kazançları bir önceki yıla göre güncellenerek arttığından güncelleme katsayısı adı verilen bu katsayı ile aylık bağlanma oranının çarpılması sonucunda Bağ-kur’lu sigortalının emekli aylığı hesaplanır. Peki bu güncelleme katsayısı neye göre güncellenmektedir? Burada her yıl bir önceki yılın TÜFE yani tüketici fiyat endeksi ve ekonomi büyüme hızı rakamları kullanılmaktadır. Aylık bağlanma oranlarına gelince bu dönemde kullanılan aylık bağlanma oranları 2000 yılı öncesi dönemlere göre bir hayli düşüktür.

 • İlk 10 yıl için %35
 • Sonraki 15 yıl için her tam bir yıl başına %2
 • 25 yıldan fazla yatırılan her tam bir yıl başına %1,5 oranında artış gösteren aylık bağlanma oranı kullanılmaktadır.

2000 yılı öncesi olan basamak sistemi bu dönemde de geçerlidir. Yani primleri ne kadar yüksek oranda öderseniz emekli aylığınız da bu oranda yükseliş gösterecektir.

2008 Yılı Sonrasında İşe Başlayan Bağ-kur’luların Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

01 Ekim 2008 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde yapılan reform ile Sosyal Güvenlik Kurumu, SGK çatısı altında birleştirilmiş ve SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı ise 4A, 4B ve 4C olarak yeniden adlandırılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra Bağkur, 4B olarak adlandırılmaktadır. Bu tarihte yapılan köklü SGK reformu ile birçok emeklilik ve emekli aylığı kriterinde önemli değişikliklere gidilmiştir.

Bu dönemde Bağ-kur emekli maaşı hesaplama tablosu yapılırken dikkat edilmesi gereken şey ise aylık bağlanma oranı bulunurken, TÜFE ve büyüme hızının %30’u alınarak bulunan güncelleme katsayısının %50 den çıkarılarak elde edilmiş olmasıdır. Bu nedenle 1 Ekim 2008 tarihinden sonra prim ödemeye başlayacak olan Bağ-kur’luların diğer dönemlere nazaran daha düşük bir aylık bağlanma oranına sahip olmaları bir dezavantaj olarak görülebilir.

2019 Yılı Zamları İle Birlikte Bağ-kur Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

2019 yılında maaş ve aylıklar toplamda yüzde 10.69 oranında zam yapılan emekli aylıkları ile yılın ilk yarısı için emekli aylıklarına yansıyacak miktarlar belli olmuştur. Tüketici Fiyat Endeksi TÜFE’nin bir önceki aya ve önceki yılın aynı ayına göre gösterdiği değişikliklerin etkisiyle hesaplanan 2019 yılı emekli aylığı zamları neticesinde Bağkur emekli maaşı hesaplama – ne kadar maaş alırım diyenler için yapılacak zamlar belirlenir.

TÜFE’nin Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.40 azalması, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.30 artması nedeniyle on iki aylık ortalamalara göre %16,33 artış gerçekleşmiştir. 2019 Ocak ayında yapılan zam ile

 • Bağ-kur esnaf emeklisinin en düşük maaşı 1.690 TL,
 • Bağ-kur emeklisinin en düşük maaşı 1.189 TL,
 • Bağ-kur tarım emeklisi en düşük maaşı: 1.189 TL olarak belirlenmiştir.

Bağ-kur Emekli Maaşı Nereden Hesaplanabilir?

Bağ-kur’lular da diğer sigortalılar gibi emekli aylıklarının ne kadar olacağını internet üzerinden online olarak öğrenebilirler. Bunun için E devlet sitesinden veya SGK’nın kendi internet sitesi üzerinden emekli aylığı hesaplama bölümüne girerek sigorta başlangıç tarihleri, cinsiyetleri, prim ödeme gün sayıları ve yaş bilgileri girilerek sorgulama yapılabilir. Burada yapılan hesap birebir olarak tam emekli aylığını ifade etmemektedir, çünkü esas olan hesap emekli olunan tarihte yapılacak hesaptır. Bu hesabın yapılabilmesi için en az 5400 prim günü ödenmiş olması gerekmektedir.

Kadınlarda BAĞ-KUR Emeklilik Yaşı Hesaplama

Tarım Sigortası Ne Kadar?

BAĞ-KUR Primleri Ne Kadar Olacak?

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Tc *********** Dog tar 0109 1955 verg scl no *********** Basl 26 02 1990 terk07 08 1991 tekrar 01 08 1998 Basl 2008 yilinda emelilik icin muracat da bulundum 4bin15 gun hizmetim cikiyo bena 53 yasdan kismi maas baglandi 2008 yillnda 230 Tl su an 620 Tl aliyorum tam aylik almam icin ne yapmam gerekir magdurum yardmci olursaniz cok sevinirimSaygilarimla TLF No 05376174597

 2. Merhabalar. 01.11.1992 tarihinde sgk lı olarak işe başlayan erkek 01.09.2009 tarihine kadar 5.009 gün prim ödemiş ve bu tarih itibari ile bağkurlu olmuştur. Bağkur hizmeti ise 10 yıl 12 gün (Bağkur ile ilişiği devam etmekte). Askerlik borçlanması yaparak 9.000 iş gününü tamamladığında alacağı emekli maaşı ne kadar olur.

 3. merhaba,

  ben 1988 den beri fransada calisiyorum 2018 de 10 gunluk 4a sigortali calismam var turkiyede. dohum tarihim de 15/09/1969. yeni yasaya gore benim emekliligim turkiyede ne olur ? su an calismaya devam ediyorum niyetim allah omur verirse 61 yasina kadar calismak fransada .

 4. 1. Annem Dedemden kalma Bağkur yetim aylığı için başvurdu. Eşide vefat ettiği için sadece çocuklar var. 6 çocuktan 1 i vefat etti, 2 si erkek, geriye kalıyor 3 kız, bunlardan 1 tanesi evli oda gitti kalan 2 tanesi dul, 2 dulun ikiside kocasından kalan dul aylığını alıyor, 1 inin kocası bağkurdan, birinin kocası ssk dan emekli. Bu durumda bildiğim kadarıyla sadece kocası sskdan emekli olan annem dedemden kalma yetim aylığını alabilecek. Ancak oranı ne olacak, maaşın kaçta kaçını alacak, nasıl hesaplanacak yazı içinde cevabını bulamadım, şimdiden bilgi verecek kişiye şükranlarımı sunarım.
  2. sorum ise, dedemin maaşının doğru hesaplanıp bize doğru aktarıldığına dair nasıl kontrol yapabiliriz, maaşı hesaplamanın yöntemi nedir ?

 5. Selamunaleykum hayırlı günler ben tarım sigortası ile 1992 girsliyim, zamanla bağkur ve işçi sigortası var şuanda kamuda işçi olarak çalışıyorum , sigorta birleşmesi ve emekli hesaplamasi yaptırdım . ben emekli olursam ,ikramiye ve maaşım ne olur. Yine ben bu tür kendim yapamaz mıyım

 6. Seyfettin

  iyi günler hocam,
  Babam 01.08.1960 doğumlu ve 01.08.1194 yılından tütün koçanları ile borçlanılma yaptık.33000TL civarında borcunuda yatırdık. 01.08.2018 tarihinde dilekçe verilecek merak ettiğimiz nekadar maaş alır. Tarım Bağkuru

 7. İyi günler hocam ;
  hocam annem babamdan emekli sandığı aylığı alıyor babasından da bağkur aylığı alması için başvurduk.1 hafta sonra olumlu yanıt verdiler .aradılar.yanlız hocam 10 gün olacak e devlette görünmüyor normal mi sonradan mı görünüyor.
  teşekkürler.

  1. Merhaba,

   İşlemler 30-45 gün arası sürmektedir. Henüz sisteme yüklenmemiş olabilir. Olumlu dönüş oldu ise en kısa sürede yüklenir. Sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu