Bağkur

Bağkur Maaş Primleri Ne Kadar?

Koşullar dahilinde kişilerin özel yada kamusal alanlarda çalışma imkanı olamayabiliyor. Yaşadığı coğrafya, ekonomik durumlar, ailevi yaşantı, eğitim veya ticari yönü ağır bastığı için bazı kişiler kendi işini yapmak zorunda kalıyor. Özel sektör ya da devlete bağlı olmayan kendi nam ve hesabına çalışan kişilerin belirli yıl prim ödeyerek emekli olma durumuna Bağ-kur diyoruz. En az 15 ile 25 yıl pirim ödeme şartı konulan bu uygulama ile yaşı geldiğinde emekli olunması sağlanıyor. Sigorta kapsamında olmayan kişiler için oluşturulmuş bir uygulama olup primleri ödediği ve yaşı geldiği anda sağlık yardımlarından ve emeklilikten yararlanmaya hak kazanıyorlar. Yeni düzenleme ile sigorta, bağ-kur, emekli sandığı tek bir çatı altında toplanmış, sigortaya 4a, Bağkur’a 4b emekli sandığına 4c adı verilmiştir. 4b düzenlemesi ile eskiden basamak uygulaması yapılan Bağkur’a bundan böyle asgari ücret ve asgari ücretin altı buçuk katı aralığında primlerini ödeyecekler.


2017 Bağkur Primleri Ne Kadar?

2017 de Bağkur Prim oranı %34,5 olarak belirlenmiştir. Bu oranın geçerlilik süresi bir yıldır.

Esnaf, şirket ortağı, muhtar ve Jokeylerin en düşük prim tutarı 613,23 TL’dir. En yüksek prim ise 4.599,33 TL’dir. Tarım/Çiftçi en düşük bağkur primi 490,59 TL iken en yüksek primi ise 3.679,46 TL’dir. İsteğe bağlı bağkur primi en düşük 568,80 TL’dir. En yüksek prim tutarıda 4.266,04 TL olur. Bağ-kur’a borcunuz yoksa ve primlerinizi eksiksiz zamanında ödüyorsanız yeni düzenlemeyle %5’lik bir indirimde uygulanıyor. Fakat isteğe bağlı sigortalılarda bu %5’lik indirim uygulanmıyor.

Bağkur Primi Hesaplama

Bağkur primleri asgari ücretin bürüt tutarı üzerinden hesaplanıyor. Tarım/Çiftçi Bağkurluları dışındaki bağkurluların ödeyecekleri prim en düşük Bağkur tutarı asgari ücretin yüzde 34,5 i üzerinden prim ödüyor. Tarım bağkurluları ise brüt asgari ücretin 24 günlük tutarının yüzde 34,5 i üzerinden prim ödemekteler. İsteğe bağlı bağkurlular ise yüzde 32 üzerinden prim öderler.

Bağkur Prim Borcu Sorgulama

Bağkur prim sorgulama T.C no ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. Şifreyi en yakın postane şubesinden 2 TL ödeyerek alabilirsiniz. Şifre aldıktan sonra E-Devlet adresine girip 4B Borç Durumu uygulamasını tıkladığınızda ‘’Kimliği Şimdi Doğrula’’ butonu karşınıza gelecektir. Buraya önce kimlik numaranızı daha sonra şifrenizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinizde sisteme giriş yaparak prim sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı