• BAĞKUR Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2018


  Ülkemizde insanlar mesleklerine göre sigorta primini farklı birimlere ödemekte ve yine bu birimler üzerinden emekli olmaktadır. Devlet memurlar emekli sandığına bağlı olup sigorta primleri devlet tarafından buraya ödenmektedir. İşçiler ise SSK’ya bağlı olup sigorta primleri işverenleri tarafından ödenmektedir. Esnaf, çiftçi ve avukat gibi farklı meslek sahipleri ise BAĞKUR sistemine sigorta primlerini gelirleri üzerinden ödemektedir. Dolayısıyla insanlar söz konusu birimler üzerinden emekli olmakta ve farklı miktarlarda emekli maaşları almaktadır. Bunun nedeni ise yatan sigorta primlerinin farklı olmasıdır. BAĞKUR ne kadar emekli maaşı alırım 2018 şeklinde soran kişilere net olarak cevap verilebilmesi için birçok unsurun bilinmesi gerekmektedir.


  BAĞKUR Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2018 ve Etkileyen Hususlar Nelerdir?

  BAĞKUR ne kadar emekli maaşı alırım 2018 konusu oldukça geniş olup bunun temel nedeni ise ülkemizde dönemsel olarak değişen emeklilik yasasıdır. Söz konusu yasa bazı zamanlarda oldukça geniş kapsamlı olarak değiştirilmiştir. Bundan dolayı da insanların işe giriş tarihleri dahi emekli olunacak zamanı ve emekli olunduğunda alınacak olan maaşın farklılık göstermesine neden olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu söz konusu duruma olan merakı bildiği için insanların emekli olduklarında alacakları kolay olarak hesaplaması için bir uygulama geliştirmiştir. Uygulamaya gereken bilgiler yazıldığında emekli maaşı yaklaşık olarak hesaplanmakta ve böylece de insanların söz konusu durum ile ilgili bir fikirleri olmaktadır. Sistem tarafından T.C. kimlik numarası ve yatan primin hangisi olduğu bilgisi istenmektedir.

  BAĞKUR ne kadar emekli maaşı alırım 2018 konusunda bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Söz konusu hususlara bağlı olarak insanların aldıkları emekli maaşları farklılık göstermektedir. Kişiler tarafından yatırılan sigorta prim türleri alınan maaşları doğrudan etkilemektedir. Bunun temel sebebi ise yatan sigorta primlerinin birbirinden oldukça farklı olmasıdır. Sigorta primlerinin miktarı yükseldikçe alınan emekli maaşı da o kadar yükselmektedir. Aksi halde alınan maaşlar düşük olacaktır. İnsanlar sigorta primlerini az yatırmak için gelirlerini az göstermekte ve bu da maaşların düşük olmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı da söz konusu hususa dikkat edilmesi ve gelir ile orantılı olarak primlerin yatırılması gerekmektedir. Böylece emekli olunduğu zaman alınacak maaş yeterli olacaktır.

  BAĞKUR Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2018 ve Alınacak Ortalama Maaşlar

  BAĞKUR ne kadar emekli maaşı alırım 2018 konusunda kişilerin kendi durumlarına bağlı olarak alacakları maaşlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • 9000 gün prim yatıran yani 25 yıl üzerinden ve esnaf, şirket ortaklığı ya da isteğe bağlı BAĞKUR kapsamında emekli olan kişiler ortalama olarak 1000-1200 TL  arasında emekli maaşı  alacaktır.
  • 9000 gün prim yatıran yani 25 yıl üzerinden ve tarım/çiftçi BAĞKUR kapsamında emekli olan kişiler ortalama olarak 800-1000 TL  arasında emekli maaşı  alacaktır.
  • 5400 gün prim yatıran yani 15 yıl üzerinden ve esnaf, şirket ortaklığı ya da isteğe bağlı BAĞKUR kapsamında emekli olan kişiler ortalama olarak 800-1000 TL  arasında emekli maaşı  alacaktır.
  • 5400 gün prim yatıran yani 15 yıl üzerinden ve tarım/çiftçi BAĞKUR kapsamında emekli olan kişiler ortalama olarak 600-800 TL  arasında emekli maaşı  alacaktır.

  Yukarıda belirtilen miktarlar ortalama olup bunlar değişkenlik gösterebilmektedir. BAĞKUR ne kadar emekli maaşı alırım 2018 sorusunun cevabı genel olarak yukarıda bulunsa da farklı unsurlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. İnsanların prim ödemesi sırasında dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmakta ve bunlara dikkat edilmesi durumunda alınacak olan maaş daha yüksek olacaktır. Ülkemizde geçerli olan emeklilik sistemi geniş çaplı olarak 1999 yılının sonlarında değiştirilmiştir. Bir süre uygulanan yeni sistem 2008 yılında tekrar değişmiştir. Değişen sistemlerin tamamında kişilere bağlanan emekli aylığı oranları farklılık göstermektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emekli Maaşı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ

  BAĞKUR ne kadar emekli maaşı alırım 2018 konusunda kişilerin alacakları emekli maaşları bundan dolayı sigorta priminin yatırıldığı dönem ile doğrudan ilgilidir. 2000 yılından önce prim ödemesini tamamlamış olan kişilerin alacakları maaşlar en yüksek seviyededir. 2008 yılından önce prim ödemelerini tamamlamış olan kişiler ise nispeten daha az emekli maaşı almaktadır. 2008 yılından sonra yapılan prim ödemeleri ise maaşları aşağılara düşürmektedir. Bundan dolayı kişilerin söz konusu duruma dikkat etmesi ve primlerini olabildiğince 2000 yılından önceki dönemlerde bitirmesi gerekmektedir. Böylelikle alınacak olan emekli maaşları daha yüksek olacaktır.

  BAĞKUR ne kadar emekli maaşı alırım 2018 konusun kişilerin aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmesi durumunda maaşları yüksek olacaktır. Bu hususlar şunlardır:

  • Yatırılan primlerin olabildiğince yüksek seviyelerden yatırılması alınacak olan maaşların daha yüksek olmasına neden olmaktadır.
  • 2000 yılından önce yapılan sigorta primleri için aylık bağlama oranının yüksek olması kişilerin söz konusu döneme ait askerlik borçlanması ya da daha farklı borçlanmalarını ödemelerini gerektirmektedir. Böylelikle hem prim günleri erken tamamlanmış olacaktır hem de alınan maaş daha fazla olacaktır.
  • 2000 ya da 2008 yılından önceki döneme ait borçlanma fırsatı varsa mutlaka değerlendirilmesi gerekmektedir.

  BAĞKUR ne kadar emekli maaşı alırım 2018 konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Kısaca prim ödemesi miktarı ve ödeme yapılan döneme bağlı olarak alınan maaş farklılık göstermektedir. Yukarıda bahsedilen rakamlar ortalama olup bunlar farklı unsurlara göre değişebilmektedir. Bundan dolayı da bunların değişebileceğinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

  Kadınlarda BAĞKUR Emeklilik Yaşı Hesaplama

  2018 – Tarım Sigortası Ne Kadar?

  2018 – BAĞKUR Primleri Ne Kadar Olacak?
  tıkla sorunu sor

  BAĞKUR Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. seyfettin koşar dedi ki:

   Seyfettin

   iyi günler hocam,
   Babam 01.08.1960 doğumlu ve 01.08.1194 yılından tütün koçanları ile borçlanılma yaptık.33000TL civarında borcunuda yatırdık. 01.08.2018 tarihinde dilekçe verilecek merak ettiğimiz nekadar maaş alır. Tarım Bağkuru

  2. kadir dedi ki:

   İyi günler hocam ;
   hocam annem babamdan emekli sandığı aylığı alıyor babasından da bağkur aylığı alması için başvurduk.1 hafta sonra olumlu yanıt verdiler .aradılar.yanlız hocam 10 gün olacak e devlette görünmüyor normal mi sonradan mı görünüyor.
   teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşlemler 30-45 gün arası sürmektedir. Henüz sisteme yüklenmemiş olabilir. Olumlu dönüş oldu ise en kısa sürede yüklenir. Sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.

  Sorunuzu Yazın